Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Siewcy nadziei

Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wśród których są również alumni z naszej diecezji, mają szereg pomysłów, które skutecznie realizują.

Niedziela bielsko-żywiecka 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Wyższe Seminarium Duchowne

Seminarium w Krakowie

Uczestnicy seminarium

Uczestnicy seminarium

Niedawno zorganizowali sympozjum: Panie, co mamy czynić? – Zaangażowanie Kościoła w życie społeczne, któremu patronowali abp Marek Jędraszewski, bp Roman Pindel i rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Robert Tyrała. W ramach sekcji biblijno-dogmatycznej, moralnej i filozoficzno-społecznej klerycy wygłosili referaty, a w panelu dyskusyjnym wzięli udział naukowcy z różnych uczelni. – Metropolita krakowski w swoim słowie nawiązał do myśli kardynała Karola Wojtyły o znaczeniu współdziałania wierzących w rzeczywistym budowaniu wspólnoty międzyludzkiej i kościelnej – podkreśla kl. Michał Grzesiak.

„Ziarna nadziei” to nowa inicjatywa kleryków, którą chcą się dzielić z ludźmi, dodając im otuchy. Dlatego na bieżąco przygotowują w internecie cykl cosobotnich rozważań wokół nadziei, mającej szczególne znaczenie w Adwencie. Jak podkreślają, nadzieja jest nieraz najcenniejszym darem, jaki otrzymuje się od Pana Jezusa i jaki można dać drugiemu człowiekowi, darem, który potrafi uwolnić ludzkie serca od rozpaczy, przywrócić wiarę w to, że istnieje na tym świecie dobro, o które wciąż warto walczyć, i dla którego warto żyć. Mimo to jest rzadko dawana innym. Stąd też klerycy postanowili to zmienić poprzez specjalne internetowe słowo. – W piątek Chrystus został ukrzyżowany, w niedzielę powstał z martwych. Dlatego wybraliśmy sobotę, ponieważ w Kościele jest dniem nadziei i oczekiwania, która przetrwała w sercu Maryi – nadziei na to, że jej Syn zwycięży śmierć – tłumaczą. W jednym z rozważań odnoszą się do miłości, podkreślając że ma ona zawsze konkretne oblicze. – Nie istnieje wiele miłości. Tylko w Bogu człowiek może odnaleźć prawdziwą miłość, w Nim może naprawdę pokochać swoich bliskich i siebie. Tylko dzięki Bożej łasce możemy nauczyć się, jak umiłować samą Miłość, która zwyciężyła śmierć i dała nam nowe życie. To w Bogu prawdziwa miłość bierze źródło, ponieważ właśnie on jest tym, który jako pierwszy nas umiłował – wyjaśniają Szymon Trzepaczka i Adam Płonka.

Reklama

Kleryk Kacper Biłyk wskazuje na łaskę Bożą, która jest jak światło rozpraszające mrok ludzkiego życia. – Ona jest rzeczywistością bardzo tajemniczą, trudną do prostego zdefiniowania. W kontekście wiary oznacza Bożą przychylność, pomoc udzielaną nam przez Boga, abyśmy odpowiedzieli na Jego wezwanie. Łaska jest zawsze darem, nigdy zapłatą – Chrystus obdarza nią nie przez wzgląd na czyjeś zasługi, ale zupełnie dobrowolnie – przypomina kleryk. „Ziarna nadziei” można czytać w mediach społecznościowych i na stronie internetowej krakowskiego seminarium. Tam też dostępny jest zapis transmisji sympozjum.

Końcem grudnia (27-30) klerycy organizują dla młodych mężczyzn kolejną edycję „Rekolekcji Po Męsku” pt. I nastała głęboka cisza. Jak informują, to spotkanie pozwoli, by w dzisiejszym zabieganym i pełnym bodźców świecie dać sobie czas na wyciszenie i nabranie duchowych sił oraz pomoże pogłębić relację z Bogiem, rozeznać swoje powołanie i poznać seminarium od środka. Informacje: rekolekcjepomesku@gmail.com .

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwieramy się na Bożą łaskę

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotrem Kotem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Uroczysta inauguracja rozpoczyna nowy rok akademicki. Jakie wyzwania stoją przed seminarium?

Ks. Piotr Kot: Rozpoczynamy z radością i wdzięcznością Panu Bogu, że możemy tę formację ku kapłaństwu kontynuować. Jesteśmy po czasie pandemii, która mocno ograniczała naszą działalność. Patrzymy w przyszłość z nadzieją. Nasza inauguracja miała kilka etapów. Rozpoczęliśmy już w sobotę dniem skupienia, podczas którego rozważaliśmy temat duchowości drogi seminaryjnej. Tajemnica Chrystusa przed nami się otwiera i nigdy się nie zamyka. Ona wypełni się po tej drugiej stronie. A dzisiaj inauguracja akademicka. Wyruszamy też z nowym programem formacyjnym, który otrzymaliśmy z Kongregacji ds. Duchowieństwa. On obowiązuje od 1 października. Od strony zewnętrznej mamy przygotowane wszystko, teraz tylko otwieramy się na łaskę Pana Boga i na współpracę z tą łaską. Mam nadzieję, że praca intelektualna i duchowa przyniesie dobre owoce w kandydatach do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda gratuluje zwycięstwa Pavlowi i zaprasza do złożenia wizyty w Polsce

2023-01-28 18:27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent RP Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze pogratulował zwycięstwa nowemu prezydentowi Czech Petrowi Pavlowi i zaprosił go do złożenia wizyty w Warszawie.

"Dziś zakończyły się wybory prezydenckie u naszych sąsiadów Czechów. Nowym Prezydentem Republiki Czeskiej został wybrany Gen. Petr Pavel! Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!" - napisał prezydent Andrzej Duda w sobotę na Twitterze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję