Reklama
edytorial
O. Jan Góra – szalony dominikanin, charyzmatyk, podbijający dla Chrystusa serca i umysły młodzieży, wymagający, szczery aż do bólu, kochający ojciec – niespodziewanie odszedł do wieczności 21 grudnia 2015 r. Ten biały zakonnik, z charakterystycznym orlim nosem, zawsze kojarzył mi się z orłem wzlatującym w niebo
Znane łacińskie powiedzenie „Historia est magistra vitae” – historia jest nauczycielką życia – weszło w nasze życie codzienne. Dlatego z ciekawością przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom znakomitych prelegentów, osób ze świata nauki, polityki i kultury, którzy przybyli na spotkanie zorganizowane przez Fundację Białego Kruka 16 grudnia 2015 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
3
4-5
z Watykanu
6
ze świata
7
8
z Polski
9
pamięć • śp. o. Jan Góra OP
Była zima 2010 r. Zbierałam materiały do książki i przyjechałam do Poznania, aby porozmawiać z Ojcem Janem. W domu zakonnym Dominikanów przy Kościuszki był gwar. Rozmawialiśmy w jego pokoju, ale ciągle ktoś wpadał, nagranie się rwało, brakowało ciszy.
Kościół, dominikanie, a przede wszystkim młodzież stracili oddanego człowieka, jakim był o. Jan Góra. Ale tym samym zyskali orędownika w niebie.
Spotkanie na Polach Lednickich w dniu 4 czerwca 2016 r. będzie wyjątkowe. Wprowadza nas i przygotowuje do Światowych Dni Młodzieży w lipcu w Krakowie. Ale zanim pojedziemy do Krakowa, spotkamy się na Polach Lednickich z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, 800-lecia istnienia Zakonu Dominikanów oraz 20-lecia spotkań nad Lednicą. Tak, to już dwudzieste spotkanie. Przez Bramę Rybę przeszło dużo ponad milion ludzi.
W poniedziałek 21 grudnia 2015 r. odszedł o. Jan Góra, człowiek, który witał nas w Lednicy, gdy szliśmy ku Bramie Rybie.
Ostatnim marzeniem o. Jana Góry było wręczenie Pisma Świętego ze specjalną, jubileuszową dedykacją papieża Franciszka każdemu uczestnikowi XX Spotkania Młodych Lednica 2000, które odbędzie się 4 czerwca 2016 r. W dniu swojej śmierci Ojciec Jan rozpoczął zbiórkę pieniędzy na ten cel.
10-15
16-17
temat numeru: Chrzest Polski
Mówimy, że chrzest naznacza ludzi w sposób niezatarty. Czy takie niezatarte znamię odcisnęło się także na historii naszego narodu?
18-19
temat numeru: Chrzest Polski • neofici
Przychodzą do kościoła czasem po latach niewiary, wątpliwości, szukania swojego duchowego miejsca. Czasem przybywają jakby z zupełnie innej planety. Uczą się znaku krzyża i oblizują palce po święconej wodzie, ciekawi, czy smakuje inaczej. Smakuje inaczej, bo chrzest czyni ich innymi ludźmi.
20-21
Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie
Każdego dnia modlą się w centrum miasta anonimowego dla wielu mieszkańców i przyjezdnych. O świcie, w południe i wieczorem. Dołączają przechodnie pędzący w tempie narzuconym przez wielkie, zabiegane miasto
22-23
25 lat Rosikon Press • 50 lat pracy twórczej Janusza Rosikonia
Dokładnie 25 lat temu żona znanego warszawskiego fotografa założyła wydawnictwo. Teraz ta rodzinna oficyna ma na swoim regale najważniejsze pozycje albumowe wydawane w Polsce
24-25
26
28-29
Rydel w Tychach
30
liturgia tygodnia
32-33
fakty • opinie
Głównym powodem wsparcia rodzin jest nie tylko malejący przyrost naturalny, ale przede wszystkim upodmiotowienie polskich rodzin
NIK odkrył, że poprzedni rząd nie radził sobie z czasem. Czas, jak to ma w zwyczaju, pędził do przodu, a rząd, jak na złość, cofał się. Jeszcze trochę, i pewnego pięknego poranka obudzilibyśmy się w XIX wieku.
38
z prasy zagranicznej
39
polityka zagraniczna Polski
41
felietony
Przełom roku, zamyślenia nad przemijaniem, niewiadomym końcem życia... Wydawałoby się, że wyciszą się w nas egoizmy, kłamstwa, krętactwa, podstępne intrygi, i nawet najgorsi zaczną myśleć szlachetnie, odrzucą własne korzyści w imię wyższych celów.
Nie chodzi o to, aby króliczka złapać, lecz aby go gonić.
42-43
44-45
rodzina • poradnik
Już ponad miesiąc minął, odkąd papież Franciszek otworzył Drzwi Jubileuszowe i ogłosił rozpoczęcie Roku Świętego Miłosierdzia. To doskonały moment na pytanie o pierwsze owoce tego szczególnego czasu w twoim życiu, bracie. Obyś nie zmarnował czasu łaski!
46
48-49
Niedziela Młodych
Rozmowa z młodymi jezuitami, którzy w Krakowie, pod dowództwem o. Waldka Losa SJ, koordynują program MAGIS 2016, czyli jezuickie przygotowanie do ŚDM
Miłość – temat rzeka. Głęboki niczym otchłań czarnej dziury. Jeżeli choć raz kochałeś, to wiesz, o czym mówię. Miłość pochłania cię bez reszty, nie możesz spać, wykonywać najprostszych czynności, nie myśląc o tej drugiej osobie. Zrobiłbyś dla niej wszystko, by tylko była szczęśliwa.
50-53
kultura
Dzisiaj w Polsce znajdujemy się w momencie bardzo ważkim dla naszego bytu. Przypomina się odpowiedź Winstona Churchilla na propozycję, by wszystkie pieniądze z kultury przeznaczyć na samoloty, bo kultura nie jest ważna. Polityk odparł wtedy: – Nie jest ważna? To po co nam te samoloty, skoro nie będziemy mieć czego bronić? Bez kultury nie ma narodu
54-55
56
różne
Czym jest miłość? Czy możliwe jest życie przepełnione miłością? Na te i inne pytania próbujemy odnaleźć odpowiedzi w trakcie warsztatów pt. „O potrzebie miłości i przebaczenia”, odbywających się w Poradni Psychologiczno-Religijnej na Jasnej Górze w Częstochowie.
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Niezależnie od tego, jakie wykazujemy preferencje polityczne, możemy chyba powiedzieć, że obecny czas jest pod tym względem bardzo gorący.
Wystawę „Od św. Franciszka do bł. o. Michała i bł. o. Zbigniewa” można oglądać do 23 stycznia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej przy ul. Zamkowej w Żywcu.
W ostatnim czasie odbyły się kolejne rozgrywki diecezjalnego Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów „Bosko Cup”, tym razem przygotowujące do VIII Halowych Finałów.
Niedziela częstochowska
Zostaliśmy w większości ochrzczeni jeszcze w okresie niemowlęcym, bez większego naszego udziału w podejmowaniu tej decyzji.
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Świętego Krzyża Chrystusowego w Zawierciu-Blanowicach zostało wybrane przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo jako jeden z kościołów stacyjnych Roku Świętego Miłosierdzia.
Wspaniałym finałem ogłoszonego przez Sejm RP Roku Jana Długosza było prawykonanie w częstochowskiej Filharmonii oratorium: „Jan Długosz – Dziejopisarz Polski” autorstwa Juliusza Łuciuka, który napisał muzykę i libretto utworu.
Niedziela podlaska
Niedziela Chrztu Pańskiego kończy okres Bożego Narodzenia. Skłania nas ona do przypomnienia sobie znaczenia sakramentu chrztu św. w naszym życiu. Jest on pierwszym i najważniejszym sakramentem, który „wyciska” na człowieku tzw. pieczęć Ducha Świętego.
Jak co roku tuż przed świętami Bożego Narodzenia do Siemiatycz dotarło Betlejemskie Światło Pokoju.
W sobotę 19 grudnia 2015 r. w parafii Zembrów odbyło się uroczyste spotkanie opłatkowe słuchaczy Uniwersytetu Rodziny Diecezji Drohiczyńskiej, członków ogniska Wiernej Miłości z Siemiatycz ogólnopolskiej Wspólnoty Trudnych Małżeństw „Sychar” oraz parafialnej wspólnoty małżeństw.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie 15 grudnia 2015 r. bp Tadeusz Pikus spotkał się i połamał opłatkiem z dyrektorami jednostek oświatowych z powiatów sokołowskiego, węgrowskiego i łochowskiego, czyli mazowieckiej części diecezji.
Niedziela kielecka
Schola „Albertowe Słoneczka” od kilku lat co niedziela w kościele św. Brata Alberta w Busku-Zdroju radosnym śpiewem uwielbia Boga, pomagając wszystkim w modlitwie i przeżyciu Mszy św.
Parafii Radomice patronuje Święta Rodzina, której święto było obchodzone w Kościele 27 grudnia – w Radomicach był to odpust parafialny.
Przesłanie o dialogu chrześcijańsko-żydowskim jest praktycznie realizowane w Szydłowie w czasie Spotkań z Kulturą Żydowską. Warto o tym pamiętać w kontekście zbliżającego się Dnia Judaizmu.
Niedziela małopolska
Na grudniowe podsumowanie konkursów – szopek oraz grup kolędniczych do auli domu parafialnego przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej przybyło liczne grono osób.
Dziękuję, że dzięki Wam nasz kraj jest wolny” – to fragment listu, napisanego przez jednego z uczniów szkoły podstawowej „Wierchy” do Bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny.
– Tak jak człowieka nie poznamy bez Chrystusa, tak Chrystusa nie poznamy bez Pisma Świętego. W nim przeglądamy się jak w lustrze – mówi dr Marcin Majewski, biblista, hebraista, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Niedziela lubelska
Bp Ryszard Karpiński świętował 80. urodziny oraz 30-lecie przyjęcia sakry biskupiej.
Nazywa się Mohammed al-Musawi, a właściwie tak nazywał się przed swoim nawróceniem. Trudno nawet porównać pozycję zajmowaną przez Musawich w krajach islamskich do pozycji społecznej szlachetnych rodów świata zachodniego, łącznie z władcami Wielkiej Brytanii czy Lichtensteinu.
Młodzieżowy Dom Kultury „Pod akacją” we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi i Dzielnicowym Domem Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zorganizował koncert charytatywny pt. „Dajmy dzieciom uśmiech”.
Przy kościele pw. Świętej Rodziny w Lublinie powstał Klub Seniora „Ruta”.
Niedziela legnicka
Grupa dzieci ze Szkolnego Koła Caritas ze Zbylutowa 18 grudnia 2015 r. po raz kolejny odwiedziła Legnicę.
Życzenia, kwiaty, gratulacje i wyjątkowy koncert – tak Chór Górniczy z Lubina świętował 35-lecie swojego istnienia.
W 45. roku posługi kapłańskiej i 74. roku życia 15 grudnia 2015 r. zmarł ks. kan. Rudolf Zioła. Uroczystości pogrzebowej, która odbyła się w parafii w Janowicach Wielkich, 18 grudnia przewodniczył bp Marek Mendyk w gronie ponad 50 księży.
Niedziela łódzka
Kiedy trzy miesiące temu spotkaliśmy Ojca Jana w Warszawie, powiedział m.in.: „Niech żyje Łódź! Czekam na Was na Lednicy”.
O pierwszym błogosławionym łodzianinie o. Hermanie Stępniu była już mowa w „Niedzieli Łódzkiej”. W grupie beatyfikowanych w 1999 r. męczenników II wojny światowej jest jeszcze dwóch zakonników związanych z Łodzią.
Niedziela przemyska
Minął czas wigilii. Wielu z nas pewnie odetchnęło z ulgą. Z pewnością były domy, w których łamanie się opłatkiem nie było łatwe. Biały kawałek chleba z trudem unosił zranienia, a nawet upokorzenia.
Metropolita przemyski abp Józef Michalik otwarciem bramy miłosierdzia w przemyskiej katedrze rozpoczął Rok Miłosierdzia.
W bocznym ołtarzu kościoła św. Wawrzyńca w Radymnie umieszczono relikwie Świętego Papieża Polaka. W Roku Miłosierdzia to wielki dar i zadanie dla wspólnoty parafialnej.
W okresie Adwentu w liturgii Kościoła wspominaliśmy dwóch wielkich świętych – św. Ambrożego i św. Jozafata Kuncewicza.
Niedziela rzeszowska
Wielu z pątników, którzy przejdą w Dębowcu przez Bramę Miłosierdzia, a potem klękną przy konfesjonale, przy ołtarzu, przy figurze Matki Bożej Płaczącej, może wyzna, jak odpustowi pielgrzymi sprzed lat, że „podobnie świętej chwili nie mieli jeszcze w życiu”.
Wiele miast 6 stycznia organizuje kolorowe widowiska przedstawiające scenę wjazdu Trzech Króli do Betlejem. Tradycja ta zakorzeniona w Europie i w Polsce od bardzo dawna w ostatnich latach na nowo odżyła...
Konferencja naukowa „Osobliwości małych miast”, zorganizowana 5 grudnia 2015 r. w Sędziszowie Małopolskim, wpisała się w trend chęci poznawania lokalnej historii.
Niedziela sandomierska
Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i przygotowania do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) – te wydarzenia niewątpliwie będą nam towarzyszyć przez cały 2016 r.
Przestawiamy raport o tym, jak świętowaliśmy czas Bożego Narodzenia w różnych miejscach naszej diecezji.
Przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie powstał kolejny dekanalny oddział Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie.
Niedziela sosnowiecka
Pisał św. Augustyn z Hippony: „Czy mogło być większe miłosierdzie dla nas nieszczęsnych, od tego, które sprawiło, że Stwórca nieba zstąpił z nieba i Stwórca ziemi przybrał śmiertelne ciało?
W auli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie odbyło się 15 grudnia spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza dedykowane wolontariuszom jaworznickiego Domu Pomocy Społecznej.
Od dwóch lat Caritas naszej diecezji organizuje wieczerzę wigilijną dla najbardziej potrzebujących w hali sportowo-rekreacyjnej DorJan w Sosnowcu.
Niedziela świdnicka
Teksty liturgii eucharystycznej bardzo wyraźnie wskazują nam na związek dzisiejszego święta – Chrztu Pańskiego z uroczystością Epifanii obchodzonej w Kościele od starożytności.
Blisko 50 parafii w diecezji świdnickiej w tym roku włączyło się w akcję Kolędników Misyjnych. Do 9 stycznia będą w swych środowiskach zbierać fundusze na wsparcie dzieci z Madagaskaru.
W imię dobra wspólnego każda władza powinna zapewnić każdemu to, czego potrzebuje on do prowadzenia życia prawdziwie ludzkiego (...) (por. KKK 1908). Władza winna także zapewnić – przy użyciu godziwych środków – bezpieczeństwo społeczności i jej członkom (por. KKK 1909).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Pan Bóg przychodzi z mocą, aby zniszczyć dzieła grzechu, a Jego ramię dzierży władzę, aby rozbroić Złego.
W 45. rocznicę Wydarzeń Grudniowych (1970 r.) odbyły się w Szczecinie upamiętniające obchody. Uczestniczył w nich Prezydent RP Andrzej Duda.
– rozmawiamy z bp. Wiesławem Lechowiczem, delegatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
W Gryfinie przyglądam się uważnie wystawionym barwnym fotografiom wiejskich kościołów archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej autorstwa Teresy Wójtowicz.
Niedziela toruńska
W pierwszych tygodniach nowego roku stajemy z nadzieją, że będzie to dobry czas. Temu pragnieniu towarzyszy powracające w tym czasie pytanie: Co zrobić albo czego zaniechać, aby życia nie zmarnować?
