Reklama
5-8
9
temat numeru
Niech zabrzmi to jak zdanie podręcznikowe, wykładane i tłumaczone przez nauczycieli historii, religii czy nowego przedmiotu – HiT (Historia i teraźniejszość): „Wkład ludzi Kościoła katolickiego w odbudowanie Polski odrodzonej był nadzwyczajny, wykraczający opisem ponad historię polityczną Polski”.
„Trzeba było niezwykłej, heroicznej nadziei, aby (...) dobitnym słowem i śmiałym czynem tworzyć przestrzeń wolności dla gnębionych rodaków” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych.
14-17
życie kościoła
Jak poinformował Gaëtan Boucharlat de Chazotte, sekretarz generalny Papieskich Dzieł Misyjnych we Francji, uroczystość beatyfikacyjna Pauliny Jaricot odbędzie się w Lyonie 22 maja 2022 r.
20
kościół lokalny
Rok 2021 w Płocku i diecezji to rok jubileuszowych obchodów pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. Faustynie Kowalskiej.
Diecezja płocka jest jedyną w Polsce, która w czasie II wojny światowej straciła obu swoich biskupów.
24-25
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
O tegorocznym Konkursie Chopinowskim i głębokich przeżyciach rodzących się z inspiracji dziełami wybitnego polskiego pianisty z Aleksandrem Laskowskim, rzecznikiem prasowym XVIII Konkursu Chopinowskiego, rozmawia Monika M. Zając.
31-41
44-45
punkt widzenia
Przemysł zbrojeniowy ma teraz swój czas, który musimy jak najlepiej wykorzystać dla rozwoju naszej gospodarki i bezpieczeństwa Polski – mówi w rozmowie z Niedzielą Sebastian Chwałek, prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Ponad 90% nastolatków jest w domu szczęśliwych i czuje, że rodzice ich rozumieją – wynika z ogólnopolskiego naukowego badania jakości życia dzieci i młodzieży.
46-48
Kącik dla dzieci
50-51
moim zdaniem
53
dobre rady
W sposób szczególny 11 listopada – w Narodowe Święto Niepodległości – w restauracjach w całym kraju przypominamy i promujemy najlepsze polskie tradycje hodowlane i kulinarne.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
O zagrożeniach dla słuchu mówi dr n. med. Jacek Kozakiewicz.
Miód to wytwór pszczół na bazie surowca – nektaru lub spadzi.
55-57
60-61
Niedziela z kulturą
64
66-67
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (dłuższa perykopa: Mk 12, 38-44 lub krósza: Mk 12, 41-44)
Słyszy się niekiedy, że wystarczy żyć zgodne z własnym sumieniem
Jest tym, który powstrzymał Attylę przed najazdem na Rzym, i pierwszym spośród następców św. Piotra, który otrzymał przydomek: Wielki – do dziś jest to przywilej nielicznych.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Jeśli chcemy, by ludzie wracali do wspólnoty, sami musimy być w niej mocno obecni.
Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.
Uczestnicy spaceru po cieszyńskich cmentarzach poznawali historię najstarszych miejsc pochówku, zwyczaje oraz ciekawostki mówiące, jak przodkowie oswajali się z tym, co ostateczne.
Niedziela częstochowska
Jesteśmy tutaj, aby rozpocząć wspólną drogę synodu partykularnego. Nie jesteśmy na tej drodze sami. Jest z nami Duch Święty, abyśmy z Jego pomocą podążali za Chrystusem, porządkując nasze ludzkie myślenie i nasze słowa według woli Boga – mówił w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo.
Wielki dar papieskich odpustów zupełnych in perpetuo, na „wieczystą moc”, dla kalwarii w Praszce jest zadaniem i wyzwaniem, abyśmy nie stracili celu naszego życia – powołania do świętości.
Kowalowiec, dzielnica Radomska, był przed wojną wioską, ale wraz z postępującą industrializacją osiedlało się tutaj coraz więcej ludzi.
Niedziela podlaska
Kościół zbawionych nie jest ograniczony materią, ale nam – żyjącym na ziemi – w relacjach ze świętymi jest łatwiej, gdy mamy jakiś dotykalny znak z nimi związany, np. grób.
Leokadia Piątkowska, mieszkanka Węgrowa zamordowana przez Niemców w styczniu 1944 r. za ukrywanie Żydów, została uhonorowana tablicą pamiątkową przy Rondzie Węgrowskich Sprawiedliwych.
Kilkanaście dni temu rozpoczęliśmy synod w całym Kościele. Zostaliśmy zaproszeni wszyscy, aby wziąć w nim udział i wrzucić do skarbca Kościoła coś od siebie.
Niedziela kielecka
Bp Jan Piotrowski przewodniczył diecezjalnej pielgrzymce kapłanów do sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach. Wszystkich księży zawierzył opiece patrona.
Czekając pewnej niedzieli na Mszę św., usłyszałam delikatny głosik dziewczynki: mamusiu, kiedy pójdziemy do Jezusa? Jak wiele dzieci będzie miało okazję przyjść do Niego, zależy od rodziców.
Eucharystią w bazylice katedralnej, sprawowaną 17 października pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, rozpoczął się diecezjalny etap synodu zwołanego przez papieża Franciszka.
Niedziela małopolska
Wyjątkowe, łączące pokolenia przedstawienie Zrozumieć życie zrealizowały siostry służebniczki dębickie.
To młodzież z Nowego Sącza będzie reprezentować diecezję tarnowską na ogólnopolskim Koncercie Pieśni Patriotycznej Śpiewam mojej Ojczyźnie na Zamku Królewskim w Warszawie.
Trzeba nam przyjąć świadectwo św. Judy Tadeusza, potwierdzone ofiarą jego życia i posługi – powiedział bp Jan Zając do zebranych na jubileuszu w parafii, u fundamentów której stanął gorliwy apostoł i wierny świadek Jezusa Chrystusa.
Niedziela lubelska
W Domu Spotkania w Dąbrowicy lubelska Caritas realizuje nowe projekty pomocowe.
Siostra Nulla, zakonnica ze Wspólnoty Uczennic Krzyża, podzieliła się doświadczeniem wiary, cierpienia i uzdrowienia za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego.
W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.
Niedziela legnicka
Diecezja Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odwiedził Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji w Kamiennej Górze.
W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy wręczono medale za zasługi dla oświaty i wychowania.
W jeleniogórskich kościołach odbyły się koncerty poświęcone umiłowaniom muzycznym wielkiego Polaka Jana Pawła II.
Niedziela łódzka
Wielu ludzi bezdomnych i samotnych zmarło stając się zaledwie symbolem N.N. Czy ktoś jeszcze o nich pamięta? Czy ktokolwiek wspomina tych zmarłych przed ołtarzem Pańskim?
Łódzcy biskupi wzięli udział w wizycie ad limina Apostolorum, czyli w pielgrzymce do grobów Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Podróżując lokalną szosą z Siedlca do Kurowa, nad rzeką o zapadającej w pamięć nazwie Kiełbaska, na rozstaju dróg dostrzec można drewnianą świątynię.
Niedziela przemyska
Jesienne dni wypełnione różańcowymi rozważaniami w archidiecezji przemyskiej wskazują także na pokorną postać bł. ks. Jana Balickiego.
Szkoła Podstawowa w Świętem k. Radymna jest pierwszą w Polsce państwową publiczną placówką oświatową, która otrzymała imię o. Wenantego Katarzyńca.
Wspomnienia są jak perły – mają w sobie coś z klejnotów i coś z łez.
Niedziela rzeszowska
W kolejną rocznicę odzyskania Niepodległości przychodzi refleksja, czy odnajdziemy w sobie tamtą euforię z 1918 r.
Działający przy rzeszowskiej katedrze Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Resovienses obchodził uroczyście – spóźniony z powodu pandemii o rok – jubileusz 35-lecia.
Patriotyzm to m.in. pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, wdzięczności za ich ofiarę i przekazywaniu historii kolejnym pokoleniom.
Niedziela sandomierska
Przy sanktuarium na Świętym Krzyżu bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił krzyż morowy.
W trakcie kolejnych poszukiwań w Trójcy – Zawichoście badacze natknęli się na wczesnośredniowieczne drogocenne przedmioty.
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. ks. Marcina Popiela w Ostrowcu Świętokrzyskim jest placówką, która istnieje na ostrowieckim rynku usług edukacyjnych już od 16 lat.
Niedziela sosnowiecka
Biskup Piotr Skucha poświęcił obraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności w kościele Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu.
Dzięki Stowarzyszeniu Siemonia – Przeszłość Teraźniejszość Przyszłość odsłonięto tablicę upamiętniającą o. Serafina Wojciecha Szulca, siemonianina, uczestnika powstania styczniowego.
Reprezentacyjna orkiestra Sosnowca ma nowego opiekuna duchowego, został nim ks. Gerard Małodobry.
Niedziela świdnicka
Na cmentarzu komunalnym w Strzegomiu przy ul. Olszowej rozpoczęły się prace rewitalizacyjne w żołnierskiej kwaterze ofiar I wojny światowej.
Przez lata opuszczona i zapomniana neoromańska budowla z ośmioma sarkofagami jest dziś atrakcją turystyczną.
To młodzi ludzie przygotowali tegoroczny program obchodów wspomnienia papieża Polaka.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ziemia Polska naznaczona jest licznymi znakami wiary. Krzyże i kapliczki przydrożne towarzyszyły nam od wieków.
Kilkunastu kapłanów z całej Polski, którzy w stanie wojennym wspierali ruch niepodległościowy, odebrało w Belwederze odznaczenia państwowe.
Od 1188 r. do czasów reformacji Kamień Pomorski był miastem biskupim na Pomorzu Zachodnim i to właśnie tu został ulokowany pierwszy klasztor dominikanów na tych ziemiach.
Niedziela toruńska
Mało znana błogosławiona wyprasza torunianom łaskę potomstwa i pomaga rodzicom w rozeznawaniu powołania. O kulcie bł. Jolenty z o. Jozuem Misiakiem, franciszkaninem, rozmawia Ewa Melerska.
Pewnego razu w zakładzie leczniczym prowadzonym przez siostry józefitki zabrakło pieniędzy. Co robić? – załamała ręce przełożona. Uderzyły z modlitwą do świętego patrona. I nagle…
Umiejętność słuchania jest darem miłości.
Niedziela warszawska
O tym, co kierowało tworzącymi pod zaborami artystami, znaczeniu sztuki w odradzaniu się niepodległej Polski i planach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na najbliższy rok z dr. Piotrem Kopszakiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Miłość do małej Ojczyzny często owocuje zaangażowaniem na rzecz najbliższej, choćby sąsiedzkiej społeczności. Jednak czasem rozrasta się w inicjatywy przechodzące najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wiedzą coś o tym mieszkańcy Siekierek.
Wykonują muzykę z profesjonalistami na znamienitych scenach i dla znajomych na ślubach. Konstytuuje ich nie tylko talent odkryty w różnym wieku, ale też współudział w lokalnej społeczności.
Niedziela wrocławska
Dawny barokowy klasztor franciszkanów przy ul. Włodkowica wyremontowała specjalizująca się w remoncie zabytków firma Castellum.
Niezwykły koncert odbył się w Kolegiacie Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim.
O akcji mieszkańców Wołowa i powstaniu na Ukrainie polskiego kościoła z uczestnikiem delegacji gminy Wołów do Warasza Rafałem Zającem, dyrektorem biblioteki publicznej w Wołowie, rozmawia Marek Perzyński.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Dzień skupienia dla osób modlących się za kapłanów odbył się w kościele św. Brata Alberta w Zamościu.
Po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w horynieckiej parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wznowiona została działalność pielgrzymkowa.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnoty „Przyjaciół Oblubieńca”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Oddanie świątyni na własność Panu Bogu musi być połączone z oddaniem Jemu serc wszystkich parafian – mówi ks. Tadeusz Masłowski.
Uczciwość, solidność, praca, nauka języków, odpowiedzialność za drugiego człowieka, modlitwa za Polskę, upominanie błądzących, troska o młodzież – o. Leander jest dla nas wzorem wysoko postawionym przez Pana Boga, a przykłady świętych pokazują nam, że idąc drogą Ewangelii, zawsze dochodzimy do bardzo konkretnego celu – do Chrystusa – mówi ks. Waldemar Sołtysiak.
W październiku kolejny raz odbył się Kongres Młodzieży Polonijnej. W jego organizację są zaangażowani nasi diecezjanie.