Reklama
z Watykanu
4
ze świata
5
Poznań - Warszawa
Po 76 latach figura Chrystusa powróciła do Poznania. – Dopiero dziś, dzięki pracy i uporowi członków Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Wdzięczności, w Poznaniu stanęła figura Chrystusa – powiedział abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański
6
z Polski
7
pamięć - o. Zachariasz Jabłoński OSPPE
Konferencja naukowa w hołdzie o. prof. Zachariaszowi Jabłońskiemu
8
9
temat numeru: mocni wiarą
Skazany na pragnienie, głód i lęk o własne życie, był nawet świadkiem śmierci swoich przyjaciół. Samotnie dryfował po oceanie zepsutą łajbą przez dwa miesiące... a jednak nie stracił nadziei
Moja babcia Zofia Penderecka mieszkała w Dębicy, gdzie urodziła moją mamę Barbarę i wujka Krzysztofa Pendereckiego, który stał się sławnym kompozytorem, tworzącym m.in. utwory religijne w oparciu o Biblię. Babcia codziennie chodziła do kościoła pw. św. Jadwigi, w którym zostałem ochrzczony.
10-11
12
nabożeństwo czerwcowe
Obraz Serca Bożego kojarzy się z płomieniami miłości, z żarliwym uczuciem, jakim Bóg zapałał do ludzkich stworzeń, w których przypieczętował Swą miłość.
13
mówi abp Marek Jędraszewski
O adhortacji papieskiej „Amoris laetitia” oraz o roli kapłana kształtującego ludzkie sumienia i zachęcającego do współpracy z łaską Bożą, co prowadzi do szczęścia człowieka, z abp. Markiem Jędraszewskim – metropolitą łódzkim, zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – rozmawia Alicja Dołowska
14-16
w Kościele
17
z podróży do Francji: w ojczyźnie gotyckich katedr
Francja ojczyzną gotyckich katedr? Tak, najbardziej uduchowiona architektura średniowiecznej Europy zrodziła się we Francji. Tak chciał Pan Bóg.
20-21
Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta
Z ks. prał. Stanisławem Słowikiem z Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta rozmawia Anna Wyszyńska
26-27
Papieski Wydział Teologiczny - Collegium Joanneum
W mijającym roku akademickim mury Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie – Collegium Joanneum, obok absolwentów tradycyjnych już kierunków, po raz pierwszy opuścili absolwenci podyplomowego Studium Animatorów Małżeństw w Parafii
28-29
30
wiara i życie
31
liturgia tygodnia
Treść dzisiejszych czytań biblijnych odbieramy zarówno umysłem, jak i sercem.
33
poradnik duszpasterski
Gdy widzę pijanego, który prosi o pieniądze, albo młodą, zdrową kobietę, która żebrze, to zastanawiam się czy naprawdę warto im pomagać
34
36-37
38-39
fakty - opinie
Unia, zawierając porozumienie z Turcją, niczego nie zyskała – ani zmniejszenia liczby uchodźców, ani zażegnania kryzysu humanitarnego u swoich południowych granic
40
z prasy zagranicznej
41
felietony
Za nieprzyjęcie jednego uchodźcy kara ma wynosić 250 tys. euro.
42-43
wielkie Polki - Stephanie Kwolek
Stephanie Kwolek była odkrywcą jednego z najważniejszych materiałów w historii światowej nauki – kevlaru. Była córką polskich emigrantów i tak naprawdę nazywała się Stefania Chwałek.
44-45
rodzina - poradnik
Co można zrobić w ciągu 30 sekund? Umalować rzęsy. Zaparzyć kawę. Przejrzeć z grubsza gazetę i sprawdzić, co warto najpierw przeczytać. Pół minuty wystarczy również na drobne porządki domowe; jeśli robi się je często – znacznie ułatwiają wielkie cotygodniowe sprzątanie i dają poczucie życia w ładzie. Z czystością jest jak ze zdrowiem – łatwiej ją zachowywać niż przywracać.
Uczestniczyłem w X Światowym Kongresie Rodzin w Tbilisi w Gruzji (15-16 maja 2016 r.). W imieniu Marszałka Senatu oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP wygłosiłem kilka refleksji, które – mam nadzieję – oddają obecny stan polskich wysiłków w kierunku wypracowania efektywnej polityki prorodzinnej.
46-47
kultura
Czy żyjemy w czasach ostatecznych, zapowiedzianych przez Apokalipsę św. Jana Apostoła, czy to początek końca świata? Zamachy terrorystyczne, wojny, męczeństwo chrześcijan, ale też spora aktywność wulkanów, trzęsienia ziemi, tornada i tsunami, a także potencjalne zagrożenia – sprawiają, że pytanie jest bardziej aktualne dziś niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu
Przesłaniem płyty jest, że czas płynie, a my nie mamy na to wpływu, ale zawsze jest jeszcze czas na robienie dobrych rzeczy – mówi Martyna Jakubowicz, coraz bardziej niszowa pieśniarka, o swojej nowej produkcji – płycie „Prosta piosenka”.
Aż nie chce się wierzyć, że to mogło się wydarzyć. Książka francuskiego dziennikarza śledczego wywołała społeczną i medialną burzę.
48
turystyka - planujemy wakacje
49
różne
53
niedziela młodych
Podczas Światowych Dni Młodzieży – wg informacji z Watykanu – Ojciec Święty, jako biskup Rzymu, będzie zwracał się do nas po włosku. Żeby dobrze odebrać jego myśli i słowa, potrzebny jest sztab ludzi, który doskonale przetłumaczy to, co Franciszek mówi. Dlatego w strukturach organizacyjnych ŚDM istnieje sektor odpowiedzialny za tłumaczenia pisemne i ustne.
Jesteście gotowi, by powiedzieć „TAK”? Are you ready to say „yes”?
Pytał wielokrotnie ze sceny Marek Zając, jeden z ambasadorów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.
Publiczność nie miała wątpliwości: „Tak, jesteśmy gotowi!”
Spotkanie wyjątkowe, przepełnione dziękczynieniem za 1050. rocznicę Chrztu Polski, 800 lat Dominikanów oraz jubileuszowe spotkanie na Lednicy. 4 czerwca 2016 r. na Polach Lednickich odbyło się XX Spotkanie Młodych pod hasłem „Amen”
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Zorganizowany 11 czerwca bielski Marsz dla Życia i Rodziny wieńczył cały szereg inicjatyw na terenie naszej diecezji, które miały na celu promocję tak ważnych dla wszystkich wartości, jakimi są właśnie ludzkie życie i rodzina.
W sali Bielskiego Centrum Kultury podsumowano tegoroczną edycję Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu „Jonasz”.
28 maja Biskup bielsko-żywiecki udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom.
Niedziela częstochowska
Bardzo często mówimy o tym, że trzeba dokonywać oceny postaw ludzi polityki, także tego wszystkiego, co działo się w czasach PRL-u.
Pod hasłem: „Zanurzam dłonie w miłosierdzie” w kościele pw. św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie 15 maja miał miejsce koncert poezji śpiewanej i recytowanej zespołu Impast.
Niedziela podlaska
25 maja w Drohiczynie odbył się kolejny Dzień Modlitw o Świętość Kapłanów, zainicjowany przez biskupa seniora Antoniego Dydycza w dniu rocznicy śmierci pierwszego biskupa drohiczyńskiego śp. Władysława Jedruszuka, a kontynuowany przez obecnego ordynariusza bp. Tadeusza Pikusa.
24 maja w Siemiatyczach miała miejsce uroczystość wręczenia medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Niedziela kielecka
Od lat spotykają się 18 maja, w urodziny ich patrona, papieża Jana Pawła II. Tym razem kilkanaście papieskich szkół modliło się wraz z bp. Janem Piotrowskim w Piotrkowicach.
Św. Florian należy do wielkiej rzeszy chrześcijan męczenników, którzy na początku IV wieku zginęli w czasie wielkiego prześladowania zapoczątkowanego przez cesarza Dioklecjana. Po okrutnych torturach zginął utopiony w nurtach rzeki Enns.
W Centrum Modlitwy i Ewangelizacji „św. Pawła” w Kielcach z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia odbyła się Konferencja pt. „Jezus, przyjaciel grzeszników” zorganizowana przez Stowarzyszenie Życia Apostolskiego „Koinonia św. Pawła”.
Niedziela małopolska
To już naprawdę ostatni etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Na plecach czuć oddech zbliżającego się wydarzenia. W Komitecie Organizacyjnym praca wre, w parafiach odbywają się spotkania informacyjne dla rodzin otwierających drzwi pielgrzymom, wolontariusze uwijają się wśród różnych posług.
