Reklama

Głos z Torunia

Wszyscy kochamy mikołajki

Radość dzieci z odwiedzin św. Mikołaja w kościele Matki Bożej Łaskawej w Toruniu-Czerniewicach od wielu lat jest stałym punktem parafialnej rzeczywistości.

Niedziela toruńska 51/2021, str. V

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Boże Narodzenie

pcz

Dziecięce twarze pełne uśmiechów to najlepsza nagroda

Dziecięce twarze pełne uśmiechów to najlepsza nagroda

W tym roku udało się dzieci rzeczywiście zaskoczyć – także z tego powodu, że w ubiegłym roku św. Mikołaj na Czerniewice nie dotarł, bo wystraszył się epidemii. W tym roku jednak nie zawiódł.

Dodatkowy atrybut Mikołaja, jakim był poza pastorałem i mitrą donośny dzwonek w ręku świętego biskupa, wywołał niemałą konsternację na początku spotkania i – po chwili – wielką radość. Inicjatywa, której inspiratorem był proboszcz parafii ks. Leszek Stefański, była okazją do integracji i wspólnego działania wielu osób i podmiotów. Ufundowano kilkadziesiąt paczek, w których znalazły się oprócz słodyczy także kakao dla dzieci, miód, suszone owoce czy płatki kukurydziane. Akcję wsparli diecezjalna Caritas oraz Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej w Toruniu-Czerniewicach.

Stowarzyszenie, działające już od kilku lat na tym toruńskim osiedlu, jest organizatorem wielu miejscowych inicjatyw i moderatorem lokalnego życia kulturalnego. Wśród kilkunastu stałych zajęć są m.in. spotkania Klubu Seniora, gimnastyka dla seniorów, zumba, zajęcia kreatywne dla dzieci, chór i schola, spotkania biblijne, korepetycje dla dzieci i młodzieży, zajęcia z modelarstwa, koło florystyczne. Ponadto stowarzyszenie organizuje spotkania, warsztaty i wydarzenia jednorazowe lub sezonowe, np. kurs fotografii, śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku albo spotkania z ciekawymi osobami (ostatnio na przykład na temat życia Kościoła podziemnego w Chinach czy codzienności w Indiach). Jedną z inicjatyw, w które angażuje się stowarzyszenie, jest także doroczny wieczór mikołajkowy.

Z zapałem i wielką radością w bezpośrednie przygotowanie wieczoru zaangażowała się nowo powstała grupa młodzieżowa w parafii: niewiele czasu było potrzeba młodym, by spakować wszystkie prezenty, przenieść je do kościoła i tak ukryć, by do końca roratniej Eucharystii dzieci nie domyśliły się, że coś je jeszcze tego dnia zaskoczy. W postać starożytnego świętego wcielił się parafianin Kazimierz Żurawski: zapoznał się z życiorysem biskupa żyjącego na przełomie III i IV wieku w Licji, by w rozmowie z dziećmi przypomnieć im o prawdziwej i przepięknej inspiracji dla zwyczaju obdarowywania się 6 grudnia każdego roku podarunkami niespodziankami. Efekt zaangażowania wielu osób został osiągnięty: dziecięce twarze pełne uśmiechów i ogromne emocje były największą radością dla wszystkich dorosłych uczestników wydarzenia. /pcz

2021-12-14 07:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy właśnie 25 grudnia?

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Karol Porwich/Niedziela

Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy właśnie 25 grudnia, skoro Pismo Święte nie mówi nam nic o konkretnej dacie narodzin Jezusa Chrystusa – tłumaczy patrolog ks. prof. Marcin Wysocki, wykładowca KUL.

Przez pierwsze trzy wieki Kościół nie obchodził Bożego Narodzenia, najważniejszym, celebrowanym świętem była Wielkanoc. W odniesieniu do niej właśnie usiłowano ustalić datę narodzenia Jezusa, jednak Pismo św. nie mówi nic konkretnego na ten temat. Są w nim różne przesłanki, odmiennie zresztą interpretowane, np. próba ustalenia pory roku na podstawie okresu wypasu owiec, ale tak naprawdę Ewangelie nie dostarczają nam żadnych argumentów za jakąś konkretną datą.

CZYTAJ DALEJ

Akwinata w komplecie

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Św. Tomasza z Akwinu najczęściej kojarzymy z Sumą teologii – dziełem napisanym w formie odważnych pytań, uporządkowanym według kwestii i artykułów wyjaśniających argumenty wysuwane przeciw chrześcijańskiej wierze.

Uchodził za człowieka nie koncentrującego się na sobie, ale kierującego słuchaczy w stronę argumentów, które przytaczał, bez emocjonalnego nacisku na inaczej myślących. W ciągu swego niemal 50-letniego życia św. Tomasz z Akwinu (1225-74) napisał wiele dzieł. Oprócz kazań komentował Pismo Święte, choć te aspekty jego aktywności – najczęściej z racji słabego dostępu do tekstów – pozostają nieznane. Przywrócenie ich do intelektualnego i duchowego obiegu przez przygotowanie tłumaczeń, dotarcie do oryginalnych tekstów (przez tzw. wydanie krytyczne), opatrzenie komentarzami – nie będzie jedynie prostym przywróceniem pamięci o tej wybitnej postaci z przeszłości. To szansa na wsłuchanie się w słowa mistrza sztuki myślenia, zaskakującego nieprzemijającą nowością, jak pisał o nim św. Jan Paweł II w encyklice Fides et ratio.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję