Reklama

Niedziela w Warszawie

Z pasją i przekonaniem

Miłość do małej Ojczyzny często owocuje zaangażowaniem na rzecz najbliższej, choćby sąsiedzkiej społeczności. Jednak czasem rozrasta się w inicjatywy przechodzące najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Siekierek.

Niedziela warszawska 45/2021, str. IV

[ TEMATY ]

patriotyzm

wolontariat

Archiwum Fundacji

Zespołowość to podstawa działań „Bo warto”

Zespołowość to podstawa działań „Bo warto”

Rozmawiamy w przytulnym lokalu przy Batalionu AK „Bałtyk” 7 na Siekierkach. Jest kawa i ciasto. Ktoś zagląda i pyta o nowy numer Gazety Siekierkowskiej. Niczym zaskakującym nie jest tu także widok wolontariuszy: 70-latka rozmawiającego jak z kolegą z 14-latkiem.

Wszystko zaczęło się od Parafiady, zainicjowanej w parafii NMP Królowej Wyznawców przez śp. o. Józefa Jońca, pijara, w organizację którą zaangażowana była Renata Wardecka, dziś prezes Fundacji „Bo Warto”.

Działać, „by być”

Reklama

Za miesiąc fundacja świętować będzie 10-lecie istnienia. Wszystkie jej działania ukierunkowane są na człowieka.

– Wraz z radą fundacji i wolontariuszami jesteśmy przekonani, że nie można się poddać i zrezygnować z tego, co zawsze było ważne. Że nie wolno przestać wierzyć! Że warto działać, pracować, poświęcać się, pomagać – „by być” – zaznacza pani Renata.

Fundacja prowadzona jest pod hasłem: Działamy z pasją i przekonaniem. A pasja pogania, o czym przekonuje liczba podejmowanych tu inicjatyw. Bo o tym, co robią, można by napisać kilka książek.

Reklama

Na stronie internetowej w zakładce „Co robimy” rozwija się długa lista propozycji i relacji z podejmowanych inicjatyw: projektów, konkursów, turniejów. A także warsztatów o charakterze edukacyjnym, patriotycznym, kulturalnym czy sportowym, żeby wspomnieć choćby: Święta Słowa Stefana Kardynała Wyszyńskiego, wyjątkowy konkurs: Anioł na… stwarzający uczniom z niepełnosprawnością intelektualną możliwości zaprezentowania talentów i uzdolnień artystycznych. Czy też październikowy, X Memoriał o. Józefa Jońca SP – Turniej w Piłce Nożnej, który spotkał się z życzliwym przyjęciem młodych piłkarzy i piłkarek.

– To jest wielki sweterek dziergany przez 10 lat, ale trzeba było przerobić dokładnie każde oczko – podkreśla prezes.

Bez nudy

Korzystający z bogatej oferty zajęć proponowanych przez fundację podkreślają, że budują one osiedlowe poczucie wspólnoty mieszkańców Siekierek.

– Fundacja wyciąga z domu ludzi samotnych i integruje ich. Daje poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że zawsze jest ktoś, kto pomoże – podkreśla pani Marta, mama Małgosi i Marcina, która docenia także wpływ fundacji na rozwój intelektualny, ruchowy i społeczny dzieci.

– „Dziękuję, że się nie nudzę” – powiedziała moja córka. Ale jest coś jeszcze, „Bo warto” uczy nas odpowiedzialności za los innych, uświadamia nam, jak wiele ludzkich historii, często dramatów, rozgrywa się tuz obok nas – podkreśla pani Marta.

Szczególnym zainteresowaniem najmłodszych cieszy się prowadzona przez fundację „Mała Akademia Siekierkowska”. Wie coś o tym pani Monika, mama jednej z jej uczestniczek. – Córka zawsze wychodzi zadowolona, bo nauczyła się czegoś nowego i mile spędziła czas. Zajęcia, warsztaty, konkursy organizowane są na najwyższym poziomie, wszystko dopięte na ostatni guzik – podkreśla młoda mama.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lekcja historii i patriotyzmu

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2012, str. 8

[ TEMATY ]

historia

patriotyzm

Archiwum

Żywiec stara się aktywnie utrwalać historię Habsburgów

Żywiec stara się aktywnie utrwalać historię Habsburgów

Od grudnia Muzeum Miejskie w Żywcu prowadzi specjalne prelekcje na temat historii rodziny Habsburgów dla grup szkolnych i wycieczkowych. Wykład składa się z dwóch części. Najpierw Dorota Firlej - pracownik żywieckiej placówki muzealnej opowiada o losach tego jednego z najpotężniejszych rodów europejskich, który swoje losy związał z Żywiecczyzną. Prelekcje odbywają się w salach muzealnych, w których znajdują się pamiątki po żywieckich Habsburgach, są to np. drzewo genealogiczne rodu, pałacowe meble, zdjęcia arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg. W jednej z sal muzealnych otwarty został gabinet dziadka arcyksiężnej. Druga cześć prelekcji to opowieść o życiu Marii Krystyny Habsburg. Wykład o Honorowej Obywatelce Miasta Żywca wzbogacony jest specjalnym filmem dokumentalnym. Prelekcja na temat rodziny Habsburgów trwa łącznie 1, 5 godz. Bilet wstępu na prelekcję i projekcję filmu dokumentalnego kosztuje 5 zł. Grupy wycieczkowe, szkolne, które chcą uczestniczyć w tej niepowtarzalnej lekcji historii i patriotyzmu powinny wcześniej skontaktować się z działem naukowo-oświatowym Muzeum Miejskiego w Żywcu.

CZYTAJ DALEJ

George Weigel: „Rewizja watykańskiej Ostpolitik: dyplomacja w wydaniu świętego"

2022-05-23 15:40

[ TEMATY ]

George Weigel

Ks. Tomasz Podlewski

Święty Jan Paweł II zawsze słusznie podkreślał, że nie jest ani dyplomatą, ani politykiem. Był on natomiast pasterzem, który w ramach sprawowania swych duszpasterskich obowiązków miał do przekazania światu władzy politycznej określone prawdy - mówił prof. George Weigel w wykładzie wygłoszonym w ramach cyklu „JP II Lectures”, organizowanego przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim Angelicum.

W ciągu ostatnich pięciu lat katolicy oraz życzliwi obserwatorzy kościelnej sytuacji na świecie nieraz byli zdumieni – a czasem wręcz głęboko zaniepokojeni – watykańskimi ustępstwami na rzecz Chińskiej Republiki Ludowej, pozwalającymi Komunistycznej Partii Chin odgrywać istotną rolę w procesie mianowania katolickich biskupów na terenie ChRL. Ustępstwa te są czynione na rzecz ustroju, którego totalitarny charakter uwidocznia się choćby w dążeniu do „sinizacji” wszystkich religii, a zatem do podporządkowania ich jednopartyjnemu państwu; w sposobie radzenia sobie z pandemią Covid-19 (którą Chiny prawdopodobnie zapoczątkowały, a z pewnością nasiliły); w systematycznym naruszaniu zagwarantowanych traktatami wolności obywatelskich w Hong Kongu; a także w ludobójstwie muzułmańskich Ujgurów. W tym kontekście rodzi się szereg istotnych pytań:

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża w Bazylice św. Piotra w Watykanie

2022-05-24 07:02

[ TEMATY ]

Watykan

Bazylika

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Miesiąc maj w sposób szczególny poświęcony jest kultowi maryjnemu. I właśnie z tej okazji Wikariat Państwa Watykańskiego i parafia św. Piotra organizują w Bazylice szereg uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny, która tutaj jest czczona jako „Mater Ecclesiae” – Matka Kościoła.

Wizerunek Maryi, którą dziś czcimy jako „Mater Ecclesiae”, został namalowany na kolumnie starożytnej bazyliki konstantyńskiej na początku XV w. i przez wieki znany był jako „Madonna Kolumny”, do czasu, gdy św. Paweł VI nadał jej nowy tytuł – Matki Kościoła. Ołtarz z freskiem Madonny, zaprojektowany przez Giacomo della Porta, ozdobiony jest cennymi marmurami i pięknymi kolumnami z alabastru. Św. Jan Paweł II w 1981 r., kilka miesięcy po zamachu, pobłogosławił mozaikę inspirowaną freskiem „Mater Ecclesiae” umieszczoną na bocznej fasadzie Pałacu Apostolskiego – dominuje ona dziś nad placem św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję