Reklama
z Watykanu
4
dookoła świata
5
dookoła Polski
6
8
na bieżąco
8
temat numeru: ratunek dla świata, nasza broń: pokuta i Różaniec
Gdy na początku XXI wieku grupa islamskich fanatyków postanowiła wypowiedzieć wojnę Zachodowi i zadać cios Ameryce w jej sercu, wybrała na czas ataku szczególny dzień – 11 września 2001 r.
Podczas objawień w Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała do trójki portugalskich pastuszków, Łucji dos Santos oraz Franciszka i Hiacynty Marto, następujące słowa: „Wojna zbliża się ku końcowi. Ale jeżeli ludzie nie przestaną obrażać Boga, to w czasie pontyfikatu Piusa XI rozpocznie się druga wojna, gorsza.
12-17
Gietrzwałd 140. rocznica objawień
W 2017 roku przypadła 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie – małej warmińskiej wsi, położonej między Olsztynem a Ostródą. Były to jedyne objawienia na ziemiach historycznie polskich, a do tego Matka Boża mówiła po polsku!
18-19
Szwecja - rozmowa o wierze
22-23
27
bł. ks. Władysław Bukowiński - 1. rocznica beatyfikacji
– Chociaż ks. Władysława Bukowińskiego spotkałem tylko raz, i to pół wieku temu, jego postać wywarła na mnie niezatarte wrażenie – wspomina Witold Forkiewicz z Gdańska, który pieczołowicie przechowuje rodzinny skarb: listy, które bł. ks. Bukowiński napisał do jego stryja – ks. Władysława Forkiewicza
28-29
wiara i życie
O tym, że grzesznych należy upominać, nie trzeba nikogo przekonywać. W końcu to jeden z uczynków miłosierdzia względem duszy. Zasadza się na wezwaniu samego Jezusa: „Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata” (Mt 18, 15)
31
liturgia tygodnia
Dzisiejsze czytania mszalne wskazują na aktualność i siłę odpowiedzialnych upomnień, modlitwy i wzajemnej miłości.
32-33
miał żyć tylko pół roku
W 2012 r. u dr. Marka Gędka, mieszkającego w Lublinie medioznawcy, historyka i dziennikarza, zdiagnozowano rzadki agresywny nowotwór.
36-37
między ziemią a niebem
Co ja mogę o nim wiedzieć? Niewiele. Nie byłam tam przecież. Mogę tylko podzielić się z Tobą moją intuicją, pragnieniem.
38-39
z prasy zagranicznej
41
historia w szkole
42-43
prezentacje
44
45-46
rodzina • poradnik
48
niedziela młodych
Jeszcze jej nie znałam, a już polubiłam. Serdeczna, bystra, pomocna, uduchowiona, raczej cicha. Z czasem poznawałam inne jej oblicza, równie prawdziwe, równie „Helenkowe”
To służba nas znajduje, a nie my ją. Chcemy być narzędziami w ręku Boga. Tak jak potrafimy. Talentami, w które On nas uposażył. Chcemy Go słuchać i nie spełniać jedynie swoich planów i zamierzeń, ale naszego Pasterza – mówią Katarzyna Bogusz i Agnieszka Musiał, wokalistki ewangelizacyjnego zespołu Owca, w rozmowie z Małgorzatą Godzisz
Dzisiaj pragnę zachęcić was do zatrzymania się nad procesem patrzenia. Nad tym, co wpływa na różny odbiór rzeczywistości przez różnych ludzi, na ich odmiennene zachowania w podobnej sytuacji.
50-53
Niedziela bielsko-żywiecka
Polowa Msza św. celebrowana przez bp. Piotra Gregera w amfiteatrze w Istebnej była centralnym wydarzeniem religijnym w ramach 3. Zjazdu Karpackiego.
Na dźwięk nazwy „Anioł Beskidów” od razu rodzi się skojarzenie: radio diecezjalne. To jednak nie wszystko. Jak się okazuje to również grupa biegaczy, która działa pod podobnym szyldem.
Integracja przez spotkanie” to propozycja dla szkół, które nie boją się otworzyć na spotkanie z człowiekiem o intelektualnej niepełnosprawności.
Niedziela częstochowska
W ostatnią niedzielę sierpnia br. plac przy świątyni Najświętszego Zbawiciela w Blachowni oraz przykościelny parking stały się atrakcyjnym miejscem zabaw.
Tak się szczęśliwie składa, że nasz naród, który zetknął się z naciskiem ze strony filozofii marksistowskiej, zasadniczo nie uległ kulturze laickiej.
Wśród wielu grup jasnogórskich pątników byli uczestnicy XXII Pielgrzymki Osób Słabych i Ubogich, którzy jechali na wózkach i szli do ukochanej Matki.
Niedziela podlaska
Kiedy słyszę „wychowanie”, to staje mi przed oczami śp. ks. inf. Eugeniusz Borowski i wykłady z pedagogiki w seminarium.
Plenerowe widowisko historyczne „Jan Dobrogost Krasiński i Artyści”, z udziałem grup rekonstrukcyjnych, pod honorowym patronatem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc odbyło się 27 sierpnia na węgrowskim Rynku.
Ponad 5 tys. wiernych zgromadziło się na placu przykościelnym w Topczewie, aby uczestniczyć w diecezjalnych uroczystościach związanych z 300. rocznicą koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
Niedziela kielecka
Właściwie odbierał on cześć w Kazimierzy Wielkiej od połowy XIX wieku, gdy za jego wstawiennictwem miasteczko ocalało od zarazy.
Karolina – ta, która idzie i głosi” – pod takim hasłem odbyła się w ostatnią sobotę sierpnia IV Pielgrzymka Młodych Diecezji Kieleckiej do sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie.
29 września, czyli wkrótce, będzie odpust w Sokolinie ku czci patrona – św. Michała Archanioła. Jak co roku będzie on uroczysty, z odmówieniem Litanii do św. Michała Archanioła, a przewodniczył mu będzie kapelan szpitala z Włoszczowy, ks. Tomasz Łyko.
Niedziela małopolska
Św. Bartłomiej przypomina nam, że każdy z nas jest powołany do dobrej owczarni, a patron waszej parafii zaprasza do walki o owczarnie – słowa paulina, o. Grzegorza Zakrzewskiego wybrzmiały z ambony podczas Mszy św. odpustowej w Mogilanach w ostatnią niedzielę sierpnia
– W oddziale „Żandarmerii” ks. Władysław Gurgacz, dzieląc los żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN), przede wszystkim dbał o ich morale – mówi Dariusz Walusiak, reżyser powstającego filmu pt. „Gurgacz” .
W Krakowie przy ul. ks. Pawlickiego powstaje Centrum Edukacji, Diagnozy i Rehabilitacji (C.E.D.R.). Jego celem będzie kompleksowe wsparcie rodzin z chorymi dziećmi w procesach postawienia diagnozy, leczenia i rehabilitacji, a także konkretna pomoc dla rodziców
Niedziela lubelska
W Wąwolnicy odbyły się uroczystości z okazji 39. rocznicy koronacji cudownej figury Matki Bożej Kębelskiej. Mimo deszczowej pogody 2 i 3 września sanktuarium nawiedziły tysiące pielgrzymów.
O Międzynarodowym Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk” z prof. Teresą Księską-Falger rozmawia ks. Mieczysław Puzewicz.
Za nami 5. edycja Spotkania Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. W dniach 25-27 sierpnia w Garbowie zgromadziło się ponad 500 osób na wspólnej modlitwie i zabawie.
Niedziela legnicka
>W sanktuarium św. Jacka w Legnicy, zagościła 3 września Monstrancja Fatimska – wotum Polaków dla Fatimy
Jesteśmy namaszczeni i posłani, aby iść drogą Jezusa Chrystusa i pociągać innych do Niego, powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, podczas Mszy św. kończącej 24. Spotkanie Młodych w Legnickim Polu.
Życzę wam, abyśmy jak najdoskonalej przygotowali się do tego wielkiego przesłania, jakim jest katecheza, mówił bp Antoni Długosz podczas dnia skupienia katechetów.
Niedziela łódzka
W styczniu 1942 r. rozpoczęły się masowe deportacje z Łodzi do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Od stycznia do września Niemcy zamordowali tam ponad 70 tys. osób.
W obliczu wielu wyzwań i problemów katolikom praktykującym swoją wiarę nierzadko brakuje wiedzy i argumentów, by móc podjąć rozmowy dotyczące problemów współczesnego świata. Kursy Alpha pomagają lepiej zrozumieć siebie i Pana Boga, lepiej Go doświadczyć i poznać.
Biskup Jan Fondaliński urodził się 14 lipca 1900 r. w Wyśmierzycach k. Radomia. Po ukończeniu Gimnazjum Filologicznego w Sandomierzu wstąpił do Seminarium Diecezjalnego w Łodzi.
Niedziela przemyska
Muzyczno-poetycka opowieść o bohaterach naszej historii zgromadziła w podziemiach bazyliki archikatedralnej w Przemyślu niemałą grupę widzów w różnym wieku.
W ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia mieszkańcy Przemyśla obchodzą Święto Patrona Miasta Świętego Wincentego – rzymskiego męczennika żyjącego w II wieku.
Z metropolitą przemyskim abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Żeby karmić się chlebem eucharystycznym, potrzebny jest chleb powszedni – owoc ziemi pracy rąk ludzkich – mówił podczas Dożynek Diecezjalnych biskup rzeszowski Jan Wątroba.
W przeddzień 30. rocznicy koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w roku jubileuszu 25-lecia probostwa z ks. dr. Janem Kocem, kustoszem sanktuarium w Niechobrzu, rozmawia Katarzyna Dziedzic.
Z ks. Edwardem Ryfą, misjonarzem, proboszczem jednej z parafii w diecezji Ndjamena, stolicy Czadu, rozmawia Irena Markowicz.
Niedziela sandomierska
W ubiegłym tygodniu pokazywaliśmy logistyczne przygotowania akcji „Tornister pełen uśmiechu”. Biskup Krzysztof Nitkiewicz wraz z sandomierską młodzieżą, klerykami, siostrami zakonnymi i pracownikami sandomierskiej Caritas pakowali uczniom tornistry.
W połanieckim kościele pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych uczestnicy rekolekcji wakacyjnych opowiadali o swoich przeżyciach i działaniu Boga w ich życiu, dając w ten sposób świadectwo swojej wiary.
Kolejna nasza relacja z „Eutrapeliów” tym razem dotyczyć będzie szkół tarnobrzeskich. Jeśli w całym kraju jest taka młodzież, jaka jest tam – jest równocześnie przyszłość i duch w narodzie.
Niedziela sosnowiecka
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi na początek 11. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka.
Promują prawdziwy, piękny obraz rodziny wielodzietnej, tej, która chce być blisko Boga. Wartości chrześcijańskie są dla nich bardzo ważne, dlatego pragną wychowywać dzieci w prawdzie, wierze i miłości.
Z Pawłem Piechnikiem – pielgrzymem z Poznania, który w sierpniowym pielgrzymowaniu do Czarnej Madonny znalazł się na szlaku diecezji sosnowieckiej – rozmawia Agnieszka Raczyńska.
Niedziela świdnicka
Drugi z opisywanych kościołów znajduje się w Międzygórzu i ma wezwanie św. Józefa. Został wzniesiony jako nieorientowany w zamkniętej konstrukcji słupowo-ramowej w latach 1740-42.
Wakacje to nie tylko czas wypoczynku, regeneracji sił fizycznych i umysłowych w przerwie między codzienną pracą.
Z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele pw. Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu odbył się Koncert Pieśni Maryjnych w wykonaniu mieszkańca miasta i cenionego wokalisty Józefa Kuźmy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Słowo wdzięczności jest jedną z najpiękniejszych dyspozycji ludzkiego serca. Wyrażamy w ten sposób hołd za otrzymane dobro, ukazujemy pełnię wnętrza i uczucia, stajemy się przez to szlachetniejszymi ludźmi.
Jeszcze czuję ich wzrok, serdeczny uścisk rąk, kawę stawianą w baraku obok powstającej świątyni, delikatne słowo w kratkach konfesjonału ustawiające moje dalsze życie, wyrazy ojcowskiej nadziei w dramatycznych i tragicznych momentach mojego ziemskiego pielgrzymowania.
Już po raz 28. w monumentalnym, odbudowywanym z wielkim pietyzmem kościele Mariackim w Chojnie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, które od szesnastu lat wpisuje się jako centralny punkt obchodzonych w Chojnie Dni Integracji, Przyjaźni i Ekumenizmu.
Niedziela toruńska
W bieżącym roku mija 50 lat od koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu, której 1 października 1967 r. dokonał prymas Polski Stefan Wyszyński.
Przed 140 laty w Gietrzwałdzie ukazała się Maryja Niepokalanie Poczęta, by wezwać do nawrócenia, pokuty, życia w trzeźwości i odmawiania Różańca.
Okazało się, że z Lizbony do Fatimy prowadzi 150 km szlak (oznakowany niebieskimi strzałkami) tzw. Caminho do Tejo, który pokrywa się też ze szlakiem św. Jakuba do Santiago de Compostela.
Niedziela warszawska
Fundamentem formacji grup parafialnych są przede wszystkim regularne spotkania, wspólna modlitwa i Msza św., czy rozważanie Słowa Bożego.
Była wielka radość, ogromne wzruszenie i łzy szczęścia. Wiernych uczestniczących w uroczystości w Radzyminie głęboko poruszyło nawiedzenie Maryi w Jasnogórskim Wizerunku.
Jego życiorysem można byłoby obdzielić wiele osób. Gen. Alfons Wiktor Maćkowiak, żołnierz i instruktor cichociemnych, jeszcze we wrześniu zostanie pochowany na warszawskich Powązkach.
Niedziela wrocławska
Tegoroczna pielgrzymka i czuwanie naszej archidiecezji na Jasnej Górze nabierają szczególnego charakteru ze względu na jubileusz 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Krzysztof Zanussi, Arnaldo Casali, Tomasz Terlikowski, Adamski Łukasz, o. Michał Legan – pod koniec października we Wrocławiu odbędzie się II edycja Festiwalu Niepokalanów. Z organizatorem wydarzenia Piotrem Petrusem z Fundacji Vide et Crede rozmawia Krzysztof Kunert.
Współczesny rozwój cywilizacji uwarunkowany jest gwałtownymi przemianami dokonującymi się za pośrednictwem nowoczesnych technologii informacyjnych. Ostatnia dekada to dynamiczny rozwój mediów społecznościowych.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Z miejsca zbiórki na deptaku spacerowym kurortu korowód dożynkowy, w rytm melodii granych przez orkiestrę dętą z Towarzystwa Muzycznego w Lubaczowie pod batutą Piotra Tabaczka, przeszedł do kaplicy zdrojowej pw. bł. Jakuba Strzemię na dziękczynną Eucharystię.
Już po raz czwarty, w niedzielę 27 sierpnia w parafii pw. św. Michała Archanioła w Soli odbył się Koncert Organowy.
Wakacyjny czas. Skrzyżowały się nasze drogi. Kapłan i siostra zakonna, duszpasterz i misjonarka. S. Rita Barbara Kurdziel, sercanka, w rozmowie opowiedziała mi o swoim powołaniu i o pracy misyjnej na Jamajce i w innych częściach świata.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Rokitnie 3 września odbyły się odpust ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 42. Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie.
Na przełomie sierpnia i września wielu Polaków wspomina walkę o wolność i niezawisłość naszego narodu. Porozumienia Sierpniowe czy stan wojenny to niezwykle ważne karty naszej współczesnej historii.
Prawie od początku istnienia Lata Muz Wszelakich pod koniec sierpnia pojawiały się w Zielonej Górze teatry uliczne.