Reklama

Niedziela Małopolska

Budują nowy świat

Jan Paweł II był jednocześnie zatroskany o godność każdej kobiety, każdej matki, każdego rodzącego się pod jej sercem dziecka – powiedział abp Marek Jędraszewski w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie.

Niedziela małopolska 24/2022, str. VII

[ TEMATY ]

dom samotnej matki

Archiwum MB

Wyremontowany dom poświęcił abp Marek Jędraszewski, który spotkał się z mamami i ich dziećmi

Wyremontowany dom poświęcił abp Marek Jędraszewski, który spotkał się z mamami i ich dziećmi

Jego historię przypomniał dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie – ks. Paweł Gałuszka, informując, że DSM został zakupiony przed 50 laty przez kard. Karola Wojtyłę, ówczesnego arcybiskupa metropolitę krakowskiego, aby zapewnić schronienie dla samotnych matek oczekujących narodzin dziecka oraz mam z małym dzieckiem. Opiekę i dach nad głową znalazło w tym miejscu 1570 kobiet, a urodziło się 1155 dzieci. Od 2005 r. przy placówce istnieje Okno Życia. Pozostawiono w nim 24 niemowląt.

Patron

– Ten wyjątkowy dla każdego z nas dzień staje się momentem, by to dzieło na nowo zawierzyć Panu Bogu i oddać pod szczególną opiekę św. Jana Pawła II – papieża rodzin, w tym domu żywo wspominanego jako kard. Karola Wojtyłę – zaznaczył ks. Gałuszka, zwracając uwagę, że wydarzenie wpisuje się w świętowanie Dnia Matki.

W uroczystości nadania placówce imienia kard. Karola Wojtyły uczestniczył abp Marek Jędraszewski, który podkreślił zaangażowanie Kościoła krakowskiego w dbanie o godność matek, o wspieranie rozwoju ich dzieci, stwarzanie im odpowiednich warunków życia. – Nie byłoby tego domu, nie byłoby tego szacunku, którym są tutaj otaczane kolejne pokolenia pań mieszkających w tym domu, ich domu, gdyby nie wpatrzenie się w Chrystusa i w to, jak On nam ukazuje swoim życiem i nauczaniem godność człowieka – stwierdził abp Jędraszewski i dodał: – Nie dziwmy się, że tak bardzo związany z Panem Jezusem ksiądz, biskup, kardynał, a potem Ojciec Święty, Karol Wojtyła – Jan Paweł II był jednocześnie zatroskany o godność każdej kobiety, każdej matki, każdego rodzącego się pod jej sercem dziecka. Zatroskany o to, aby to dziecko mogło przyjść na świat, by wzrastało w tym świecie otoczone miłością, życzliwością i prawdziwą solidarnością ze strony innych.

Dobroć

Metropolita krakowski zauważył, że po 50 latach trwania placówki zaczyna się jej nowy etap w odnowionym domu. Podziękował wszystkim, którzy zrozumieli wagę tego przedsięwzięcia i zaangażowali się w jego realizację. W sposób szczególny wyraził wdzięczność nazaretankom za ich posługę w DSM od chwili jego powstania. Nazwał ich pracę budowaniem nowego świata. – Niech wszyscy, którzy się tutaj znajdą, poczują, że są na świecie, mimo wszystko, dobrzy ludzie, którzy tworzą to piękne, szlachetne oblicze tego świata, że nie tylko jest przemoc, nie tylko jest zło i wojna, że nad tym wszystkim, co niedobre, jest życie i ludzka dobroć – życzył abp Jędraszewski.

Reklama

Do historycznej chwili nawiązał premier Mateusz Morawiecki, który (w odczytanym przez wojewodę Łukasza Kmitę liście) zauważył m.in.: „Dzisiejsza uroczystość (…) stanowi więc swoiste zwieńczenie tej pięknej historii oraz docenienie troski ówczesnego metropolity Krakowa o młode matki i kobiety samotne potrzebujące wsparcia…”.

Projekt

Aktualnie w domu mieszkają m.in. kobiety z Ukrainy ze swymi dziećmi – znalazły tu schronienie, uciekając przed wojną. Budynek został wyremontowany i dostosowany do aktualnych wymagań bezpieczeństwa w ramach współfinansowanego z budżetu państwa projektu „«Stając się mamą» – wsparcie dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka znajdujących się w trudnej życiowej sytuacji”. Nad realizacją czuwała Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, która prowadzi DSM w imieniu archidiecezji krakowskiej.

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnaleźć sens życia i miejsce na ziemi

Niedziela sosnowiecka 13/2016, str. 6

[ TEMATY ]

dom samotnej matki

Archiwum Domu

Mama z pięciorgiem dzieci przybyła do Domu Matki i Dziecka w czerwcu ub.r. i jest w nim do dzisiaj

Mama z pięciorgiem dzieci przybyła do Domu Matki i Dziecka
w czerwcu ub.r. i jest w nim do dzisiaj

Minął rok od uroczystego otwarcia Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w sosnowieckiej dzielnicy Klimontów. 25 marca, w Dniu Świętości Życia, podwoje caritasowskiej placówki otworzył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, osobisty sekretarz Jana Pawła II, oraz bp Grzegorz Kaszak. Dom znajduje się przy ul. G. Zapolskiej 2, w sąsiedztwie kościoła Chrystusa Króla i szpitala pediatrycznego

Pamiętamy doskonale aurę panującą przed rokiem na zewnątrz – wiosennie, ciepło, słonecznie... Gdy niemalże w rocznicę tego wydarzenia odwiedzam placówkę, pogoda bynajmniej wiosny nie zwiastuje. Za oknem mroźno i biało, bo właśnie spadł świeży śnieg. Wtedy, gdy wszyscy zwiedzali nowe, piękne mieszkania Domu, nie można było oprzeć się refleksji, że jest w nim po prostu pusto, bo czymże jest dom bez ludzi, bez gwaru dzieci, bez krzątania się matki? – Czekamy na pierwsze mieszkanki, którym będziemy nieść pomoc w trudnych sytuacjach życiowych – mówił wówczas dyrektor diecezjalnej Caritas, ks. Tomasz Folga. Na powierzchni 632,5 m kw., w 9 pokojach z pełnym węzłem sanitarnym, schronienie znaleźć może do 12 matek z dziećmi.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję