Kościół przy ul. Żytniej jest bardzo niepozorny. Stoi schowany za murami w jednym ciągu z innymi instytucjami kościelnymi. Znają go dobrze parafianie oraz ci, dla których Miłosierdzie Boże jest ważną sferą życia religijnego, bo przecież tu św. Faustyna rozpoczęła swoją drogę życia zakonnego. Z okazji Roku Miłosierdzia kościół przy ul. Żytniej jest świątynią jubileuszową, gdzie każdego dnia można uzyskać odpust zupełny.
– Gdyby nie św. Faustyna, to nasz kościół nie wyróżniałby się niczym szczególnym. Byłaby to typowa niewielka parafia na warszawskiej Woli – mówi ks. Krzysztof Stosur, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wezwanie do świętości
Ważną datą dla parafii jest 1 sierpnia 1925 r. Wtedy właśnie przyszła tu skromna, prosta dziewczyna Helena Kowalska. Wcześniej pukała do wielu żeńskich klasztorów, ale wszędzie odmawiano jej przyjęcia. Przełom nastąpił w Warszawie przy ul. Żytniej, w klasztorze Sióstr Miłosierdzia.
Po krótkiej rozmowie siostra przełożona poleciła Helenie pójść do Domu Pana i zapytać Go o pozwolenie. Św. Faustyna poszła do kaplicy, którą wówczas był dzisiejszy kościół parafialny i zapytała Pana Jezusa, czy do tego zakonu ma wstąpić. Usłyszała odpowiedź: „Tak! Tu Cię wezwałem i przygotowałem wiele łask dla Ciebie”. Tak rozpoczęła się jej droga życia zakonnego, która zaprowadziła ją do świętości.
Reklama
– W naszym parafialnym kościele modliła się wielka Apostołka Bożego Miłosierdzia i tu rozmawiała z Panem Jezusem. Nie trzeba nic więcej tłumaczyć, by zrozumieć, że jest to miejsce wyjątkowe – uważa ks. Stosur. – Niestety, kościół nie jest zbyt popularny wśród pielgrzymów, nie zna go nawet wielu mieszkańców stolicy.
Pod względem duszpasterskim życie parafii skoncentrowane jest oczywiście wokół Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny. W kościele znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego, który peregrynował po archidiecezji przed jubileuszem 2000-lecia, a w bocznej kaplicy spoczywają relikwie św. Faustyny. Codziennie trwa tu od rana do wieczora adoracja Najświętszego Sakramentu, a stałym punktem o godz. 15 jest Koronka do Miłosierdzia Bożego z udziałem Sióstr Miłosierdzia. – Szczególnym dniem dla pielgrzymów jest piątek, kiedy to po Koronce sprawowana jest Eucharystia – zaprasza Ksiądz Proboszcz. – Zachęcam też do modlitwy o godz. 18 na Mszy św. za wstawiennictwem św. Faustyny, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.
Zwieńczenie Roku Miłosierdzia?
„Żytnią do Nieba” – to hasło corocznego festynu parafialnego. W roku Miłosierdzia Bożego słowa te wydają się być aktualne przez cały rok, bo przecież codziennie można uzyskać tu odpust zupełny z okazji Roku Świętego. Symbolem tego jest drewniana Brama Miłosierdzia z dwoma charakterystycznymi promieniami – czerwonym i błękitnym.
Reklama
Parafia Miłosierdzia Bożego nie jest duża jak na warszawskie warunki. Na jej terenie mieszka około 6 tys. osób, a większość z nich to ludzie w podeszłym wieku. Wśród nich kult św. Faustyny jest czymś naturalnym i bardzo żywym. – Bardzo się cieszymy, że nasz kościół jest świątynią jubileuszową Roku Świętego – mówi ks. Krzysztof Stosur. – Moi parafianie modlą się również za to, aby w tym miejscu zostało powołane na stałe sanktuarium. Wydaje mi się, że taka decyzja mogłaby być pięknym zwieńczeniem np. Roku Miłosierdzia w archidiecezji warszawskiej.
Aby taka decyzja mogłaby zostać podjęta parafianie musieliby zrealizować jeszcze kilka inwestycji. Kościół wciąż nie jest konsekrowany po powojennej odbudowie. Brakuje np. stałego marmurowego ołtarza, który jest jednym z wymogów. – Ale myślę, że moglibyśmy się z tym uporać w tym roku – uważa Ksiądz Proboszcz.
Diecezjalne sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się już w Ożarowie Mazowieckim. Niewielki kościół przy ul. Żytniej mógłby być pierwszym takim sanktuarium w Warszawie, ale istnieje również drugi wariant, aby było to miejsce kultu św. Faustyny. – Myślę, że nasz kościół szczególnie na to zasługuje. Nie wiem, czy jest to możliwe, ale osobiście chciałbym, aby powstało tu sanktuarium św. Faustyny – podkreśla ks. Stosur.
* * *
Msze św. kościele Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny
Niedziele i święta: 8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci i rodziców), 12.30, 16.00, 18.00
Dni powszednie: 7.00, 15: 00 (piątek), 18.00