Tak było począwszy od koronacji 8 września 1763 r. w święto Narodzenia Matki Bożej, której przewodniczył abp lwowski Wacław Hieronim Sierakowski. Kroniki podają, że w uroczystościach wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów i niemal 200 kapłanów.
Tak było w przeszłości...
Równie uroczyście obchodzona była setna rocznica koronacji w 1863 r., która zgromadziła ok. 100 tys. wiernych. Pielgrzymi przybyli z Galicji, Królestwa Kongresowego, diecezji tarnowskiej, lwowskiej i przemyskiej. Uroczystościom przewodniczył abp lwowski Franciszek Ksawery Wierzchlejski. Do kolejnych znaczących uroczystości na cześć Matki Boskiej należał w 1913 r. jubileusz objawienia Matki Bożej w Rzeszowie. Warto podkreślić, że tej uroczystości przewodniczył przemyski ordynariusz bp Józef Pelczar. Znaczący w historii parafii jest dzień 12 września 2008 r., kiedy ogłoszono Matkę Bożą Patronką Miasta Rzeszowa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
…a tak w tym roku
Tegoroczne świętowanie trwało tradycyjnie kilka dni. Był to czas modlitwy różnych grup. Byli to na przykład: młodzież i dzieci, Domowy Kościół, chorzy. Wśród kaznodziejów głoszących homilie byli: bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, abp Edward Nowak, dziekan ks. Janusz Kurasz oraz inni kapłani. W homiliach przypominano, że Maryja prowadzi nas do Jezusa, uczy wiary, ale naszym zadaniem jest troska, staranie o wiarę. Ten dar dany od Boga mamy rozwijać. Jeden z kapłanów pytał: jakim jestem uczniem Chrystusa? Grupy w Kościele służą temu, aby w nich doświadczać – jak być uczniem Chrystusa. Chorych i starszych kaznodzieja zapewnił, że ich obecność w sanktuarium Pani Rzeszowa jest dziękczynieniem za opiekę i wyrazem miłości do Matki i Królowej Polski, udział we Mszy św. jest darem najpiękniejszym – bo dołączają swoje wielorakie cierpienia do męki i śmierci Pana Jezusa sakramentalnie uobecnianej w każdej Eucharystii.
Bp Damian Muskus zwieńczył wrześniowe Dni Maryjne w święto Matki Bożej Rzeszowskiej w koncelebrze z abp. Edwardem Nowakiem, bp. Edwardem Białogłowskim, bp. Kazimierzem Górnym i licznymi kapłanami. Uroczystość uświetniła obecność 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z orkiestrą. Uczestniczyli przedstawiciele władz województwa, starostwa oraz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem oraz licznie zgromadzeni czciciele Matki Bożej Pani Rzeszowa.