Reklama

Niedziela Świdnicka

Zatroskani o ubogich

Caritas Diecezji Świdnickiej w tym roku rozdała ponad 1200 paczek na Boże Narodzenie. Dwie torby produktów żywnościowych pozwalały na zorganizowanie Wigilii i świąt.

Niedziela świdnicka 2/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Marek Mendyk pobłogosławił opłatki

Bp Marek Mendyk pobłogosławił opłatki

W pierwszej z nich znalazły się: świeżo smażony karp, barszcz z uszkami, pierogi, kluski z makiem i inne popularne w tradycji polskiej potrawy. W drugiej: wędliny, kiełbasa, ciasto i inne odświętne potrawy.

Hojne dary

– Te obfite paczki udało się przygotować dzięki życzliwości sieci sklepów „Selgros”, czy „Biedronka”. Otrzymaliśmy również wsparcie ze strony władz miasta Wałbrzycha, które zawsze chętnie nam pomagają w akcjach charytatywnych. W ostatnich dniach rozdaliśmy tak około 600 paczek, a jak doliczymy do tego Bielawę, Dzierżoniów, Nową Rudę i Świdnicę, to będzie tego ponad 1200 sztuk – wylicza dyrektor ks. prał. Radosław Kisiel.

To on był głównym organizatorem spotkań 24 grudnia w Świdnicy i Wałbrzychu, na których byli obecni również pasterze diecezji – bp Marek Mendyk i bp Adam Bałabuch.

– Spotykamy się z wami dzisiaj, by nikt nie czuł się w tym dniu samotny. Rezygnujemy ze spotkania z naszymi rodzinami i chcemy ten czas poświęcić wam, abyście nie czuli się opuszczeni – podkreślił dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej.

Obdarowani miłością

Zauważył również, że modlitwa, podarunek serca, życzenia świąteczne pomagają zbudować poczucie bezpieczeństwa i miłości. Zapowiedział też jasełka przygotowane przez podopiecznych świetlicy socjoterapeutycznej Caritas diecezji świdnickiej. Po nich życzenia w świdnickiej siedzibie złożył bp Marek Mendyk.

– To wyjątkowy czas, w którym składając sobie wzajemnie życzenia dzieląc się opłatkiem, chcemy pokazać drugiemu człowiekowi i całemu światu, że jest w nas dobro. Że dobrocią, życzliwością, otwartością potrafimy i chcemy dzielić się z innymi. Bardzo serdecznie dziękujemy najpierw za dobro, które stało się udziałem tych dzieci. Poprzez to przedstawienie przypomniały nam, a może na nowo pomogły nam sobie uświadomić, że w Betlejem narodziła się Miłość. Narodził się Bóg, który jest miłością. W odpowiedzi nie pozostaje nam nic innego, jak tylko miłością obdarowywać innych. Każdy z nas ma na tyle mocną dłoń, otwarte serce, żeby uśmiechem, życzliwością, potwierdzić, że Bóg rodzi się w moim sercu – zauważył biskup.

Reklama

Przywołując słowa Matki Teresy z Kalkuty skierowane do osób posługujących bezdomnym i głodnym, przypomniał, że zawsze kiedy podajemy drugiej osobie pomocną dłoń – rodzi się Bóg, jest Boże Narodzenie.

Biskup podziękował też wolontariuszom i pracownikom Caritas, którzy zarówno tego dnia od wczesnych godzin rannych, jak i przez cały rok troszczyli się o to, by nikomu nie brakło świątecznego posiłku. Potem pobłogosławił opłatki i rozdał je zebranym. Patronat nad wydarzeniem objęli biskup świdnicki i Anna Zalewska, posłanka do Parlamentu Europejskiego.

2022-01-04 18:35

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bezpłatne porady prawnika i psychologa

[ TEMATY ]

Caritas

poradnia

psychologia

Mieszkańcy gminy Siedlce od 1 lipca do 31 grudnia 2017r. mogą skorzystać z bezpłatnych porad prawnych i psychologicznych, które udzielane są w punkcie konsultacyjno-interwencyjnym przy ul. Bpa Świrskiego 57 w Siedlcach.

- Głównym celem projektu jest eliminowanie negatywnych skutków kryzysów osobistych poprzez kompleksowe specjalistyczne poradnictwo – mówi Małgorzata Mućka, koordynator Centrum Pomocy Caritas Diecezji Siedleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Watykan na konferencji OBWE w Warszawie: przemoc wobec kobiet i dziewcząt plagą społeczeństw

2022-10-03 15:49

[ TEMATY ]

kobieta

przemoc

adobe.stock.pl

Przemoc wobec kobiet i dziewcząt nadal pozostaje plagą naszych społeczeństw. Bez względu na to, czy chodzi o przemoc fizyczną, seksualną czy psychiczną, jest to zjawisko powszechne i nie wolno go ignorować – powiedział przedstawiciel Watykanu na forum międzynarodowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez OBWE. Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, że do zwiększenia poziomu przemocy prowadzą również konflikty, czego jesteśmy świadkami na Ukrainie.

Watykański dyplomata zaznaczył, że do przemocy względem kobiet dochodzi jednak najczęściej w zwyczajnych okolicznościach życia. Może ona przybierać na przykład formę nadużyć w miejscu pracy, molestowania seksualnego, pornografii, prostytucji, przymusowej sterylizacji, nakłaniania do aborcji czy aborcji selektywnej. Cytując papieża Franciszka, ks. Urbańczyk zauważył, że sposób, w jaki traktujemy ciało kobiety stanowi sprawdzian naszego człowieczeństwa.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Szef MSZ: obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy

2022-10-04 11:55

[ TEMATY ]

Niemcy

PAP/Albert Zawada

Obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności - mówił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock w Warszawie szef polskiej dyplomacji wskazywał, że oboje zgodzili się, że obowiązkiem Polski i Niemiec jest udzielenie Ukrainie pomocy materialnej w odparciu ataku rosyjskiego agresora oraz odzyskaniu przez Ukrainę pełnej suwerenności i terytorialnej integralności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję