Reklama

Niedziela Lubelska

Narodziny nowego człowieka

W Lublinie, mieście bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, podejmowane są liczne inicjatywy upamiętniające Prymasa Tysiąclecia.

Niedziela lubelska 39/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Lublin

Prymas Tysiąclecia

Ewa Kamińska

Gościem spotkania był o. Zdzisław Kijas (w środku

Gościem spotkania był o. Zdzisław Kijas (w środku

Książka o. Zdzisława Kijasa, franciszkanina konwentualnego, pt. Wyszyński. Narodziny nowego człowieka przybliża postać Prymasa Tysiąclecia w kontekście czasu jego trzyletniego uwięzienia. Spotkanie z autorem publikacji odbyło się w 10 września na Zamku Lubelskim. Prezentację poprzedziła Msza św. w kaplicy Trójcy Świętej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. W homilii metropolita nawiązał do Zapisków więziennych kard. Stefana Wyszyńskiego. – Ich lektura pokazuje, skąd Prymas czerpał siłę do przetrwania tych dni, skąd płynęła moc, promieniująca od tego człowieka przez wszystkie lata jego posługiwania – powiedział. Podkreślił, że całkowicie zgadza się z autorem książki, że kard. Wyszyński podczas uwięzienia stał się nowym człowiekiem, dziękującym Bogu za postawienie go nawet w tak trudnej sytuacji. – Oto, do czego zdolny jest człowiek, który całkowicie zaufał Bogu i wszystko postawił na Maryję. Taki był przez całe życie – podkreślił abp Budzik.

Wyjątkowa publikacja

Spotkanie z o. prof. Zdzisławem Kijasem w Galerii Malarstwa Polskiego XIX i XX wieku zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Muzeum Narodowym w Lublinie. Prowadził je Łukasz Kot, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Lublinie. Jak powiedział autor publikacji, jego celem nie było ukazanie biografii Prymasa, ale postawy i przemiany w czasie trzech lat uwięzienia, gdy znalazł się w sytuacji izolacji i konfrontacji z niewiadomą. – To moment, który decyduje, co będzie później, czy się narodzi nowy człowiek czy nie – powiedział o. Kijas. Zauważył, że pierwsze, co zrobił Prymas, to ułożenie planu dnia i potem konsekwentne jego realizowanie. Nie marnował czasu; stąd mogły zrodzić się dzieła, które stworzył w uwięzieniu, które wpłynęły na przyszłe działania, nauczanie i nowe spojrzenie na Kościół w Polsce.

Liczne inicjatywy

Podczas spotkania zostały zaprezentowane monety kolekcjonerskie, wybite przez NBP z okazji beatyfikacji. Marcin Sułek, dyrektor Regionu Lubelsko-Rzeszowskiego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zwrócił uwagę, że spotkanie z o. Zdzisławem Kijasem wpisuje się w różne działania stowarzyszenia na rzecz promocji postaci i nauczania Prymasa Tysiąclecia. Zapowiedział otwarcie w Lublinie Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego, miejsca, które ma emanować na całą Polskę jego myślą i nauczaniem. – Pragniemy dotrzeć do nowych grup odbiorców, zwłaszcza młodzieży, nauczycieli, ale także przedsiębiorców – podkreślił. Inną inicjatywą są spotkania w ramach Akademii Kozłowieckiej, nawiązujące do wykładów ks. Stefana Wyszyńskiego podczas okupacji niemieckiej. Podczas spotkania 18 września został otwarty nowy, drugi szlak śladami ks. Stefana Wyszyńskiego po Ziemi Lubelskiej z Kozłówki do Nasutowa. Powstał dzięki współpracy Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana” i Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

– Myślę, że prymas Wyszyński błogosławi nam z nieba i cieszy się, że w jego mieście, które tak ukochał, z którego tak dużo wyniósł, tak o nim pamiętamy – powiedział abp Stanisław Budzik na zakończenie spotkania.

2021-09-22 07:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: kwarantanna w klasztorze Dominikanów; Msze św. tylko online

[ TEMATY ]

Lublin

dominikanie

lublin.dominikanie.pl

Do 5 kwietnia potrwa kwarantanna w klasztorze Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. Kościół będzie tym czasie dostępny w określonych godzinach do prywatnej modlitwy, ale Msze św. będą sprawowane za zamkniętymi drzwiami. Nie będzie w tym okresie spowiedzi.

"Kilku braci w naszej wspólnocie przechodzi zakażenie. W związku z tym klasztor został objęty kwarantanną do 5 kwietnia. W tym czasie klasztor (w tym krużganki i muzeum) pozostaną zamknięte. Nie będzie także możliwości spotkania się z braćmi z naszej wspólnoty" – poinformował w komunikacie na stronie internetowej przeor klasztoru w Lublinie o. Krzysztof Modras.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na uroczystości odpustowe do LIpinek

2022-08-08 23:43

Archiwum parafii

Sanktuarium w Lipinkach

Sanktuarium w Lipinkach

W niedziele, 14 sierpnia o godz. 18.w starym kościele odprawiona zostanie Msza św. oraz poświęcenie Figury Zaśnięcia Matki Bożej wraz z procesją Zaśnięcia do nowego kościoła. Uroczystościom przewodniczył będzie biskup ordynariusz Jan Wątroba.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję