Reklama
9
treści wiary
Dlaczego tak wielu ludzi odrzuca dziś Boga? Czy dlatego, że noszą w sobie Jego wykrzywiony obraz, Jego karykaturę? Są przekonani, że Bóg to daleki, srogi i bezwzględny Sędzia... A przecież jest zupełnie odwrotnie!
Pierwszy dzień Nowego Roku to ósmy dzień od Narodzenia Jezusa Chrystusa. Wtedy Kościół obchodzi uroczystość Maryi jako Świętej Bożej Rodzicielki
14-17
18
19
20-21
22-23
życie kościoła
Kanonizacja bł. Karola de Foucauld, beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek, 400-lecie Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów oraz możliwa pod koniec 2022 r. wizyta Ojca Świętego w Kanadzie – to tylko niektóre z wydarzeń, które czekają nas w Kościele w 2022 r
Jestem już w takim wieku, że nowy rok witam z mieszanymi uczuciami. Powód jest prosty: lat przybywa i zdaję sobie sprawę, że czas, kiedy uważałem to za wartość, już nie wróci. Myślę jednak, że nawet człowiek w dojrzałym wieku ma prawo do marzeń.
24-25
26-27
28-29
moim zdaniem
Moje siostry i moi bracia w Chrystusie – to ich kocham i z nimi się utożsamiam.
30
punkt widzenia
Czy badania naukowe dotyczące naruszeń wolności religijnej i propozycje zmian w prawie mogą lepiej zabezpieczyć przestrzeganie tego podstawowego prawa człowieka?
Rada Warszawy poparła petycje środowisk proaborcyjnych, by centralne skrzyżowanie w stolicy – rondo Romana Dmowskiego zmieniło nazwę na „rondo praw kobiet”. Propozycji tej sprzeciwiają się liczne instytucje oraz naukowcy, bo Dmowski jest jednym z ojców niepodległości
34-36
37
prasa zagraniczna
38
listy
Najciekawsze wątki z listów do Redakcji stanowią, moim zdaniem, te odnoszące się do ludzkiej samotności i różnych związków. Szczególnie nie doceniamy ludzkiej przyjaźni.
39
44-45
dobre rady
Po świętach w lodówce wciąż zalega sporo jedzenia. Jak je wykorzystać? Co zrobić z resztkami wędlin, ciast, owocami i innymi daniami oraz produktami, które zostały po świątecznym ucztowaniu? Wykorzystując resztki, nie tylko nie będziesz mieć wyrzutów sumienia, że wyrzucasz jedzenie, ale także zaoszczędzisz.
Kaszel można w domowych warunkach skutecznie leczyć przez podawanie choremu miodu, inhalacje miodem oraz apikowanie środków napotnych.
Informacje o nowej odmianie koronawirusa wywołują obawy i pytania. Ile wariantów SARS-CoV-2 jeszcze się pojawi? Co robić, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa?
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Czy wiesz, że...
Nareszcie jest! Po latach oczekiwań miłośnicy twórczości najwybitniejszego malarza, dramatopisarza i reformatora teatru polskiego modernizmu mogą spotkać swego mistrza!
To album, który – jak pisze we wstępie do niego abp Wacław Depo – w słowach i obrazach ukazuje „ducha prawdziwej solidarności z Bogiem i pomiędzy ludźmi”.
Czy od Ojca Pio oczekujemy już tylko cudów i czynów nadzwyczajnych
53-65
moim zdaniem
Stosunek do drugiego człowieka to najbardziej różnicująca nas dziś cecha.
66
uwierz w cuda
W samym sercu Włoch leży małe miasteczko Lanciano, które było świadkiem tego, co dla ludzkiego rozumu jest nie do pojęcia. Opis tamtych wydarzeń, zawarty w dawnej kronice, mówi więcej o Bożej interwencji niż niejeden teologiczny traktat.
Na czym polega to zjawisko. I kto może jej doświadczyć, opowiada o. Zdzisław Kijas, franciszkanin.
Nie mieli prawa przeżyć. Powinni spłonąć lub umrzeć na chorobę popromienną. Dzięki Maryi jednak przetrwali nuklearny armagedon.
...niezależnie od tego, w jakim „bagnie” byśmy nie byli. Niektóre z nawróceń są tak niezwykłe i spektakularne, że określamy je mianem cudu.
Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą (...). Od tej chwili ściśle obcuję z duszami cierpiącymi. (Św. Faustyna Kowalska, Dzienniczek, 20).
Diabeł ucieka przed prawdziwą radością – zwykł mawiać św. Filip Neri.
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (perykopa krótsza: J 1, 1-5. 9-14 lub dłuższa: J 1, 1-18)
Święta Aniela należała do grona największych mistyczek średniowiecza. Intensywne życie duchowe łączyła z działalnością dobroczynną.
III-VIII
Niedziela Plus
Kolor zielony jest kolorem nadziei. Niemal idealnie pasuje do idei niesienia pomocy potrzebującym. W takim właśnie kolorze na czarnych płaszczach umieszczone są krzyże Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy.
Nie zawsze wiadomości o ciąży towarzyszy radość. Są historie trudne, pełne lęku, nierzadko rozpaczy. Są także ludzie, którzy przychodzą wtedy z pomocą. Jak ci z gdańskiej Fundacji „Spotkajmy się pod Jerycho”.
SOS Jestem w ciąży to główny, ale wcale nie jedyny projekt Fundacji „Spotkajmy się pod Jerycho”. Ekipa podejmuje różne działania, które łączy jeden cel: otoczenie troską życia.
Kiedy 30 lat temu konsekrowano kościół na lublinieckim Steblowie, była to pierwsza świątynia na świecie pod wezwaniem Edyty Stein. Teraz stała się diecezjalnym sanktuarium.
Fundacja „Redemptoris Missio” wysłała sprzęt medyczny do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.
Przed świętami Bożego Narodzenia do rodzin i osób starszych trafiły paczki i prezenty przygotowane w ramach tegorocznej akcji „Szlachetna Paczka”.
Na terenie bydgoskiej bazyliki stanęły specjalne namioty z przekazanymi od darczyńców ubraniami, książkami, zabawkami, nietrafionymi prezentami, artykułami dekoracyjnymi.
Niedziela bielsko-żywiecka
Obrzędom „admissio” przewodniczył biskup Roman Pindel w seminarium duchownym w Krakowie.
W różnych europejskich sklepach z pamiątkami jeśli na jakimś wyrobie pisze „handmade”– „wykonane ręczne”, to wiadomo, że jest to wyjątkowe i będzie słono kosztować. Na hałcnowskim kiermaszu bożonarodzeniowym wszystkie zgromadzone rzeczy miały charakter rękodzieła, na szczęście były cenowo dostępne dla wszystkich.
Mali misjonarze wraz z rodzicami zorganizowali kiermasz świąteczny.
Niedziela częstochowska
Wspólnota w centrum Radomska dźwiga na sobie ogromną, prawie tysiącletnią historię. Jak przypuszczają badacze dziejów, już w XI wieku istniała tu świątynia grodowa i zapewne jakaś wspólnota, utworzona przez benedyktynów przybyłych z Francji.
Życie zmarłego w życiu osób wspominających jest częścią ich osobistej tożsamości. Pamięć o zmarłym pozwala zrozumieć siebie, dowiedzieć się, kim jestem i dokąd zmierzam.
Roraty w parafii św. Barbary w Częstochowie zgromadziły rodziny należące do Koła Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.
Niedziela podlaska
W Drohiczynie odbył się zjazd diecezjalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej połączony z wyborami do zarządu i diecezjalnej komisji rewizyjnej na kadencję 2022-24.
Chociaż nasz kontynent staje się terenem misyjnym, w naszej ojczyźnie, mimo szybko postępujących przemian, nadal możemy innym dać wiele – powiedział ks. Mirosław Puchacz.
Mija kolejny rok naszego życia oraz mijają kolejne tygodnie i miesiące synodu, a nam w tym czasie mogą towarzyszyć rozmaite emocje i refleksje.
Niedziela kielecka
Ten kościół, przez świadectwo waszej wiary, będzie znakiem miłości do Pana – mówił bp Jan Piotrowski w kościele bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.
Kolędowanie w okresie świąt Bożego Narodzenia było w Polsce powszechnym zwyczajem. Wprowadzając misyjny wymiar kolędowania i obchodząc Światowy Dzień Misyjny Dzieci w uroczystość Trzech Króli, zachowano i zaadaptowano do tego celu rodzime tradycje.
Wydarzenie zainspirowało pisarzy i poetów, aby uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, szczególnie jej wątki lokalne.
Niedziela małopolska
Mamy nadzieję, że tradycyjny Orszak Trzech Króli wróci na ulice Krakowa – mówi Niedzieli Jacek Koźliński z Fundacji Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Po raz 29. kolędnicy misyjni diecezji tarnowskiej pomogą swoim rówieśnikom mieszkającym w najbardziej odległych zakątkach świata…
Od października 2021 r. w Chrzanowie i Wadowicach działają poradnie świadczące nieodpłatną pomoc rodzinom.
Niedziela lubelska
Ulicami Lublina i wielu miejscowości przejdą radosne Orszaki Trzech Króli.
Rok 2021 przeszedł do historii; kolejny otwiera przed nami nową księgę. O tym, co ważnego działo się w minionym czasie, a także o planach duszpasterskich na rok 2022, z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.
Żywimy cześć i nabożeństwo do Matki Bożej, przedstawianej w licznych wizerunkach.
Niedziela legnicka
Przedstawiciele trzech organizacji harcerskich: ZHP, ZHR i Skauci Europy odwiedzili bp. Andrzeja Siemieniewskiego, przekazując Betlejemskie Światło Pokoju.
W pocysterskim Opactwie obchodzone było wyjątkowe święto.
Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego odbyło się wiele wydarzeń upamiętniających tamte chwile. Wśród bohaterów podziemia i otwartego oporu stawianego ówczesnej władzy nie zabrakło także duszpasterzy.
Niedziela łódzka
Tradycją święta Trzech Króli stały się radosne i kolorowe orszaki idące ulicami naszych polskich miast.
Pod takim hasłem odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa upamiętniająca 100-lecie archidiecezji łódzkiej.
Po raz kolejny tuż przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy oczekujemy na przyjście nowo narodzonego Jezusa, w Oknie Życia pojawia się nowe życie.
Niedziela przemyska
O najważniejszych wydarzeniach minionego roku – z abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
W kaplicy sejmowej podczas Mszy św. odbyła się doniosła uroczystość przekazania relikwii św. Andrzeja Boboli. Inicjatorką tej uroczystości była Maria Kurowska, poseł na Sejm z Solidarnej Polski.
O przeżywaniu Wigilii i spędzaniu świąt Bożego Narodzenia – z abp. Józefem Michalikiem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Niedziela rzeszowska
Pierwsza połowa grudnia to czas, kiedy pszczelarze i miłośnicy pszczół czczą swego patrona – św. Ambrożego.
Paweł Zuchniewicz w książce o bł. Hannie Chrzanowskiej pt. Siostra naszego Boga napisał, że była ona odpowiedzią Pana Boga na ludzką biedę.
Pierwotny tytuł tej kolędy, to Pieśń o Narodzeniu Pańskim. Uważana jest ona za królową polskich kolęd. Przez pewien czas Jan Lechoń uważał ją za polski hymn narodowy.
Niedziela sandomierska
Ambasador Brazylii Hadil Fontes da Rocha Vianna odwiedził miasto.
Reprezentacja szachistów zdobyła mistrzostwo województwa podkarpackiego.
W Koprzywnicy oraz Baranowie Sandomierskim odbyły się Retrospektywy Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci z Gdyni.
Niedziela sosnowiecka
30. rocznicę powstania naszej diecezji obchodzimy w tym roku. Z tej okazji biskup ordynariusz zarządził, by po wszystkich parafiach, domach zakonnych i diecezjalnych peregrynował Wielkopiątkowy Krzyż Papieski.
Z ks. Piotrem Pilśniakiem – rozmawia Jarosław Ciszek.
W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu i jednocześnie parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie-Syberce odbyła się XVII Będzińska Wigilia.
Niedziela świdnicka
W parafii św. Mikołaja dobiegła końca renowacja pochodzącej z XVIII wieku ambony. Prace konserwatorskie trwały blisko rok.
Do tegorocznego hasła przekazania Światełka Pokoju nawiązywali składający życzenia mieszkańcom przedstawiciele władz i Kościoła.
Mimo pandemii członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 14. Puł- ku Ułanów Jazłowieckich podtrzymali tradycję, składając raport siostrze przełożonej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W sanktuarium Dzieci Fatimskich trwają przygotowania do jubileuszowej nowenny, która potrwa od stycznia do września 2022 r.
Gminna Biblioteka Publiczna we współpracy z parafią św. Mikołaja Biskupa i Męczennika zorganizowała cykl spotkań, o twórczości poetów i pisarzy obchodzących w 2021 r. swoje rocznice.
W Nowym Roku 2022: narzekaniom twarde nie, radości i solidarności wyraziste tak!
Niedziela toruńska
Odtworzenie tej sceny świadczy o wrażliwości każdego z twórców, ale przede wszystkim pozwala nam ukonkretnić obecność Boga w życiu człowieka.
Co zrobić, żeby pomnożyć bożonarodzeniową radość? Podpowiadają dzieci, rodzice i nauczyciele ze Starego Dłutowa i Lidzbarka Welskiego.
O gotowości poświęcenia, służbie człowiekowi oraz apostolstwie Ewangelii z ks. Adamem Czerwińskim, misjonarzem z diecezji toruńskiej, rozmawia Ewa Melerska.
Niedziela warszawska
W uroczystość Objawienia Pańskiego będziemy wędrować za Mędrcami do Betlejemskiej Stajenki, aby pokłonić się Nowonarodzonemu – pisze dla Niedzieli Anna Murawska, reżyser i scenarzysta Orszaku Trzech Króli.
Zadbany teren wokół świątyni, z parkiem i placem zabaw dla dzieci, zaprasza swoich, ale też i gości, którzy chcą spotkać się ze sprawującym tu opiekę św. Klemensem.
Wolę przewidywać najgorsze – mówi jeden z bohaterów Grahama Mastertona – niż dać się niemiło zaskoczyć. Co nas czeka w 2022 r.? Nie damy się zaskoczyć, według alfabetu!
Niedziela wrocławska
Uroczyste zawierzenie parafii opiece świętego patrona miało miejsce w kościele św. Józefa Rzemieślnika.
Parafia Najświętszej Maryi Panny na Piasku ma nowych orędowników, obecnych w relikwiach – św. Jana Pawła II i bł. Karolinę Kózkównę.
W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa konkursu literackiego dla młodych My Polacy, my Dolnoślązacy.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zespół Szkół Specjalnych w Biłgoraju zorganizował kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez swoich podopiecznych.
Postać bł. kard. Stefana Wyszyńskiego mieszkańcom miasta przybliżyli przedstawiciele Civitas Christiana.
Z proboszczem parafii w Oleszycach ks. Arturem Schodzińskim, byłym misjonarzem w Argentynie, rozmawia Adam Łazar.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W parafii św. Stanisława Kostki odbyło się spotkanie Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej. W jego trakcie bp Tadeusz Lityński wręczył dekrety członkom rady w nowej kadencji.
W konkatedrze zielonogórskiej odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu rekolekcji dla członków Pieszej Pielgrzymki z Zielonej Góry na Jasną Górę pod hasłem „Akathistos. Postój”.
Wigilia dla Osób Starszych, Samotnych i Bezdomnych z gminy Czerwieńsk to niespełna 30-letnia tradycja.