Dla rozluźnienia mięśni brzucha powinno się go oklepywać i masować w pozycji leżącej, najlepiej rano przed wstaniem z łóżka. Brzuch oklepuje się lekko i masuje poniżej żołądka kolistym ruchem zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara (tak jak układają się jelita). Podczas masażu koniecznie trzeba się odprężyć. Masaż brzucha i oklepywanie go wykonuje się przez 10 minut, nawet kilka razy dziennie. Aby zmniejszyć tarcie, można wykorzystać oliwę (warto dodać do niej kilka kropli naturalnego olejku z kminku lub fenkułu). Do masażu brzucha wystarczą także zwykły krem albo oliwka dla dzieci.
Ciepło rozluźnia napięcie i skurcze mięśni. Jeśli nie występują bóle niewiadomego pochodzenia, do podbrzusza przykłada się termofor owinięty ręcznikiem.
Powstawaniu zaparć zapobiega także chłodna kąpiel nóg. Taką kąpiel można przeprowadzić w domu o każdej porze roku. Wiadro napełnia się chłodną wodą, aby sięgała do połowy łydek. Powinno się stale ruszać nogami. Po 3-5 minutach nogi wyciera się do sucha i wkłada luźne skarpety. Podobną kąpiel stosuje się w zimnej wodzie, jednak trwa ona nie dłużej niż 2 minuty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu