Reklama

Niedziela w Warszawie

Interaktywna pomoc dla męża i żony

Ma pomagać małżonkom w komunikacji i przeżywaniu kryzysów. Mobilna aplikacja jest odpowiedzią na rozpadające się rodziny.

Niedziela warszawska 2/2021, str. IV

[ TEMATY ]

aplikacja

telefon komórkowy

Archiwum organizatorów

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Aplikacja ma pomagać małżonkom w lepszej komunikacji

Twórcami projektu „Randka małżeńska”, składającego się z aplikacji na telefon i 45-minutowego multimedialnego warsztatu są Marta i Artur Kołaczkowie z Domowego Kościoła diecezji warszawsko-praskiej wraz z ich duszpasterzem ks. Markiem Kruszewskim.

– Chcemy zachęcić małżonków do pierwszego zauroczenia się sobą. Zapraszamy do tego, aby przyjrzeć się miłości oszlifowanej w codzienności – mówi Niedzieli Artur Kołaczek.

Rozmowa kluczem do sukcesu

Statystycznie rozpada się co trzecie małżeństwo. Kryzysy zaczynają się często od braku rozmowy między mężem i żoną.

– Ciągle gdzieś biegniemy, tymczasem powinniśmy zadbać o naszą małżeńską relację. Praca, kredyt czy obowiązki domowe nie mogą stać się ważniejsze niż budowanie sakramentalnego związku na właściwej hierarchii wartości – dodaje nasz rozmówca.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań. – Wspólnie postaramy się znaleźć sposób na to, by kłótnie – te małe (o bałagan, chodzenie po domu w butach, stertę naczyń w zlewie) i te duże (nałogi, problemy finansowe, wychowanie dzieci, brak wierności) – kończyły się zawsze słowami „przepraszam” i „wybaczam” – podkreślają i dodają, że „wielu znajomych, sąsiadów, członków dalszej rodziny, którzy w swoim małżeństwie, o przyczynach kłopotów czy nawet o radościach nie umieją rozmawiać, a co dopiero próbować stawiać konstruktywnie im czoło”.

Widzieć, osądzić, działać

Aplikacja ma mobilizować do zatrzymania się przez 5 dni na kilkanaście minut, najpierw przez każdego z małżonków, a potem wspólnie przez męża i żonę. – Każdy dzień składa się z trzech etapów według klucza: widzieć, osądzić, działać – tłumaczy pomysłodawca multimedialnego projektu.

Organizatorzy „Randki małżeńskiej” zapraszają żony i mężów do rozmów o tym, co najczęściej jest powodem awantur i różnicy zdań.

Podziel się cytatem

W mobilnym narzędziu małżonkowie mogą liczyć m.in. na pomoc ekspertów, w tym znanego autora publikacji o tematyce rodzinnej Jacka Pulikowskiego.

Reklama

Po etapie pracy nad sobą zaplanowana jest „Randka małżeńska”, animowana przez znajdującą się w aplikacji audycję radiową. Podejmuje ona wcześniej przepracowane treści dotyczące m.in. rodzinnych priorytetów, wychowania dzieci czy finansów.

– Miłość w małżeństwie nie może umrzeć z głodu. Trzeba ją codziennie karmić. Jeśli nie będziemy starali się o dobrą komunikację ze swoim małżonkiem, miłość powoli będzie wygasać. W budowaniu trwałej relacji z mężem czy żoną ważne jest wykonywane każdego dnia małych gestów – mówi Artur Kołaczek.

Aplikacja adresowana jest do wszystkich małżeństw. Cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko rodzin z Polski, ale także z zagranicy. Choć dostępna jest dopiero od miesiąca, pobrało już ją ponad tysiąc osób. Jej integralną częścią jest multimedialny warsztat, który dostępny jest również na stronie www.randkamalzenska.pl.

Do udziału w projekcie zachęca ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. W duszpasterskim liście napisał, że program „pomaga w rozwoju relacji pomiędzy małżonkami – zwłaszcza w czasie, gdy zmagają się z różnymi trudnościami i kryzysami – ukazując prawdziwe piękno małżeństwa i rodziny według zamysłu Bożego”.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak działa aplikacja mObywatel - poznaj najważniejsze funkcje

[ TEMATY ]

aplikacja

W dzisiejszym świecie smartfon z dostępem do Internetu jest nieocenionym sposobem wykorzystywanym nie tylko do komunikacji.

Dostęp do banku, możliwość płacenia aplikacją, ale także dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, konta w ZUS czy innych urzędowych kont, dzięki którym możemy załatwić wiele spraw często bez konieczności osobistego stawiennictwa w urzędzie. Jednym ze sposobów na ułatwienie życia obywatelom jest aplikacja mObywatel. Co to takiego i w jakim celu można z niej korzystać?

CZYTAJ DALEJ

Iść drogą Jezusa

Niedziela Ogólnopolska 26/2016, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Thomas Reimer/Fotolia.com

Pójście za Jezusem – to temat przewodni czytań tej niedzieli. Chodzi o to, aby człowiek szedł za Jezusem, by realizował Jego plan. Tymczasem niekiedy zachowujemy się tak, jakby to Jezus miał iść za nami i pomagać nam w naszych zamierzeniach. Oczywiście, możemy i powinniśmy prosić Boga, aby błogosławił nam na naszej drodze, trzeba się jednak pytać, czy rzeczywiście szukam woli Bożej, by ją pełnić, czy też próbuję ją naginać do własnych wyobrażeń. To Bóg ma być w centrum, a nie my. Pójście za Jezusem kojarzy się dziś z kapłaństwem lub życiem zakonnym. Niewątpliwie są to szczególne powołania w Kościele, ale przecież Chrystus jest jedynym Zbawicielem wszystkich ludzi, a zatem zaprasza wszystkich, aby za Nim szli. Ewangelizacja nie polega w gruncie rzeczy na niczym innym niż na przekonywaniu, że Jezus Chrystus jest drogą do Boga Ojca, do życia wiecznego. Refren Psalmu: „Pan mym dziedzictwem, moim przeznaczeniem” odnosi się do wszystkich ludzi. Chrzest św. można by nazwać sakramentem „pójścia za Jezusem”. Małe dziecko uczy się stawiać pierwsze kroki, ale dzięki wierzącym rodzicom, wspólnocie parafialnej uczy się też chodzić za Chrystusem, robi niezdarnie pierwszy znak krzyża, odmawia pierwsze modlitwy. Dzisiejsze czytania wskazują na potrzebę radykalizmu, który przejawia się m.in. w tym, że zostawiamy bez wahania rzeczy, którymi zajmowaliśmy się do tej pory, by pójść nową drogą. Historie świętych pokazują tego rodzaju radykalne wybory. Wielu pozostawiło dom, dobra materialne, najbliższych, aby zająć się głoszeniem Ewangelii, działaniami na rzecz ubogich. Ale nawet jeśli nasze powołanie jest inne, to warto się rozejrzeć, czy nie powinniśmy czegoś zdecydowanie porzucić, by móc być np. lepszym małżonkiem, ojcem, matką, nauczycielem, lekarzem, urzędnikiem. Radykalizm ewangeliczny przejawia się nie tylko w spektakularnych czynach – może powinien być elementem zwyczajnego, codziennego życia. Na radykalne pójście za Jezusem składa się trud każdego dnia, wierność w małych rzeczach. Św. Paweł w Liście do Galatów stwierdza: „Zostaliście powołani do wolności”. To bardzo ważne, gdyż pójście za Jezusem może się błędnie kojarzyć ze swoistym zniewoleniem, wypełnianiem wielu przykazań i przepisów. Tymczasem uczeń Jezusa doświadcza prawdziwej wolności, która polega na postępowaniu według ducha, a nie na zaspokajaniu pożądań ciała. Nie jest targany żądzami, które go zniewalają, ale ożywiony miłością potrafi służyć innym. Droga Jezusa to droga wolności.

CZYTAJ DALEJ

Bp Turzyński: To był piękny wieczór, poruszający duszę

To był piękny wieczór, pełen kultury, muzyki, poruszający duszę – powiedział w rozmowie z portalem polskifr.fr bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który skomentował dla naszych czytelników trzeci już dzień X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie. Wydarzenie zakończy się w niedzielę 26 czerwca.

Piątek 24 czerwca rozpoczął się Mszą św. przy Konfesji św. Piotra w Watykanie, bo tego dnia przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W homilii była mowa o tym, że małżeństwo to nie miejsce, gdzie znajdują się tylko ciała, ale gdzie jest serce, gdzie jest miłość. Serce Pana Jezusa jest źródłem prawdziwej Miłości, z którego trzeba czerpać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję