Reklama

Aspekty

Dzieje się w Jakubowie

Po niespełna pół roku od pożaru zabytkowego domu parafialnego przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie udało się odbudować spaloną więźbę dachową i pokryć obiekt.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2022, str. VI

[ TEMATY ]

pożar

remont

odbudowa

Karolina Krasowska

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz, ks. Stanisław Czerwiński

Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona, św. Stanisława
biskupa i męczennika, uda się wejść do domu parafialnego – mówi kustosz,
ks. Stanisław Czerwiński

W wyniku pożaru w nocy z 3 na 4 maja ub.r. zniszczeniu uległy dach, strych i więźba dachowa plebanii. Ucierpiał też strop, bardzo mocno obciążony dachówkami. W gaszeniu pożaru brało udział 27 zastępów straży pożarnej z powiatów głogowskiego i polkowickiego. W akcji ratowniczej pomagali mieszkańcy Jakubowa. Cenne relikwie oraz archiwum parafialne ewakuowano do najbliższych budynków.

Odbudowa plebanii

Po uprzednim uporządkowaniu obiektu i uzyskaniu wszelkich pozwoleń, z początkiem sierpnia rozpoczęły się prace odbudowy domu parafialnego. Dziś w znacznym stopniu przypomina on obiekt sprzed pożaru. – Drugie piętro ma strop betonowy. Udało się odbudować więźbę dachową, pokryć plebanię dachówką i wykonać kanały wentylacyjne. W tym czasie udało się również pozbijać stare tynki oraz pozyskać wełnę izolacyjną potrzebną do docieplenia stropu, podłóg i poddasza. Zostały także przygotowane pomieszczenia do założenia pompy ciepła oraz wykonano w pobliżu domu parafialnego złożoną z 80 ekranów farmę fotowoltaiczną, która będzie zasilała plebanię w prąd. W najbliższym czasie, przed położeniem tynków, zostanie wykonana instalacja elektryczna i klatka schodowa – mówi ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba Starszego w Jakubowie. Przy odbudowie plebanii pomagają skazani z Zakładu Karnego w Głogowie. W odremontowanym budynku znajdą się: kawiarnia św. Jakuba, muzeum pamiątek jakubowych, pomieszczenia dla pielgrzymów, mieszkanie kustosza i refektarz. – Mam wielką nadzieję, że 8 maja w uroczystość mojego patrona św. Stanisława biskupa i męczennika uda się wejść do domu parafialnego na tyle, by można było przyjąć gości, a uda się w nim zamieszkać już późną jesienią. Z kolei w maju chciałbym upamiętnić okolicznościową tablicą trwający Rok Jakubowy i to tragiczne wydarzenie z ubiegłego roku – dodaje kustosz.

Synod Jakubowy

Zakończenie pierwszego etapu prac związanych z odbudową odbędzie się 30 marca. Tego dnia bp Tadeusz Lityński poświęci dach plebanii oraz odrestaurowaną zabytkową drewnianą koronę, która zwieńczy ołtarz główny wewnątrz sanktuarium. Podczas uroczystej Mszy św. z udziałem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego zostanie zainaugurowany ogólnopolski Synod Jakubowy, zorganizowany przez stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Inauguracyjne wykłady w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie wygłoszą ks. prał. Eugeniusz Jankiewicz i dr Waldemar Hass, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie. Kolejne sesje synodalne odbędą się w Ośnie Lubuskim, Szczyrku, Lęborku i 30 kwietnia na Jasnej Górze. Patronat nad Synodem objął nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Synod odbędzie się w 40. rocznicę podpisania przez Jana Pawła II 9 listopada 1982 r. w Santiago de Compostela Aktu Europejskiego, stąd jego hasłem są słowa Ojca Świętego „Świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu”. – Synod jest odpowiedzią na synod zwołany w Kościele przez papieża Franciszka. Oczywiście dalej chodzi nam o ożywianie kultu św. Jakuba, o to, by jeszcze więcej ludzi poznawało jego historię, szlaki, ale przede wszystkim zależy nam, by propagować Akt Europejski i słowa naszego wielkiego rodaka, przypominać o tym ludziom, a więc wypełnić jego testament w Polsce i w Europie, żeby do ludzi dotarło, że Stary Kontynent to nie jest tylko kwestia jednej monety czy jednego rządu w Brukseli, tylko to jest kwestia jednego Boga, Kościoła. Wszędzie w Europie są szlaki św. Jakuba, jest jego kult; chcemy, by dotykać go nie turystycznie, ale religijnie – to szansa, by odnowić siebie, swoje życie osobiste, rodzinne, małżeńskie, parafialne i narodowe – kończy kustosz.

2022-02-08 12:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godz. 18.50: dzwony polskich katedr biły w solidarności z Paryżem

[ TEMATY ]

pożar

dzwon

katedra Notre‑Dame

BOŻENA SZTAJNER

Dzwony najstarszej polskiej katedry – pw. świetych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, Dzwon św. Wojciech w archikatedrze gnieźnieńskiej, czy Dzwon Zygmunta na Wawelu – zabrzmiały o godz. 18.50 w solidarności z Paryżem. O tej godzinie w poniedziałek 15 kwietnia wybuchł pożar w katedrze Notre Dame.

O godz. 18.50 rozdzwoniły się też dzwony wszystkich katedr we Francji. Do tego znaku solidarności z diecezją paryską zachęciła Konferencja Episkopatu Francji.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję