Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Księża Neoprezbiterzy A.D. 2013

8 nowych kapłanów wyświęcił bp Tadeusz Rakoczy 25 maja podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebrację Eucharystii Pasterz diecezji sprawował razem z proboszczami kandydatów do święceń oraz wychowawcami z Krakowskiego Seminarium Duchownego. W uroczystości, która jest świętem całego lokalnego Kościoła uczestniczyli także księża, rodziny diakonów, delegacje parafii rodzinnych i parafii praktyk duszpasterskich przyszłych neoprezbiterów. Zgodnie z obrzędem udzielania sakramentu kapłaństwa kandydaci zostali imiennie i publicznie przedstawieni Biskupowi i wyrazili wolę przyjęcia sakramentu. Po homilii odbył się obrzęd święceń. Prócz gestu włożenia rąk przez Biskupa, sakramentu dopełniły także obrzędy wyjaśniające. Dłonie neoprezbiterów zostały namaszczone poświęconym olejem, a Biskup symbolicznie wręczył każdemu z nich kielich z winem i patenę z chlebem.

Nowo wyświęceni prezbiterzy rozpoczęli formację w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej w 2007 r. Przygotowania do święceń trwały 6 lat, wypełnionych modlitwą, studiami filozoficzno-teologicznymi na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II oraz różnorodnymi praktykami duszpasterskimi. Bezpośrednim przygotowaniem do przyjęcia święceń są tygodniowe rekolekcje odprawiane przez kandydatów w całkowitym milczeniu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przyjęciu święceń kapłańskich neoprezbiterzy odprawiają w swoich rodzinnych parafiach Mszę św. prymicyjną, która jest świętem całej parafialnej wspólnoty, w której zrodziło się kapłańskie powołanie.

Patronem rocznika nowo wyświęconych kapłanów jest XVI-wieczny karmelita i mistyk hiszpański św. Jan od Krzyża. Pamiątką świeceń są obrazki prymicyjne, które nowi kapłani wręczają wiernym. Na odwrocie obrazka umieszczone jest motto, wybrane osobiście przez każdego z nowo wyświęconych prezbiterów. Poniżej prezentujemy sylwetki nowych kapłanów. Relację z uroczystości święceń zamieścimy w kolejnym numerze „Niedzieli na Podbeskidziu”.

JAROSŁAW BIELESZ
Pochodzi z parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Stanisława BM w Łodygowicach.
Motto: „Powierz Panu swoją drogę i zaufaj Mu: On sam będzie działał” (Ps 37, 5).
Wybrałem takie motto, ponieważ uważam, że zaufanie Bogu i człowiekowi w życiu jest bardzo ważne. Powołanie to droga współpracy człowieka z Bogiem i oddanie się innym w całości. Wierzyć w Boga to oddać swoje życie w Jego działanie i powierzyć Mu się w całości.
Najważniejsza książka mojego życia to „Zraniony Pasterz”.

Reklama

JAROSŁAW JARCO
Pochodzi z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach-Brzeszczach.
Motto: „Synu, jeżeli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą duszę na doświadczenie” (Syr 2, 1).
Słowa te były pierwszymi, jakie usłyszałem w kaplicy seminaryjnej i „chodziły za mną” przez cały czas przygotowania do kapłaństwa. Dały mi one pewność dwóch rzeczy: tego, że idąc za Jezusem i służąc Mu nie da się uniknąć krzyża i doświadczeń oraz tego, że zaczynając jak Jezus od cierpienia, będę mógł tak jak On skończyć - jako zwycięzca z wygranym życiem i wygranym powołaniem. Słowa te pomogły mi w wielu trudnych momentach mojej drogi do kapłaństwa. Powołanie jest dla mnie propozycją od Boga: „Jarek, a może byśmy zostali przyjaciółmi”. Wierzyć w Boga to zaufać Mu jak przyjacielowi i być gotowym na niespodzianki i zaskoczenia z Jego strony.
Ulubione książki: J.R.R. Tolkien, „Władca pierścieni”, G.K. Chesterton, „Kula i krzyż”.

SZYMON CZARNOTA
Pochodzi z parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii św. Marcina w Ochabach.
Motto: „Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim” (1 J 4, 16).
Hasło to towarzyszyło mi przez całe moje życie, choć przez długi czas nawet o tym nie wiedziałem. To właśnie bezinteresowna miłość do drugiego człowieka i pomoc mu doprowadziła mnie do Pańskiego ołtarza, to dzięki niej mogę służyć bliźniemu i Chrystusowi jeszcze doskonalej. Powołanie to przede wszystkim jest zadanie, ale również i wielki dar, którym powinienem dzielić się z innymi. Wierzyć w Boga to ufać Mu i oddać Mu całe swoje życie.
Ulubiona książka: Richard Picciotto, „Ostatni z żywych” - opowieść strażaka, który przeżył pod gruzami World Trade Center.

Reklama

MACIEJ DĄBROWSKI
Pochodzi z parafii Świętych Wawrzyńca DM i Kazimierza Królewicza w Rajczy. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Polance Wielkiej.
Motto: „Jezus powiedział: «Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie»” (J 14, 6).
Wybrałem takie motto na obrazek prymicyjny, by zawsze pamiętać, że jedyną słuszną drogą w życiu jest Chrystus. Tylko On jest mi w stanie dać to, co w życiu jest najważniejsze. Dlatego kapłaństwo jest dla mnie nieustannym wpatrywaniem się w Niego i naśladowaniem Zbawiciela we wszystkim. Szczególny wydźwięk te słowa nabierają w kontekście zbawczej męki Chrystusa. Również drogą ofiarowania się dla innych trzeba podążać za Chrystusem. Powołanie jest wolą Boga względem mnie. Wolą, którą powinienem i chcę realizować. Wierzyć w Boga to kształtować swoje życie i rzeczywistość dokoła w oparciu o doświadczenie osobistego spotkania z Nim.

DAMIAN BRODA
Pochodzi z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pogórzu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Świnnej.
Motto: „Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia” (Ap 2, 10).
Wybrane przeze mnie motto towarzyszyło mi od początku mojej drogi seminaryjnej. Jest dla mnie ważne, ponieważ porusza problem wierności w powołaniu. Jest to dla mnie zapewnienie, że jeżeli będę wierny w powołaniu do końca, nawet w najcięższych chwilach, osiągnę życie wieczne - cel każdego chrześcijanina. Powołanie to codzienne mówienie Bogu „tak” w pełnieniu Jego woli. Wierzyć w Boga to zaprosić Go do swojego życia i brać Jego Ewangelię na serio.
Ulubiona książka: Josemaria Escriva, „Droga”.

Reklama

JAKUB TOMICA
Pochodzi z parafii św. Małgorzaty z Antiochii w Dębowcu. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Wszystkich Świętych w Zarzeczu.
Motto: „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham!” (J 21, 17).
Motto, które wybrałem, ukazuje mi, że Jezus nie odrzucił Piotra takim jakim był, czyli niedojrzałym w miłości, i jednocześnie ustanowił go pasterzem swoich owiec. Jezus nie czekał aż Piotr będzie święty, ale do tej świętości go poprowadził.
Powołanie to zgoda na wypełnianie życiowej misji, którą powierza Jezus - podobnie jak Piotrowi, prowadząc go ku bezinteresownej miłości jaką kocha Bóg. Wierzyć w Boga to doświadczać Jego ojcowskiej opieki i pragnąć wieczności.
Najważniejsza książka mojego życia to „Pójdź, bądź moim światłem” opisująca pragnienie Boga i ufność pośród doświadczenia ciemnej nocy wiary w życiu bł. Matki Teresy z Kalkuty.

SŁAWOMIR MALISZ
Pochodzi z parafii św. Michała Archanioła w Leśnej. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Różańcowej w Zabłociu k. Strumienia.
Motto: „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4, 13).
W czasie formacji seminaryjnej i praktyki diakońskiej zrozumiałem, że owocność pracy duszpasterskiej nie zależy od samego człowieka, ale od jego relacji z Bogiem, który umacnia, który udziela cnoty męstwa. Siła pochodząca od Chrystusa jest nam wszystkim, głoszącym Dobrą Nowinę, potrzebna.
Powołanie to jedna z dróg do świętości. Wiara to uznanie, że On istnieje, lecz także zaufanie Mu na tyle, że zgadzamy się postępować zgodnie z tym, co powiedział.
Ulubiona książka: C.S. Lewis, „Opowieści z Narnii”. Czytając tę powieść może nam się wydawać dziwna, ale kiedy się w nią wgłębimy odkryjemy naprawdę wiele motywów chrześcijańskich.

DAMIAN SZAFRAŃSKI
Pochodzi z parafii św. Jadwigi Królowej w Przyborowie. Roczną praktykę duszpasterską odbył w parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Głębowicach.
Motto: „Pan światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obroną mojego życia: przed kim mam się trwożyć?” (Ps 27, 1).
Dla mnie jest ważny nie tyle ten werset, co cały Psalm 27. To modlitwa pełna ufności i zawierzenia Bogu nawet w najtrudniejszej sytuacji. Wybierając to motto, chciałbym wyrazić prośbę, aby to Bóg był Tym, który wyznacza mi drogę Swoim Światłem, abym tylko w Nim pokładał ufność w Zbawienie moje i innych. Powołanie dla mnie, to pójście za Światłem. Wierzyc w Boga to przede wszystkim kochać drugiego człowieka.
Ulubione książki: J.R.R. Tolkien, „Władca pierścieni” i C.S. Lewis, „Opowieści z Narnii”.

2013-05-21 15:29

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia prezbiteratu

Choć decyzję o przystąpieniu do stanu kapłańskiego podjęli kilka lat temu, to z pewnością moment przyjęcia święceń prezbiteratu będzie należał do najważniejszych w ich życiu. A moment ten nadszedł 18 maja, w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Wtedy to bp Grzegorz Kaszak udzielił w bazylice katedralnej święceń kapłańskich czterem diakonom - Marcinowi Lechowi, Dawidowi Markowi, Tobiaszowi Mazurowi i Robertowi Tomasikowi.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55

[ TEMATY ]

ministranci

lektorzy

Służba Liturgiczna Ołtarza

Pielgrzymka służby liturgicznej

Rokitno sanktuarium

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

4 maja w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Pielgrzymka rozpoczęła się koncertem księdza – rapera Jakuba Bartczaka, który pokazywał młodzieży wartość powołania, szczególnie powołania do kapłaństwa. Po koncercie rozpoczęła się uroczysta Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. Pasterz diecezji wręczył każdemu ministrantowi mały egzemplarz Ewangelii św. Łukasza. Gest ten nawiązał do tegorocznego hasła pielgrzymki „Chcemy zobaczyć Jezusa”. Młodzież sięgając do tekstu Pisma świętego, będzie mogła każdego dnia odkrywać Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję