Do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej młodzi, wyrażający pragnienie naśladowania Chrystusa na wszystkich drogach życia, zostali przygotowani pod kierunkiem proboszcza ks. Ryszarda Siedleckiego przez rodziców oraz katechetki: Annę Popek i Marzenę Berbeć. Na początku Eucharystii bp Mieczysław Cisło przypomniał słowa św. Jana Pawła o młodych: „Jesteście wiosną Kościoła, jesteście nadzieją Chrystusa!”. Podkreślał, że modlitwą i sakramentalną posługą pragnie umocnić w młodych sercach nadzieję na udane życie. Zgromadzonych pytał: Czy jest wiara w waszych Kościołach domowych rodzinach? Czy jest wierność Chrystusowi i gorliwość apostolska, a zatem: niedzielna Msza św., codzienny pacierz, a przede wszystkim uczciwość w życiu? Pozdrawiając wychowawców i pedagogów, Ksiądz Biskup zwrócił uwagę, że nasze społeczeństwo jest wdzięczne nauczycielom i społecznościom szkolnym, przekazującym wiedzę i wartości, które są istotnym elementem naszej chrześcijańskiej i polskiej kultury. Pasterz apelował o to, by przekazywać z pokolenia na pokolenie to dziedzictwo, które stanowi o naszej tożsamości.
Reklama
W homilii Biskup Mieczysław przypomniał drogowskazy wiary, które jak Dekalog służą wolności człowieka, a nie jej ograniczeniu. Nawiązując do bogatego w symbolikę opisu Zesłania Ducha Świętego, ale i do świadectwa martyrologium chrześcijan, pytał, na ile współczesny człowiek dochowuje wierności podjętym zobowiązaniom. Mam nadzieję, że przez całe życie w wolnej Polsce i Europie nie staniecie wobec wyboru, żeby się wyrzec Chrystusa pod groźbą utraty życia mówił do młodych. Ale dzisiaj są inne wyzwania: pójść na kompromis ze złem, wstydzić się Chrystusa, zaprzeć się Go, nie ze strachu, ale np. idąc za modą; wobec trendów, które dyskredytują ludzi wiernych przykazaniom Bożym i nauce Kościoła. Niektórzy chcieliby, aby chrześcijaństwo uczynić wygodniejszym, a to jest kompromis lub zdrada podkreślał. Pasterz uświadomił słuchaczom, że Kościół, idąc za głosem Ewangelii rozumie ludzkie rozterki, a zwłaszcza dziedzictwo grzechu pierworodnego z jego pożądliwościami i pychą żywota (por. 1 J 2, 16). Znając serce człowieka mówi, że kryzys dzisiejszej Europy to przestroga i ukaranie pychy, która odrzuciła najwyższe wartości moralne i aspiracje człowieka, czerpane z nawróconego sumienia oraz mocy i miłości Ducha Świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Swoją gotowość do powierzenia życia Bogu bierzmowani ukazali, przyjmując w postawie uniżenia włożenie rąk Biskupa jako następcy Apostołów i dziękując za udzielone sakramenty. Jak mówią ich rodzice i nauczyciele, aktywnie uczestniczyli w spotkaniach przed bierzmowaniem. Przygotowali oprawę liturgiczną ich Wieczernika i podkreślili zewnętrznym wyglądem oraz wyborem patronów swoje przywiązanie do przekazanej im wiary i tradycji. Za trud przekazywania wartości i sprzeciw wobec ateizacji dziękował rodzicom Ksiądz Biskup.
Bp Cisło przypomniał, że budowanie więzi wspólnotowych oraz samej materialnej świątyni było dziełem parafian, kierowanych przez obecnego proboszcza ks. Ryszarda Siedleckiego oraz poprzedników: ks. Józefa Kapronia i ks. Andrzeja Juźkę. Na tej drodze umacniały wiernych: nawiedzenie Maryi w symbolach pustych ram obrazu i świecy w latach 70. XX wieku, peregrynacja jasnogórskiej Ikony przed dziewięciu laty, a wcześniej krzyża millenijnego. Rekolekcje ewangelizacyjne i nawiedzenie parafii przez kopię Krzyża Trybunalskiego z relikwiami Drzewa Krzyża były kolejnym etapem budowania wspólnoty wiary i miłości. W uroczystości wzięli udział: dziekan ks. Henryk Kapica z Krasnegostawu, ks. Jarosław Chwiejczak i ks. Andrzej Wołoszyn, proboszcz w Rakołupach, gdzie przypadła następna stacja nawiedzenia.