Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kościół ludzkich serc

Jubileusz jest dla nas czasem pobudzenia na nowo ludzkich serc – powiedział ks. Krzysztof Maj podczas uroczystych obchodów 30-lecia istnienia parafii w Dąbrowicy.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 23/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Joanna Ferens

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Młodzież umocniona darami Ducha Świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości jubileuszowe 15 maja połączono z zakończeniem Misji Świętych oraz sakramentem bierzmowania, który przyjęło 16 młodych ludzi.

Parafia w Dąbrowicy została erygowana przez biskupa zamojsko-lubaczowskiego Jana Śrutwę 9 czerwca 1992 r. Terytorium świątyni zostało wydzielone z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju oraz z parafii św. Michała Archanioła w Soli. Starania o budowę obecnego kościoła parafialnego rozpoczęto w grudniu 1982 r., zaś od 1983 r. budowę nadzorował ks. Florian Fornal, ówczesny proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Słowo „parafia” pochodzi z języka greckiego i oznacza kolonię przybyszów. Tak swoje wspólnoty nazywali pierwsi chrześcijanie i tak zostało do dziś. Wyrażali oni w ten sposób świadomość, że są tu na ziemi obcymi i zdążają poprzez życie ku niebu. Uświadamiajmy sobie tę prawdę za każdym razem, kiedy stajemy przy ołtarzu naszego Pana Jezusa Chrystusa, aby sprawować Jego Świętą Ofiarę. I ta nasza dąbrowicka kolonia przybyszów świętuje dzisiaj 30 lat istnienia, z czego się bardzo cieszymy – mówił na wstępie proboszcz ks. Krzysztof Maj.

Radość i wdzięczność

Reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przybyłych na jubileusz gości oraz zaprezentowania krótkiego rysu historycznego parafii w Dąbrowicy, który przybliżył przedstawiciel rady parafialnej, a jednocześnie przewodniczący Rady Powiatu Biłgorajskiego, Marian Kurzyna. W rozmowie podkreślił, iż ta parafia ma za sobą wspaniały rozwój, a także perspektywy na przyszłość. – Dzisiejszy jubileusz jest okazją do wielkiej radości i wdzięczności Bogu jako źródłu wszelkiego dobra i Panu czasów. Jest też podziękowaniem ludziom, którzy przez te 30 lat i wcześniej tworzyli fundamenty parafii. Minione 3 dekady to okres bardzo dynamiczny i wielki sukces, gdyż powstanie nowej parafii to formacja i podwaliny nowej tożsamości parafialnej. Można powiedzieć, że parafia to takie dwa płuca, z jednej strony Dąbrowica z przysiółkiem Zagrody, która ma XVI-wieczny rodowód i drugie płuco – Kolonia Sól złożona z dawnych dworzan Dworu Solskiego, wielce zasłużonego w wymiarze patriotycznym. Myślę, że podsumowując te 30 lat można dobitnie powiedzieć, iż mamy tu ogrom dokonań i w wymiarze materialnym, ale też w wymiarze duchowym, dlatego też niech ta nasza wspólnota trwa dalej i pięknie się rozwija. Patrząc na dzieje parafii, aż chce się powiedzieć za św. Maksymilianem Kolbe: „Tylko miłość jest twórcza” – podkreślał.

Powrót do korzeni

Punktem centralnym jubileuszu była Msza św., której przewodniczył, wygłosił słowo Boże i udzielił sakramentu bierzmowania pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. – Jubileusz to dla każdego z nas moment, kiedy sobie przypominamy, skąd się wzięliśmy i gdzie są nasze korzenie, co robimy i jaka jest nasza misja i zadanie. Jubileusz istnienia parafii, to także czas, kiedy przeglądamy historię i przypominamy sobie ludzi, którzy byli u jej początków powstawania i funkcjonowania, gdy chodzi o jej życie duszpasterskie, ewangelizacyjne, gospodarcze, tworzenie wspólnoty i jedności. Myślę, że każdy taki jubileusz jest piękną zachętą do odświeżenia pamięci, przywołania wydarzeń i ludzi, a to automatycznie również mobilizuje nas do wdzięczności Panu Bogu za dar tej wspólnoty, że wierni mogą tutaj żyć słowem Bożym, modlić się, karmić sakramentami, uświęcać. Jest to także wdzięczność i podziękowanie za tych ludzi, którzy tutaj żyli i żyją, tworząc tę wspólnotę, a równocześnie jest to także zawsze nadzieja na przyszłość – powiedział bp Marian Rojek.

Mamy budować Kościół

Reklama

– Jubileusz jest dla nas czasem pobudzenia na nowo ludzkich serc – zaznaczał proboszcz ks. Krzysztof Maj. – Głównym elementem przygotowania do jubileuszu były Misje Święte, które prowadził o. Rafał Kwiatkowski, franciszkanin z Niepokalanowa, a w których parafianie pięknie uczestniczyli. To także pogłębiło i wzbudziło w nas dziękczynienie za to, co mamy dzisiaj dzięki pracy wielu osób, zarówno duchownych, jak i świeckich. Bo przecież Kościół jest zbudowany z ludzkich serc, to jest najważniejsze i na to chcemy zwracać szczególną uwagę. Ten Kościół ludzkich serc chcemy na nowo pobudzać, tym bardziej, że jesteśmy w takim trudnym czasie, pełnym lęku i niepokoju. Potrzebowaliśmy nowego pobudzenia i nowego nabrania Ducha Pana, żeby odważnie, z wiarą, nadzieją patrzeć w przyszłość i przy pomocy Bożego błogosławieństwa budować dalej Chrystusowy Kościół tutaj, gdzie żyjemy, mieszkamy i pracujemy – powiedział.

– Myślę, że w tym trudnym czasie, zarówno pod względem politycznym, jak i pod względem relacji międzyludzkich, tego typu wydarzenia są bardzo ważne, ponieważ jednoczą wspólnotę parafialną. Ponadto goście, którzy uczestniczą w uroczystości, mają możliwość bliższego poznania tutejszych relacji, zwyczajów i więzi, które zostały zbudowane przez ostatnie 30 lat. Każdy jubileusz ma swoją specyfikę, jak i każda parafia to odrębna wspólnota, dlatego wielki wymiar ma dzisiaj zarówno każda wspólnota rodzinna, jak i ta wspólna, parafialna, która służy budowaniu wizerunku i głębokiej wiary katolickiej – zaznaczyła poseł Beata Strzałka.

Niech Kościół żyje i się rozwija

Reklama

W latach 2010-20 proboszczem parafii w Dąbrowicy był ks. Józef Bednarski, który podkreślił, iż posługa w niej była dla niego ubogacająca i pełna wyjątkowych doświadczeń. – 10 lat mojego pobytu tutaj bardzo ubogaciło moją osobowość i kapłaństwo, i mogę to teraz wprowadzać w miejscu, gdzie jestem obecnie proboszczem. Jestem wdzięczny Panu Bogu i władzom diecezjalnym, że mogłem tutaj być, spotkać wspaniałych ludzi, od których wiele się nauczyłem i którzy byli dla mnie wzorami na wielu płaszczyznach, zarówno w życiu kapłańskim, jak i osobistym. Dlatego dziś gratuluję im tego wspaniałego jubileuszu, który łączę z 30-leciem mojego kapłaństwa. Życzę ks. Krzysztofowi i parafianom, aby ten Kościół duchowy żył, rozwijał się i funkcjonował w pięknej kondycji, aby były tutaj żywe wiara, nadzieja i miłość. Przez orędownictwo św. o. Maksymiliana niech Pan Bóg obficie błogosławi całej parafii – życzył.

Z krótkim programem artystycznym wystąpiły również dzieci z przedszkola w Dąbrowicy, a całą uroczystość uświetniła Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio. Uroczystości zakończyły się śpiewem hymnu Te Deum, modlitwą Litanią Loretańską oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Nie zabrakło oczywiście słów podziękowań i gratulacji, a także pamiątkowej fotografii i poczęstunku.

Bądźcie świadkami Chrystusa

– Wszystkim parafianom z Dąbrowicy i księdzu proboszczowi życzymy Bożego błogosławieństwa i obfitości Bożych łask. Niech one dalej, tak jak dotychczas, z tego źródła, skąd głoszone jest słowo Boże i szafowane sakramenty, uświęcają i przemieniają ludzi, stają się ich siłą, nadzieją, mocą i radością dnia codziennego. Życzymy również sukcesów gospodarczych, a także w zakresie ewangelizacyjnym i tworzeniu grup parafialnych. Niech nigdy nie zabraknie tych, którzy będą świadkami Jezusa Chrystusa, którzy będą wyznawali wiarę, aby zawsze pojawiały się w kościele nowe, młode pokolenia. Dziękujemy i modlimy się także za duszpasterzy, którzy stad pochodzą, tutaj posługiwali i posługują obecnie. Niech kwitnie życzliwość, wzajemna dobroć, niech ludzie się wzajemnie szanują i uświęcają – życzył na zakończenie bp Marian Rojek.

2022-05-31 14:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest takie miejsce

Niedziela szczecińsko-kamieńska 20/2023, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Archiwum parafii w Chwarstnicy

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

Ks. kan. Piotr Kozieł święci pamiątkową tablicę

W sercach parafian każdy pracujący tutaj ksiądz pozostał we wdzięcznej pamięci.

Historyczna pamięć o minionych wiekach, wydarzeniach, a przede wszystkim osobach tworzących rzeczywistość życia religijnego na Pomorzu Zachodnim, szczególnie po II wojnie światowej, jest ważnym elementem naszej tożsamości. Kolejnym tego dowodem była uroczystość, która odbyła się w wigilię święta Bożego Miłosierdzia w Chwarstnicy.
CZYTAJ DALEJ

Święto świętych Młodzianków

[ TEMATY ]

Betlejem

dzień Świętych Młodzianków

Ks. Piotr Nowosielski

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

Rzeź niewiniątek, detal z ołtarza katedry Notre Dame w Paryżu

28 grudnia, Kościół obchodzi Święto Młodzianków, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je "pierwocinami Kościoła".

Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku.
CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Ekumeniczne Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd

2024-12-28 10:08

[ TEMATY ]

Świdnica

ekumenia

materiały organizatorów

Plakat promujący wydarzenie

Plakat promujący wydarzenie

4 stycznia 2025 roku o godzinie 16:00 w Katedrze Świdnickiej odbędzie się po raz pierwszy Nabożeństwo Dziewięciu Czytań i Kolęd. To wyjątkowe – przygotowane przez młodzież – wydarzenie, inspirowane angielską tradycją liturgiczną „Nine Lessons and Carols”, ma na celu wspólne uwielbienie Osoby Jezusa Chrystusa poprzez medytację Słowa Bożego, kontemplację i śpiew. Nabożeństwo ma charakter ekumeniczny, a przewodniczyć mu będzie Biskup Świdnicki Marek Mendyk.

Nabożeństwo zrodziło się w 1880 roku w Truro w Anglii. Liturgia, wprowadzona przez biskupa E. W. Bensona, opierała się na średniowiecznych nabożeństwach odprawianych w wigilię Narodzenia Pańskiego. Współczesna wersja tej celebracji Słowa Bożego została spopularyzowana przez King’s College w Cambridge, a dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym stała się znana niemal na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję