Reklama
3
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Między chorym a kapelanem rodzi się szczególny rodzaj napięcia, z którym trzeba się nauczyś sobie radzić – mówi o. Marek Donaj, augustianin, kapelan w jednym z krakowskich szpitali. – Najtrudniej jest mi w momencie, gdy się dowiaduję, że nie ma szans na powrót do zdrowia pacjenta. Wtedy płaczę w samotności.
Oluś urodził się w 7. miesiącu ciąży tak chory, że lekarze odradzali jego matce walkę o życie dziecka, argumentując, iż nie da jej żadnej radości, bo „będzie tylko rośliną”. Rodzice, Katarzyna i Grzegorz, nie poddali się – przetrwali razem z Olusiem wiele operacji, skomplikowanych terapii i metod leczenia, o których przeciętny pacjent nie ma pojęcia.
10-14
16-17
życie kościoła
W niemieckiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi 20 stycznia ogłoszono raport o nadużyciach seksualnych. Stało się to pretekstem do bezprecedensowego ataku na Benedykta XVI, który jako papież zrobił bardzo wiele, by zwalczać pedofilię w Kościele. Warto przeanalizować to, co się wydarzyło po opublikowaniu tego raportu, by spróbować zrozumieć, co dziś dzieje się w Kościele.
Mój poprzednik abp Achilles Ratti uczył się Kościoła właśnie w rodzącej się do niepodległości Polsce – podkreślił abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, przed rozpoczęciem konferencji na Zamku Królewskim.
Typowy dzień sióstr albertynek we Lwowie? Modlitwa, przejazd do kościoła tramwajem, poranna Msza św. i wyjście na ulice miasta... do bezdomnych i opuszczonych, którym siostry od 2 lat w pocie czoła budują dom.
20-27
moim zdaniem
Poznaj prawdę o sobie, zmień, co możesz, przebacz, co zdołasz, i ruszaj...
31
punkt widzenia
Konferencja partii konserwatywnych w Hiszpanii jest próbą budowania międzynarodowego politycznego frontu, który sprzeciwia się federalizacji Unii Europejskiej.
Nasz kraj zabiega o pomoc dla Kijowa m.in. w Unii Europejskiej oraz NATO, ale udziela jej także samodzielnie. Obok dostaw gazu i pomocy humanitarnej premier Mateusz Morawiecki obiecał dostawy nowoczesnej broni defensywnej.
Koniec z lukami w przepisach i obchodzeniem prawa? Od 1 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące handlu w niedzielę.
34-36
prasa zagraniczna
38
dobre rady
Niedziela to czas na rodzinne spotkania i nieco bardziej wyszukany posiłek. Mamy więcej czasu i możemy przyrządzić coś wyjątkowego, co zachwyci naszych domowników lub gości. Jeśli masz ochotę na soczysty kawałek mięsa w ciekawym połączeniu, wykorzystaj jeden z naszych przepisów.
Sposobem fałszowania miodów jest podrabianie miodów odmianowych.
Najczęstszym objawem choroby wieńcowej jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej, często połączony z dusznościami.
Ci, którzy są w pełni zaszczepieni i ci, którzy przyjęli dawkę przypominającą, muszą pamiętać, że ich paszport wygasa po 270 dniach. Takie przepisy weszły w życie 1 lutego.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Jeśli dopadła was zimowa chandra, a życie zbyt się komplikuje, koniecznie zobaczcie Truflarzy – filmową opowieść o pięknym życiu za darmo.
Po latach apeli twórców, po licznych głosach tych, którym na sercu leży to, co polskie, wreszcie zaistniała realna szansa na to, aby w naszym kraju po włączeniu radia z głośnika popłynęły w większym zakresie procentowym polskie piosenki.
53-65
66
dodatek tematyczny: ABC wiary
Czy każdy...? Niezależnie od swojej religii...? Na równi chrześcijanin, żyd, muzułmanin? A co z ateistami?
Co świadomy wiary katolik powinien wiedzieć o Eucharystii?
Widziała je i opisała w Dzienniczku św. Faustyna Kowalska.
67-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 6, 17. 20-26)
Byli braćmi, łączyły ich nie tylko więzy krwi, ale i więzy wiary. To im słowiańska część Europy zawdzięcza przyjęcie słowa Bożego i rozwój kultury.
III-VIII
Niedziela Plus
Stanęła przed dylematem: pasja czy zawodowa stabilność. Wybrała spokój i pewność, ale po latach pasja i tak upomniała się o swoje...
Na styku trzech diecezji: radomskiej, sandomierskiej i kieleckiej położona jest niewielka miejscowość Kałków--Godów, w której znajduje się sanktuarium z łaskami słynącym wizerunkiem Matki Bożej Bolesnej.
Od ponad 20 lat Caritas Diecezji Bydgoskiej prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Placówka jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, stwarza im możliwość udziału w rehabilitacji zawodowej i społecznej przez terapię zajęciową.
Powstało Centrum Informacyjno-Doradcze dla Cudzoziemców (CIDC) zagrożonych społecznym wykluczeniem.
Tarnów. Piesza pielgrzymka na Jasną Górę powróci do tradycyjnej formy.
Licheń. Uczymy się na ziemi miłości wobec ludzi. Słowa te wybrzmiały podczas Dnia Pamięci o Zapomnianych w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystościom z okazji 100-lecia powstania Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi.
Koszalin. Po zniszczeniach spowodowanych przez wichurę potrzeba nowej jadłodajni dla ubogich.
Arcybiskup Adrian Galbas rozpoczyna posługę w archidiecezji katowickiej.
Wspólnota Modlitwy i Ewangelizacji św. Dobrego Łotra obchodzi 15. rocznicę powstania.
Niedziela bielsko-żywiecka
O 11-letnim Maksymilianie zrobiło się ostatnio głośno, a to za sprawą jego bohaterskiego czynu.
Z Andrzejem Nyczem rozmawia Mariusz Rzymek.
Zespół Ahawa świętuje 5-lecie istnienia. Wkrótce szykuje niespodziankę – premierę nowego krążka poświęconego nadziei.
Niedziela częstochowska
Piotr Szymocha jest zasłużonym ministrantem w zawierciańskiej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Księga pamiątkowa, która została opublikowana z okazji 10-lecia posługi abp. Wacława Depo w Kościele częstochowskim, jest pierwszą próbą opisu jego działalności pasterskiej i nauczania w naszej archidiecezji.
Kościół św. Walentego w Konopiskach jest okazały. Zdaje się przytłaczać swoim majestatem okoliczne zabudowania.
Niedziela podlaska
Dzielimy się wielką radością z powołania w diecezji drohiczyńskiej Diakonii Wyzwolenia Ruchu Światło-Życie.
Wydział Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie oraz Fundacja MATER przy współudziale poszczególnych placówek oświatowych organizują konkursy o tematyce religijnej dedykowane dzieciom i młodzieży.
Z ks. Michałem Sawickim, moderatorem Diakonii Krucjaty Wyzwolenia Człowieka Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Wspólnota Koinonia św. Pawła dziękowała za dar wiary i powołania w święto Nawrócenia Pawła Apostoła.
W kościołach ma być ciepło czy po kosztach? Dzisiaj, gdy ceny ogrzewania ogromnie wzrosły, co spędza sen z oczu większości proboszczom, pytanie raczej brzmi: Z czego i jak zapłacić?
Gromadzimy się, aby wyrazić wdzięczność Bogu za dar dobrego kapłana – ks. kan. Józefa Żółtaka – mówił biskup Marian Florczyk.
Niedziela małopolska
Początki „JA JESTEM” były trudne, ale dziś mamy blisko 60 kapłanów, którzy co tydzień przychodzą na godzinną adorację do świątyni św. Wojciecha. Zapraszamy do nas kolejnych księży… – mówi ks. Dariusz Talik, rektor kościoła.
Błagałam Boga; zostaw mi chociaż Mikołaja… – wspomina Jadwiga Sadłoń, mieszkanka Rożnowa i nauczycielka matematyki w miejscowej szkole.
Zwyciężczynią czuję się na co dzień, mając takich uczniów i takich rodziców, którzy mi ufają – wyznaje Marta Prochacka.
Niedziela lubelska
W pierwsze soboty miesiąca Wojownicy Maryi wychodzą na ulice miast, aby uwielbić Boga i przez wstawiennictwo Maryi zawierzać Mu codzienne troski i radości.
Dzień Życia Konsekrowanego skłania do spojrzenia na braci i siostry zakonne z wielu zgromadzeń i instytutów.
Kazimiera Wołowska to jedyna święta, która pochodzi z Lublina.
Niedziela legnicka
Tradycyjne już sanktuarium maryjne w Krzeszowie jest miejscem styczniowego świątecznego spotkania Rodziny Radia Maryja.
Dzień Ofiarowania Pańskiego jest obchodzony także jako Dzień Życia Konsekrowanego.
W Jeleniej Górze w parafii św. Jana Apostoła odbyło się pierwsze spotkanie osób chętnych do nauki śpiewu gregoriańskiego. Z ks. Łukaszem Kutrowskim rozmawiał ks. Waldemar Wesołowski.
Niedziela łódzka
W całej Polsce trwa XVI Synod Powszechnego Kościoła. Dotychczasowe działania synodalne pokazały nam, jak wygląda łódzki Kościół, czyli ukazały prawdę o nas samych.
Historia pani Anny wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami, ale ludźmi z całej Polski. Kobieta urodziła zdrowego synka, ryzykując własnym życiem.
W Dniu Życia Konsekrowanego bp Marek Marczak przewodniczył Nieszporom, czyli wieczornej modlitwie Kościoła w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych w Łodzi.
Niedziela przemyska
Chcemy być jak dzieci, a dziecko jest zdolne i prosić, i przyjąć łaskę – mówił bp Krzysztof Chudzio podczas uroczystości odpustowych w sanktuarium w Miejscu Piastowym, w liturgiczne wspomnienie bł. ks. Bronisława Markiewicza.
O realizacji hasła roku duszpasterskiego, wspólnotach archidiecezji i obchodach 180. rocznicy urodzin św. bp. Pelczara – z abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
W mroźny dzień 10 lat temu parafianie w Medyce pożegnali swojego proboszcza, który odszedł nagle i niepostrzeżenie.
Niedziela rzeszowska
W święto Ofiarowania Pańskiego jest wpisany Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który w tym roku obchodziliśmy po raz 26.
Parafia Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie – Budziwoju rozpoczęła świętowanie Roku św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego związanego z 200. rocznicą jego narodzin.
O powołaniu i nowych metodach docierania do młodzieży z s. Moniką Duc, pijarką, rozmawia ks. Jakub Nagi.
Niedziela sandomierska
Kapituła konkursu „Ośmiu wspaniałych 2021” wyłoniła najwspanialszych nastolatków wśród uczniów.
Mieszkańcy mogą się starać o dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne.
Na konferencji prasowej Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega przedstawił przedsięwzięcia, które mają być realizowane w mieście.
Niedziela sosnowiecka
W czasie pandemii wszystko inaczej wygląda. Ruchu Światło-Życie Diecezji Sosnowieckiej mimo to zaprasza młodzież do przybycia na rekolekcje.
Wydział Katechetyczny organizuje konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, zakonnice i zakonnicy przeżywali Dzień Życia Konsekrowanego.
Niedziela świdnicka
Świadectwo miłości najlepiej dawać każdego dnia. Jednak są dni, gdy ma ono szczególne znaczenie. Jednym z nich są popularne walentynki, obchodzone we wspomnienie patrona zakochanych.
Wypełniona po brzegi zamojska katedra stała się miejscem ostatniego pożegnania Zofii Szczur, wieloletniej organizatorki modlitewnych spotkań różańcowych.
To pomysł, który od wielu lat nie może doczekać się realizacji. Za temat wzięli się samorządowcy. Czy inwestycja dojdzie do skutku?
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W tegoroczną akcję Paczuszka dla Maluszka zaangażowało się ponad 1700 koordynatorów.
Największy cmentarz w Polsce, a trzeci w Europie, został zamknięty w związku z koniecznością usunięcia szkód spowodowanych przez silny wiatr.
Bazylika Świętego Jakuba Apostoła powraca do dawnej świetności.
Niedziela toruńska
W ostatnią niedzielę stycznia Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej wzbogaciło swoim śpiewem ten niezwykły czas.
Co zrobić, żeby zimą nie stracić kondycji? Zaaplikować sobie trochę ruchu, choćby to było wchodzenie na siódme piętro bez windy. Podobnie trzeba zadbać o sprawy duchowe, stąd pod koniec stycznia zawitał z rekolekcjami w Toruniu franciszkanin o. Józef Witko.
Nie gromadzimy się po to, by się komuś przeciwstawiać, ale by służyć. Jesteśmy istotami myślącymi – powiedział redemptorysta o. Tadeusz Rydzyk podczas konferencji „Oblicza pandemii”.
Niedziela warszawska
O tym, co może być lekarstwem na samowystarczalność współczesnego świata, czy jesteśmy wierni nauczaniu abp. Henryka Hosera i czego możemy nauczyć się w rodzinie, z ks. dr. Zenonem Hanasem SAC rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Już w najbliższy wtorek w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP zacznie się 33-dniowe przygotowanie do zawierzenia św. Józefowi. Warto dołączyć do wiernych z Ursusa.
Nie zajmują się gospodarką ani finansami... Pod enigmatycznie brzmiącą nazwą, pracownicy akademiccy UW zawiązali grupę, która, pogłębiając relację z Bogiem, wspiera się na drodze pielęgnowania wartości chrześcijańskich.
Niedziela wrocławska
Silne wiatry nie oszczędziły kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W najbliższym czasie planowane są prace remontowe.
Wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej rozpoczął współpracę z archiwum Arolsen Archives przy budowie cyfrowego pomnika upamiętniającego nazistowskie ofiary.
W kościele na wrocławskim Biskupinie zamontowano kolejny witraż. Tak powstaje druga we Wrocławiu, obok bazyliki wojskowej św. Elżbiety, publiczna galeria przybliżająca uniwersalne prawdy wiary.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Uroczystości związane z obchodami Dnia Życia Konsekrowanego odbyły się w kościele ojców franciszkanów w Zamościu.
Uroczystości upamiętniające 159. rocznicę wybuchu powstania styczniowego miały miejsce w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
W Lubaczowie odbyła się prezentacja filmu o nieistniejących miejscowościach ziemi lubaczowskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.
To, że chory może „coś” zrobić ze swoim cierpieniem, sprawia, że odkrywa swoje miejsce w Kościele – mówi ks. Tomasz Duszczak, diecezjalny duszpasterz chorych i służby zdrowia.
Po niespełna pół roku od pożaru zabytkowego domu parafialnego przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie udało się odbudować spaloną więźbę dachową i pokryć obiekt.