Kwestia roli kobiet w Kościele i przede wszystkim postulatów jej zwiększenia przywoływana jest w związku z trwającym w Watykanie synodem biskupów, który ma nakreślić jego przyszłość. Wyrażane są opinie, że brak rozwiązań w tej sprawie, w tym brak perspektyw w dziedzinie diakonatu kobiet, może wręcz przesądzić o częściowej porażce zgromadzenia biskupów lub umniejszyć jego konkluzje.
W trakcie synodu pojawiły się też słowa krytyki w związku z tym, że dykasteria kierowana przez kardynała z Argentyny nie wysłuchała uważnie propozycji dotyczących diakonatu kobiet.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Watykaniści zaznaczają, że w wystąpieniu na synodzie kardynał Fernandez w imieniu papieża na razie "zamknął drzwi" przed taką możliwością.
"Wiemy, że Ojciec Święty wypowiedział się, że w tym momencie kwestia diakonatu nie jest dojrzała, i poprosił, byśmy nie skupiali się teraz na tej możliwości" - powiedział kardynał, cytowany przez watykańskie media.
Wyjaśnił, że komisja powołana do przeanalizowania tej kwestii doszła do "częściowych konkluzji", które - jak zaznaczył - zostaną opublikowane w stosownym momencie. Komisja pracuje dalej - zauważył, dodając, że papież potwierdził mu swoją wolę, by nadal ona działała.
Jednocześnie kardynał Fernandez zapewnił, że dla papieża kwestia roli kobiet w Kościele jest ważna.
Zdaniem prefekta "myślenie o diakonacie dla niektórych kobiet nie rozwiąże kwestii milionów kobiet w Kościele". "Pośpiech z apelowaniem o wyświęcanie diakonek nie jest dzisiaj najważniejszą odpowiedzią, by promować kobiety" - ocenił.
Taka jest "linia pracy na tym etapie" - zaznaczył.
Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ akl/