Reklama
„Któż jak Bóg…"
Człowiek jest niejako zakodowany przez miłość.
3
W 1700. rocznicę
4
Wywiad rzeka - premiera
Największe wydawnictwa w kilkunastu krajach przygotowują się do wydania wywiadu, jaki przed kilku laty z kard. Jorge Bergoglio przeprowadziło dwoje argentyńskich dziennikarzy: Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin (tytuł oryginału: „El Jesuita”).
Z kard. Jorge Bergoglio rozmawiają Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin.
Dziennikarze Francesca Ambrogetti i Sergio Rubin wielokrotnie umawiali się na wywiad z kard. Jorge Bergoglio. Jedno ze spotkań wyraźnie różniło się od pozostałych.
6-7
Z Watykanu
8
Ze świata
9
10
Z kraju
11
50. rocznica śmierci Jana XXIII
„Uczynię to, aby każdego dnia była Msza św. w intencji Waszej Świątobliwości przed Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie”. Takie zobowiązanie złożył wobec papieża Jana XXIII kard. Stefan Wyszyński. I dotrzymał słowa. Od tego czasu na Jasnej Górze codziennie o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. za papieża.
Zwołany przez Jana XXIII Sobór Watykański II bywa określany „soborem papieża Jana”.
12-13
Listy do pasterza
14
16
17
I Komunia św. Niepełnosprawnych
Czy ksiądz miał prawo odmówić przyjęcia dziecka do I Komunii św.?
20-21
7 VI - Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wśród obietnic danych przez Pana Jezusa w związku z kultem Najświętszego Serca jedna brzmi wyjątkowo kusząco: jeśli będziemy praktykowali dziewięć pierwszych piątków miesiąca, nie umrzemy bez sakramentów i bez łaski Chrystusa.
22-23
7 VI - najświętszego serca pana Jezusa
O pobożności ludowej i szacunku wobec różnorodności w Kościele.
24-25
Był kapłanem, który wyprzedził swoją epokę. W czasach, gdy osoby chore i niepełnosprawne ciągle jeszcze były skazane na społeczną bierność i samotne siedzenie w domu, on uczynił je apostołami nowego typu.
O bł. Janie Pawle II jako człowieku wielkiej pokory i modlitwy mówili o. Jerzy Tomziński, paulin, ostatni polski uczestnik Soboru Watykańskiego II, i Arturo Mari, papieski fotograf.
25-27
Z modlitwą i pieśnią maryjną
Twórczość autora „Potopu” – oprócz pamiętnych scen, wspaniałych różnorodnych opisów, wspaniale opowiedzianych zdarzeń – przemawia również wymownymi obrazami życia religijnego Polaków.
30
Felietony
Sprawą o ważnym znaczeniu jest oczyszczanie zmąconej wody życia publicznego i przywracanie w nim moralnego ładu.
Takie to dziś czasy, że propaganda jest w cenie. „Orzeł może” i zatacza coraz szersze kręgi.
31
Z prasy zagranicznej
33
34-35
40 lat instytutu statystyki kościoła katolickiego
Z ks. Witoldem Zdaniewiczem SAC – dyrektorem Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego – rozmawia ks. Ireneusz Skubiś.
36
Sprawa likwidacji funduszu kościelnego i zastąpienia go możliwością przekazania na Kościół lub związki wyznaniowe odpisu od podatku budziła w ostatnim czasie wiele kontrowersji. Ukazały się właśnie wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego na ten temat.
Sprawa była tak głośna, jak głośny był skandal wywołany instalacją „La nona ora” („Dziewiąta godzina”) autorstwa Włocha – Maurizia Cattelana, przedstawiającą Papieża z krucyfiksem, przygniecionego wielkim głazem – meteorytem.
37-39
Z bp. Markiem Mendykiem – przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego KEP i asystentem Rady Szkół Katolickich – rozmawia ks. Waldemar Wesołowski
W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie 18 maja br. odbyło się spotkanie z Janem Polkowskim, poetą i autorem wydanej niedawno powieści pt. „Ślady krwi”.
40-41
listy do „niedzieli"
44
z niedzielą na co dzień
Smaczna sałatka owocowa z wyjątkowym sosem czekoladowym.
46
Niedziela bielsko-żywiecka
W sobotę 8 czerwca nasz Kościół na Podbeskidziu świętować będzie jubileusz 50-lecia święceń bp. Tadeusza Rakoczego, pierwszego ordynariusza utworzonej w 1992 r. diecezji bielsko-żywieckiej.
Dwudziestu działaczy międzynarodowej organizacji katolickiej Pax Christi wzięło udział w dniach skupienia w Oświęcimiu.
Do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Cała Polska tańczy 18 maja 2013 r. dla Papieża” przyłączyła się parafia Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Górny Bór w Skoczowie.
Niedziela częstochowska
Czerwiec poświęcony jest czci Serca Pana Jezusa. Praktyka tego kultu objawia się szczególnie poprzez pierwsze piątki miesiąca, przez dobrą spowiedź i Komunię św. wynagradzającą.
22 maja zmarł w Częstochowie w Domu Księży Emerytów im. bł. Jana Pawła II ks. prał. Zenon Mońka, długoletni profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, liturgista, bliski współpracownik biskupów częstochowskich, wychowawca wielu pokoleń kapłanów.
W bieżącym roku mija 76 lat od rozpoczęcia przez Towarzystwo imienia św. Franciszka Salezego pracy w Częstochowie. Trudno dziś sobie wyobrazić, by w krajobrazie dzielnicy Stradom zabraknąć mogło potężnej bryły salezjańskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Niedziela podlaska
Do Wspólnoty Modlitwy Najdroższej Krwi może należeć każdy, kto jest gotowy modlitwą i życiem czcić Krew Chrystusa.
Wieś Borsuki w parafii Gnojno przeżywała uroczystość 85-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej.
Czym jest Camino de Santiago? Czym jest Droga św. Jakuba?
Niedziela kielecka
W 62 lata od pokazowego procesu stalinowskiego nastąpiła pełna rehabilitacja ks. dr. Piotra Oborskiego.
Każdą pensjonariuszkę znają po imieniu, wiedzą, co lubi, co sprawia jej radość, a co złości. Są jak dobre anioły tego miejsca - siostry sercanki od początku związane z Domem Pomocy Społecznej we Włoszczowie, który działa od 1987 r
Wystawa „Pictura fidelis” (obrazy wiary) Andrzeja Boja Wojtowicza w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej w Kielcach zachwyca pięknem.
Niedziela małopolska
Mówi się, że dziecko to ukoronowanie miłości małżeńskiej. Dlatego zranione utratą dziecka macierzyństwo i ojcostwo jawi się jako rodzicielstwo cierniem ukoronowane.
Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych katolickich świąt. Jego głównym celem jest wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.
Jako młody wikary zetknął się z nędzą duchową i materialną, działał aktywnie społecznie, z czasem zauważył, że nawet ta najwspanialsza działalność nie spełni swojej roli, jeśli nie będzie prowadziła do Bożej Miłości.
Niedziela lubelska
W sobotnie przedpołudnie 18 maja sprzed archikatedry lubelskiej wyruszył rajd rowerowy, któremu towarzyszyło hasło „Kierunek: Rodzina”.
Archidiecezja lubelska ma szesnastu nowych diakonów. Święcenia diakonatu odbywały się równocześnie w trzech kościołach.
Ostatnie tygodnie w parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie upłynęły pod znakiem wyjątkowych uroczystości.
W ramach obchodów Roku Wiary, Wydział Teologii KUL gościł abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolitę lwowskiego, który był osobistym sekretarzem papieża Benedykta XVI i drugim sekretarzem bł. Jana Pawła II.
Niedziela legnicka
2 czerwca jest obchodzony liturgicznie na terenie diecezji legnickiej jako wspomnienie Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Za tym tytułem kryje się większa głębia wydarzeń, które miały miejsce w diecezji w tym dniu w 1997 r.
Na początku czerwca na terenie naszej diecezji zaplanowano nawiedzenie figury św. Michała Archanioła pochodzącej z miejsca objawień we Włoszech, z półwyspu Gargano
Echo donośnie brzmiącego dzwonu sanktuarium fatimskiego dotarło 13 maja do bazyliki mniejszej Świętych Erazma i Pankracego, w której po procesji z figurą Matki Bożej Fatimskiej w 96. rocznicę objawień odprawiono pierwsze w historii nabożeństwo fatimskie.
- Chcesz być wielkim? Służ innym. Z takim wezwaniem zwrócił się biskup pomocniczy Marek Mendyk do kleryków V roku legnickiego seminarium duchownego podczas święceń diakonatu. 18 maja sześciu alumnów zasiliło szeregi duchowieństwa diecezji legnickiej.
Niedziela łódzka
W tym roku parafia Miłosierdzia Bożego obchodzi 30. rocznicę powstania. Jubileusz zostanie uczczony przez odsłonięcie i poświęcenie pomnika bł. Jana Pawła II.
- Czy Kościół potrafi przyciągnąć młodzież? Można spotkać młodych ludzi w dyskotekach, na stadionach, w supermarketach i wielu innych miejscach, natomiast nie zawsze widzimy młodzież w kościele
Jubileuszowe XX Łódzkie Dni Rodziny to wielkie święto tych, którzy w obecnych czasach w mediach i polityce spychani są na margines.
Niedziela przemyska
Pod takim zawołaniem wyruszył w Święto Matki Kościoła na pasterski szlak nowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej ks. dr Stanisław Jamrozek. Uroczystości święceń biskupich zgromadziły licznych biskupów, wielu kapłanów i lud Boży.
Zawołanie biskupie: „VERITATIS EVANGELIO SERVIRE” - Służyć Ewangelii Prawdy, zaczerpnięte z przepowiadania św. Pawła Apostoła. (por Ef 1, 13; Kol 1, 5).
Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. (…) Wyznawanie wiary jest aktem zarówno osobistym, jak i wspólnotowym.
Niedziela rzeszowska
W kościele akademickim św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie12 maja br., na Mszy św. z udziałem dzieci o godz. 14, uczczone zostały relikwie bł. Jose Luisa Sancheza del Rio
Małgorzata Łucja Szewczyk, późniejsza założycielka Zgromadzenia Sióstr Serafitek, urodziła się w 1828 r. na Wołyniu, w głęboko religijnej polskiej rodzinie szlacheckiej.
Sytuacja życiowa zmusiła nas (czyli mnie i moją żonę) do tego, by naszą najmłodszą córkę posłać do szkoły o rok wcześniej.
Niedziela sandomierska
Od kilku tygodni, nawet świeckie media rozgłaszają i żywo komentują historię męczenników z Otranto. Dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że była to pierwsza, dokonana w Watykanie 12 maja 2013 r., kanonizacja w historii pontyfikatu papieża Franciszka.
Pod honorowym patronatem Bpa Krzysztofa Nitkiewicza, uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Czajkowie, w dniach od 13 do 19 maja przeżywali Tydzień Patrona Szkoły Papieża bł. Jana Pawła II. Punktem kulminacyjnym tego tygodnia był Regionalny Bieg Papieski pod hasłem: „Z Janem Pawłem II w Trzecie Tysiąclecie”, który odbył się 17 maja.
Parafia św. Marcina szczególnie uroczyście obchodziła 150. rocznicę urodzin bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera, oraz patronki współpracy misyjnej w Polsce.
Niedziela sosnowiecka
Choć decyzję o przystąpieniu do stanu kapłańskiego podjęli kilka lat temu, to z pewnością moment przyjęcia święceń prezbiteratu będzie należał do najważniejszych w ich życiu.
Minęło już 45 lat od momentu uroczystej koronacji łaskami słynącej figury Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej przez kardynałów Stefana Wyszyńskiego i Karola Wojtyłę 19 maja 1968 r.
To była pierwsza wizyta duszpasterska bp. Grzegorza Kaszaka w parafii św. Marii Magdaleny w Gołaczewach. Ale jaka.
Warsztat Terapii Zajęciowej w Sosnowcu, będący jednostką Fundacji im. św. Brata Alberta, istnieje już od 20 lat. 15 maja podopieczni, sympatycy i wychowawcy świętowali jubileusz.
Niedziela świdnicka
To dzieci mówią dorosłym, kim są, zadając proste, ale jakże ważne i trudne pytania w pierwszych latach swojego życia. Wprawiają rodziców w zakłopotanie, ale i pozwalają im odkryć prawdę o sobie.
Kult św. Stanisława BM jest obecny w Świdnicy co najmniej od XIII wieku, o czym dowiadujemy się z listów odpustowych wydanych w latach 1288-1303. Wraz z powstaniem diecezji świdnickiej patronat kościoła katedralnego rozciągnięto na całą diecezję.
Smutek i radość przeplatają się w naszym życiu. Generalnie radość jest lepsza od smutku.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Na przełomie XIX i XX wieku uroczystym aktem papież Leon XIII poświęcił Najświętszemu Sercu Jezusowemu cały rodzaj ludzki.
6 maja – w 77. rocznicę urodzin Księdza Biskupa – Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, biskupa pomocniczego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Wszyscy tunezyjscy uczestnicy naszego projektu to muzułmanie. Wielu z nich podkreśla w dyskusji, że chce budować demokratyczną Tunezję w oparciu o wartości.
Niedziela toruńska
Czerwiec to miesiąc wielkich rocznic: zrywu poznańskiego (1956 r.), robotniczego buntu, m.in. w Ursusie, Płocku i Radomiu (1976 r.), który był zaczynem zorganizowanej opozycji i w konsekwencji zakończenia komunizmu w Polsce.
O koncercie „Szare błogosławieństwo” z autorem i reżyserem Romanem Kołakowskim rozmawia Joanna Kruczyńska
Proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie ks. kan. Grzegorz Grabowski, diecezjalny duszpasterz rolników ks. kan. Zbigniew J. Gański i moderator Bractwa św. Izydora ks. kan. Stanisław Grzywacz 15 maja zaprosili rolników i mieszkańców wsi do parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Łasinie na diecezjalne święto ku czci św. Izydora, patrona rolników.
Niedziela warszawska
Już szósty rok z rzędu modlimy się w Wilanowie oraz wspieramy budowę Centrum Opatrzności Bożej. Święto Dziękczynienia jest więc stałym elementem liturgicznego kalendarza Polski.
VI Święto Dziękczynienia jest doskonałą okazją do publicznego zamanifestowania wiary. Tego dnia możemy także złożyć swój dar serca - ofiarę na dokończenie budowy Świątyni Opatrzności Bożej.
Archidiecezja warszawska ma dwudziestu nowych kapłanów. W wypełnionej po brzegi archikatedrze św. Jana Chrzciciela, diakoni przyjęli święcenia prezbiteratu z rąk kard. Kazimierza Nycza.
Już od ponad roku działa Instytut Rodziny, pierwsza w Warszawie poradnia naprotechnologii. Początki były trudne, dziś jednak ma pięciuset pacjentów. Wkrótce pierwsze porody.
Niedziela wrocławska
Jaki jest nowy Arcybiskup wrocławski? Wspominają księża naszej archidiecezji - znajomi abp. Józefa Kupnego z czasów studiów na KUL-u oraz przyjaciel z młodości
Rozmowa z nowym metropolitą wrocławskim
Czy nowoczesność da się pogodzić z Ewangelią? Czy orędzie Chrystusa może dotrzeć do ludzi młodych, zasypywanych kuszącymi ofertami społeczeństwa konsumpcyjnego? Mieszkańcy Góry to potwierdzają!
Niedziela zamojsko-lubaczowska
„Eucharystia jest źródłem oraz szczytem całego życia (…)” (KKK 1324).
Powitanie ołtarza „Gwiazda Kazachstanu” nastąpiło 7 maja w lubaczowskiej konkatedrze. Dzieło to gdańskiego artysty, złotnika i bursztynnika Mariusza Drapikowskiego, pobłogosławione w Rzymie 10 października 2012 r. przez papieża Benedykta XVI, peregrynuje po Polsce.
W tym roku Kościoły wschodnie świętowały Wielkanoc 5 i 6 maja. Na zaproszenie prawosławnego dziekana z Włodzimierza Wołyńskiego ks. mitrata Juryja wraz z ks. Karolem Stolarczykiem pojechaliśmy na świąteczną paschalną Liturgię w drugi dzień Wielkanocy tj. 6 maja.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Diecezja zielonogórsko-gorzowska ma czterech nowych kapłanów. Księża Michał Bala, Michał Dekiert, Piotr Skrocki i Paweł Sztyber 25 maja w katedrze w Gorzowie przyjęli święcenia z rąk bp. Stefana Regmunta
W czwartek 23 maja w Lubsku odbyły się 2. Zjazd Szkół im. Jana Pawła II naszej diecezji oraz 4. Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej „Rozśpiewane Anioły”.
W tym roku Archiwum Diecezjalne obchodzi swój pierwszy poważniejszy jubileusz - 10 lat istnienia.