Reklama
gorący temat
W ciągu 24 miesięcy przekopano archiwa, przebadano tysiące dokumentów i przesłuchano 90 świadków z USA i Włoch, którzy mogli cokolwiek wnieść do wyjaśnienia tej sprawy
Raport w sprawie McCarricka nie zadowolił wszystkich, z pewnością jednak pokazał, że jest on wyjątkowo utalentowanym oszustem.
6-9
temat numeru
Czym dla nas, katolików, są sakramenty? To tradycja, zwyczaj, a może obowiązek? Czy widzimy w nich jeszcze przestrzeń działania samego Boga?
O tym, czym są sakramenty, czy Bóg może przez nie uzdrawiać oraz jak uwierzyć w ich rzeczywistą moc, rozmawiamy z ks. Krzysztofem Kralką.
10-13
treści wiary
Czy wielki kult jakim my, Polacy, otaczamy Maryję, nie odwraca naszej uwagi od Chrystusa i nie przysłania nam samego Boga?
Duszy, podobnie jak Boga, nie można umiejscowić geograficznie, nie można wytłumaczyć jej istoty samej z siebie. Jedno tylko jest pewne: dusza jest bezcenna.
14-16
życie kościoła
Członek Akcji Katolickiej musi być dynamiczny w swoim działaniu – podkreśliła w rozmowie z Niedzielą Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.
„Młodzi nie chodzą do kościoła! Młodzi rezygnują z lekcji religii!” – grzmią w mediach. Na szczęście nie wszyscy się z Kościoła wypisali. Co więcej, właśnie tam znaleźli swoje miejsce
Inkwizycja. To często używany, czterosylabowy bicz na Kościół. Natychmiast się kojarzy ze stosem i heretykiem, który jest palony na nim żywcem. Często idzie to w parze z „ciemnym średniowieczem” – którego ludzkość powinna się wstydzić, do którego nikt nie chciałby wrócić.
Czy Kościół broni jedynie życia nienarodzonego? A co z tym, które już przyszło na świat? Gdzie jest Kościół, kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko?
20-25
punkt widzenia
Polska Grupa Energetyczna planuje osiągnąć do 2050 r. neutralność klimatyczną oraz zapewnić klientom 100% zielonej energii. Przez najbliższą dekadę inwestycje te pochłoną 75 mld zł.
Unia Europejska chce odebrać Polsce i Węgrom dotacje z pominięciem traktatowego prawa. Jedyną obroną może się okazać weto
26-29
widziane z prowincji
30
niedziela z kulturą
Metaforą posługujemy się najczęściej wtedy, kiedy obrazowo chcemy wyrazić coś nieuchwytnego. Najnowsza produkcja filmowa Seana Durkina odwołuje się w tytule do powszechnie znanego w kulturze symbolu gniazda.
Cztery lata czekaliśmy na nową płytę kapeli Luxtorpeda. Rewolucji nie ma, jest za to różnorodnie i ciekawie; są interesujące nagrania, a kapela trzyma poziom
32-43
moim zdaniem
Większość Amerykanów uważa, że Joe Biden nie dotrwa do końca 4-letniej kadencji. To oznacza, że prezydentem zostanie Kamala Harris
Był przykładem przedwojennego inteligenta, którego cechowały niewyszukana galanteria wobec kobiet, wszechstronne wykształcenie, a także ukochanie ojczyzny i Kościoła.
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
50-52
53
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Susz z jabłek wypłukać, wsypać do garnka emaliowanego, zalać wodą i podgrzewać pod przykryciem. Kiedy woda się zagotuje, należy zmniejszyć gaz i gotować susz przez 5 min, a potem odstawić go na pół godziny do zaparzenia.
Goździki i pieprz lekko rozgnieść nożem, zalać zimną wodą, dodać cynamon, przykryć, a następnie podgrzewać na małym ogniu. Imbir obrać i drobno posiekać, jabłka pokroić.
Jeżeli podejrzewasz udar u siebie lub u kogoś innego – szybko wezwij pogotowie!
Mam działkę, która nie ma dostępu do drogi publicznej, dlatego muszę korzystać z drogi należącej do sąsiada. Co mam zrobić, by nie okazało się, że w którymś momencie sąsiad zamknie mi tę drogę?
Ruch jest w stanie zastąpić wiele leków, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.
Ograniczenia związane z pandemią COVID-19 są problemem dla tych, którzy są aktywni i nie wyobrażają sobie życia bez wizyty na siłowni czy zajęć fitness. Ten czas może mieć wpływ również na tych, dla których jedyną aktywnością fizyczną w ciągu dnia był „spacer” z domu do samochodu.
1620 r. był trudnym czasem – nad królestwem zbierały się ciemne chmury wojny. U progu wiosny do Polski powrócił Hieronim Otwinowski posłany na dwór Osmana II
56-61
obserwator
62-63
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
65
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 31-46)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ustanowił papież Pius XI 11 grudnia 1925 r. na zakończenie Roku Świętego encykliką Quas Primas. Potrzebę tejże decyzji papieża podyktowały tragedia I wojny światowej i czasy powojenne – epidemia grypy (tzw. hiszpanki), które uśmierciły miliony ludzi.
Sąd Boży powiązany jest w Biblii z działaniem Boga, który osobiście albo przez jakiegoś swojego wysłannika miał dokonać interwencji w dzieje świata i ludzi, karząc niesprawiedliwych oraz wynagradzając wiernych.
Pochodzę ze Śląska Cieszyńskiego. Mieszka tu sporo ewangelików. Z ust jednego z nich usłyszałem słowo „pseudoepigraf” w kontekście naszej rozmowy o Biblii. Nie bardzo wiem, co ono tak naprawdę znaczy. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Był najbardziej znanym Irlandczykiem wczesnego średniowiecza i autorem jedynej zachowanej do naszych czasów staroirlandzkiej reguły monastycznej Regula monachorum
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Starajmy się, by jak najmniej osób umarło: to jest tegoroczny sposób umiłowania Ojczyzny – powiedział bp Roman Pindel w Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada, w katedrze św. Mikołaja.
Pawełek jest idealnym mężczyzną. Można się przy nim wygadać, do końca wysłucha i nie wnosi głosu sprzeciwu. Moje zdanie jest dla niego najważniejsze – mówi z uśmiechem Wioletta, czterdziestoletnia mama 10-letniego dziecka urodzonego z przepukliną oponową i z zespołem wad wrodzonych, tzw. wielowadziem.
Alicja Chmielewska z parafii św. Mikołaja w Pierśćcu jest całym sercem za życiem. A to dzięki swojej mamie, która wytłumaczyła jej, na czym polega aborcja.
Niedziela częstochowska
Prawem i obowiązkiem jest być razem, u progu kolejnych zmagań o niepodległość, podmiotowość i suwerenność naszego narodu i wolność religijną każdego z nas – mówił abp Wacław Depo w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 11 listopada.
Potrzeba nowego spojrzenia na duszpasterstwo młodzieżowe po wydarzeniach, których byliśmy świadkami w centrum Częstochowy – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Andrzej Witek – asystent diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poraju istnieje już 70 lat. O sensie trwania Kościoła i jego kształcie, współczesności tej wspólnoty i o tym, czym można się pochwalić, opowiada ks. Zdzisław Zgrzebny.
Niedziela podlaska
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 r., porównując z innymi, jest dość młoda, lecz w swej treści teologicznej, od zawsze istniejąca w wierze Kościoła.
Kierując się wiarą, należy ewangelizować, swoją postawą, słowem i czynem ukazywać wartość życia – mówi Jan Kita, który pomimo niepełnosprawności, spełnia się zawodowo, wiedzie szczęśliwe życie u boku żony oraz jasno opowiada się po stronie życia.
W życiu osobistym i społecznym dokonujemy różnych wyborów, które pociągają za sobą większe lub mniejsze konsekwencje.
Niedziela kielecka
Jubileusz odbędzie się 22 listopada w uroczystość Chrystusa Króla, kiedy przypada odpust parafialny. Mszy św. będzie przewodniczył bp Jan Piotrowski.
27 października br. Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia przeżywało 169. rocznicę swojego odrodzenia. Mimo pandemii i ograniczeń świętowanie było radosne, tym bardziej że w tym roku mija 800 lat od powstania zgromadzenia.
Dobiegają końca prace rekonstrukcyjne przy ponadstuletniej kaplicy na Cmentarzu Wojskowym w Jędrzejowie. Została niegdyś zbudowana na warsztatach kolejki wąskotorowej, założonej w 1815 r. do obsługi frontu na Nidzie.
Niedziela małopolska
To powstało spontanicznie. Doszliśmy do wniosku, że tym ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę, jako katolicy, możemy dać naszą modlitwę – powiedział organizator VII Krakowskich Zaduszek za Żołnierzy Niezłomnych Dariusz Walusiak.
Jestem zwolenniczką pokazywania tego, co pozytywne, dobre, a nie straszenia tym, co złe – stwierdza w rozmowie z Niedzielą Magdalena Kleczyńska, liderka wspólnoty diecezji tarnowskiej „Obdarowana. Spotkania dla kobiet”, autorka książki Obdarowani sobą. Sztuka budowania więzi, doradca w Poradni Rodzinnej w Bochni, a prywatnie – żona i mama trójki dzieci.
To człowiek, dla którego Bóg był największym i jedynym szczęściem. Mówił o Nim z zachwytem, podziwem, zawsze zafascynowany nieskończonym pięknem Stwórcy. Nigdy nie odmawiał pomocy, walczył o każdego – o ojcu Cherubinie Pikoniu OCD opowiada p. Magdalena, członkini Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego w Czernej.
Niedziela lubelska
Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało jubileuszową konferencję pt. W Służbie Ewangelii Życia.
Eucharystia była centralnym, a właściwie jedynym punktem obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości w Lublinie.
Okres pandemii jeszcze bardziej zubaża ludzi i tak potrzebujących pomocy.
Niedziela legnicka
11 listopada w katedrze została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego w intencji Ojczyzny z racji Święta Niepodległości.
Zajmując się szeolem w poprzednim artykule, liczyłem się z koniecznością podjęcia kolejnego ważkiego zagadnienia, jakim jest czyściec. Czasami bywa on mylony właśnie z szeolem albo, co gorsza, z przedsionkiem piekła. A jest to owszem przedsionek, ale nieba.
Bawili, wzruszali, pobudzali do refleksji, troszczyli się o kulturę, historię i tradycję, łączyli pokolenia…
Niedziela łódzka
Sytuacja, w której od dłuższego czasu żyjemy, skłania nas nie tylko do refleksji duchowej, ale także do podjęcia działań i wyjścia do tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
O pracy charytatywnej na rzecz drugiego człowieka z Józefą Danutą Majdańską, prezesem stowarzyszenia Inicjatywa Rozsądnych Polaków, rozmawia Jadwiga Kamińska.
II wojna światowa okazała się wielką tragedią dla polskiej inteligencji. Nie inaczej było w Łodzi, gdzie w listopadzie 1939 r. rozpoczęła się skierowana przeciwko niej akcja (Intelligenzaktion).
Niedziela przemyska
W odpowiedzi na głośne protesty i postulaty publikujemy świadectwo miłości i afirmacji życia, które w środowisku życia wzrasta i uczy się miłości.
W mieście zorganizowano szereg uroczystości patriotycznych, które ukazują bohaterskie postawy mieszkańców w przeszłości.
W parafii Przemienienia Pańskiego wspominano ojców niepodległości i zachęcano do wdzięczności za dar wolnej Ojczyzny.
Niedziela rzeszowska
W niedzielę 22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, która jest patronką muzyki kościelnej, jej twórców i wykonawców (kompozytorów, organistów, dyrygentów, zespołów śpiewaczych).
Ten niezbędnik powstał spontanicznie przy okazji odwiedzin różnych miejsc, w których żyli święci lub skąd wypływa siła naszej katolickiej wiary.
O czyśćcu i modlitwie za zmarłych z ks. Julianem Wybrańcem, wikariuszem parafii katedralnej w Rzeszowie rozmawia Natalia Janowiec
Niedziela sandomierska
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w bazylice katedralnej w Sandomierzu została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.
Październik i listopad 1918 r. był szczególnym czasem dla zniewolonych przez zaborców ziem polskich. W tym czasie, kiedy wielka wojna dobiegała końca, w wielu miejscach powstawały polskie ośrodki władzy. Choć tę pełną wolność całego kraju trzeba było wywalczyć, to jednak w wielu miejscach czuć było jej zapach.
Chrystus pokazuje dziś każdemu z nas, że prawdziwe królowanie zaczyna się tam, gdzie pojawia się służba. Tak! Prawdziwym królem nie jest ten, kto siedzi na tronie i wydaje rozkazy, ale ten, kto podwija rękawy, wychodzi do potrzebujących i wsłuchuje się w ich głos, aż po usłyszenie w nim krzyku samego Boga. Takie królestwo ogłasza dziś Chrystus. Królestwo, które nie mieści się w logice tego świata.
Niedziela sosnowiecka
Z organistami – Michałem Fiukiem i Romanem Hylą – o wartości muzyki kościelnej rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Czasem stawiamy sobie pytanie: jakie jest znaczenie sztuki w życiu Kościoła. Na pewno rzeczywistość duchowa – niejednokrotnie trudna do wysłowienia – staje się dzięki niej łatwiejsza w odbiorze.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin naszej kurii ks. Grzegorz Koss zdecydował, że kurs przygotowujący do małżeństwa będzie odbywał się w formie nadzwyczajnej.
Niedziela świdnicka
Uroczysta Msza św. w katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka była głównym wydarzeniem świdnickich obchodów 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Trzy miesiące temu zainaugurowali swoją działalność, a dziś dają świadectwo, jak zostali dotknięci przez Pana Boga.
O bluźnierstwach, internecie i młodym pokoleniu, a także o dwulicowości polityków, mówił w pierwszą sobotę miesiąca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce bp Ignacy Dec.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Pandemia koronawirusa pokazuje jasno, ile wokół nas jest ludzi samotnych, którzy potrzebują naszej pomocy, lub choćby tylko dobrego słowa.
W Chominie powstał nowy kościół, którego patronem będzie sługa Boży kard. Stefan Karol Wyszyński.
Uważany za trzeci pod względem historycznym i kulturowym wśród polskich nekropolii na kresach dawnej Rzeczypospolitej, zaraz po wileńskiej Rossie i lwowskim Łyczakowie, został oficjalnie otwarty w 1792 r.
Niedziela toruńska
Z powodu zaostrzeń epidemicznych toruński kościół garnizonowy może pomieścić zaledwie 85 osób. Jednak ci, którzy w Święto Niepodległości przyszli na Mszę św. za ojczyznę, zastali na wyznaczonych miejscach biało-czerwone kotyliony.
Nowe Miasto Lubawskie, a zwłaszcza jego gotycka świątynia – bazylika św. Tomasza Apostoła – to prawdziwa gratka dla poszukiwaczy tajemnic. Jedną z nich są relikwie św. Klemensa, papieża.
Roześmiane twarze wesołej gromadki. Pierwsze spojrzenia, pierwszy kontakt i nic nie wskazuje na to, że ta rodzina naznaczona jest cierpieniem. Z szeroko otwartymi ustami wsłuchuję się w ich historię.
Niedziela warszawska
O młodzieży, strajku kobiet i postawie katolika w dyskusji na temat życia nienarodzonych, z biskupem warszawsko-praskim Romualdem Kamińskim rozmawia Magdalena Wojtak.
Ocalenie życia, pojednanie w rodzinie czy rozwiązanie trudnej sprawy. 190 lat temu Maryja objawiła francuskiej zakonnicy Cudowny Medalik i obiecała tym, którzy go noszą z wiarą, szczególne łaski.
Są jednym z ulubionych nabożeństw Polaków. Odprawiane zazwyczaj przed wschodem słońca przyciągają do kościołów dzieci i dorosłych. Pewne jest, że mimo pandemii Rorat w warszawskich kościołach nie zabraknie.
Niedziela wrocławska
Rok duszpasterski dobiega końca. Czy pamiętamy jeszcze, jakie było jego motto? Z drugiej strony, czy jest to takie ważne? Przecież na co dzień odkrywamy Pana Boga w Słowie Bożym i liturgii.
Odkąd gram w parafii Opieki św. Józefa, a jest to już 10 lat, to uświadamiam parafianom i ojcom, że mają prawdziwą perełkę, bo to jeden z największych instrumentów we Wrocławiu o potencjale koncertowym – mówi o organach znajdujących się w kościele Krzysztof Sobczuk, organista parafii.
S. Antonina Migacz CSSE zarządza jednym z większych przedszkoli we Wrocławiu. Dziennie przez korytarze budynku przewijają się setki osób. Z dyrektorką w habicie o wyzwaniach oraz o tym, dlaczego rodzice chętnie posyłają dzieci do katolickiego przedszkola, rozmawia Grzegorz Kryszczuk.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pewien katecheta pytał kiedyś dzieci, mówiąc o Chrystusie, jaką koronę miał Jezus Król?
W biłgorajskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu można było zobaczyć wystawę zdjęć z wizyty Jana Pawła II w Zamościu w 1999 r.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się przed Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie, gdzie wojewoda Władysław Dajczak oraz wojewódzki komendant policji Jarosław Pasterski złożyli kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym patriotów walczących o wolną Polskę.
Cisi Pracownicy Krzyża to międzynarodowe stowarzyszenie, obecne na wszystkich kontynentach. W myśl założyciela bł. Luigiego Novarese, swoją szczególną opieką otacza cierpiących, tych, którzy niedomagają na duszy i ciele.
Odejście do wieczności ks. Krzysztofa Maksymowicza skłoniło mnie do refleksji i wspomnień. Byliśmy młodzieżowym wokalno-instrumentalnym zespołem muzyki religijnej o nazwie Ruah Singers, który został założony właśnie przez niego.