Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
Wojna na Ukrainie spowodowała u niektórych pytanie, a u innych nawet twierdzenie, że konflikt ten jest skutkiem Bożego gniewu. Jednak czy Bóg może wpadać w gniew? Jak rozumieć zagniewanie Stwórcy?
Kiedy człowiek wpada w gniew, staje się nieobliczalny i lepiej schodzić mu z drogi. A co, kiedy Bóg wpada w gniew?
12-15
rekolekcje wielkopostne
Przesłanie fatimskie obejmuje nie tylko akt papieski, ale także zaangażowanie nas wszystkich jako wspólnoty Kościoła.
18-19
życie kościoła
Wielki Czwartek, to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. To święto wszystkich księży. W marcu na otwarciu sympozjum na temat kapłaństwa papież Franciszek w bardzo osobistym wystąpieniu powiedział m.in., że ludzie szukają dziś pasterzy na wzór Jezusa, a nie urzędników czy fachowców od sacrum. Z bp. Januszem Mastalskim, biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, o realiach życia współczesnego księdza rozmawia ks. Jarosław Grabowski.
20-25
świadek wiary
Dlaczego Jacek Krawczyk został kandydatem na ołtarze?
26-27
31
32-33
prasa zagraniczna
38
historia
To jedno z najmłodszych świąt w naszym kalendarzu. Dziwne jest, że długo trzeba było czekać, aż tak ważne wydarzenie w naszej historii zostanie w ten sposób docenione.
Historia to nie tylko podręcznikowy zapis odległych wydarzeń, ale pamięć zapisana w umysłach i sercach.
40-41
dobre rady
Liczba alergików rośnie na całym świecie. To choroba, która wymaga diagnozowania, leczenia i... edukacji.
Po czym poznać kawę dobrej jakości?
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Pokazują ukraińskie filmy i zbierają pieniądze oraz rzeczy potrzebne uchodźcom. W łódzkim kinie Charlie zawsze przejawiali zacięcie społeczne.
Ma 97 lat, a od 93 koncertuje, grając na fortepianie. Właśnie wydała swoją najnowszą płytę. Ruth Slenczynska, Amerykanka, córka polskich migrantów, zachwyciła muzyczny świat albumem My Life in Music. Nie zabrakło na nim chopinowskich fraz.
53-65
ABC wiary
Niektórzy katolicy uważają, że można pogodzić reinkarnację z wiarą w zmartwychwstanie ciał, a nawet że istnieją biblijne podstawy do wiary w reinkarnację. Czy naprawdę jest to możliwe? Czy w Piśmie Świętym znajdziemy tego potwierdzenie?
Bóg objawił się w pełni w Jezusie Chrystusie i – jak uczy Kościół – nie będzie już po Nim żadnego innego objawienia.
Obok piekła i nieba tajemniczym i zagadkowym stanem jest dla nas również czyściec.
Pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Lublin. KUL, 11 kwietnia 2022 r.
67-75
niedziela liturgiczna
III-VIII
Niedziela Plus
Ta prawdziwa – lipnicka musi być wykonana z wikliny. Bez użycia gwoździ, drutu czy sznurków. Najwyższa mierzyła ponad 37 m, a do zwycięskiej w 2018 r. wykorzystano ponad 800 kwiatów.
Janina Lewandowska, córka osławionego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor--Muśnickiego – jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.
Inicjatorzy akcji „Zanurzeni w Miłości 2.0” zebrali pieniądze dla szpitala w Tarnopolu.
Kalwarie i nierozerwalnie złączone z nimi misteria Męki Pańskiej. Różne, w zależności od czasu powstania, obowiązującej mody, miejsca. Nie zmienia się jedno. Cel – z Chrystusem iść, umrzeć, zmartwychwstać i żyć.
Po dwóch latach powraca Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w Niedzielę Palmową w Dolinie Śmierci.
Zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina (2005 r.) zagrał specjalny koncert dla uczniów i wychowanków bydgoskiego „Braille’a”.
Przy Caritas Diecezji Ełckiej działa Centrum Pomocy Ukrainie, które zajmuje się kompleksowym wsparciem przybyłych do miasta uchodźców.
Już przeszło tysiąc osób przyjął punkt dla uchodźców w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym.
Inauguracja posługi bp. Zbigniewa Zielińskiego.
Caritas otworzyła Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom.
Ruszył pilotażowy program Adopcja rodzin z Ukrainy.
Niedziela bielsko-żywiecka
Impuls poszedł ze Szwajcarii, przez Polskę dotarł na Ukrainę. Za sprawą kapłanów pracujących w diecezji Sion (kanton Valais) tamtejsi katolicy zebrali finansowe środki na rzecz uchodźców. Do tego swoje dołożyli mieszkańcy Bielska-Białej i okolic. Ostatecznie pomoc trafiła do osób dotkniętych tragedią wojny.
O lęku i zaufaniu mówił o. Wit Chlondowski na 7. rekolekcjach wielkopostnych skierowanych do matek z dziećmi.
Na zaproszenie parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim ok. 200 osób zebrało się przy grocie skalnej Matki Bożej z Lourdes, aby wziąć udział w Dekanalnej Drodze Krzyżowej na Hrobaczą Łąkę.
Niedziela częstochowska
Szkoła ma ogromne tradycje. Istniała już na początku lat dwudziestych XX wieku. W ciągu swej stuletniej historii mieściła się w różnych budynkach.
Wykładnikiem życia parafialnego jest relacja na linii duszpasterze – wierni, ale parafia to coś więcej niż instytucja – zauważa w rozmowie z Niedzielą Józef Parzybut z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.
Zgromadzenie Sióstr Opieki Społecznej pod wezwaniem św. Antoniego Padewskiego powstało w Poznaniu 8 grudnia 1933 r. Jesienią 1935 r. siostry zjawiły się w Wieluniu.
Niedziela podlaska
W drohiczyńskiej katedrze bp Piotr Sawczuk w modlitewnej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, biskupami oraz duszpasterzami wszystkich krajów na świecie celebrował Mszę św. oraz poświęcił Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi.
Serdecznie zapraszamy wiernych do uczestnictwa w nietypowych i wielkich rekolekcjach. Zachęcamy z całą mocą do schronienia się pod płaszcz Maryi, kiedy na świecie tyle zła i zamętu.
Z Kamilą Dębską, wolontariuszką pracującą w Nadbużańskim Ośrodku Edukacji w Broku, rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Uchodźcy potrzebują nie tylko żywności, środków czystości, ubrań, schronienia. Wyrwani ze swoich domów, społeczności tęsknią za życiem, które do niedawna prowadzili. Opowiadają o swojej traumie.
Świętowanie Niedzieli Palmowej w Kościołach rzymskokatolickim i greckokatolickim.
Niedzielę Palmową wyróżnia obrzęd poświęcenia palm, Ewangelia o triumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, procesja z palmami oraz odczytanie opisu Męki Pańskiej.
Rodziny w Szczukowicach podjęły misję zaproszenia Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu, aby w ramach powstałego 1 stycznia Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu gościć Jej wizerunek w rodzinach, w formie niewielkiej kapliczki z obrazem, będącym kopią wizerunku Matki Trzykroć Przedziwnej z Prasankturium w Schoenstatt k. Koblencji. Jest to pierwszy krąg apostolatu w diecezji kieleckiej.
Niedziela małopolska
Ojcze wszystkich ludzi, Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie, potęp wojny i obal gwałtowników! – modlił się ks. kan. Jan Antoł – proboszcz parafii św. Anny w Krzyszkowicach.
Mamy bardzo zdolnych seniorów – powiedział bezpośrednio po premierze Wikarego z Niegowici ks. dr hab. Jan Dziedzic, prof. UPJPII.
Młodzież z parafii Trójcy Przenajświętszej w Mielcu własnoręcznie wykonała ponad 100 palm. Zgromadzone ze sprzedaży środki pozwolą pokryć koszty wakacyjnego wyjazdu członków Apostolskiej Wspólnoty Młodych.
Niedziela lubelska
Droga Krzyżowa ulicami Starego Miasta w Lublinie ma już 30-letnią tradycję.
Przybysze z Ukrainy szukają miejsca dla swojej pobożności.
Tu jest jak w bajce, ale nam trzeba szybko wrócić do domu.
Niedziela legnicka
Odbyło się spotkanie stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji legnickiej i diecezji świdnickiej. Uczestniczyło w nim blisko 30 osób.
Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski powołał nową Diecezjalną Radę Katechetyczną.
Zegar z malarskim cyferblatem z kościoła w Dziesławiu k. Ścinawy okazał się wielkim odkryciem zwiedzających czasową wystawę Madonna i książę. Sobiescy na Śląsku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Niedziela łódzka
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli bezpośrednie przygotowanie do najważniejszych świąt w roku – Zmartwychwstania Pańskiego.
Tegoroczne wydarzenie ewangelizacyjne na łódzkiej hali zgromadziło ok. 10 tys. młodych ludzi. Przez dwa dni uczniowie szkół podstawowych i średnich mieli możliwość przeżyć czas rekolekcji wielkopostnych w nieco innej formie.
Świat kierowany logiką indywidualizmu i egoizmu często ogranicza możliwość budowania mocnych relacji z Bogiem. Wśród zgiełku współczesnych spraw są osoby, które usłyszały i odpowiedziały na Boże wezwanie.
Niedziela przemyska
Podczas wizyty w Polsce kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odwiedził Markową, aby zapoznać się z historią życia Sług Bożych Rodziny Ulmów.
24 marca zakończyliśmy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Odkryj życie z pasją” Leżajsk 2022. Były to dwa tygodnie wypełnione bardzo bogatą i różnorodną treścią.
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 24 marca w kościele św. Doroty w Markowej, pod przewodnictwem abp. Adama Szala odprawiono Mszę św. w intencji Polaków ratujących Żydów i o beatyfikację Rodziny Ulmów.
Niedziela rzeszowska
W Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się 25 marca 2022 r. sesja otwarcia procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Jacka Krawczyka.
Wspólnota parafii św. Jadwigi Królowej w Gorlicach stara się intensywnie pielęgnować charyzmat swojej patronki.
W kościele Miłosierdzia Bożego w Jaśle bp Jan Wątroba dokonał 25 marca aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny.
Niedziela sandomierska
O wsparciu uchodźcom wojennym z Ukrainy świadczonym przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnobrzegu mówi Teresa Huńka, dyrektor instytucji.
Prosimy o zgłaszanie osób i instytucji zasłużonych do diecezjalnej nagrody „Dobrego Drzewa”.
W Tarnobrzegu przy Regionalnym Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 otwarto wystawę fotograficzną pt. Plastikowa Odyseja.
Niedziela sosnowiecka
Z okazji 30-lecia istnienia naszej diecezji, 25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu sprawowano uroczystą Mszę św. pontyfikalną.
Z racji 30. rocznicy powołania do istnienia diecezji sosnowieckiej, w parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana odbył się Acies wspólnoty Legionu Maryi.
W roku uroczystych obchodów 30-lecia diecezji, wymiar religijny świętowania będzie korespondował również z patriotycznym.
Niedziela świdnicka
Po 23 latach duszpasterskiej posługi w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie na zasłużoną proboszczowską emeryturę odszedł ks. kan. Stanisław Panewski.
Karolina Fałat i Antonina Teuerle reprezentowały diecezję świdnicką podczas finału XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Oblicza Miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”.
Wśród największych beneficjentów znalazła się świdnicka katedra, która od kilku lat stara się o pieniądze na dokończenie renowacji ołtarza głównego.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Czym jest rok propedeutyczny w seminarium z ks. Łukaszem Krasulą ojcem duchowym i opiekunem roku rozmawia al. Beniamin Kubiak.
Uczniowie szkolnego koła Caritas zorganizowali kolejną edycję akcji charytatywnej.
Wychowujemy dziś w Polsce Ukraińskich patriotów przyjaznych Polakom.
Niedziela toruńska
Mistyk mówił, że krzyż jest łaską, najpiękniejszym klejnotem, jakim możemy się ozdobić. Beata Grzyb stanęła przed takim krzyżem: próby oczekiwania na potomstwo.
O chrystianofobii, profilaktyce i projekcie Laboratorium Wolności Religijnej, który ruszył w 2020 r., z ks. Tomaszem Huzarkiem rozmawia Maria Pilińska.
Szybko stali się naszymi domownikami, a nie gośćmi, dla naszych dzieci natomiast ciocią i wujkiem.
Niedziela warszawska
O tym, czego najbardziej potrzebują teraz uchodźcy, ich aktywizowaniu i sposobach na przekładanie wiary w czyn, z ks. Sławomirem Opalińskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ma fundamentalne znaczenie na drodze uświęcenia człowieka. Nie zależy od liczby słów, ale od skupienia ducha i zjednoczenia z Bogiem. Jeśli jest szczera i pokorna, może poruszać niebo.
Gdy w debacie publicznej coraz więcej środowisk lobbuje za przyznawaniem kobietom szerszych uprawnień powstaje pytanie, czy same kobiety szukają w Kościele wyższych „stołków”? A może po prostu szukają swojej drogi do Boga? Drogi odkrywania piękna kobiecości i Bożego zamysłu względem niej.
Niedziela wrocławska
Wszystkie jednostki Caritas niosą pomoc uchodźcom doświadczającym dramatu wojny. Również szkoła podstawowa prowadzona przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej bardzo konkretnie wspiera dzieci z Ukrainy.
Relikwie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy i skautów, trafiły do parafii św. Jana Apostoła.
Ksiądz Janusz Betkowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Brożcu, zorganizował wyjątkową akcję pomocy dla ludności w Ukrainie – zbierali nasiona warzyw dla tych, którzy chcą pozostać w ogarniętym wojną kraju.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wyjątkowy charakter miały uroczystości 30-lecia istnienia diecezji zamojsko- lubaczowskiej.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej odbyło się spotkanie inaugurujące obchody 20-lecia pierwszego na Zamojszczyźnie Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami w gminie Łukowa.
W kościele Chrystusa Króla w Biłgoraju, w bocznej nawie pod witrażem, na którym widnieje napis: „W tym znaku zwyciężysz”, zawisł wyjątkowy krzyż.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
To dla nich czas ważnych wyborów i odkrywania swojej drogi. Maturzyści w dniach 1-3 kwietnia uczestniczyli w rekolekcjach w Rokitnie.
Już za chwilę rozpoczną się najważniejsze dni dla każdego wierzącego człowieka. Na co zwrócić uwagę przygotowując Triduum Paschalne w naszych parafiach?
Profesjonalnie zorganizowane społeczności mają swoje pisma urzędowe. Nie inaczej jest w przypadku naszej diecezji. I choć sama diecezja liczy sobie dopiero lat 50 to nasze diecezjalne pismo urzędowe ma w tym roku już 65 lat.