Planując urlop, warto zarezerwować sobie tradycyjny już termin 6-11 sierpnia. Tak jak ks. Jan Przybocki, na co dzień proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podkrakowskich Bibicach, który z początkiem sierpnia staje na czele „ruchomej” wspólnoty jako jej główny koordynator.
– To jest piękny owoc waszych wysiłków i modlitw – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do parafian zebranych 29 maja w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego na osiedlu Kliny-Zacisze. Podkreślił, że ta świątynia i wspólnota parafialna stanowią dla krakowskiego Kościoła ubogacenie.
Niedziela lubelska
Gdy po zamachach w Nowym Jorku amerykańskie wojska rozpoczynały operację antyterrorystyczną w Iraku, na ulicach miast i miasteczek w USA można było dostrzec bannery i tabliczki z napisem „Support our troops” (Wspierajcie nasze oddziały).
Z ks. Józefem Maciągiem, wicedyrektorem Szkoły Formacji Duchowej w Archidiecezji Lubelskiej i rekolekcjonistą projektu „Źródło”, rozmawia Bożena Malec.
Pod patronatem abp. Stanisława Budzika w Kraśniku odbyła się kolejna edycja Turnieju Wiedzy o św. Janie Pawle II. W konkursie, który odbył się 18 maja, wzięło udział 16 czteroosobowych drużyn z gimnazjów i liceów.
Niedziela legnicka
W Jeleniej Górze-Cieplicach tradycyjnie w ostatni majowy weekend parafia przy kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia zatętniła życiem. Kolejne Święto Matki znów przyciągnęło wielu znakomitych gości i uczestników wydarzenia
W tym roku mija 50 lat od czasu organizacji parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze. Rada parafialna z proboszczem ks. Piotrem Smolińskim postanowiła uczcić ten jubileusz, organizując trzydniowe uroczystości.
Niedziela łódzka
„O relacjach i finansach w rodzinie” – to hasło ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej w ramach XXIII Łódzkich Dni Rodziny przez Centrum Służby Rodzinie.
Kościół Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi świętuje 90 lat powołania parafii. Z tej okazji abp Marek Jędraszewski dokonał uroczystej konsekracji nowego ołtarza.
Niedziela przemyska
To uczucie narastało we mnie od lat. Powodem był Waldemar Łysiak. Przeczytałem kilka jego książek, w których bez owijania w bawełnę, przytaczając nazwiska, opisywał lewackie niszczenie Polski.
5 czerwca papież Franciszek kanonizował ojca Stanisława Papczyńskiego, założyciela Marianów.
Uroczystość, która miała miejsce 22 maja, zgromadziła wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych, przedstawicieli parlamentu oraz władz miasta i powiatu jarosławskiego, a także licznie przybyłych parafian.
Niedziela rzeszowska
Mszą św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby zakończył się IV rzeszowski Finał Festiwalu Wiary. Przez dwa dni uczestnicy słuchali konferencji, modlili się słowem Bożym, wspólnie wielbili Boga śpiewem, wyrażając radość, która płynie z wiary i jej wyznawania.
W gościnnych progach Publicznego Gimnazjum w Tyczynie 13 maja br. odbył się I Zjazd Szkół im. św. Jana Pawła II Województwa Podkarpackiego.
W niedzielę 29 maja br. ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba dokonał konsekracji kościoła św. Urszuli Ledóchowskiej w Ropczycach-Granicach.
Niedziela sandomierska
Dwa dni trwały obchody święta ku czci bł. Sadoka i Braci Męczenników Dominikańskich w Sandomierzu. 28 maja została odprawiona Msza św. w bazylice katedralnej, a po niej czuwanie przy relikwiach męczenników, zakończone Apelem Jasnogórskim.
Profesor Krzysztof Ożóg, autor książki „966. Chrzest Polski”, nagrodzonej tytułem „Książka Roku 2015”, wygłosił wykład na temat początków chrześcijaństwa w Polsce w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.
Niedziela sosnowiecka
Znany jest epizod z życia bł. Matki Teresy z Kalkuty, która podczas konferencji na temat „inżynierii zmiany”, powiedziała: „Więc chcecie zmienić waszych ludzi. A znacie ich? Jeśli ich nie znacie, to ich nie zrozumiecie, a to oznacza, że nie będzie między wami zaufania.
W Schronisku dla Bezdomnych prowadzonym przez Caritas Diecezji Sosnowieckiej w Będzinie-Łagiszy zainaugurowany został cykl spotkań z ciekawymi ludźmi, stowarzyszeniami, instytucjami pomocowymi. Wszystko po to, by pomóc podopiecznym odnaleźć nowe drogi życia.
Pierwszy czerwca to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku, zapełniony imprezami dla najmłodszych i licznymi upominkami. Jednak najlepszym prezentem dla dziecka jest spędzony z nim czas.
Niedziela świdnicka
Z o. Mirosławem Grakowiczem CSsR, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, oraz Krzysztofem Żegańskim, burmistrzem miasta i gminy Bardo, rozmawia Marek Zygmunt.
Procesja Bożego Ciała, choć najważniejsza w to święto, nie była jedynym religijnym przeżyciem tego dnia w Strzegomiu, w którym uczestniczyli wierni obu parafii. Wieczorem przed bazyliką przygotowano także Koncert Uwielbienia w wykonaniu diakonii muzycznej „Effatha” i Chóru św. Łukasza.
„Wy jesteście solą dla ziemi” (Mt 5,13). Żeby to zrozumieć, przypomnijmy sobie, czym jest sól i jakie ma właściwości, kiedy się ją stosuje.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Maryja otwiera przed nami swe Serce i pragnie otoczyć każdego – nie wyłączając największych grzeszników – swoją matczyną miłością. Pragnie przywrócić każdemu człowiekowi pokój ducha, który utracił wskutek grzechu.
W tym roku szkolnym świętujemy ważne dla naszej Ojczyzny i Kościoła katolickiego w Polsce jubileusze: 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz 25-lecie powrotu katechezy do polskiej szkoły.
Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego.
Niedziela toruńska
Krzyż, ikona Trójcy Przenajświętszej Rublowa i płonące świece. Śpiew, słuchanie Słowa i cisza. Pokój, pojednanie i komunia.
Setka młodych osób wzięła udział w szóstym Spotkaniu Młodych Taizé w podtoruńskim Grębocinie. Tematem spotkania było hasło Roku Jubileuszowego „Miłosierni jak Ojciec”.
Przy toruńskim Centrum Konferencyjno-Kongresowym Jordanki odbyło się widowisko plenerowe „Laudato Si – Święto Stworzenia” przygotowane przez ponad 70 aktorów. Poprzez taniec, światło, muzykę i ogień aktorzy, tancerze, muzycy przedstawili 7 dni stwarzania świata.
W Toruniu odbył się diecezjalny dzień skupienia dla członków i sympatyków Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Niedziela warszawska
W piątek po Bożym Ciele większość stołecznych biur była zamknięta. Do Centrum Diecezjalnego Floriańska 3 też nie można było wejść, co wcale nie znaczy, że w środku nikt nie pracował.
Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.
Najpierw Dom Boży – mówi ks. Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina. Później remont reszty klasztoru.
Niedziela wrocławska
Od maja 2010 roku rozśpiewali ponad 15 tysięcy dzieci i dorosłych na warsztatach w ponad 90 placówkach Wrocławia i okolic, a także w Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i Warszawie.
W dolnośląskie kalendarze od XIII wieku wpisane jest pielgrzymowanie do grobu św. Jadwigi, księżnej śląskiej, żony Henryka Brodatego.
Z ks. prof. PWT dr. hab. Bogdanem Giemzą SDS rozmawia Lilianna Sicińska.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Czy ja, jako latorośl z winnicy Boga Ojca, zaszczepiony w Chrystusie winnym szczepie, przynoszę owoc?
Pielgrzymka to nic innego jak odpowiedź na wewnętrzny głos wzywający do opuszczenia miejsca i wyruszenia w drogę, by spotkać Boga i przemyśleć swoje życie. Często trzeba je przewartościować, zmienić.
Legenda głosi, że na początku stworzenia świata Pan Bóg rozdzielał narodom połacie ziemi. Kiedy większość czekających w kolejce przepychała się i kłóciła o najlepsze miejsce na globie, Gruzini, znudzeni czekaniem, rozłożyli pod drzewem kosze z pożywieniem, winem i rozpoczęli biesiadę.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Już 18 czerwca w Międzyrzeczu odbędą się diecezjalne i wojewódzkie obchody jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.
O dziele odbudowy jednej z najstarszych kolegiat w naszej ojczyźnie z ks. kan. Rafałem Zendranem rozmawia Waldemar Hass.
Z Piotrem Barczakiem, nowym prezesem zielonogórskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, rozmawia Kamil Krasowski.