Reklama
ze świata
Atmosfera była spokojna, rodzinna i radosna, zupełnie pozbawiona przemocy i agresji. Nic dziwnego, że przypominała tę panującą podczas Światowych Dni Młodzieży, gdyż zdecydowaną większość manifestantów stanowili praktykujący katolicy, a znaczna część dorosłych uczestniczyła kiedyś w ŚDM (w szczególności w 1997 r. w Paryżu).
Kościół, idąc za Chrystusem, naucza prawdy, która nie zawsze jest zgodna z opinią większości. Słucha on głosu sumienia, a nie siły, i w ten sposób broni ubogich i pogardzanych.
5
z ostatniej chwili
Gdyby ktoś nie wiedział, które z polskich mediów są rządowe, czy inaczej: usłużne wobec rządzących i dlatego subsydiowane, opublikowany właśnie raport zespołu parlamentarnego posła Adama Kwiatkowskiego doskonale to wyjaśnia.
Wieczór 11 października chlubnie zapisał się w historii polskiej piłki nożnej. Na Stadionie Narodowym w Warszawie prawie 60 tys. kibiców było świadkami jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Nasza drużyna pokonała Niemców 2:0 w ramach eliminacji mistrzostw Europy, które odbędą się we Francji w 2016 r.
7
z Polski
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore powiedział na Jasnej Górze do uczestników XIV Pielgrzymki Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: Wasze szkoły, które dumnie noszą imię Jana Pawła II, mają dziś szczególny powód do radości. To spotkanie jest także waszym podziękowaniem kierowanym do Boga za kanonizację waszego protektora, papieża z Polski. Wy stworzyliście mu żywy pomnik.
Z okazji uroczystości św. Faustyny patronki Łodzi 11 października br. biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski przewodniczył Mszy św. i wraz z metropolitą łódzkim abp. Markiem Jędraszewskim poprowadził procesję z relikwiami świętej z kościoła pw. św. Faustyny na pl. Niepodległości ulicą Piotrkowską do łódzkiej archikatedry, drogą, którą przyszła święta pokonała, gdy usłyszała głos powołania. Współczesny człowiek jest dziwny: potrafi zaufać wszystkim i wszystkiemu, tylko nie Bogu mówił bp Marcinkowski.
9
temat numeru: • beatyfikacja papieża Pawła VI
Miłość do Chrystusa, Kościoła i człowieka to trzy istotne pasje Pawła VI. Wciąż jeszcze słychać echo jego wezwania: „Potrzebujemy Cię, Chryste!”. W pełni doświadczył on udręk wspólnoty wierzących po Soborze Watykańskim II, ale też światła, nadziei i napięcia. Miał jednak jasną wizję Kościoła, który jest Matką, niesie Chrystusa i do Niego prowadzi.
19 października 2014 r. papież Franciszek dokona beatyfikacji Pawła VI, papieża Soboru Watykańskiego II
Kiedy po raz pierwszy spotkałem papieża Pawła VI, było to dla mnie ogromne przeżycie znałem go już wcześniej jako kard. Montiniego, który pracował w Sekretariacie Stanu, a także jako arcybiskupa Mediolanu. Oczywiście to, że znałem papieża Pawła VI wcześniej, było dla mnie wielkim wyróżnieniem i radością.
10-15
22 X • liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II
22 października br. po raz pierwszy obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, papieża. W zasięgu promieniowania świętości Papieża Polaka znalazł się o. Jan Góra, dominikanin, który swoje duszpasterstwo oparł na jego osobie i nauczaniu. Ważnym aspektem świętości Jana Pawła II było ojcostwo. Jak je rozumie duchowy syn Jana Pawła II?
16-18
nowa książka ks. Ireneusza Skubisia
Z radością i satysfakcją bierzemy do rąk książkę-świadectwo o św. Janie Pawle II autorstwa ks. Ireneusza Skubisia. Św. Jan Paweł II to naprawdę wielki święty przełomu tysiącleci.
20-21
bł. ks. Jerzy Popiełuszko • 30. rocznica męczeństwa
Gdyby żył, miałby dzisiaj 67 lat. Ale nie żyje. Równo 30 lat temu został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dziś błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko jest już postacią historyczną. Pamięć o nim i o jego śmierci jest jednak warunkiem trwania naszych narodowych dziejów. Niezależnie od światopoglądu i wyznawanej religii.
22-25
Marianna Popiełuszko o swoim synu
Do końca życia mówiła, że śmierć dziecka to kamień na całe życie. Ale też dodawała od razu, że akceptuje życie takie, jakie ma. Bo Pan Bóg najlepiej wie, co robi. I przebaczyła mordercom syna.
26
wizerunek medialny ks. Popiełuszki
Zanim zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę, wcześniej przez lata starano się go zdyskredytować w oczach społeczeństwa. Haniebną rolę mediów w tej operacji pokazuje nowa książka Mileny Kindziuk.
27
nowy rok akademicki
Każdy nowy rok akademicki ma swój własny kontekst historyczny, społeczny i kulturowy.
Problem edukacji jest zawsze aktualny, wszak to dziedzina życia nieodłącznie związana z przyszłością człowieka, narodów i świata. Coraz częściej jesteśmy świadkami deprawacji, cynizmu i deptania odwiecznych wartości, zwłaszcza skarbów wiary i moralności chrześcijańskiej.
28
W związku z odejściem do wieczności w dniu 29 września 2014 r. śp. Alicji Gołaszewskiej, jasnogórskiej organistki, dyrygentki i kompozytorki, autorki m.in. słynnej na całym świecie pieśni „Czarna Madonna”, bp Józef Zawitkowski z Łowicza przesłał list do o. prof. Zachariasza Jabłońskiego paulina.
Badania skuteczności komunikacji dowodzą, że treść wypowiedzi (czyli przekaz słowny) tylko w 7 proc. wpływa na wiarygodność i skuteczność komunikacji. W 38 proc. decyduje o tym ton głosu, natomiast aż w 55 proc. istota przekazu zależna jest od komunikacji pozawerbalnej.
31
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 22, 15-21)
Słowo Boże dzisiejszej niedzieli najpierw pyta mnie i ciebie: z jakim nastawieniem słuchasz Jezusa? Jak faryzeusze? Czy jak zwolennicy Heroda? Istnieje ryzyko, że nauczanie Pana będziemy interpretować po swojemu. Często słyszę: A ja uważam, że w Kościele to powinno być tak i tak. Często dotyczy to etyki życia małżeńskiego, wychowania dzieci, Bożych przykazań.
32-33
felieton
Z okazji Tygodnia Misyjnego wspomnijmy też, a najlepiej pomódlmy się za wszystkich zmarłych misjonarzy: zamordowanych, ofiary tragicznych wypadków, jak ks. Mariusz, i tych, którzy zasnęli w Panu z dala od Ojczyzny. Módlmy się też to przecież tak niewiele kosztuje o nowe powołania misyjne. To kwestia naszej odpowiedzialności za Kościół powszechny.
Ostatnio do książek Marii i Zbigniewa Żmigrodzkich na mojej półce dołączyły dwie nowe: „W imię prawdy” pani Marii oraz „Iluzje i nadzieje” jej małżonka. Autorzy znani są czytelnikom z łamów „Niedzieli” i innych czasopism, dopiero jednak zbiory ich felietonów i artykułów pozwalają ocenić i docenić ich pisarstwo.
35
19 X • początek Tygodnia Misyjnego
O przyszłorocznym kongresie misyjnym z biskupem ełckim Jerzym Mazurem SVD przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Misji rozmawia Grzegorz Polak.
36-38
fakty • opinie
Były minister finansów Jacek Rostowski został szefem doradców premier Ewy Kopacz. Oznacza to, że czeka nas szybkie wchodzenie do strefy euro. Poważni ekonomiści są zaskoczeni tą nominacją, ponieważ minister odszedł z rządu raczej w niesławie i pozostawił po sobie gigantyczne zadłużenie.
42
z prasy zagranicznej
Wzruszającą historię 80-letniej irackiej chrześcijanki Wiktorii przedstawił brytyjski tygodnik „The Catholic Herald”. Kobieta przeżyła spotkanie z dżihadystami samozwańczego Państwa Islamskiego. To chyba pierwsza taka relacja.
43
Moje ostatnie spotkania z młodymi ludźmi, studentami, absolwentami rozmowy, dyskusje rodzą pytania, na które nie potrafię odpowiedzieć.
Takich pijaczków po drodze Pan Niedziela spotkał wielu. Sam też został zbadany alkomatem przez patrol policji. Oto poranna Polska w całej swojej krasie i osobliwości.
44
felietony
Czy obecnie w Polsce i Europie istnieje jeszcze jakaś zasada, której nie można złamać?
Nasze państwo jawi się często jako jedna wielka nieopowiedzialność.
45
rodzina • poradnik
Nieraz słyszymy: Różaniec? Pomyślę o tym na emeryturze! Tak uważa wiele osób, które kochają Pana Boga i chcą się modlić, ale jakoś nie mają przekonania do odmawiania „zdrowasiek”.
W Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej 25 października o godz. 17 odbędzie się otwarcie wystawy „Nasze spotkania z Janem Pawłem II”.
48
Niedziela Młodych
Co właściwie oznacza bycie wiernym Bogu i jak tę wierność można okazywać w codzienności? Czy jest to trudne wyzwanie i czemu tak wielu ludzi decyduje się je podejmować?
Pragniemy się wyróżniać. Na pytania o swoją przyszłość już przedszkolaki odpowiadają bez wahania: chcę być sławny i bogaty. Na kolejnym miejscu dopiero pojawia się jakiś zawód, zajęcie lub… chęć „nicnierobienia”(!?). Presja wyjątkowości dotyka nas w różnym wieku, zazwyczaj bardzo wcześnie. Lata szkoły, nie zawsze zdrowej rywalizacji, rodzą frustracje, na które często znajdujemy kaleczące nas rozwiązania.
Czy naprawdę, jak się wierzy i się chce uwolnić z mrocznej przeszłości, to Bóg pomaga? Bo, jejku, skoro pomógł wam, to mi na pewno też pomoże!
50-53
ks. Hilary Jastak • kapłan niezłomny
Festiwal został zorganizowany przez Kongres Mediów Niezależnych w Pszczynie w dniach 19-21 września br. Zgłoszono 13 filmów dokumentalnych. Festiwalowi pomagali m.in.: Burmistrz Pszczyny, lokalni działacze Ruchu Społecznego im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego z Bielska-Białej i Pszczyny, Solidarności Walczącej i Stowarzyszenia Republikańskiego.
54
obrończyni życia u Matki życia
W Częstochowie pierwszą wizytę Mary Wagner złożyła arcybiskupowi metropolicie Wacławowi Depo.
55
Żyje tu i teraz, bo nie wie, co przyniesie jutro. Czas sprzed operacji syna, choć trudny, uważa dziś za szczęśliwy. Teraz godzinami mówi do Marcina, ale kontakt jest coraz słabszy. Mija już prawie rok, kiedy syn Anny Wawrzak zapadł w śpiączkę.
55-56
Niedziela bielsko-żywiecka
Na wspólne spotkanie Róż Żywego Różańca przyjechało do Bielska-Białej kilkaset osób z całej diecezji bielsko-żywieckiej. Uroczystą Eucharystię, której przewodniczył biskup pomocniczy naszej diecezji Piotr Greger, poprzedziła modlitwa różańcowa.
Rodzina, w której jest zgoda, miłość, szukanie wspólnego dobra i przekaz wiary wobec dziecka, taka rodzina jest potężnym narzędziem głoszenia Dobrej Nowiny, jest odbiciem Boga Ojca, Trójcy Świętej, miłości Jezusa
Dwie trasy biegu, 30 zawodników, strugi deszczu, asysta strażaków i policjantów tak wyglądał Bieg Memoriałowy im. o. Michała Tomaszka, zamordowanego 24 lipca 1989 r. w Peru przez bojowników Świetlistego Szlaku.
Niedziela częstochowska
Cieszy nas, że przybywa misjonarzy, w tym dużo polskich. Nasi księża, siostry i bracia zakonni, a także osoby świeckie odnajdują swoje miejsce w różnych zakątkach ziemi. Misje zajmują ważne miejsce w eklezjologii i teologii Kościoła, który ze swej natury jest misyjny.
Z racji liturgicznego wspomnienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki przybliżamy Czytelnikom „Niedzieli” świadectwo ks. Zdzisława Gilskiego o śp. Mariannie Popiełuszko.
O posłudze kapłańskiej z ks. dr. Mikołajem Węgrzynem, rektorem kościoła pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie, duszpasterzem środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej, wicedyrektorem Wyższego Instytutu Teologicznego oraz kapelanem organistów, rozmawia ks. Jacek Molka
W częstochowskiej dzielnicy Lisiniec bp Teodor Kubina powołał 1 sierpnia 1944 r. ośrodek duszpasterski, który stał się zalążkiem dzisiejszej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. 70 lat później parafia świętowała jubileusz. Uroczystości przewodniczył abp senior Stanisław Nowak.
Niedziela podlaska
Z ks. Krzysztofem Kisielewiczem o pracy w Caritas w 20-lecie istnienia instytucji w diecezji drohiczyńskiej rozmawia Edyta Hartman.
1 października w wypełnionej po brzegi sali wyremontowanego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim dokonano uroczystego poświęcenia zrewitalizowanego i zmodernizowanego budynku.
W dniach 3-5 października młodzież związana z Ruchem Światło-Życie uczestniczyła w kolejnej sesji Diecezjalnej Szkoły Animatora, która koncentrowała się wokół tematyki modlitwy osobistej.
Niedziela kielecka
Polichromie na sklepieniach nawy bocznej, stiuki, ołtarze boczne, renowacja posadzek w kaplicach bocznych te właśnie zamierzenia udało się ostatnio zrealizować w cysterskim archiopactwie jędrzejowskim, które powoli odzyskuje dawny blask.
Opatowiec to stara osada, która w przeszłości była świadkiem wielkiej chwały Polski. Jednak największą chwałę przydaje miejscowości cudowny obraz Maryi, który znajduje się w bocznej kaplicy parafialnego kościoła.
Spotkania Diecezjalnego oddziału Duszpasterskiego Przedsiębiorców odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca przy DA „Wesoła 54” i każdy, kto pracuje w biznesie, przedsiębiorstwie, jest pracodawcą lub pracownikiem, może z nich skorzystać.
Niedziela małopolska
O bł. ks. Jerzym Popiełuszce mówi Jacek Smagowicz, mieszkaniec Krakowa, działacz NSZZ „Solidarność”.
„Hitlerowcy dobrze zdawali sobie sprawę z tego, że każdy polski ksiądz na swym stanowisku duchowym czuje się także Polakiem i leży mu na sercu los jego ojczyzny…”. Słowa wypowiedziane przez jednego z bohaterów filmu pt. „Święte Dębniki” mogą stanowić motto czasowej wystawy „Kościół krakowski. 19391945”.
Nasze pytanie kierujemy do ks. Krzysztofa Czapli SAC, dyrektora Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.
Niedziela lubelska
W 2008 r. została reaktywowana Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie. Mimo krótkiego czasu istnienia, szkoła cieszy się wielkim powodzeniem
To tu, w Lublinie, uczył studentów i prowadził badania naukowe, tu nawiązywał współpracę i przyjaźnie z wieloma osobami, tu wreszcie umacniał swoją więź z Kościołem, który jest w Lublinie
W ostatnią sobotę września Siennica Różana przeżywała podwójną uroczystość: pożegnanie relikwii Krzyża i bierzmowanie 29 gimnazjalistów. Liturgii przewodniczył bp Mieczysław Cisło
Niedziela legnicka
Po raz pierwszy od wielu lat w Złotoryi odbyło się nabożeństwo Transitus. Wszystko za sprawą ojców franciszkanów OFM, którzy 1 lipca br. rozpoczęli pracę duszpasterską w parafii pw. św. Jadwigi w Złotoryi.
Z Bogdanem Orłowskim, przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Zagłębie Miedziowe rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.
W diecezji legnickiej rozpoczęły się już przygotowania, by ten czas refleksji nad rodziną i małżeństwem dobrze spożytkować i włączyć się w te ważne wydarzenia. Służyć temu będzie m.in. 3. Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej „Rodzina źródłem życia”, który został zaplanowany na 16 maja 2015 r.
Niedziela łódzka
W Łodzi jest jedno miejsce szczególne. To szpital św. Jana Bożego. Bracia, siostry oraz współpracownicy placówki dzięki swoim wysiłkom i zaangażowaniu starają się wiernie naśladować swojego patrona.
Bardzo późno uświadomiłem sobie, że Łódź odegrała znaczącą rolę w życiu Helenki Kowalskiej. Stąd wyruszyła w świat, wielki i dla niej kompletnie nieznany. Z tej ziemi powołał ją Jezus na sekretarkę Bożego Miłosierdzia.
Z s. Urszulą Marczak, służebniczką Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej z prowincji łódzkiej, która od 9 lat pracuje na Syberii, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
Mieszkańcy Wyszatyc zgromadzili się w niedzielę 28 września br. na Mszy św. w parafialnym kościele pw. św. Mikołaja Biskupa, aby modlitwą oddać hołd tym, którzy 100 lat temu zostali wysiedleni ze swojej miejscowości do Czech.
W bitwie powietrznej nad polami Pawłosiowa 11 września 1939 r. zginęło dwóch polskich lotników. W tym dniu około godz. 17.00 samolot bombowy „Krysia”, wchodzący w skład X Dywizjonu Bombowego 211 Eskadry, z czteroosobową załogą na pokładzie, został zaatakowany przez trzy niemieckie samoloty myśliwskie.
Niedziela rzeszowska
Ksiądz Jacek Kędzior, pochodzący z Malawy, wyjeżdża na misje do Papui Nowej Gwinei.
Karol Wojtyła odwiedził Bieszczady kilkanaście razy. Pierwszy raz wędrował po Bieszczadach w 1952 r. Wyglądały wówczas inaczej niż teraz. Spustoszone osady, spalone domostwa, ale przy tym ocalałe stare cerkwie, kapliczki, zapomniane cmentarze.
W sąsiadującej z naszą diecezją Hucie Komorowskiej odbyły się VII Dni kard. Adama Kozłowieckiego SJ.
Niedziela sandomierska
Światowa Niedziela Misyjna stanowi dla wiernych różnych kontynentów szczególną okazję, aby poprzez modlitwę i konkretne gesty solidarności wspierać młode Kościoły w krajach misyjnych” napisał w przesłaniu na Światową Niedzielę Misyjną papież Franciszek.
W przeddzień uroczystości Matki Bożej Różańcowej powróciła do wspólnoty parafialnej Matka Boża w łaskami słynącym wizerunku Matki Bożej Pocieszenia.
Niedziela sosnowiecka
W niedzielny wieczór 5 października podczas uroczystej Eucharystii biskup ordynariusz sosnowiecki Grzegorz Kaszak dokonał konsekracji parafialnej świątyni pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Czeladzi.
Pierwszym powakacyjnym prelegentem Diecezjalnej Akademii Rodziny (DAR) była s. Anna Bałchan ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej założycielka Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Maryi Niepokalanej, które powstało w 2000 r. w Katowicach.
Już po raz drugi organizatorzy z Będzina zapraszają do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym „Życie jest CUDowne”. Patronem medialnym konkursu jest „Niedziela”.
Niedziela świdnicka
Tegoroczny październik będzie dla naszej diecezji wyjątkowy. Otóż w roku trwających obchodów dziesiątej rocznicy utworzenia diecezji świdnickiej, w sobotę 18 października, przystąpimy do dzieła peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.
Dnia 5 października w parafii pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu odbyły się uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Różańcowej połączone z 2. festynem parafialnym organizowanym przez duszpasterzy z Białego Kamienia.
Maryja jest Matką obdarzającą nas miłością. Czyni to wobec nas zawsze i wszędzie. Maryja jest Matką rozdającą miłosierdzie. Czyni to w swoich sanktuariach, czyni to w naszym codziennym życiu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Dla uczczenia 825. rocznicy kanonizacji i 890. rocznicy pierwszej misji biskupa bamberskiego Ottona na Pomorze Zachodnie członkowie Bamberskiej Kapituł Katedralnej wraz ze swoim ordynariuszem abp. Ludwigiem Schickiem i bp. pomocniczym Herwigiem Gösslem odbyli pielgrzymkę szlakiem misyjnej działalności św. Ottona.
W dniu 6 października 2014 r. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego zainaugurował uroczyście nowy rok akademicki. Wydarzenie zgromadziło rzeszę profesorów, wykładowców, studentów i ich bliskich, a także wielu zaproszonych gości.
W poniedziałek 29 września 56 alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie rozpoczęło nowy rok formacyjny.
Niedziela toruńska
Piątkowy poranek. Słoneczny jak ten sprzed 30 lat, kiedy bł. ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w stronę Bydgoszczy, by w kościele pw. Świętych Polskich Braci Męczenników sprawować Eucharystię. Chwytam aparat fotograficzny i dyktafon, wskakuję do samochodu i razem z Piotrem udajemy się w podróż pielgrzymkę szlakiem męczeństwa bł. ks. Jerzego.
Z Janem Budziaszkiem rozmawia Aleksandra Wojdyło.
„Rodzice nauczyli mnie miłości do Najświętszego Sakramentu i miłości do życia. Nie tylko przyjęli dar ośmiorga własnych dzieci, lecz także pięcioro adoptowali”. W takiej atmosferze domu rodzinnego wzrosła Mary Wagner, 38-letnia Kanadyjka, znana światu z nieugiętej obrony dzieci nienarodzonych i ich matek przed grzechem aborcji.
Żadne najstraszliwsze choćby dotąd przeżycie nie jest (…) tak straszne, jak każdy dzień i każda chwila tu przeżyta” – pisze ks. Wojciech Gajdus. Tego samego doświadczyło 182 jego współbraci z Pomorza uwięzionych w obozach. 76 zmarło za drutami. Przypomnimy tych, którzy urodzili się lub posługiwali w parafiach dziś objętych diecezją toruńską
Niedziela warszawska
Od chwili śmierci ks. Jerzego, czyli od 19 października 1984 r., Warszawa ma miejsce szczególne: grób męczennika. Przez te 30 lat modliło się przy nim ponad 20 mln ludzi.
Nigdy niepublikowane, rodzinne zdjęcia s. Faustyny znaleziono podczas porządków w archiwum parafialnym w kościele Ojców Marianów na warszawskim Marymoncie.
Ikona Matki Bożej Częstochowskiej pielgrzymuje po stołecznych parafiach. Jak warszawiacy przyjmują obraz?
Z dr Barbarą Fedyszak-Radziejowską, socjologiem, rozmawia Andrzej Tarwid.
Niedziela wrocławska
Od wielu już lat 15 października obchodzimy w Polsce jako Dzień Dziecka Utraconego. W tym roku we Wrocławiu obchody te mają szczególny charakter na cmentarzu Osobowickim pierwszy raz odbędzie się pochówek dzieci zmarłych przed narodzeniem.
Para w ruch! W DA „Redemptor” wystartował nowy projekt pt. „Parowiec” cykl formacyjnych spotkań poruszających tematy damsko-męskie. Gośćmi zaproszonymi na pierwsze spotkanie byli Jadwiga i Dariusz Basiński, znani z teatru „Mumio”.
Dziś wiele jest możliwości skutecznego edukowania i wychowania. Dzięki szkołom niepublicznym, których powstało wiele także w naszym regionie, krajobraz edukacyjny nie jest monotonny, urozmaicają go różne podejścia do ucznia czy współpracy z rodzicami.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Kolejne Dekanalne Spotkanie przed Światowymi Dniami Młodzieży 2016 odbyło się 19 września.
W kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju 21 września 2014 r. odbyło się Misterium Ziemi Biłgorajskiej. Tak jak Warszawa miała swoich powstańców, tak Ziemia Biłgorajska miała swoich partyzantów.
Minęło 75 lat od tragicznych wydarzeń z 25 września 1939 r., kiedy to zostali zamordowani ks. Wiktor Możejko oraz jego towarzysze dwaj salezjańscy klerycy Stefan Fabiański i Mikołaj Kapuściński, organista Władysław Wendtland, a także kowal Bolesław Piotrowski, pełniący również funkcję sołtysa.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
11 października jubileusz 20-lecia istnienia obchodziła Akcja Katolicka naszej diecezji. Eucharystii w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosił bp Marek Solarczyk, asystent Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej
Z ks. Witoldem Lesnerem rozmawia Katarzyna Jaskólska.