Reklama

Polska

Pół wieku od koronacji

19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbędą się uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji papieskimi koronami cudownego wizerunku Pani Ziemi Żywieckiej

Świętowanie będzie miało dwie odsłony: liturgiczną i muzyczną. Uroczystości rozpoczną się o godz. 14.00 śpiewem góralskich kapel. Trzy kwadranse później w świątyni nastąpi uroczyste odsłonięcie odrestaurowanego obrazu Matki Bożej. Następnie prymas Polski abp Wojciech Nowak dokona poświęcenia kopii obrazu, odnowionego tabernakulum i sukni wdzięczności, którą ufundowali wierni m.in. w ramach prowadzonej w internecie akcji „Podaruj Mamie sukienkę”.

O 15.00 nastąpi procesyjne przejście do ołtarza polowego z kopią obrazu niesioną przez górali. Centralnym wydarzeniem jubileuszu będzie dziękczynna Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem Prymasa Polski, która rozpocznie się o 15.15. Na zakończenie Mszy św., przed końcowym błogosławieństwem żywieccy górale złożą Matce Bożej hołd i swoje słowo skieruje do wiernych bp ordynariusz Roman Pindel.

Druga część jubileuszowych obchodów odbędzie się wieczorem w żywieckim amfiteatrze. O 20.00 rozpocznie się muzyczne misterium skomponowane przez krakowskiego muzyka Huberta Kowalskiego, związanego z nurtem muzyki chrześcijańskiej. W artystycznej formie zostanie ukazane wielowiekowe kształtowanie się pobożności ludowej dzięki obecności w rychwałdzkim sanktuarium Matki Bożej Pani Ziemi Żywieckiej. Oratorium zostało skomponowane na podstawie odnalezionego w 2013 r. dzieła „Rychwalda Monumenta” autorstwa żywieckiego kronikarza Andrzeja Komonieckiego żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. „Rychwalda Monumenta” ukazuje fenomen Rychwałdu jako centrum kultu oraz ośrodka ważnego dla kultury regionu. Dalszą część koncertu wypełni modlitwa i muzyka uwielbienia. Całość ma charytatywny charakter – organizatorzy chcą wesprzeć dom dziecka „Hogar de la Esperanza” w boliwijskim Santa Cruz de la Sierra prowadzony przez siostry serafitki z Polski.

Miejmy nadzieję, że inaczej niż przed półwieczem, pogoda będzie sprzyjała świętowaniu. W 1965 r., kiedy prymas Polski kard. Stefan Wyszyński z metropolitą krakowskim abp. Karolem Wojtyłą nakładali papieskie korony na obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, z nieba nad Rychwałdem lały się strugi deszczu. Nie przeszkodziło to jednak samej uroczystości, w sanktuarium zgromadziło się wówczas 80 tys. wiernych.

2015-07-09 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk na uroczystości 20-lecia koronacji ikony Matki Bożej Bramy Miłosierdzia

[ TEMATY ]

koronacja

pl.wikipedia.org

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk przewodniczył uroczystościom 20-lecia koronacji cudownej ikony Matki Bożej Bramy Miłosierdzia w Jarosławiu. Jest to ten sam obraz, który decyzją papieża Franciszka 8 grudnia ub.r. był obecny w Watykanie podczas otwarcia Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. – Dziś prosimy Bogurodzicę: wyproś nam Boże miłosierdzie za popełnione zło i niewierność Ewangelii – mówił abp Szewczuk.

Boska Liturgia (Msza święta) zgromadziła licznych wiernych i duchowieństwo grecko- i rzymskokatolickie. Eucharystię koncelebrowali m.in.: metropolita przemysko-warszawski abp Eugeniusz Popowicz, abp-senior Jan Martyniak, biskup diecezji wrocławsko-gdańskiej Włodzimierz Juszczak oraz rzymskokatolicki metropolita przemyski abp Adam Szal i biskup pomocniczy Stanisław Jamrozek.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję