W liście w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę bp Grzegorz Kaszak napisał: „W sytuacji, kiedy u granic naszej Ojczyzny toczy się konflikt zbrojny, warto uświadomić sobie, jak wielką tragedią jest wojna. Niesie ona śmierć, kalectwo, ogromne zniszczenia materialne, a w ludzkich sercach zasiewa strach, nienawiść i chęć zemsty, niszczy drogę pojednania. W pierwszym rzędzie każdy z nas powinien szturmować niebo modlitwami o dar pokoju dla naszej Ojczyzny i całego świata, szczególnie dla Ukrainy”. Ta modlitwa jest wciąż zanoszona we wszystkich kościołach diecezji. Duszpasterze podjęli też inicjatywę wspólnych modlitw, m.in. w dąbrowskiej bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, gdzie codziennie o 17.15 odmawiana jest modlitwa różańcowa czy w Olkuszu w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego podczas Drogi Krzyżowej w intencji pokoju w Ukrainie.
Biskup Grzegorz Kaszak polecił także, aby diecezjalna Caritas przygotowała się w trybie natychmiastowym na udzielenie pomocy uchodźcom. – Jako Caritas sosnowiecka nie dysponujemy dużymi zasobami lokalowymi, ale w razie potrzeby będziemy chcieli udzielić pomocy na miarę naszych możliwości. Myślę w tym kontekście o Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu, a także o Schronisku dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. W tych miejscach będzie możliwe zarówno znalezienie dachu nad głową, jak i otrzymanie posiłku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Są też inne ośrodki, które bierzemy pod uwagę. Kontaktujemy się także z parafiami, którzy w swoich domach mogliby zapewnić schronienie uchodźcom z Ukrainy – stwierdził dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Tomasz Folga.
Po rozmowie z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą biskup sosnowiecki zadeklarował chęć wsparcia ze strony Jadłodajni Caritas w Olkuszu. Na co dzień głównym celem jadłodajni jest zabezpieczenie gorącego posiłku osobom wykluczonym lub zagrożonym wykluczeniem: ubogim, bezdomnym, samotnym, chorym, uzależnionym, w trudnej sytuacji materialnej.
W ostatnim dniu lutego Caritas Diecezji Sosnowieckiej przekazała na ręce o. Mariusza Michalika z Misyjnego Zgromadzenia św. Andrzeja Apostoła dary, które zostały zawiezione do Iwano-Frankiwska. Wśród ofiarowanych rzeczy znalazły się materiały żywnościowe, odżywki, pieluchy, środki higieniczne. – W Iwano-Frankiwsku rozdzielimy otrzymaną pomoc między siostry ze Zgromadzenia Wcielonego Słowa, które przyjęły matki z dziećmi ze wschodniej Ukrainy. Druga część darów zostanie rozdzielona między 25 uchodźców, którzy znaleźli schronienie w domu rekolekcyjnym oraz inne osoby potrzebujące pomocy – mówił o. Michalik.
Także firma Orange przekazała karty SIM dla uchodźców z Ukrainy. Każdy obywatel Ukrainy może zgłosić się do Caritas Diecezji Sosnowieckiej po kartę SIM do telefonu do siedziby Caritas (ul. Korczaka 5 w Sosnowcu). Ponad 80 zespołów Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej solidaryzuje się z Ukraińcami. W szkołach trwają zbiórki darów dla poszkodowanych. Warto także wspomnieć, że szkoły z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Będzina zgłaszają się do Wydziału Katechetycznego w Sosnowcu z deklaracją współpracy przy zbiórce przyborów szkolnych i zabawek dla dzieci z Ukrainy.
W Szpitalu Miejskim w Czeladzi (ul. Szpitalna 40) całodobowo udzielane są porady medyczne dla uchodźców w języku ukraińskim. Kto chce się jeszcze zaangażować może do magazynu w Będzinie (Al. H. Kołłątaja 83B) przynosić artykuły spożywcze o długim terminie przydatności, środki higieniczne oraz nowe koce, śpiwory, poduszki, kołdry, pościel. W każdej chwili można pomóc wpłacając na konto Caritas Diecezji Sosnowieckiej: 25 2490 0005 0000 4520 4459 1536 z dopiskiem Pomoc Ukrainie.