W niedzielę 27 grudnia ub.r. na 2 tygodnie przybyły do diecezji toruńskiej symbole Światowych Dni Młodzieży.
Muzeum Diecezjalne w Toruniu 17 grudnia ub.r. zorganizowało wykład „Architektura klasztorna w Irlandii” poprowadzony przez dr hab. Ryszardę Bulas, która przybliżyła sztukę architektoniczną w okresie wczesnochrześcijańskim i średniowieczu.
Niedziela warszawska
Swoistym fenomenem jest ekumeniczny przekład Biblii. Od jego zakończenia mija właśnie piętnaście lat (czytaj tekst na str. IV).
Świątynia przy Żytniej, to ważne miejsce na mapie warszawskiego Kościoła. Warto ją nawiedzić w Roku Miłosierdzia.
Piętnaście lat, które mijają od zakończenia prac nad ekumenicznym tłumaczeniem Nowego Testamentu, pokazują, że praca specjalistów z różnych Kościołów miała głęboki sens.
Z Redbadem Klijnstrą, warszawskim aktorem i reżyserem, rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
W stolicy co roku zawieranych jest ponad 120 małżeństw pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Związki te stają przed osobliwymi wyzwaniami, ale są też szansą na zbliżenie całych wyznaniowych wspólnot.
Niedziela wrocławska
Wielu moich znajomych nie przyjmie księdza po kolędzie, bo ich zdaniem jego celem jest tylko zabranie koperty. Gdyby sens wizyty duszpasterskiej tkwił tylko w polepszeniu stanu parafialnego konta, mielibyśmy w Kościele spory kłopot. Na szczęście wcale tak nie jest. Po co więc kolęda?
Kryzys spotyka każdego na różnych etapach życia. Małżonkowie doświadczają go kilkakrotnie. Jest szansą i należy patrzeć na niego pozytywnie. To łatwe z perspektywy czasu, lecz gdy się zaczyna, bez pomocy Boga trudno przez niego przejść.
Każdego wędrowca przemierzającego drogi naszego kraju uderza szczególny widok: wieże kościołów rysujące się na horyzoncie, liczba kaplic i krzyży przydrożnych, figury Matki Bożej i świątków, które przypominają o chrześcijańskim obliczu Polski.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Boże Dziecię nas nie ogranicza.
To temat nowego roku duszpasterskiego z czteroletniego programu „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”. Co oznacza to hasło i jak zamierza je realizować Kościół w Polsce i diecezja zamojsko-lubaczowska z bp. Marianem Rojkiem rozmawia Małgorzata Godzisz.
W naszej diecezji, podobnie jak w całym Kościele katolickim, tuż po rozpoczęciu Jubileuszowego Roku Miłosierdzia w Zamościu została otwarta jedna z Bram Miłosierdzia.
W Rakówce, w gminie Księżpol, 18 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie sali sportowej przy Szkole Podstawowej. Tego wspaniałego aktu dokonał Pasterz naszej diecezji.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Jesteśmy naznaczeni, czy tego chcemy, czy nie. Stało się to w momencie przyjęcia przez nas, zazwyczaj w niemowlęctwie, sakramentu chrztu św. Dlaczego o tym przypominam? Otóż dzisiaj przypada w Kościele święto Chrztu Pańskiego, kończące liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.
Aspektom” jako diecezjalnej wkładce do „Niedzieli” w 2016 r. stuknie 20 lat. Sam tytuł jest znacznie starszy – pierwszy numer „Aspektów” ukazał się przecież już ponad 30 lat temu.
Ingres bp. Tadeusza Lityńskiego do gorzowskiej katedry posiadał kilka ważnych znaków. Mówiły nam one dużo o tożsamości naszego lokalnego Kościoła. Nowemu Pasterzowi naszej diecezji wręczono historyczny pastorał bp. Benscha.
W Żarach w dniach 18-20 grudnia 2015 r. w Rynku miasta został zorganizowany jarmark bożonarodzeniowy.