Tegoroczne pielgrzymowanie, przebiegające pod hasłem „Wolni z Maryją”, wymagało prawdziwego zaparcia się siebie. W ponad 30-stopniowym upale trzeba było zmagać się ze zmęczeniem i bólem. Jednak ten, który pragnie stawać się podobnym do Chrystusa potrafi podjąć wyzwanie i iść naprzód, by u stóp Jasnej Góry razem z Maryją wyśpiewać radosne Magnificat.
Drogocenna perła
Najszybciej na szlak wyruszyła grupa z Działdowa, która miała do pokonania blisko 400 km. Rozpoczynając pielgrzymowanie ks. Marcin Szlesiński, przewodnik grupy, podkreślił, że pielgrzymka to dobry czas na postawienie sobie pytania o to, co jest naszym największym skarbem, co jest drogocenną perłą? Jest to też okazja do wsłuchiwania się w Słowo Boga, który wzywa każdego z nas do nawracania się.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaledwie kilka godzin później na pielgrzymi szlak wyruszyła już po raz 38. grupa pielgrzymów z Lubawy. Celem pierwszego dnia było Nowe Miasto Lubawskie, gdzie pątnicy zatrzymali się na nocleg, by nazajutrz (2 sierpnia) po porannej Mszy św. razem z grupą z Nowego Miasta Lubawskiego wyruszyć w kierunku Jasnej Góry.
Pragnienie Boga
Reklama
Każdego dnia liczba pielgrzymów zmierzających do tronu Matki zwiększała się. Na pątniczy szlak wychodziły kolejne grupy. Wczesnym rankiem, 2 sierpnia, po raz 30. swoje rekolekcje w drodze rozpoczęli wierni z Grudziądza i okolic. Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki przewodniczył bp Józef Szamocki, który wraz z grupą grudziądzką rozpoczął swoje pielgrzymowanie na Jasną Górę. W homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że jesteśmy wezwani do tego, by szukać Boga w swojej codzienności. Pielgrzymka jest okazją, by postawić sobie pytanie: czego szukam w swoim życiu? Czy Bóg jest moim pragnieniem? Życzył także pielgrzymom, by z każdym krokiem odkrywali obecność Boga w każdej chwili swojego życia.
Tego samego dnia, po południu, na szlak wyruszyła grupa z Wąbrzeźna. Pielgrzymowanie rozpoczęli od Eucharystii w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej. Po Mszy św. kustosz sanktuarium ks. kan. Jan Kalinowski udzielił pielgrzymom specjalnego błogosławieństwa, a dziekan wąbrzeski ks. kan. Kazimierz Śmigecki życzył, by wędrówka do tronu Matki była okazją do poszerzania swojego serca dla Boga i drugiego człowieka.
3 sierpnia do pielgrzymów diecezji toruńskiej zmierzających na Jasną Górę dołączyła grupa z Brodnicy. Przewodnikami grupy są ojcowie franciszkanie. W tym roku, już po raz kolejny, wśród pielgrzymów z Brodnicy utworzyła się grupa wyciszenia, która liczy ok. 25 osób.
Kilometrowa modlitwa
4 sierpnia po Mszy św. w toruńskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla swoją wędrówkę na Jasną Górę rozpoczęły cztery grupy z Torunia. Rzesza pielgrzymów w różnym wieku, z różnym życiowym bagażem i powołaniem wyruszyła z różnych stron naszej diecezji, by 12 sierpnia dotrzeć przed tron Maryi i przedstawić Jej modlitwy wyrażone słowem, śpiewem i przemierzonymi kilometrami. Modlitwy nie tylko za siebie, ale też za tych, których nieśli w swoich duchowych plecakach oraz odpowiadając na prośbę bp. Wiesława o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne.