Uroczystości trwały trzy dni. Na sumę odpustową przybyła duża grupa pielgrzymów, nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.
Homilię w języku polskim wygłosił gość z Görlitz. Bp Wolfgang zauważył, że podczas wspólnych spotkań rozmawiamy o łączących nas przeżyciach, o innych ludziach. Często koncentrujemy się na rzeczach negatywnych, którym tak często ulegamy. – Przykład rozmowy Maryi i Elżbiety z dzisiejszej Ewangelii wprowadza jednak zupełnie inną jakość. Nie chodzi o innych ludzi, nie chodzi o ich błędy, słabości, ale wyłącznie o Boga, On odgrywa w niej główną rolę – podkreślił bp Ipolt.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zaznaczył, że rozmowa ta miała jeden cel: opowiedzieć o znaczeniu Boga, Jego wielkości, Jego chwale i darach, jakie na nas nieustannie zsyła. – Jaki jest Bóg, o którym mówi, śpiewa Maryja. Jaki Jego obraz wyłania się z Jej słów? – pytał. – To Bóg, który zajmuje się ludźmi, a nie samym sobą. W każdym wersie Magnificat chodzi o nas, ludzi. Maryja podkreśla to, jak Bóg się o nas troszczy, zwłaszcza o małych, ubogich, uciśnionych. To są słowa, które świadczą o miłości Boga do ludzi. On jest zdecydowany. Podjął jasną decyzję. Stanął po stronie ubogich. Jest pomny na swoje miłosierdzie – powiedział kaznodzieja.
Reklama
To ważne przesłanie dla nas. Skoro Bóg o nas nie zapomina, jest pełen miłosierdzia, zawsze o nas myśli, musimy upodabniać się do Niego w naszych międzyludzkich relacjach. – Na zakończenie Mszy św. poświęcimy zioła, które zabierzecie do domów. Będziecie mogli wtedy powiedzieć, że w domu pachnie świeżymi ziołami. Ale będziecie wtedy mogli również powiedzieć, że tak pachnie Bóg, który sprawia, że zioła rosną i pomagają zachować zdrowie duszy i ciała. Nie zapominajmy w trakcie naszych wspólnych rozmów opowiadać o Bogu, tak, jak rozmawiały Maryja i Elżbieta. Wtedy będziemy prawdziwie świadkami Ewangelii, jak one – zakończył.
Do kapituły krzeszowskiej włączono 2 nowych kanoników.
Po Eucharystii zostały poświęcone, przyniesione przez pielgrzymów, zioła i kwiaty, wyruszyła także procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym. Podczas uroczystości do grona kanoników kapituły krzeszowskiej zostało włączonych dwóch księży. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz parafii w Chełmsku Śląskim oraz ks. Józef Juźków, proboszcz parafii w Rosochatej.
Po Mszy św. na placu przy bazylice odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Gruszeckiego oraz zespołu Amen – jak Maryja. Natomiast wieczorem uroczystości odpustowe zakończył koncert muzyki barokowej.