Podczas spotkania prof. Aleksander Bańka, który reprezentował Kościół w Polsce na zgromadzeniu ogólnym Synodu w Rzymie, przedstawił najistotniejsze elementy dokumentu końcowego Synodu, uwypuklając te części, które dotyczą zaangażowania osób świeckich w życie Kościoła. „Odkryliśmy, że jedną z najbardziej palących potrzeb, wynikających z przyjęcia tego dokumentu, jest budowanie w Kościele w Polsce kultury relacji i zaufania pomiędzy osobami duchownymi i świeckimi. To jest pierwszy wektor, ukazujący również przyszłe zadania, które stawiamy przed Radą” - zaznaczył bp Suchodolski.
Przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich przyznał, że „chcąc dalej być żywym Kościołem Jezusa Chrystusa i przede wszystkim takim, który jest przekonywujący dla mocno zlaicyzowanego pokolenia, współpraca pełna zaufania między duchownymi i świeckimi jest naszym zadaniem numer jeden”. Podkreślił, że z tego budzi się postulat budowania platformy spotkania liderów świeckich z liderami duchownymi, gdzie można by podejmować temat wspólnego podążania i formowania postaw i sumień.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Według bp. Suchodolskiego bardzo ważne jest dzisiaj, aby „nie ograniczać efektów Synodu i synodalności tylko do tzw. miękkich kompetencji, że będziemy dla siebie grzeczni, że będziemy się więcej słuchać, ale żeby przekładało się to na właściwą eklezjologię i na formowanie sumień liderów w Kościele, tak duchownych jak i świeckich”.
Hierarcha poinformował, że efektem tych działań będzie inicjatywa nazywana wstępnie „Kongres Liderów Świeckich” z udziałem także liderów duchownych. „Chodzi o duże spotkania, na których liderzy różnych formacji duszpasterskich, pastoralnych, ewangelizacyjnych, charyzmatycznych i ekumenicznych z Kościoła w Polsce byliby na nie zaproszeni, żeby się integrować, wymieniać doświadczeniami oraz zadawać pytania, jak iść dalej, budując obraz Kościoła jako mistycznego Ciała. Wiemy, że siebie nawzajem potrzebujemy” - ocenił bp Suchodolski.
Sekretarz Rady Szymon Czyszek zwrócił uwagę, że uczestnicy spotkania przeprowadzili wspólny namysł, także w kontekście synodalności, nad tym, jaka powinna być rola i zaangażowanie świeckich w życie Kościoła. „To, co wybrzmiało, to troska o to, w jaki sposób pomagać świeckim brać współodpowiedzialność i współmyśleć o Kościele” - podkreślił.
Odnosząc się do słów papieża Franciszka z dokumentu końcowego Synodu, Szymon Czyszek przypomniał, że kluczowym elementem dla myślenia w duchu synodalności jest zdolność do rozeznawania eklezjalnego, „to znaczy rozeznawania okoliczności, w których znajduje się Kościół, ale kluczem do tego jest troska o stałą formację sumienia”.
Dodał, że w tym kontekście Rada chciałaby rozeznać inicjatywy, które pozwoliłyby świeckim liderom w Kościele w Polsce brać współodpowiedzialność za rzeczywistość parafialną, diecezjalną oraz na poziomie ogólnopolskim. „Stąd myślimy nad tym, aby podjąć inicjatywę Forum Liderów Świeckich, ale także rozeznawać, jakie kolejne przestrzenie pracy świeckich w Kościele są konieczne w kontekście synodalności” - zaznaczył.
Sekretarz Rady zauważył, że podczas spotkania zastanawiano się również nad współpracą z innymi Radami i Komisjami Konferencji Episkopatu Polski. „Chodzi o formę dialogu, spotkania, wymiany doświadczeń, czyli o coś, co świeccy mogą i chcieliby zaoferować w przeróżnych gremiach Episkopatu” - stwierdził.
„Duchowni jak i świeccy mają wspólną przestrzeń współodpowiedzialności i troski o Kościół w ramach kultury dialogu i wzajemnego słuchania się” - ocenił Szymon Czyszek.