W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 15 grudnia 2015 r. bp Tadeusz Pikus spotkał się i połamał opłatkiem z dyrektorami jednostek oświatowych z powiatów sokołowskiego, węgrowskiego i łochowskiego, czyli mazowieckiej części diecezji.
Z ramienia kurii spotkanie rozpoczął i poprowadził ks. Krzysztof Mielnicki, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego. Przywitał on także Dorotę Sokołowską, mazowieckiego kuratora oświaty, Milenę Królikowską, dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, oraz przybyłych dyrektorów szkół z mazowieckiej części diecezji drohiczyńskiej, a także członków zespołu „Sokołowianie”, który działa przy Sokołowskim Ośrodku Kultury z Iwoną Kopiwodą, dyrektor SOK. Zespół przygotował i zaprezentował koncert kolęd w aranżacji członków kapeli zespołu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dorota Sokołowska w swoim wystąpieniu podziękowała zarówno za zaproszenie, jak i wyraziła uznanie dyrektorom za ich ciężką pracę, przypominając, że najważniejszym podmiotem w pracy nauczyciela jest dziecko i to właśnie jemu mamy poświęcić najwięcej czasu i naszej pracy. Złożyła obecnym życzenia spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych bez kłótni, bo to przecież 3 dni wolnego, oraz spokojnego Nowego Roku.
Bp Tadeusz Pikus podziękował artystom i dyrektor SOK za wspaniały koncert kolęd, który momentami zmuszał do refleksji i zadumy, a momentami nogi same rwały się do tańca. Podziękował też dyrektorom za przyjęcie zaproszenia i przybycie. W refleksji na temat adwentowego czasu przygotowania na przyjście na świat Bożej Dzieciny poszedł za myślą kurator, wskazując, że nie ma piękniejszej posługi, pracy, jak towarzyszyć i wspierać, a jednocześnie uczestniczyć w rozwoju dziecka. Pochylił się także nad rozważaniem miłości ludzkiej i miłości Bożej, miłosiernej. Różnica w nich polega na podejściu do cierpienia. Jeżeli ktoś jest powodem cierpienia, to serce osoby cierpiącej się zamyka. Jeśli to cierpienie trwa dłużej i cierpienie się nakłada, to serce może się zamknąć na stałe i wtedy taka osoba mówi: „Ja nigdy tego nie wybaczę…”. Natomiast w przypadku miłości miłosiernej, nawet przy zadanym ogromnym cierpieniu, serce osoby cierpiącej się otwiera. Tak jak cierpiący na krzyżu Jezus prosił swego Ojca: „Nie poczytaj im tego grzechu”. I na taką miłość mamy się otwierać w Roku Miłosierdzia. Aby miłować bliźniego swego jak siebie samego i obdarzać go nie tylko tą miłością ludzką, ale także tą trudniejszą, Boską, miłosierną.
Po odczytaniu Ewangelii Ksiądz Biskup poświęcił opłatki i rozdzielił je wśród przybyłych. Przy akompaniamencie kapeli zespołu „Sokołowianie” składali oni sobie życzenia. Spotkanie zakończyła wspólna agapa w refektarzu seminaryjnym.