Liturgiom zakończonym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem przewodniczyli częstochowscy biskupi.
Przy kochającym Sercu
– Krzyż jest ciągłym sprawdzianem naszego człowieczeństwa i naszego zawierzenia Bogu – zaznaczył abp Wacław Depo 17 września w sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej Uzdrowienia Chorych w Gidlach. W liturgii uczestniczyli wierni z regionu radomszczańskiego, z dekanatów: św. Lamberta i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomsku oraz brzeźnickiego, gidelskiego, kłomnickiego i pajęczańskiego. – Cieszymy się, że możemy przytulić się do Serca Maryi. To bolesne Serce, ale bardzo kochające – powiedział o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Dominikanów w Gidlach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nieść własny krzyż
W homilii metropolita częstochowski przypomniał słowa Chrystusa, który wzywa chcących iść za Nim do wzięcia swojego krzyża. – Trzeba się zgodzić na własny krzyż swojego powołania i swojej misji, na codzienny krzyż, a on ma różne wymiary, zarówno psychiczne, jak i fizyczne, duchowe, jak i zbawcze – podkreślił abp Depo. Przyznał, że osoby chore są skarbem w Kościele, bo mimo własnego krzyża i cierpienia trwają przy Chrystusie i Jego Matce.
Ważne miejsce
Reklama
– Jestem po operacji. Żona też jest chora. Nie wiem, jak to wszystko będzie się układać – powiedział Niedzieli pan Stefan z Radziechowic, który z żoną Jadwigą regularnie przyjeżdża do Gidel i który mocno wierzy w orędownictwo Maryi. Po raz pierwszy sanktuarium odwiedziła pani Zofia z Jastrzębia-Zdroju. – To było dla mnie duchowe przeżycie. Chciałam tu być. Jestem po raz pierwszy i myślę, że nie ostatni – podsumowała.
Tylko z Jezusem
– Nie dźwigajcie krzyży samodzielnie, nie udawajcie, że z krzyżami sobie poradzicie. Tylko krzyż Jezusa może nas uzdrowić – mówił bp Andrzej Przybylski 15 września w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin w Leśniowie do uczestników dekanalnego dnia chorego z regionu zawierciańskiego, z dekanatów: koziegłowskiego, myszkowskiego, żareckiego, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu oraz Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu.
Nie uciekajcie!
W homilii biskup zachęcił zebranych, by nie uciekali od krzyża Jezusa i od własnych krzyży, ale – jak Maryja – stanęli wobec swojego krzyża i spróbowali się z nim zmierzyć. W tym duchu podkreślił: – Od krzyża się nie ucieknie. Im bardziej uciekamy, tym on jeszcze bardziej nas rani.
– Proszę Matkę Bożą Leśniowską o zdrowie i o to, abyśmy byli w zgodzie małżeńskiej – powiedziała pani Milena. Z kolei pani Stanisława z parafii św. Wojciecha BM z Zawiercia wspominała, że do Leśniowa pielgrzymowała już w wieku 14 lat z mamą, a potem z mężem i dziećmi.
W archidiecezji
Dekanalne dni chorych odbyły się również w Częstochowie – w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny i w kościele św. Wojciecha BM, w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy, w sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce oraz w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Pocieszenia w Wieluniu.