Reklama
edytorial
Trzeba natychmiast rozpocząć repolonizację, aby odzyskać Polskę dla Polaków. Media już w 90 proc. są własnością niepolską. W obcych rękach znalazło się 60 proc. naszych banków. Najwyższy czas zatrzymać szaleństwo wyprzedaży majątku narodowego, utraconego już w 70 proc.
Słowa: „Życzę Ci wierności...” usłyszałem po raz pierwszy i ostatni z ust prymasa Stefana Wyszyńskiego na krótko przed jego śmiercią i wciąż brzmią one w mojej pamięci. Jest to pragnienie bycia wiernym Kościołowi.
3
z ostatniej chwili
Słowa Beaty Szydło na zakończenie konwencji PiS-u: „Dziołcha, nie godej tyla, ino do roboty” zrobiły większe wrażenie niż otoczenie prawie 200 ekspertów, z którymi wystąpiła
Zburzenie w Nowe Soli pomnika Braterstwa Broni Żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, na którego miejscu stanąć ma monument Bohaterom walk o Polskę, wywołało oburzenie władz Rosji. W oświadczeniu tamtejszego MSZ jest mowa o „wszczynaniu wojny na pomniki”.
Różnimy się poglądami – mówię o tym otwarcie.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiada reformę mediów publicznych. Obecne spółki Skarbu Państwa zostałyby przekształcone w instytucje kultury lub wyższej użyteczności.
7
temat numeru: z papieżem na koniec świata • pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka • 5-13 lipc
Dziewiąta zagraniczna pielgrzymka papieża Franciszka jest w szerokim sensie podobna do wcześniejszych. Problemy – zarówno społeczne, jak i kościelne – z małymi niuansami są bowiem w zglobalizowanym świecie podobne pod każdą szerokością geograficzną.
10-11
temat numeru: z papieżem na koniec świata • Ekwador, Boliwia, Paragwaj
Pielgrzymka papieża Franciszka do Ameryki Łacińskiej w dniach 5-13 lipca 2015 r. to swego rodzaju powrót na koniec świata. Jedną z jego stacji jest Paragwaj, a w nim – sanktuarium Matki Bożej Cudownej zza Lasu Yerba.
12-13
bł. Józef Toniolo wzorowy ojciec • przygotowania do synodu biskupów o rodzinie
Rodzina złożona z matki, ojca, dzieci i dziadków – to tęsknota wszystkich dzieci. Kojarzy się z ojcostwem – silnym i odpowiedzialnym. Czy jednak możliwe jest pogodzenie kariery z życiem rodzinnym, realizacja pragnień bez zatracania przy tym wiary? Odpowiedź znajdujemy w Pizie, gdzie żył i pracował bł. Józef Toniolo
14-15
18-19
90 lat Polskiego Radia • Szczęsna Milli
Szczęsna Milli w radiu spędziła pół wieku. Autorka reportaży w programie I i III Polskiego Radia. Wyróżniona licznymi nagrodami za reportaże, których była twórczynią bądź współtwórczynią. Także tą najwyższą nagrodą, jaką jest Złoty Mikrofon
20-21
Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia
Takiej pielgrzymki jeszcze nie było. Byli więźniowie, ale i doświadczeni pielgrzymi, szli przez trzy miesiące do Rzymu, pchając i ciągnąc wózek z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego, by wręczyć go papieżowi Franciszkowi
Taka pielgrzymka rozgrywa się na dwóch poziomach. Jeden to wysiłek fizyczny, trudności topograficzne i ryzyko związane z samą drogą. Ale jest też drugi, ważniejszy: to, co się dzieje w nas i między nami, pielgrzymami.
26-27
polskie sanktuaria • Siekierki n. Odrą
Do licznych wakacyjnych szlaków, które warto wpisać w swoje plany, należy niewątpliwie najdalej wysunięte na zachód Polski sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach n. Odrą.
28-29
duchowość karmelitańska
Z tym pytaniem zwróciłam się do przeora klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej, gdzie mieści się sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej.
30
wiara i życie
Sanktuarium na Groniu św. Jana Pawła II w Beskidzie Małym k. Leskowca obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia. Uroczysta Msza św. z tej okazji zostanie odprawiona 12 lipca br. o godz. 12.00 pod przewodnictwem bp. Romana Pindla.
Prof. Herbert Benson z Harvard Medical School zauważył dziwną prawidłowość: wśród pacjentów chorych na AIDS, którzy nie praktykują modlitwy, stwierdzono trzy razy więcej zgonów niż wśród osób żywej wiary dotkniętych tą samą chorobą. W leczeniu AIDS specjalizuje się Centrum Medyczne California Pacific w San Francisco.
31
liturgia tygodnia
Treść pierwszego czytania z Księgi Amosa odnosi się do wszystkich wysłanników Bożych. Prorok nie stał się apostołem z własnego upodobania. On został wybrany i posłany: „Idź, prorokuj do narodu mojego”. I czego doświadcza? Zamiast dostąpić właściwego posłuchania, nakazano mu milczenie i urzędowo wydalono go z kraju.
32-33
34
felieton
Piękny prezent na 50-lecie kapłaństwa sprawił sobie, a przy okazji czytelnikom, ks. prof. Józef Mandziuk, wybitny historyk Kościoła. Tuż przed jego złotym jubileuszem kapłaństwa Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna „Adam” opublikowała ostatni – czwarty tom (część druga) – jego monumentalnej serii „Historia Kościoła katolickiego na Śląsku”. Synteza, którą nazywam na swój prywatny użytek „Silesia sacra”, to jest na pewno jego „opus vitae”.
W Zielonce k. Warszawy 21 czerwca br. odbył się XIII Festiwal Misyjny „Bóg mnie kocha”, zorganizowany przez Fundację Polską Raoula Follereau. Doroczne święto misjonarzy i ich dobroczyńców rozpoczęło się Mszą św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej, której przewodniczył dyrektor Centrum Formacji Misyjnej ks. Jan Fecko. Homilię wygłosił pallotyn z Republiki Demokratycznej Konga ks. Benjamin Bahashi. Podczas Mszy św., w której wzięło udział kilkuset przedstawicieli Misyjnego Apostolstwa Niepełnosprawnych Dzieci, wystąpił Chór Miejski im. Józefa Gromali z Zielonki.
35
36-37
fakty • opinie
Wojna cywilizacji będzie się toczyć nie na polach bitew, ale przede wszystkim na ulicach wielokulturowych miast, w których coraz częściej dochodzi do gwałtownych zamieszek.
38
z prasy zagranicznej
Kiedy dojdzie do spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim Cyrylem? – Jesteśmy coraz bliżej tego wydarzenia – stwierdził w wypowiedzi dla największego włoskiego dziennika „Corriere della Sera” „minister spraw zagranicznych” patriarchatu moskiewskiego metropolita Hilarion.
39
śladami Józefa Piłsudskiego
Niedawno świętowana 80. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego jest dobrą okazją, by przyjrzeć się nieco bliżej miejscu narodzin i lat dziecięcych naszego narodowego bohatera
40-41
felietony
Gdy patrzę na warszawskie śródmiejskie podwórko, zalane słońcem i upałem lipcowym, widzę dzieci małe i większe szkolne, spędzające wakacje na betonie w spalinach, skwarze, zadaję pytanie, dlaczego nie mogą wyjechać, chociaż trochę zregenerować siły, zatruty wielkomiejskim powietrzem organizm.
Państwo Niedzielowie z rozkoszą przestąpili progi własnego mieszkania po powrocie z krótkich wakacji z ukochanym wnusiem. Pan Niedziela, nie ściągając butów, pobiegł do pokoju i runął na wersalkę.
Cele Państwa Islamskiego są znane, podobnie jak znane były zamiary Adolfa Hitlera.
Nowa ordynacja podatkowa nakazuje urzędom skarbowym rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika.
42-43
wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
Do odpoczynku w Grecji zachęca Kazimierz Kaczor
46-47
rodzina • poradnik
Porządki w torebce
Przyjęta Ustawa o leczeniu niepłodności zezwala na metodę, która łączy się z eugeniczną selekcją ludzkich zarodków, niszczeniem ich lub zamrażaniem. Z tego powodu jest ona głęboko niemoralna i nie może być zaakceptowana przez ludzi szanujących fundamentalne prawo każdej ludzkiej istoty do życia.
Pani premier Ewa Kopacz, gdy komentowała przyjęcie projektu Ustawy o leczeniu niepłodności, powiedziała słusznie, że jest to ustawa o in vitro. Szkoda, że wprowadzono w błąd opinię publiczną, bo istotnie dokument ten nie ma nic wspólnego z leczeniem niepłodności. In vitro nie jest metodą terapeutyczną, po której zastosowaniu kobieta może naturalnie zajść w ciążę.
48
Niedziela Młodych
Co znaczy żyć zgodnie z Ewangelią? Czy wystarczy przestrzeganie dziesięciu przykazań? Zastanawiasz się czasem na ile słowa wyryte na kamiennych tablicach są w Twoim sercu? Pytania o Dekalog, o wiarę są trudne. Brakuje nam czasem odwagi, by odpowiedzieć na nie nawet przed sobą. Zdarza się, że uciekamy się do słów: wiara to indywidualna sprawa każdego człowieka. Tak, ale… A wiara to przywilej i obowiązek. Codzienna wierność dziesięciu przykazaniom.
O życiowych rozterkach, spełnianiu marzeń i uczeniu się bycia z Jezusem na co dzień z Marcinem Kornasem, autorem książki „Święta Blogerka siostra Faustyna”, rozmawia Beata Włoga
50-53
listy do „Niedzieli"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
56
Mięso drobiowe z grilla smakuje wyśmienicie, ma delikatny smak i stosunkowo szybko można je przygotować. Aby było smaczne i aromatyczne, należy je zamarynować albo natrzeć mieszanką przypraw kilka godzin przed wrzuceniem na ruszt.
58-68
Niedziela bielsko-żywiecka
19 lipca w sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej odbędą się uroczystości jubileuszowe 50. rocznicy koronacji papieskimi koronami cudownego wizerunku Pani Ziemi Żywieckiej.
4. Piknik Rodzinny z „Nadzieją” odbył się 27 czerwca w bielskim parku Słowackiego. Było wiele atrakcji dla dzieci i ich rodziców, m.in. tor przeszkód, ścianka wspinaczkowa czy lina dla potencjalnych linoskoczków.
Pochodzący z naszej diecezji biskupi, którzy na co dzień pełnią posługę za granicą, przyjechali do Polski, by spotkać się z rodakami – biskup ordynariusz Wiesław Krótki OMI z Kanady oraz biskup koadiutor w Republice Środkowoafrykańskiej Zbigniew Kusy OFM pochodzący z Cieszyna.
Niedziela częstochowska
Słowo pasterskie abp. Wacława Depo z racji 80. rocznicy urodzin arcybiskupa seniora Stanisława Nowaka.
Tradycją jest, że w ostatnią niedzielę czerwca, z racji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, z parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie wyrusza pielgrzymka na Jasną Górę. W tym roku niedziela ta wypadła 28 czerwca.
Z Grzegorzem Nienartowiczem – organizatorem Marszu dla Życia i Rodziny w Częstochowie i przewodniczącym Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej – rozmawia Anna Cichobłazińska.
Są autentyczni, zabawni, potrafią wzruszyć do łez – aktorzy teatru „Oczami Brata”, skupiającego osoby z niepełnosprawnością, na zakończenie letniego sezonu artystycznego wystąpili w dwóch spektaklach.
Jesteśmy jednak wciąż narodem, który nie wyrzeka się Boga. Nasza świadomość chrześcijańska obliguje nas do zachowania wewnętrznej godności dzieci Bożych.
Niedziela podlaska
14 czerwca odbyła się uroczystość związana z odsłonięciem i poświęceniem pomnika żołnierzy polskich pochodzących z powiatu siemiatyckiego, walczących w latach 1940-45 na zachodnich frontach.
W dniach 17-21 czerwca Oddział Warszawski IPN zorganizował na Podlasiu 7. Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych, poświęcony szwadronom 6. Brygady Wileńskiej AK.
To nie jest książka o mnie, tylko o tym, ile Pan Bóg może zdziałać dla człowieka” – tak o swojej publikacji zatytułowanej „Kapłańska służba Bogu i ludziom” powiedział się ks. Czesław Mazurek – kapłan diecezji drohiczyńskiej, senior mieszkający obecnie w parafii Korytnica Węgrowska.
Niedziela kielecka
Czego szukam na SacroExpo? – Produktów tanich, ładnych i w dużej ilości – mówi żartobliwie ks. Edmund Nocoń, proboszcz z Krzcięcic, który pojawił się w dniu otwarcia 16. edycji największej tego typu imprezy wystawienniczej w Europie.
Ministerstwo Sprawiedliwości przyznało pośmiertnie bł. ks. Józefowi Pawłowskiemu złoty medal za zasługi dla pracy penitencjarnej. Uroczystości wręczenia odznaczenia odbyły się w Warszawie, w świetlicy Aresztu Śledczego na Mokotowie.
Kto chce poznać bliżej duchowość i życie świętych Szymona i Judy Tadeusza, powinien dobrze przyjrzeć się ich dwóm wizerunkom znajdującym się w kościele w Łącznej.
Niedziela małopolska
Po raz kolejny parafia pw. św. Józefa w Krakowie-Podgórzu, Rada Dzielnicy XIII i DK Podgórze zorganizowały „Letnie Podgórskie Koncerty”.
Czytelnikom, których tegoroczne wakacyjne szlaki zawiodą do Zakopanego, polecam odwiedzenie „Atmy” (przy ul. Kasprusie 19), gdzie mieści się Muzeum Karola Szymanowskiego – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
W Zawoi od kilku miesięcy czynne jest Centrum Górskie „Korona Ziemi”. Wewnątrz pawilonów o powierzchni 1300 m2 znajdują się dziesiątki eksponatów, fotografii i dokumentów obrazujących najwspanialsze osiągnięcia polskich alpinistów i himalaistów.
W Muzeum Archidiecezjalnym Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie (ul. Kanonicza 19-21) do 30 sierpnia prezentowany jest Cykl Biblijny norweskiego malarza Håkona Gullvåga.
Pan Bóg wypełnił to, co obiecał: „Ty głoś moją Miłość, a ja zajmę się Tobą!” – mówi Magda z Krakowa, która w tym roku po raz czwarty wyjeżdża na Ewangelizację Nadmorską.
Dwustronny krucyfiks tyniecki z malowidłami prof. Jerzego Nowosielskiego oraz XVI-wieczna rzeźba Michała Archanioła – to tylko niektóre, często niedostępne na co dzień, elementy ekspozycji pt.: „Gdzie bije serce pustyni? Symbolika i historia”. Wystawa jest otwarta dla zwiedzających w Muzeum Opactwa w Tyńcu.
Niedziela lubelska
Od sześciu lat młode osoby, związane z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży, przemierzają na rowerach Polskę, by w odwiedzanych miejscowościach opowiadać napotkanym ludziom o pięknie ludzkiego życia i przestrzegać ich przed złem aborcji.
Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Abramowie ma już 90 lat. Została utworzona w sierpniu 1925 r. przez bp. Mariana Leona Fulmana. Obecnie jej proboszczem jest ks. Wojciech Szlachetka
Z inicjatywy proboszcza ks. Andrzeja Sternika oraz dzięki dobrej współpracy parafian i darczyńców, w ciągu dwóch lat przykościelny teren zmienił się nie do poznania. Wokół świątyni, w uporządkowany i przemyślany sposób, nasadzonych zostało ponad 6 tys. roślin, w tym kwiaty, krzewy i drzewa.
Niedziela legnicka
Wiele wzruszeń towarzyszyło uczestnikom 2. Zjazdu Kresowian, który odbył się 28 czerwca w Nowej Wsi Legnickiej. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie „Nasza Nowa Wieś” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Legnickim Polu z racji przypadającej 70. rocznicy przyjazdu osadników na Ziemie Zachodnie.
Wakacje sprzyjają podróżowaniu i odwiedzaniu różnych miejsc. Wiosną br. odbyła się pod egidą „Niedzieli Legnickiej” pielgrzymka po sanktuariach Europy. Zostało po niej wiele wspomnień, którymi chcemy się podzielić z Czytelnikami, przybliżając niektóre miejsca pielgrzymkowe warte odwiedzin.
Rajd rowerowy w obronie życia, Kolonie z Bogiem oraz MłynFest – to tylko niektóre propozycje Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej na nadchodzące wakacje.
Niedziela łódzka
Na początku wakacji w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Tomaszowie Mazowieckim (pracujący w niej ks. Włodzimierz Moraczewski został w tym roku kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Tomaszowskiej) zebrali się animatorzy śpiewów z trzech grup pielgrzymkowych.
>Na pierwszym turnusie w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas Archidiecezji Łódzkiej w Drzewocinach wypoczywały niepełnosprawne dzieci.
Z Michałem Truskolasem, początkującym biegaczem, uczestnikiem sztafety „W Dzień Ojca do Ojca” do Watykanu, reprezentującym w biegu strażników miejskich Konwent Bonifratrów w Łodzi, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
O problemach, które niesie życie, zakładaniu masek, próbach ucieczki od bólu i Kursie Emaus z Sandrą, jedną z jego uczestniczek, rozmawia ks. Mateusz Rutkowski.
W Domu Matki Antoniny Mirskiej przy ul. Krasińskiego w Przemyślu kończy się poranna Msza św. Siostry trwają na modlitwie w kaplicy. Ciszę rozmyślania przerywają dochodzące zza drzwi chóru odgłosy młodych dziewcząt.
Na szlaku bieszczadzkim, wśród pięknej przyrody znajduje się miejscowość Lutowiska, szczycąca się zabytkowym kościołem pw. św. Stanisława BM. Kościół w Lutowiskach jest jedynym zbudowanym w stylu neogotyckim na obszarze polskich Bieszczad i budzi zachwyt i podziw turystów oraz dumę parafian.
Niedziela rzeszowska
Matki Boża Niepokalana została patronką Gorlic. Uroczystość ogłoszenia tego faktu miała miejsce 27 czerwca 2015 r. na Rynku gorlickim. Rozpoczęła się sesją Rady Miasta i wpisem do kroniki.
Tegoroczny obóz integracyjno-formacyjny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” odbędzie się w Rzeszowie i będzie trwał od 17 do 28 lipca.
Niewielkie ukraińskie miasteczko Rudki, leżące nad rzeczką Wiszenką, w połowie drogi z Sambora do Lwowa, wraz z odległym o 1,5 km chutorem Beńkowa Wisznia to kraina związana z rodziną Fredrów.
Niedziela sandomierska
Mało znane, lecz cenne dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II można podziwiać na wystawie „Ex Thesauro Universitatis”, zorganizowanej przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu pod honorowym patronatem bp. Krzysztofa Nitkiewicza.
To najczęściej samorządy są organizatorami rozmaitych projektów, które mają umilić czas dzieciom pozostającym na wakacje w domu. Władze finansują albo całość projektu, albo rodzic musi coś dopłacić, jeśli chce zapisać dziecko na półkolonie, wycieczki czy zajęcia rozwijające talenty.
W Sandomierzu co jakiś czas organizowane są dla wolontariuszy i liderów Światowych Dni Młodzieży różnego rodzaju kursy i warsztaty. 27 czerwca w Instytucie Teologicznym przeprowadzone zostało szkolenie medialne.
Niedziela sosnowiecka
Ze Zbigniewem Studenckim – byłym, długoletnim dyrektorem Muzeum w Sosnowcu – rozmawia Piotr Lorenc
Sztuka nie jest drogą do podświadomości, ale do większej jeszcze świadomości. Sztuka otwiera człowieka na samego siebie i czyni go bardziej człowiekiem” – przypominał artystom św. Jan Paweł II na spotkaniu w Wenecji w 1985 r.
Znamy laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Życie jest CUDowne” pod patronatem m.in. „Niedzieli Sosnowieckiej”.
Niedziela świdnicka
W dniach 19-21 czerwca 2015 r. odbyły się rekolekcje stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Co roku odbywają się one w innym miejscu diecezji. Tym razem młodzież gościła w domu rekolekcyjnym Ojców Sercanów w Polanicy-Zdroju.
21 czerwca był wielkim świętem w parafii pw. św. Mikołaja w Świebodzicach. To dzień wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II do tej świątyni, którego dokonał abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa Aniołów z niedzieli Wniebowstąpienia Pana Jezusa: „Dlaczego stoicie?”. Słowa te wkładamy w usta pierwszego i przeczystego Anioła, jakim jest dla nas Maryja.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie nawiązywał w swoich homiliach i wystąpieniach do fundamentów życia kapłańskiego. Wskazywał na charyzmat posługi, ubóstwo, rozmodlenie w Duchu Świętym czy służbę wobec ubogich i cierpiących.
21 czerwca 2015 r. mieszkańcy gminy Cedynia oraz turyści spotkali się nad Odrą, w najdalej na zachód wysuniętym geograficznie punkcie Polski (pomiędzy Osinowem Dolnym a Starym Kostrzynkiem), by celebrować poświęcenie nurtów rzeki.
„Krzyże w życiu pełnią rolę jak krzyżyki w muzyce: podwyższają” – tak mawiał kompozytor Ludwig van Beethoven. Krzyż zbliża nas ku Bogu, a szczególny czas trwania przy Krzyżu przeżywali w dniach 19-26 czerwca 2015 r. mieszkańcy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie.
W tym roku mija 28. rocznica pobytu św. Jana Pawła II w Szczecinie. Ojciec Święty odwiedził miasto podczas trzeciej pielgrzymki do Polski 11 czerwca 1987 r. W przygotowaniu szczecińskiej części pielgrzymki brał udział obecny proboszcz parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie ks. kan. Waldemar Michałowski.
Niedziela toruńska
24 czerwca, w uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, patronalne święto katedry toruńskiej i miasta, w godzinach wieczornych do Torunia przybyły relikwie bł. Jana Łobdowczyka, patrona żeglarzy, flisaków i ludzi morza. Mszy św. w toruńskiej katedrze przewodniczył bp Andrzej Suski.
Byłem ogarnięty wątpliwościami. Zbliżał się czas drogi, a ja oddalałem od siebie myśl, że zaledwie za kilka dni będę miał wyruszyć. Wydawało się to niewiarygodne. Bardzo odległe. Niemożliwe. Namalowaliśmy czerwony krzyż św. Jakuba na muszli. Przymocowałem ją do plecaka, spakowałem najbardziej potrzebne rzeczy.
Z Zenonem Zarembą rozmawia Aleksandra Wojdyło.
Niedziela warszawska
Pielgrzymka wyruszyła z podwarszawskich Marek 4 lipca, by po 9 dniach dotrzeć do Miejsca Piastowego k. Krosna. Pielgrzymkę poprzedziła uroczysta Msza św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
Szczątki zamordowanych przez komunistów żołnierzy podziemia niepodległościowego odnaleziono na cmentarzu Bródnowskim.
Warszawa ma dwa radzieckie „dary”. Pierwszy, to siermiężny Pałac Kultury w centrum stolicy, a drugim owocem przyjaźni jest malownicza, drewniana osada w centrum Bemowa.
Niedziela wrocławska
Kolonie Caritas, podczas których realizowany jest program wychowawczy „Wartościowa kolonia”, to czas, kiedy najmłodsi doświadczają troski, miłości – caritas, a także uczą się wchodzenia w nowe relacje.
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna podpisał 3 lipca akt przekazania obrazu holenderskiego malarza Pietera Muliera do Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Kiedy zaczęłam poszukiwania osób, które noszą szkaplerz i chciałyby podzielić się swoim świadectwem, okazało się to prostsze niż się spodziewałam. Pod płaszczem opieki Maryi schowały się już miliony osób!
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Dnia 4 lipca na stadionie OSiR w Zamościu odbyły się rekolekcje, które poprowadził ks. John Bashobora, ugandyjski kapłan i charyzmatyk.
Głównym wydarzeniem jubileuszu była uroczysta Eucharystia, w której udział wzięli: abp Wacław Depo, pasterze Kościoła zamojsko-lubaczowskiego: bp Marian Rojek, bp Mariusz Leszczyński i bp Jan Śrutwa oraz bp Mieczysław Cisło z Lublina i bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.
Miesiąc czerwiec, a szczególnie dni 12-13 czerwca, to czas, kiedy św. Antoni gromadzi w Radecznicy ogrom swoich czcicieli. W tym roku sanktuarium przeżywało wyjątkowe uroczystości odpustowe.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
2 lipca z Otynia k. Nowej Soli wyszła 32. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników na Jasną Górę. Pielgrzymi wyruszyli, by – jak brzmi hasło tegorocznej pielgrzymki – głosić „radość nawrócenia”.
Tydzień, dwa, najczęściej prawie trzy – dzieci, młodzież, dorośli, małżeństwa i single, księża, klerycy i siostry zakonne spędzają część wakacji, odkrywając na nowo Boga w ramach oaz, czyli rekolekcji Ruchu Światło-Życie. Oto, jak wyglądał pierwszy turnus w naszej diecezji.
Z ks. Krzysztofem Hołowczakiem, przewodnikiem Ogólnopolskich Warsztatów w Drodze, rozmawia Katarzyna Jaskólska.