Reklama
5
Obserwator
6-7
treści wiary
Para jednopłciowa chce w dobrej wierze ochrzcić dziecko. Co na to Kościół?
12-13
14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana J 14, 15-21
Jednym z najważniejszych przeżyć w życiu każdego dziecka jest dzień Pierwszej Komunii św. Wtedy również otrzymuje ono modlitewnik zawierający najważniejsze modlitwy katolika. Bardzo ważne jest, aby ta książeczka towarzyszyła dziecku w dalszym życiu. Wiemy dobrze, że modlitwa dla człowieka wierzącego jest ważnym elementem codzienności. Jest ona osobistym spotkaniem z Bogiem. Oczywiście, modlitwy uczymy się przez całe życie. Można powiedzieć, że ona rośnie i dojrzewa razem z nami.
Czytanie z Dziejów Apostolskich na VI niedzielę wielkanocną jest pierwszym fragmentem Biblii, w którym opisany jest oddzielny obrzęd bierzmowania. Wierni otrzymują w nim dar Ducha Świętego.
W okresie wielkanocnym wszystkie czytania mszalne pochodzą z Nowego Testamentu. Szczególne znaczenie ma codzienna lectio continua Dziejów Apostolskich, które ukazują niezwykłą ekspansję Ewangelii od Jerozolimy aż do Rzymu. W tę niedzielę czytanie przypomina o spontanicznym przyjęciu orędzia o Jezusie Chrystusie głoszonego przez Filipa w Samarii.
Zawdzięczamy mu wprowadzenie sposobu liczenia czasu od narodzin Jezusa.
15-18
Inicjatywa
Upadek ZSRR, relacje Stolicy Apostolskiej z patriarchatem moskiewskim, tło przemian w Europie Środkowo-Wschodniej, kontekst pielgrzymek św. Jana Pawła II – te i wiele innych wydarzeń znalazły się w publikacji Joaquína Navarro-Vallsa, byłego rzecznika Stolicy Apostolskiej.
Prawda jest (...) fundamentem ufności. I prawda jest też mocą miłości. Wzajemnie też miłość jest mocą prawdy. W mocy miłości człowiek gotów jest przyjąć nawet najtrudniejszą, najbardziej wymagającą prawdę. (Wrocław, 21 czerwca 1983 r.)
19
20-21
życie kościoła
Choć u wielu z nas na słowo „medytacja” zapala się czerwona lampka i myślimy o medytacjach wschodnich, warto pamiętać, że istnieje także medytacja chrześcijańska, która daje nam szansę na głębszą relację z Bogiem.
22-25
Kościół lokalny - Bachledówka
To urokliwe miejsce gościło wielu wielkich ludzi polskiego Kościoła. Niebawem stanie się także sanktuarium dedykowanym jednemu z nich.
26-27
nasze sprawy
Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie już po remoncie, z odnowioną ekspozycją, wystawami czasowymi i mnóstwem wydarzeń specjalnych.
Największe wydarzenie sportowe w 2023 r. w Europie – już w czerwcu. Kraków i Małopolska zostały gospodarzem igrzysk europejskich.
42-43
Lasy Państwowe
Czy rozwiązania UE są dobre dla polskich lasów?
46-47
dobre rady
Masz problemy z zasypianiem? Jest to zjawisko, z którego powodu cierpi coraz więcej osób. Poniżej znajdziesz pięć sugestii, które pomogą ci dobrze spać.
Kręgosłup, wraz z zapewniającymi jego sprawne funkcjonowanie stawami, więzadłami i krążkami międzykręgowymi, jest skomplikowanym „rusztowaniem”, o które trzeba dbać.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Polacy ukochali łacinę i starożytny Rzym. Czerpali i nadal czerpią z nich życiodajne dla nas soki.
53-64
64
Niedziela Plus
...w miejscu nazywanym Studzionką w Dąbrówce Łubniańskiej (diec. opolska) znajduje się kapliczka Matki Bożej, która słynie ze źródełka z uzdrawiającą wodą?
Jubileuszowy charakter miała tegoroczna pielgrzymka ze Słupska na Górę Chełmską (1-3 maja). Na czym polegała jej wyjątkowość?
To postać, od której możemy się wiele nauczyć – przekonywał ks. płk Zbigniew Kępa.
O ewentualnym procesie beatyfikacyjnym śp. księdza kapelana Andrzeja Niwy mówi "Niedzieli" ks. płk Zbigniew Kępa – rzecznik ordynariatu polowego WP.
Nie ma lepszego pomysłu jak rodzina, jak małżeństwo – przekonywał bp Artur Ważny.
Piękno krajobrazu ziemi kaszubskiej wpływa na tworzenie wyjątkowych dzieł religijno-artystycznych.
Kiedy chcemy czynić dobro, tworzyć piękno, potrzebujemy odwagi, żeby nie zatrzymać się na mieliźnie, na powierzchowności, ale nieustannie wypływać na głębię – powiedział bp Jerzy Mazur.
Nikt nie tłumaczy im, gdzie łapać oddech, zrobić przerwę, mówić głośniej czy ciszej. Tutaj uczą się podstaw, aby zrozumiale przekazać wiernym teksty słowa Bożego – powiedział ks. Sylwester Kosior.
Niedziela bielsko-żywiecka
Trwa VII Europejski Festiwal Schumana pt. „Schuman i jego Europa jako spadkobiercy wartości pierwszej Rzeczypospolitej”.
Za mną było niecałe 30 km trasy. I zaczęło dokuczać kolano. Co zrobić? Powiedziałem: Boże, jeśli chciałeś mieć mnie na pielgrzymce, to bierz mnie za szyję i albo pchaj, albo ciągnij do celu – powiedział Bartłomiej Beer o swoim pierwszym kryzysie na szlaku. Ostatecznie doszedł do Łagiewnik.
Organy są instrumentem, który towarzyszy nam w najbardziej podniosłych religijnych momentach życia, a przede wszystkim w najbardziej szlachetnym i podniosłym sprawowaniu Eucharystii – powiedział bp Roman Pindel w Skoczowie, gdzie poświęcił organy po remoncie.
Niedziela częstochowska
Aby stworzyć dobrą parafialną wspólnotę, trzeba mieć cierpliwość, pogodę ducha i rozwiązywać problemy, z którymi wierni przychodzą – tłumaczy ks. Grzegorz Dymek.
Z racji zbliżającego się jubileuszu stulecia naszej archidiecezji przypominamy ks. Karola Makowskiego (1884 – 1936), który pełnił funkcję pierwszego rektora Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.
Dzisiaj bez ludzi świeckich ksiądz nie jest zdolny wiele zdziałać. Wspólnoty są potrzebne, bez nich nic nie zrobimy – mówi ks. Jacek Michalewski.
Niedziela podlaska
W Nadleśnictwie Nurzec posadzono Las Pamięci Jana Pawła II. Jest to wyraz czci dla tego wielkiego świętego, syna polskiej ziemi i wyraźny sprzeciw wobec ataków na pamięć o nim – podkreśla Artur Gacki, gospodarz tego terenu, inicjator i organizator wydarzenia.
Hymn Te Deum laudamus wybrzmiał w kościele parafialnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia tej wspólnoty parafialnej.
Biskup Piotr Sawczuk przeprowadził dwudniową wizytację kanoniczną w parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ostrówku.
Niedziela kielecka
O tym, co pokazał synod na etapie diecezjalnym, i o tym, czego pragną wierni w Kościele, z ks. dr. hab. Jarosławem Czerkawskim rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Z czego są dumni wierni parafii Matki Bożej Fatimskiej w Dyminach? Co cementuje wspólnotę i za to są wdzięczni Patronce?
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie pamięta o bohaterach małej ojczyzny, zgładzonych w Zbrodni Katyńskiej.
Niedziela małopolska
Chcemy, aby oprócz dobrych wrażeń i ciekawej fabuły, odbiorca wyniósł coś, co na dłużej pozostanie w jego sercu – podkreśla ks. Jarosław Gawęda.
Jego rozczarowanie przybliżało go do Pana Boga – powiedział o kandydacie na ołtarze ks. Zygmunt Kostka, salezjanin.
W tym roku mija 60 lat od koronacji cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej!
Niedziela lubelska
Archidiecezja lubelska ma trzech nowych diakonów. Są nimi: Salomon Pielak, Mateusz Popek i Emilian Wolski.
Współczesny świat bardzo potrzebuje świętości budowanej na dobroci i zwyczajności – powiedział ks. Adam Jaszcz.
Dziękujemy Bogu za to, że jesteśmy świątynią Ducha Świętego, który nieustannie przypomina o naszym powołaniu do świętości – powiedział abp Stanisław Budzik w parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku.
Niedziela legnicka
Te słowa stały się szczególnym mottem homilii bp. Piotra Wawrzynka podczas wiosennego spotkania muzyków kościelnych na dniu skupienia, który odbył się 29 kwietnia z inicjatywy Referatu Muzyki Kościelnej w Legnicy.
28 kwietnia, we wspomnienie liturgiczne św. Joanny Beretty Molli, bp Andrzej Siemieniewski wręczył dekrety powołujące rejonowych doradców życia rodzinnego diecezji legnickiej.
W kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie, 23 kwietnia, odbył się IX Przegląd Piosenki Religijnej, zorganizowany przez szkołę podstawową i parafię.
Niedziela łódzka
Nie jestem katoliczką, lecz prawosławną – mówi Ludmiła z Ukrainy – kiedy jednak przeczytałam książkę o objawieniach w Fatimie, to zrozumiałam, dlaczego Rosja jest tak opętana nienawiścią do mojego narodu.
Bycie z ludźmi i dla ludzi – to nie jest teoria, ale rzeczywistość mojego kapłańskiego posługiwania dla parafialnej wspólnoty – mówi ks. kan. Andrzej Blewiński, proboszcz.
W maju przypada 100-lecie urodzin wybitnej łodzianki – Haliny Szwarc (z domu Kłąb), zasłużonej agentki AK-owskiego wywiadu w okresie II wojny światowej.
Niedziela przemyska
Rodzina Ulmów była posłuszna nauczaniu Chrystusa, pełniąc uczynki miłosierdzia – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal.
W Zespole Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza odbył się finał 23. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach.
W wieku blisko 101 lat 20 kwietnia zmarła Stanisława Kuźniar, krewna rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów oraz matka chrzestna ich trzeciego dziecka Władzia.
Niedziela rzeszowska
Chociaż wielu z nich jest już członkami seniorami, mają własne rodziny, pracę i obowiązki, ale w sercach na zawsze pozostaną KSM-owiczami.
24 kwietnia br. w Urzędzie Wojewódzkim odbył się 29. Sejmik Rehabilitacyjny. Został on poświęcony problematyce rehabilitacji zawodowej i społecznej, jak również medycznej.
W Ropczycach gościł bp Marian Buczek, emerytowany ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej na Ukrainie.
Niedziela sandomierska
Przynależność do KSM pomaga wam najdrożsi być blisko Chrystusa i drugiego człowieka. Sam Bóg kształtuje wasze serca i umysły, objawia prawdę o sobie, o człowieku i świecie – mówił bp Nitkiewicz.
W kościele Ducha Świętego spotkała się młodzież w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży.
Kolekcja Dzikowska to nasza duma, ale również zobowiązanie do promowania wiedzy o niej wśród mieszkańców Tarnobrzega, ale przede wszystkim w kraju. Temu ma służyć finansowany przez Urząd Miasta film dokumentalny realizowany przez Piotra Dumę – mówił Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.
Niedziela sosnowiecka
Od 16 kwietnia w diecezji sosnowieckiej trwa peregrynacja obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wizerunek nawiedza niektóre parafie i jest znakiem przypominającym o objawieniach Matki Bożej w Polsce.
Na przestrzeni lat uratowali wiele związków, małżeństw, rodzin. Mowa o katolickim ruchu – Spotkania Małżeńskie.
„Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was” i „Odmawiajcie gorliwie Różaniec”! – te słowa wypowiedziała Maryja podczas objawień w Gietrzwałdzie.
Niedziela świdnicka
Już po raz 21. mieszkańcy Świdnicy i okolic w pierwszy dzień maja udali się w pieszej pielgrzymce do niewielkiego maryjnego sanktuarium w Sulistrowiczkach na terenie archidiecezji wrocławskiej.
Niech każdy z nas uczyni Maryję Królową wszystkich swoich spraw, trudów, cierpień i zwycięstw – zachęcał bp Adam Bałabuch podczas centralnych uroczystości święta 3 Maja w stolicy diecezji.
W ramach siódmego miesiąca nowenny przed świętowaniem 40. rocznicy koronacji Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości 29 kwietnia sanktuarium na Górze Iglicznej wypełniło się pielgrzymami z 12 dekanatów diecezji świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W sercach parafian każdy pracujący tutaj ksiądz pozostał we wdzięcznej pamięci.
Cenna, kwietniowa inicjatywa Lasów Polskich również w naszej archidiecezji.
Przeżywany jubileusz to piękna karta życia parafii. Niech Wasze serca nieustannie pałają miłością na drodze do nieba – powiedział bp Henryk Wejman podczas uroczystości.
Niedziela toruńska
Wiosna, wszystko rozkwita, młodzież wylega na ulice i place, chowa się ze swoimi sprawami gdzieś w zaułkach. W obiecujący pogodowo weekend kilkunastu młodych ludzi zdecydowało się jednak dać szansę Bogu.
Mieszkańcy parafii św. Marii Magdaleny w Ostrowitem k. Kowalewa pamiętają o tych, którzy tworzyli ich lokalną historię, kładąc podwaliny pod lepszą przyszłość.
Wciąż czekamy na wielkie cuda. Pragniemy spektakularnego działania Boga, które powali przeciwników i nawróci najbardziej zatwardziałe serca. Wierzymy, że to, co wielkie ma moc, a Bóg wybiera to, co małe, to, co czasem trudno dostrzec.
Niedziela warszawska
O tym, jak powstawały stacje drogi krzyżowej, które są w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście w Warszawie, z Łukaszem Krupskim rozmawia Wojciech Dudkiewicz.
Droga Neokatechumenalna, szczególnie w ostatnich latach, cieszy się dużym powodzeniem. Można to zauważyć w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. Domaniewskiej 20.
16 maja 1943 r., po blisko miesiącu heroicznych działań, powstańcy z getta warszawskiego zakończyli oficjalną walkę. Niektórzy z ocalałych – ponad rok później – wstąpili w nowe szeregi. Ich wiedza i doświadczenie okazały się bezcenne w akcjach powstania warszawskiego. Niejednemu uratowały życie.
Niedziela wrocławska
Pod koniec wakacji w archidiecezji wrocławskiej rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Karoliny Kózkówny.
25 kwietnia po godzinie 21 do wrocławskiego Okna Życia trafił kilkumiesięczny chłopczyk.
Alarm w Oknie Życia włączył się pięć minut po godzinie 21. Znalazłam tam kilkumiesięcznego chłopczyka, wyglądał na zdrowego i zadbanego, obok niego stała butelka z mlekiem – mówi s. Macieja Miozga, boromeuszka, która pełni dyżur przy Oknie Życia.
Rozwijają logiczne myślenie i zmuszają do poszukiwania najlepszych rozwiązań. Uczą zasad współzawodnictwa i przestrzegania określonych reguł, pokazując czym jest zdrowa rywalizacja. Sprzyjają również nawiązywaniu relacji międzyludzkich.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Tomaszowie Lubelskim miały miejsce obchody Tygodnia Biblijnego.
Biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej Marian Buczek, rodak z Cieszanowa, w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin.
Od Mszy św. w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju rozpoczęły się religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 83. rocznicę zbrodni katyńskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Duże dzieła powstają wspólnymi rękami. Samemu nie da się ich zbudować. Dlatego za największe osiągnięcie uważam ludzi, którzy przez te lata ze mną pracują – mówi Augustyn Wiernicki, założyciel i obecny prezes stowarzyszenia.
To jest właśnie okazja wyjścia do osób, które kiedyś były w Ruchu Światło-Życie, a nawet tych, które nie miały z nim nic wspólnego, ale może odpowiedzą na zaproszenie – mówi ks. Tomasz Dragańczuk.
Ta pasja wyrosła niejako z mojej rodziny. Mój stryj nauczył mnie Modlitwy Jezusowej. Polega ona na nieustannym powtarzaniu słów: „Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną”.