Reklama
5
Pomoc dla Ukrainy
6-7
Obserwator
8-9
9. rocznica wyboru
Spróbujmy się zastanowić, co powoduje, że nie brak – także w Polsce – osób dla których papież z Argentyny nie przestaje być „problemem”.
O mocnych i słabych stronach pontyfikatu papieża Franciszka i o kryzysie w Kościele z prof. Andreą Riccardim rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
10-14
rekolekcje wielkopostne
Litania kłamstw Putina jest ewidentna, ale nie dla ludzi Zachodu, którzy przez lata uważali, że jego słowa zasługują na uwagę.
18-19
22-23
życie kościoła
O tym, czy dzisiaj możliwe jest praktykowanie etosu rycerskiego, o trosce o katolików w Ziemi Świętej z Andrzejem Sznajderem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
24-27
sprawy rodzinne
Po kilku falach pandemii COVID-19, miesiącach izolacji i adaptacji do nowych zasad sanitarnych stanęliśmy teraz przed nowym wyzwaniem. Jak się zachować w obliczu niespodziewanej sytuacji? Jak chronić siebie i bliskich, a wreszcie – jak się odnaleźć w czasie kryzysu związanego z napływem Ukraińców, którzy szukają u nas schronienia przed wojną?
Polskie szkoły są otwarte na przyjęcie ukraińskich uczniów, którzy uciekają z terenów objętych konfliktem zbrojnym.
Różańcem w wojnę! To najlepsze, co możemy jako katolicy zrobić i co tak łatwo wyszydzić, wydrwić, porzucić.
30-33
punkt widzenia
Wojna za naszą wschodnią granicą obnażyła słabość rosyjskich sił zbrojnych oraz strategii i systemu dowodzenia. Nawet jeśli Putin zajmie całą Ukrainę, jego wielkomocarstwowy mit właśnie upada.
Europa solidarnie przyjęła pakiet potężnych sankcji wymierzonych w Rosję, która uderzyła zbrojnie w Ukrainę. Co będzie dalej z dostawami rosyjskiego gazu?
34-36
Prasa zagraniczna
38
42-43
dobre rady
Dania bezmięsne są dedykowane nie tylko wegetarianom. Smaczne jedzenie bez mięsa nada się na każdą okazję. Zwłaszcza w czasie Wielkiego Postu warto się pokusić o przygotowanie bezmięsnych potraw. Pozwoli to zregenerować nasz organizm, ale także będzie doskonałą okazją, by poznać nowe smaki.
Słabsze włosy mają skłonność do łamania się. To reakcja na brak w codziennej diecie pewnych substancji odżywczych. Co jeść, by wzmocnić włosy?
Pod koniec zimy często pojawia się świąd dłoni, stóp, a nawet całego ciała. To po sezonie grzewczym nasza przesuszona skóra daje o sobie znać. Możemy ją nawilżyć kąpielami.
O zaćmie, jej objawach i skutkach mówi lek. med. Alicja Bawor, okulistka. Operacja to z reguły jedyna skuteczna metoda leczenia zaćmy, która w miarę postępu choroby może doprowadzić do poważnych zaburzeń widzenia.
Dorabiasz do wcześniejszej emerytury lub renty? Od 1 marca możesz liczyć nie tylko na waloryzację i związane z nią podwyżki.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Po 1945 r. narodowe placówki kulturalne utraciły wiele cennych dzieł sztuki, często wskutek kradzieży. Nie można jednak tracić nadziei, że kiedyś znów będą ozdobą naszych muzeów i kościołów.
Tomasz Budzyński, muzyk cięższej odmiany chrześcijańskiego rocka, wrócił do koncertów domowych w internecie.
53-65
66
Podaj rękę Ukrainie - dodatek specjalny
Nie zamierzam wyjeżdżać z miasta. Będę tu do końca. Pozostanę z ludźmi. A jeśli taka będzie wola Boga, jestem gotowy oddać życie – mówi bp Paweł Gonczaruk.
O pokój modlimy się przed wojną i po wojnie. W czasie trwania wojny trzeba się modlić o zwycięstwo – mówi Vitalii Mazurenko.
67-71
Podaj rekę Ukrainie - dodatek specjalny
Obudziły nas wybuchy. Czy to Putin straszy, czy naprawdę przyszła wojna? – Ala wspomina czwartkowy poranek 24 lutego. Z mężem, dziećmi i mamą są już w Polsce. Ale większość rodziny jest wciąż zagrożona śmiercią.
72-74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 9, 28b-36)
Był autorem pierwszych katechez. Za obronę prawdziwej wiary i niezłomną postawę wobec heretyków aż trzykrotnie zsyłano go na wygnanie.
III-VIII
Niedziela Plus
Wciąż pozostają w naszej powojennej historii epizody, które zasługują na nieustanne upamiętnianie i poszerzanie o nich wiedzy.
Do Kalisza przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi, by prosić o dobrego małżonka. Potem wracają, by podziękować.
W 35. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela Ruchu Światło-Życie, w archikatedrze Chrystusa Króla modlono się o jego rychłą beatyfikację.
Od blisko czterech stuleci pielgrzymi z wielu stron Polski przybywają do Pakości, aby na dróżkach kalwaryjskich rozmyślać nad męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa.
„Jak dobry Bóg łaski użyczy, to nawet i z kamienia zbiera swoje owoce” – powiedział w czasie uroczystości milenijnych w Kamieniu Śląskim błogosławiony Prymas Tysiąclecia. Właśnie w tej miejscowości urodzili się św. Jacek Odrowąż oraz jego kuzynostwo – bł. Bronisława i bł. Czesław.
Tylko jedność pozwoli nam na skuteczne funkcjonowanie, żebyśmy mogli konkretnie wspierać osoby przybywające z Ukrainy – podkreśla ks. prał. Wojciech Przybyła
Niedziela bielsko-żywiecka
Uczestnicy Międzyreligijnego Marszu Solidarności z Ukrainą 5 marca spotkali się na pl. Bolesława Chrobrego w Bielsku-Białej, aby wypraszać u Boga dar pokoju dla broniącego się przed rosyjską agresją sąsiada.
Z ks. Janem Niklem rozmawia Mariusz Rzymek.
Oaza Dorosłych ze Skoczowa zachęca diecezjan do modlitwy za kapłanów.
Niedziela częstochowska
Tygodnik Katolicki Niedziela już wczesnym rankiem 6 marca na pierwszej Mszy św. w parafii św. Marcina w Kłobucku zaanonsował swoją obecność.
Wielu z nas zakon kojarzy się z habitem, osobami konsekrowanymi. Tymczasem ci bracia i siostry prowadzą zwyczajne życie poza zakonem, mają rodziny, nierzadko po prostu przechodzą koło nas na ulicy, a nawet codziennie rozmawiamy z nimi w pracy.
Muzyka chrześcijańska nadal kojarzy się, zupełnie niesłusznie, z piosenką oazową, pielgrzymkowym śpiewem i amatorskim muzykowaniem.
Niedziela podlaska
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku przyjęło ok. 100 osób z Ukrainy.
Moim marzeniem jest, żeby młodzi ludzie nauczyli się tkać, żeby to rzemiosło ożyło – mówiła Magdalena Stopa, prezes Fundacji Okolica. Z pasji do tkactwa zrodził się pomysł przywrócenia pamięci i umiejętności nauki tej niezwykłej sztuki.
W miejscowości Mętna odsłonięto obelisk upamiętniający leśników i ich rodziny z Nadleśnictw Nurzec i Mielnik, wywiezionych na Syberię w 1940 r.
Niedziela kielecka
Do Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie 27 lutego przybyła kolejna rodzina z ogarniętej wojną Ukrainy, wśród nich zaledwie trzymiesięczna Sofija z mamą.
Modlitwa i wspólne bycie razem budują wspólnotę, w której niemałym zaangażowaniem – ku radości duszpasterzy w niej pracujących – wykazuje się młode pokolenie, biorąc udział w różnych formach ewangelizacji.
Pościć oznacza pozwolić na to, by przez wyrzeczenie jakiegoś dobra, do którego jesteśmy przywiązani, wydobył się na powierzchnię ten głód najważniejszy – głód Boga.
Niedziela małopolska
Wspólnie rozeznajemy istotę duszpasterstwa kobiet, chcemy bardziej uściślić, co powinno być jego celem – wyjaśnia bp Wiesław Szlachetka – delegat KEP ds. duszpasterstwa kobiet.
Trzeba wspierać misje, bo potrzeby są ogromne, a misjonarze liczą na pomoc z naszej strony – przekonuje w rozmowie z Niedzielą misjonarz – ks. Józef Smoleń.
Owoc Roku św. Józefa? Bardzo dużo zaplanowanych ślubów w karmelitańskim sanktuarium św. Józefa w Wadowicach. Podziękowań i próśb do Oblubieńca Maryi nie ma końca.
Niedziela lubelska
Ulicami parafii św. Andrzeja Boboli w Lublinie przeszła Droga Krzyżowa w intencji Ukrainy.
To, co robicie, to Ewangelia w czystej postaci – tymi słowami papież Franciszek podsumował niesienie pomocy Ukrainie przez Polaków.
Lubelskie Centrum Wolontariatu zamieniło się w Centrum Powitalne dla sióstr i braci z Ukrainy.
Niedziela legnicka
Ksiądz Mateusz Świstak jest proboszczem parafii w Nadwórnej w archidiecezji lwowskiej, z którą od lat współpracuje legnicka wspólnota parafialna.
We wszystkich kościołach diecezji legnickiej został odczytany list bp. Andrzeja Siemieniewskiego, w którym apeluje o modlitwę i post w intencji pokoju na Ukrainie.
Sudan Południowy jest najmłodszym krajem na świecie i boryka się z następstwami wojny domowej. Nadzieja na podniesienie się tego kraju z kryzysu jest nikła, ale Bóg ma własne plany i powołuje misjonarzy do pracy w tym miejscu.
Niedziela łódzka
Poninka to niewielka miejscowość w obwodzie chmielnickim, leżąca niespełna 90 km od Żytomierza, który w ostatnich dniach jest intensywnie bombardowany przez rosyjskie wojska.
W archidiecezji łódzkiej w ciągu ostatnich tygodni miały miejsce dwa wydarzenia, które zgromadziły kobiecą społeczność, nie tylko wokół nauczania, ale przede wszystkim wokół modlitwy i Najświętszego Sakramentu.
Istnieją jeszcze takie miejsca, w których ludzie nigdy nie słyszeli o Jezusie, a przecież świat Go potrzebuje.
Niedziela przemyska
Abp Adam Szal odwiedził na dworcu kolejowym w Przemyślu uchodźców oraz pomagających im wolontariuszy i pracowników służb.
Kazachstan uchodził za bliskiego sojusznika Rosji, jednak po jej ataku na Ukrainę odwrócił się od Putina. Z metropolitą Astany abp. Tomaszem Petą rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Fala nienawiści, jaka płynie wraz z rosyjską agresją, wydobywa z ludzi jeszcze więcej miłości i współczucia. W Medyce i Przemyślu niemalże natychmiast zaczęto organizować pomoc dla uciekających przed wojną.
Niedziela rzeszowska
Pierwsza sesja Trybunału Beatyfikacyjnego sługi Bożego Jacka Krawczyka odbędzie się 25 marca br. Tym samym zostanie rozpoczęty jego proces beatyfikacyjny.
Caritas Diecezji Rzeszowskiej od początku wojny na Ukrainie jest zaangażowana w pomoc poszkodowanym.
Powstanie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Jaśle jest przykładem ogromnego zaangażowania kapłanów i wiernych, których wiara wyraża się w życiu tej wspólnoty.
Niedziela sandomierska
Do jednego z ośrodków Caritas Diecezji Sandomierskiej przybyło 34 wychowanków Domu Dziecka z Pionierska niedaleko Mariupola.
Dzieci z domu dziecka potrzebują naszej pomocy.
Pomoc dla Ukrainy płynie szerokim strumieniem. W Tarnobrzegu zbieranie darów koordynuje Centrum Wolontariatu oraz Rada Kobiet.
Niedziela sosnowiecka
W Środę Popielcową, 2 marca, biskup Grzegorz Kaszak rozpoczął w Jaworznie-Jeleniu peregrynację Krzyża papieskiego po wszystkich parafiach i instytucjach diecezji sosnowieckiej.
Dla mieszkańców Ukrainy, gdzie toczy się wojna, z naszej diecezji płynie pomoc materialna i duchowa. Specjalny list napisał bp Grzegorz Kaszak.
Istnieją w 10 parafiach diecezji, ale do tej pory mało o sobie wiedziały i nie podejmowały wspólnych działań. To się jednak zmieni.
Niedziela świdnicka
Uciekły, by chronić dzieci. Ukraińskie matki z dziećmi znalazły schronienie w pieszyckim „Domu Samotnej Matki” prowadzonym przez Caritas Diecezji Świdnickiej.
Modlitwa o pokój wybrzmiała w całej diecezji. W kilku kościołach odbyły się dedykowane jej nabożeństwa.
Jednym z najpiękniejszych tekstów Księgi Rodzaju jest opis nocnego spotkania Jakuba z Aniołem Pana.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Blisko 200 osób z parafii św. Katarzyny odbywa 33-dniowe rekolekcje.
Kilka tysięcy Ukraińców, Polaków, Białorusinów, Gruzinów i Mołdawian uczestniczyło w manifestacji solidarności z Ukrainą, która odbyła się w Szczecinie na Placu Solidarności.
Solidarność: pomoc teraz i przygotowanie do partnerstwa w odbudowie.
Niedziela toruńska
Czas pandemii i związanych z nią ograniczeń sanitarnych utrudnił normalną pracę z dziećmi i młodzieżą. Jednocześnie jest to czas próby wiary i odwagi w działaniu.
Jeszcze nie opadł kurz po epidemii, a już przyszło nam zmagać się z nowym zagrożeniem, jakim jest wojna. Po raz kolejny odkrywamy pokłady dobra drzemiące w człowieku.
O wbijaniu gwoździ, randkach z córką i byciu lepszym ojcem z Henrykiem Obońskim rozmawia Renata Czerwińska.
Niedziela warszawska
O wyzwaniach stojących dzisiaj przed mężczyznami w Kościele, męskim spotkaniu synodalnym i przykładzie św. Józefa, z Dariuszem Dudkiem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Święty arcybiskup stolicy pozostawił wiele wskazówek pomocnych w rozwoju życia duchowego. Jako główne niebezpieczeństwo wskazał pychę. To z nią wierzący powinni podjąć walkę.
„Prosimy was! Nie przestawajcie! Trwajcie dalej na modlitwie!” – tak kończy się prośba, jaką z Ukrainy otrzymali Helena i Paweł Kukołowiczowie z Warszawy. Małżeństwo z Ruchu Equipes Notre-Dame Polska prowadziło pilotaż w Odessie. Przedstawiamy ich świadectwo, do którego wojna dopisuje straszny rozdział.
Niedziela wrocławska
Arcybiskup Józef Kupny powołał Sztab Kryzysowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, by skoordynować i usprawnić pomoc dla Ukrainy.
Zryw serca, aby pomóc uchodźcom wojennym i walczącym o wolność Ukrainy jest ogromny.
Oprócz misjonarzy w świat wyruszają także świeccy wolontariusze. Jednym z nich jest Bartłomiej Ptak. Jak to się stało, że znalazł się w Afryce i jak wspomina ten czas? Podczas naszej rozmowy przeniosłam się do Etiopii...
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się Mszą św. w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.
Fenomen – tak kiedyś o Medjugorie powiedział papież Benedykt XVI. Właśnie do tego nadzwyczajnego miejsca pielgrzymowali pątnicy z Horyńca-Zdroju.
Po raz pierwszy w Gminnym Ośrodku Kultury w Księżpolu wręczono wyróżnienia zwane „Księżpolską jaskółką”.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Dzieci i młodzież naszej diecezji znają i czytają Biblię. Dowodzą tego konkursy Biblista Junior i Młody Biblista, których etap rejonowy odbył się 2 i 3 marca.
Czwartek, 24 lutego 2022 r., godz. 3.45. Cały świat obiega przerażająca informacja o rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tego dnia, jak powie jeden z kapłanów, narodziła się bestia, a na imię jej wojna.
Ks. Marian Kumala, kanclerz Kurii Gorzowskiej, opisując tego kapłana napisał: „Umęczył się wiele na Bożych niwach. Napracował się niemało, dzieląc serce pomiędzy bliźnich w kapłańskiej posłudze. Zostawił po sobie pamięć jasną i świetlaną. Świecić będzie żywym przykładem dla nas jak pochodnia”.