W Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” w Kielcach z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia odbyła się Konferencja pt. „Jezus, przyjaciel grzeszników” zorganizowana przez Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”. Zgromadziło się ponad 60 osób (osoby konsekrowane z różnych zgromadzeń, kapłani i osoby świeckie). W tematykę spotkania wprowadził ks. Marian Królikowski, przełożony generalny Stowarzyszenia Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”, który ukazał osobę Jezusa będącego stale wśród grzeszników, pozwalającego dotykać się grzesznikom, co budziło zgorszenie ludzi pobożnych.
Pierwszą konferencję pt. „Błogosławieni miłosierni... (Mt 5,7)” wygłosił bp Jan Piotrowski. – Miłosierdzie Boga nikogo nie wyklucza, a my idąc drogą miłosierdzia, mamy pewność, że Bóg nas nie ominie, mówił Ksiądz Biskup, dodając, że chrześcijanin ma naśladować Boga, a więc być miłosiernym, współczującym i przebaczającym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Kolejnym prelegentem był ks. prof. Stanisław Dyk, wykładowca na KUL-u: „Miłosierny Samarytanin (Łk 10,30-37)”. – Bóg nie istnieje już tylko jako wspólnota (communio) – przekonywał Ksiądz Profesor – ale jako communio missio. Doświadczając spotkania z Chrystusem – Miłosiernym Samarytaninem – mamy czynić podobnie wobec innych ludzi. Mamy być stale w drodze i mamy widzieć ludzi, troszczyć się o nich, stosując „oliwę” Słowa i prowadząc ich do wspólnoty Kościoła – mówił.
Ks. Paweł Tambor, rektor WSD, w temacie: „Miłosierny Ojciec i Jego dwaj synowie (Łk 15,11-32)” podjął się analizy przypowieści, uwzględniając jej kontekst. Z perspektywy etyki cnót i sytuacyjnej, a także filozofii stoickiej odkrywał niezmierną głębię znaczeniową przypowieści. Jak powiedział, każdy z nas może odkryć w sobie zachowanie syna młodszego, czyli oddalić się i odejść w dalekie strony, lub starszego – traktować dom Ojca jak więzienie i dać się ponieść zazdrości. Bóg Ojciec okazuje swe miłosierdzie tak jednemu, jak i drugiemu. Wyraża się ono w radości Ojca, który wychodzi naprzeciw i tłumaczy. W sesji popołudniowej ks. prof. Stanisław Czerwik przedstawił referat nt. „Liturgia Eucharystii źródłem i skutecznym narzędziem miłosierdzia”. Ukazał w nim liturgię Eucharystii jako aktualizację i uobecnienie wszystkich aspektów miłosierdzia Bożego jako daru Ojca, którego dostępujemy przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym.
Końcowy referat stanowił podsumowanie całej konferencji. Ks. M. Królikowski, podejmując rozważanie perykopy: „Faryzeusz i celnik... (Łk 18,9-14)”, ukazał przeszkody w przyjęciu Bożego miłosierdzia. – Uważna analiza tekstu biblijnego doprowadza nas do praktycznych wniosków, dlaczego jedna modlitwa została wysłuchana, a druga nie. Faryzeusz jawi się jako reprezentant ludzi religijnych, pobożnych, uważających się za sprawiedliwych, którzy przez swą obłudę zamykają się na Boże miłosierdzie. Natomiast celnik w pokorze liczył tylko na Boże miłosierdzie – i został zbawiony.