Reklama

Głos z Torunia

Taki prymas zdarza się raz na tysiąc lat

– Mówi się o nim, że jest patronem na trudne czasy. Żył w czasach trudnych, ale trudne czasy właściwie ciągle są. Dla Ojczyzny, dla naszych rodzin, dla pojedynczego człowieka.

Niedziela toruńska 51/2021, str. I

[ TEMATY ]

świadectwo

Prymas Tysiąclecia

Maria Pilińska

Bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia od lat dzieli się swoim świadectwem

Bliska współpracownica Prymasa Tysiąclecia od lat dzieli się swoim świadectwem

Takimi słowami swoje świadectwo zaczęła Anna Rastawicka, bliska współpracownica bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, podczas spotkania 5 grudnia w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu.

– Jego życie od początku nie było usłane różami. Urodził się w zaborze rosyjskim. Jako mały chłopiec stracił matkę – opowiada pani Anna. – Później I wojna światowa. Przerywa naukę w gimnazjum. Jest głód, nie mają co jeść. Potem seminarium. Kiedy jego koledzy idą do święceń, on idzie do szpitala. Jest tak słaby, że biskup się zastanawia, czy go w ogóle święcić. Siostra zakonna, która pracuje w kurii, mówi: „Święcić, święcić. Niech chociaż jedną Mszę św. odprawi”. A Prymas codziennie przez 56 lat je odprawiał – puentuje z uśmiechem Rastawicka.

Reklama

Ksiądz Wyszyński jak każdy miał zmartwienia. Z opowieści gościa wynika, że nawet bał się zostać biskupem, ale wziął sobie do serca słowa kard. Hlonda: „Nie poddawajcie się. Walczcie pod opieką matki Najświętszej. Zwycięstwo, gdy przyjdzie, to będzie Jej zwycięstwo”.

Niektórzy mówili, że był za bardzo maryjny – z pobłażliwym uśmiechem wspomina mówczyni. – Ale my wszyscy potrzebujemy Matki Bożej. Jak dziecko nienarodzone potrzebuje matki. Jak potrzebujemy powietrza, pokarmu, światła. Zaczęliśmy od Niej i Bóg od niej zaczął. Prymas Wyszyński mówił: „Nie ma rozwodu, że w Kościele zostaje Chrystus, a Maryja odchodzi do historii. Ona jest. Chrystus rodzi się w nas przez Słowo Boże, przez Eucharystię, ale nie rodzi się bez matki. Bóg sobie jej nie wypożyczył. Matka zostaje na zawsze matką”.

Kto zna historię, ten wie, że to kard. Wyszyński był inicjatorem peregrynacji obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Zbliżało się milenium Chrztu Polski i należało przygotować naród polski na to wydarzenie. W tym celu Leonard Torwirt, ojciec Anny Torwirt, która również była na spotkaniu w kościele Wniebowzięcia, wykonał kopię ikony. Pani Torwirt wspomina ten proces ze szczegółami. – Mój ojciec miał szwedzkie korzenie i powiedział kiedyś, że będzie musiał wynagrodzić Matce Bożej, to co Szwedzi uczynili, oblegając Jasną Górę. Słyszał tę przysięgę jeden z paulinów. Kiedy szukano artysty, który podjąłby się namalowania kopii, poproszono właśnie jego.

Obie panie kardynała pamiętają jako bardzo ciepłego i dobrego człowieka, który robił wszystko, by nie było rozlewu krwi. Z tego powodu zawarł porozumienie z władzami PRL. Chciał mieć podstawę prawną obrony Kościoła, ale mimo to go aresztowali. My teraz, niejako jak on, jesteśmy internowani. Nie możemy chodzić do szkoły, wychodzić z domów. Za jego przykładem zróbmy sobie plan dnia. Nie marnujmy czasu, bo jak mówił: „Czas nie należy do nas”.

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienia o prymasie

Niedziela toruńska 39/2021, str. III

[ TEMATY ]

wystawa

Prymas Tysiąclecia

Ewa Melerska

Plansze ustawione są przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu

Plansze ustawione są przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu

Jeszcze przez kilka dni, do 30 września, można oglądać wystawę biograficzną poświęconą bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Składa się ona z plansz z fotografiami archiwalnymi, uzupełnionych notami biograficznymi. – Wystawa przybliża sylwetkę prymasa, który, o czym nie wszyscy pewnie wiedzą, był blisko związany z naszym regionem – we Włocławku pełnił posługę kapłańską, Rywałd był pierwszym miejscem jego uwięzienia w 1953 r. Dziękuję IPN-owi za jej przygotowanie – mówił w czasie otwarcia ekspozycji Piotr Całbecki, marszałek województwa. 13 września towarzyszyli mu wiceprzewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Polak, dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon oraz dk. prof. Waldemar Rozynkowski i prof. Michał Białkowski, historycy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zatwierdził wybór najmłodszego biskupa świata

2022-05-12 13:38

[ TEMATY ]

biskupi

Episkopat News

Franciszek zatwierdził nominacje trzech biskupów syryjskokatolickich, wybranych wcześniej przez Synod Biskupów Kościoła Patriarszego Antiochii. Jednym z nich jest biskup-elekt Jules Boutros, mianowany biskupem Kurii Patriarszej Antiochii dla Syryjczyków, który pod koniec br. skończy 40 lat i obecnie jest najmłodszym katolickim biskupem na świecie.

Arcybiskup-elekt Hassaké-Nisibi (Nissibisu) Syryjczyków (Siria) Joseph Abdel-Jalil Chami urodził się 15 sierpnia 1959 w libańskim Zahlé. W 1972 rozpoczął studia w seminarium duchownym, które w latach 1982-87 uzupełniał na Uniwersytecie Świętego Ducha w Kasliku (również w Libanie). 21 czerwca 1987 przyjął święcenia kapłańskie, po czym do 1992 był ekonomem w seminarium w mieście Charfet; posługiwał następnie jako proboszcz w kilku parafiach, m.in. w katedrze Zwiastowania NMP w Bejrucie, pracując jednocześnie w Sądzie Patriarszym. 18 czerwca 2017 został wyświęcony na chorepiskopa (historycznie: biskupa wiejskiego), a 13 października 2019 mianowano go administratorem patriarszym archieparchii Hassaké-Nisibi w Syrii.

CZYTAJ DALEJ

Etnograf w sutannie

2022-05-16 10:00

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

ks. Władysław Siarkowski

Agnieszka Dziarmaga

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Ks. Siarkowski był niestrudzonym badaczem XIX-wiecznej Kielecczyzny

Nazywano go „etnografem w sutannie”, bo w istocie – XIX-wieczny kapłan łączył posługę duszpasterską z pasją badawczą. Dokonania ks. Władysława Siarkowskiego pozostają nadal bardzo cennym źródłem dla etnologów, etnografów i antropologów badających Kielecczyznę.

Badacze kultury duchowej regionu wyruszają w teren śladami ks. Siarkowskiego, aby zweryfikować, co do dzisiaj przetrwało w religijnej tradycji i duchowości mieszkańców regionu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję