Reklama

Niedziela Świdnicka

Duże dotacje na kościoły

Wśród największych beneficjentów znalazła się świdnicka katedra, która od kilku lat stara się o pieniądze na dokończenie renowacji ołtarza głównego.

Ołtarz główny w katedrze świdnickiej ma wyjątkową kompozycję, nad którą Johann Riedel pracował ponad 44 lata. Zbudowany jest na planie okręgu, wsparty na siedmiu kolumnach, na wysokim cokole. Jego renowacja nie została jednak uwzględniona w projekcie rewitalizacji nawy głównej, dlatego w 2019 r. parafia katedralna złożyła wniosek o dotację na ten cel. I udało się. Najpierw z budżetu wojewody dolnośląskiego otrzymała kwotę 50 tys. zł, która pokryła prace przygotowawcze pod restaurację figury Boga Ojca. Kolejne dofinansowanie w 2020 r. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 650 tys. zł. pozwoliło na dokończenie renowacji figury Boga Ojca, a także na uruchomienie kolejnego etapu prac, m.in. odnowienie drewnianych detali. Rok później na kontynuację prac ministerstwo dało 1,42 mln zł. Przyznało też pieniądze w tym roku, przeznaczając na renowację ołtarza 885 tys. zł.

Pozostali beneficjenci

Oprócz kościoła katedralnego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło też fundusze na inne kościoły znajdujące się na terenie diecezji świdnickiej. 1,5 mln zł przyznano bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzycach na ostatni etap ratowniczej rekonstrukcji tynków z pracami konserwatorskimi kamieniarki elewacji północnej, zachodniej i południowej. Niewiele mniej (1,45 mln zł) ma otrzymać strzegomska bazylika Świętych Apostołów Piotra i Pawła również na konserwację elewacji zewnętrznych północnego i południowego ramienia transeptu oraz remont dachu. Trzecia w kolejności jest parafia św. Anny w Ząbkowicach Śląskich, która otrzyma 1 mln zł na kontynuację remontu wnętrza, nawy północnej, południowej i empory.

Środki od ministra...

Pieniądze z ministerstwa dostaną także parafie: św. Mikołaja w Doboszowicach – 468 tys. zł na kaplicę Pavlowskich i 287 tys. zł na remont wieży kościoła oraz niezbędne instalacje; Świętych Piotra i Pawła w Dusznikach-Zdroju – 393 tys. na elewację; Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Różance – 269 tys. na polichromię kościoła w Niemojowie; św. Jana Chrzciciela w Piszkowicach – 264 tys. zł na ołtarz Dusz Czyśćcowych; św. Mikołaja w Domaszkowie – 200 tys. zł na wymianę pokrycia dachu; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim – 178 tys. zł na ołtarz św. Benedykta; Bożego Ciała w Bielawie – 162 tys. zł na remont dachu; Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bardzie – 119 tys. zł na kontynuację remontu ołtarza głównego; Wszystkich Świętych w Strzelcach – 90 tys. zł na remont elewacji; św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie – 53 tys. zł na remont elewacji kościoła i 42 tys. zł na konserwację zabytkowego wyposażenia.

… i od konserwatora

Wiele z tych obiektów otrzymało wcześniej wsparcie od województwa dolnośląskiego. Wśród nich byli: świdnicka katedra – 270 tys. zł; parafia św. Anny w Ząbkowicach Śląskich – 260 tys. zł. Dalej w kolejności są parafie: św. Mikołaja w Doboszowicach – 150 tys. zł; św. Jerzego w Dzierżoniowie – 140 tys. zł; św. Mikołaja w Domaszkowie – 100 tys. zł; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńcu Ząbkowickim – 100 tys. zł; św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Wałbrzychu – 100 tys. zł; Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Bojanicach – 70 tys. zł; Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Różance – 50 tys. zł i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zwróconej – 50 tys. zł.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest dotacja na remont ołtarza głównego w świdnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

dotacje

Katedra Świdnica

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Dobre wiadomości napłynęły z Warszawy. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. W ramach dofinansowania prowadzone będą prace konserwatorskie także przy ołtarzu głównym w Katedrze pw. Św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy znajdującej się na prestiżowej liście Pomników Historii.

Aktualnie trwający, długo wyczekiwany remont nawy głównej katedry nie uwzględnia renowacji ołtarza głównego. Szacowana, niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Czy szanuję dzień święty jako szczególny dzień budowania relacji z Bogiem?

2023-01-07 14:59

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 30-34.

Sobota, 4 lutego 2023

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję