Bez komputerów, drukarek i Internetu, jedynie z zapałem i powielaczem – takie były początki. „Aspekty” swój debiut miały jako pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie. Jego pierwszym opiekunem był śp. ks. Witold Andrzejewski. To wokół niego gromadzili się młodzi ludzie chętni do takiej pracy i – co tu dużo mówić – wystarczająco odważni, bo choć „Aspekty” były rozprowadzane jawnie, to jednak za samo bycie w redakcji groziły szykany (stąd pseudonimy, którymi podpisywali się autorzy tekstów).
Robione przez studentów, „Aspekty” nigdy nie były kierowane wyłącznie do ludzi młodych. Wachlarz poruszanych na łamach problemów był naprawdę szeroki. Teksty nie tylko naświetlały konkretną sytuację, ale też prowokowały do myślenia i polemiki. Z opiniami młodych redaktorów dyskutowali nie tylko czytelnicy, ale i dziennikarze z lokalnej prasy, co jest dowodem na żywe zainteresowanie czasopismem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Krok za krokiem studenckie pismo przekształciło się w kontynuację „Tygodnika Katolickiego” (ukazywał się w diecezji gorzowskiej w latach 1946-53). Zdarzyło się nawet, że jeden numer czasopisma wyszedł właśnie z tytułem „Tygodnik Katolicki”, jednak „Aspekty” miały już wtedy tak silną pozycję na rynku, że… musiały zostać „Aspektami”.
W 1993 r. różnice w poglądach były już na tyle silne, że część redakcji odeszła, a pozostali zaczęli szukać dla pisma nowej formuły. W 1996 r. „Aspekty” weszły do ogólnopolskiej „Niedzieli” jako cotygodniowy dodatek diecezjalny. Ta zmiana sprawiła, że czasopismo musiało bardziej skupić się na śledzeniu bieżących wydarzeń oraz pokazywaniu życia społecznego, kulturalnego i religijnego regionu niż na tekstach komentujących otaczającą rzeczywistość – tym zajmują się już tylko felietoniści. Redakcja od lat składa się z trzech osób zatrudnionych na stałe oraz z grona współpracowników rozsianych po całej diecezji.
Od samego początku „Aspekty” miały za opiekunów kapłanów. Oprócz wspomnianego już ks. Witolda Andrzejewskiego w redakcji pisma zasiadali: ks. Jan Pawlak, ks. Eugeniusz Jankiewicz, ks. Andrzej Draguła, ks. Dariusz Gronowski oraz ks. Adrian Put.