Plotki, które krążyły od dłuższego czasu – o tym, że papież Paweł VI napisał dwa dokumenty, w których rezygnował z urzędu następcy św. Piotra – zostały potwierdzone. O istnieniu takich pism powiedział w wywiadzie dla dwutygodnika „Araberara” emerytowany prefekt Kongregacji ds. Biskupów kard. Giovanni Battista Re. Ujawnił także, że w latach 90. XX wieku pokazał je św. Janowi Pawłowi II. O ich istnieniu dowiedział się ponadto w 2003 r. ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Joseph Ratzinger.
Pisma Pawła VI o rezygnacji z urzędu były warunkowe. Dotyczyły tylko sytuacji, której się obawiał, tj. takiej, w której przez dłuższy czas nie byłby w stanie pełnić urzędu ze względu np. na chorobę. W 1967 r. papież Montini przeszedł w Watykanie operację przy pełnym znieczuleniu, a w takich sytuacjach zawsze istnieje pewne ryzyko, że pacjent się nie wybudzi. Ostatecznie pisma te nigdy nie zostały wykorzystane, bo Paweł VI był w pełni świadomości do końca życia.
Pierwsze pismo Pawła VI było skierowane do Kolegium Kardynalskiego i obwieszczało jego rezygnację. Drugie – było zaadresowane do pełniącego w tym prawdopodobnym czasie obowiązki sekretarza stanu. Paweł VI prosił w nim „watykańskiego premiera”, aby przekonał Kolegium Kardynalskie do przyjęcia jego rezygnacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu