Reklama
Obserwator
Niemal połowa Polaków twierdzi, że smog stanowi poważny problemem w ich okolicy. Jest jednak duża szansa na zmianę tej sytuacji, bo do walki o czyste powietrze dołączyły banki.
5-8
9
temat numeru
Dla moich żołnierzy i dla ich rodzin jest to wyzwanie. Żadnemu z nich nie jestem w stanie zagwarantować, czy będzie z rodziną w święta Bożego Narodzenia, w Nowy Rok – mówi gen. dyw. dr. Dariusz Parylak, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego.
Gdy w mediach toczą się spory, komu pomagać i jak to robić, ludzie pogranicza nie wahają się ani chwili.
10-14
nasze rekolekcje
Adwentowe remonty
18
moim zdaniem
Chrześcijaństwo jest zawsze konkretne, wcielone. Nigdy abstrakcyjne.
19
życie kościoła
Brak porozumienia w małżeństwie to nie wyrok, a rozwód nie jest ostatecznym aktem, który zamyka drogę powrotu.
26-27
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
O wartościach, które warto ocalić od zapomnienia, z Tomaszem Banaszkiewiczem, laureatem srebrnego BohaterONu 2021 w kategorii nauczyciel, rozmawia Monika M. Zając.
31-41
w centrum uwagi
Unia Europejska rozpoczęła kolejny etap walki z chrześcijaństwem. Tym razem chodzi o Boże Narodzenie.
44-45
punkt widzenia
...ciąg dalszy ewakuacji Joego Bidena z Europy. Co to oznacza dla Polski?
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien być świątynią praworządności i bezstronności. Śledztwo francuskich dziennikarzy pokazuje, że jest zupełnie odwrotnie.
46-48
moim zdaniem
Święci to ludzie, którzy dają więcej, niż się od nich oczekuje.
49
Kącik dla dzieci
50-51
53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
W siedzibach oddziałów wojewódzkich NFZ powstały ostatnio „kioski profilaktyczne”.
Oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na administratora”... Sposobów na wyłudzenie pieniędzy, najczęściej od osób starszych, jest wiele.
56-57
59
62-63
Niedziela z kulturą
64
Niedziela kolęduje
I-XVI
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 1, 39-45)
Był poczytnym pisarzem, żarliwym kontrreformatorem, a nade wszystko – wybitnym teologiem. Często nazywany jest drugim, po św. Bonifacym, apostołem Niemiec.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Ustroń to chyba jedyne miasto w Polsce, gdzie na rynku znajduje się okazały wieniec adwentowy ze świecami, które są zapalane co niedzielę przy udziale władz lokalnych, księży i ludzi różnych wyznań.
Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wśród których są również alumni z naszej diecezji, mają szereg pomysłów, które skutecznie realizują.
O roli niezmiennej doktryny wiary w procesie synodalnym rozmawiał z twórcami kultury ks. Krzysztof Sordyl, podczas spotkania duszpasterstwa tego środowiska.
Niedziela częstochowska
Nie był to ogień krzyżowy, niemniej jednak pytania były dość wymagające. Zmierzył się z nimi abp Wacław Depo.
W adwentowej ciemności zalegającej w świecie przebija się do nas światło, które jest znakiem miłości Boga i wpatrujemy się w postać Maryi Niepokalanej – powiedział abp Wacław Depo 8 grudnia w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Janowie.
„Opowieści Starego Rynku” – pod tym tytułem Muzeum Częstochowskie oraz Zespół Szkół Ekonomicznych po raz pierwszy zorganizowały powiatowy konkurs dla dzieci i młodzieży.
Niedziela podlaska
W Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich 7 grudnia odbyła się uroczystość nadania imienia św. Siostry Faustyny Kowalskiej.
Obecnie toczy się walka między rodziną Bogiem silną a poddaną szatańskim zasadzkom – powiedziała Jolanta Szymańczuk, szczęśliwa żona, matka czwórki dzieci oraz doradca życia rodzinnego.
Wiele osób, które usłyszały zaproszenie do synodu i mają pragnienie w nim uczestniczyć, może doświadczyć bezradności i własnej niemocy.
Niedziela kielecka
Rozmawiali o swoim miejscu w życiu, o Bożym głosie w sercu, modlili się i uczyli – i choć krótko, bo tylko przez trzy dni, ale na tyle, by umocnić się na drodze ku kapłaństwu.
Święta Królowa jest patronką Rady Rycerzy Kolumba z kieleckiej parafii pod jej wezwaniem. Jak przystało na rycerzy, wpierają potrzebujących i pomagają proboszczowi w działaniach duszpasterskich.
Z ks. dr. Andrzejem Jankoskim o duchowym przygotowaniu do świąt rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
Poświęcenia wyjątkowych organów w kościele Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Nowym Prokocimiu dokonał abp Marek Jędraszewski. Uroczystość uwieńczyła wieloletni trud parafian i ks. kan. Józefa Bizonia – byłego proboszcza wspólnoty.
Dzięki pracom konserwatorskim cenne średniowieczne rzeźby z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie odzyskały blask!
Kościół w Kościelisku zachwyca swoim klimatem i pięknem. To także aktywność duszpasterzy i parafian dodaje temu miejscu Bożej niezwykłości.
Niedziela lubelska
Organizowana przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wigilia Miłosierdzia odbędzie się aż w trzech miejscach.
Na zakończenie Roku św. Józefa, abp Stanisław Budzik ustanowił w kościele Ojców Karmelitów w Lublinie sanktuarium św. Józefa.
Z ks. Markiem Szymańskim, dyrektorem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej Gaudium, rozmawia Urszula Buglewicz.
Niedziela legnicka
We wspomnienie św. Barbary w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie odprawiona została Msza św. w intencji górników polskiej miedzi i ich rodzin.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Legnickiej zbierało pieniądze dla Polaków mieszkający na Białorusi, Ukrainie i Litwie.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” należy do najbardziej aktywnych organizacji pozarządowych w regionie.
Niedziela łódzka
W katedrze łódzkiej odbył się obrzęd przyjęcia do katechumenatu, który rozpoczyna przygotowanie do pełnego włączenia w Kościół przez sakramenty chrześcijańskiej inicjacji.
Z łódzkim youtuberem, Przemysławem Janiszewskmi, twórcą kanału „Moc w słabości” oraz odtwórcą roli kard. Stefana Wyszyńskiego w filmie Wyszyński – wróg numer jeden rozmawia ks. Paweł Gabara.
Wraz z nowymi obostrzeniami pandemicznymi wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z dniem 20 grudnia przechodzą na nauczanie zdalne.
Niedziela przemyska
W jarosławskim „Katoliku” odbyło się III Forum Wychowawcze. Tegoroczne motto tego cyklicznego wydarzenia zostało zaczerpnięte z tekstu znanej piosenki religijnej: „Przyjaźń to największy dar…”.
W związku z trudną sytuacją na granicy Polski, w sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie oraz wielu parafiach w kraju i za granicą odprawiona została Nowenna do św. Andrzeja Boboli.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu odbyła się uroczystość obłóczyn.
Niedziela rzeszowska
Słowa „Idźcie do Józefa” na Górce Staromiejskiej w Rzeszowie są zachętą do pójścia na Dróżki św. Józefa, by wejść do jego domu.
O kapłaństwie z ks. prał. Stanisławem Wójcikiem, który w tym roku obchodził jubileusz 60-lecia święceń kapłańskich rozmawia Alina Ziętek-Salwik.
Dom, Kościół i cmentarz to trzy kolejne przestrzenie dostępne człowiekowi od zarania po kres. Widzimy to także na przykładzie rodziny Ulmów.
Niedziela sandomierska
Młodzieżowe Koło Caritas rozpoczęło swoją działalność.
Dni poprzedzające przygotowania do świąt Bożego Narodzenia obfitują w różne inicjatywy charytatywne, które mają pomóc radośnie przeżyć świąteczny czas najbardziej potrzebującym.
Pod takim tytułem odbył się konkurs fotograficzny zorganizowany w Tarnobrzegu przez Regionalne Centrum Promocji Natura 2000 – Tarnobrzeska Dolina Wisły.
Niedziela sosnowiecka
W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP zakończył się Rok św. Józefa. W świątyniach naszej diecezji dokonano Aktu zawierzenia św. Józefowi.
Z s. Rozalią Surmacz, pasjonistką z Dąbrowy Górniczej-Strzemieszyc, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Ks. Andrzej Nackowski wprowadził relikwie bł. Carla Acutisa do parafii pw. NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.
Niedziela świdnicka
To już druga „lodówka społeczna” na terenie Dzierżoniowa, z której każdy może skorzystać. Tym razem to pomysł proboszcza i wiernych z parafii Królowej Różańca Świętego.
Choć kopalnie węgla kamiennego w naszym regionie zostały zamknięte, to górnicy, pamiętający dawne czasy, przywołują pamięć braci górniczej.
O prawdziwym wymiarze świętowania objawień fatimskich mówił kustosz diecezjalnego sanktuarium Fatimskiej Pani w Polanicy Zdroju Sokołówce podczas grudniowej „Nocy Fatimskiej”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Mural, który powstał z inicjatywy władz gminy Gryfino, jest wyrazem pamięci o tej wybitnej postaci polskiego ruchu oporu, skazanej na stracenie przez komunistów w 1948 r.
Uniwersytet Szczeciński podjął kolejną inicjatywę współpracy dotyczącej realizacji wspólnych projektów badawczych i kulturalno-naukowych.
Na terenie naszej archidiecezji znajduje się kilka parafii skupiających katolików wschodnich, należących do eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego.
Niedziela toruńska
Mówi się o nim, że jest patronem na trudne czasy. Żył w czasach trudnych, ale trudne czasy właściwie ciągle są. Dla Ojczyzny, dla naszych rodzin, dla pojedynczego człowieka.
Radość dzieci z odwiedzin św. Mikołaja w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach od wielu lat jest stałym punktem parafialnej rzeczywistości.
Maryja tak właśnie kochała Boga: z całego serca, z całej duszy i ze wszystkich sił.
Niedziela warszawska
Pasterka o północy, choinka, biały opłatek, składane życzenia, melodyjne kolędy i pastorałki to nieodłączne elementy polskich Świąt Bożego Narodzenia. Ale w świątecznym czasie jest jeszcze jedna rzecz, wspólna wszystkim katolikom na całym świecie – to bożonarodzeniowa szopka.
Zdawać by się mogło, że skoro zdominowały naszą codzienność, to bez nich nie da się przeżyć nawet świątecznego czasu. Zwłaszcza, że najmłodsi w rodzinie muszą mieć do nich nieustanny dostęp. Cóż to za towarzysze? Media i gadżety elektroniczne. Czy potrafimy obyć się bez nich w świątecznym czasie?
O tym, co utraciliśmy, co zachowaliśmy, i co próbujemy odkrywać na nowo w dawnych tradycjach bożonarodzeniowych Mazowsza, opowiada Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Niedziela wrocławska
Siedmiu alumnów III roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu, a także otrzymali strój duchowny.
Od 25 lat redakcja gazety oblackiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju we Wrocławiu opisuje życie Kościoła, informuje, integruje, ale przede wszystkim głosi Ewangelię Jezusa Chrystusa.
Kościół Trójcy Świętej w Żórawinie to perła manieryzmu, która mocno przygasła. Po przejęciu przez katolicką parafię jest remontowany i są szanse, że choć część wystroju powróci, w tym ołtarz.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zbliżające się święta będą okazją do rodzinnych spotkań. Potrzeba nam tego czasu.
W Szkole Podstawowej im. Marii Curie Skłodowskiej w Tarnogrodzie została odsłonięta tablica upamiętniająca tarnogrodzkiego bohatera – Krzysztofa Józefa Gizę.
Ta wiadomość napełniła nas smutkiem i żalem. W niedzielę Chrystusa Króla (21 listopada) zmarł w szpitalu ks. kan. Leon Maciąg.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Konkursy, orszak, Msza św. i odpust parafialny – wszystko to złożyło się na Głogowskie Dni Świętego Mikołaja.
W parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze 9 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Staś i Carlo – młodzi zdobywcy nieba”.
Ewa Szlempo po swoim nawróceniu szukała nowych metod ewangelizacji, aby innym przekazać Dobrą Nowinę, która odmieniła jej życie... Dziś jest na emeryturze i nadal stara się ją przekazywać innym. Robi to prowadząc warsztaty pisania ikon i rękodzieła.