Reklama
Edytorial
Czy młodzi ludzie zdolni są jeszcze spojrzeć na życie głębiej?
3
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Często zaczynają w bardzo młodym wieku i mimo upływu lat nie porzucają służby. Zapytaliśmy, co znaczy dla nich być ministrantem.
O formacji ministranckiej i o tym, jak być dobrym ministrantem, mówi ks. kan. Krzysztof Ora, krajowy duszpasterz służby liturgicznej.
8-11
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 16, 12-15).
Był bratem Bernarda, najznamienitszego z cystersów, który przyczynił się do rozwoju zakonu i wywarł przemożny wpływ na duchowość europejską.
15-18
życie kościoła
Broniąc swojej godności, zostały brutalnie zamordowane przez żołnierzy Armii Radzieckiej. 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i dziewięciu Towarzyszek, męczenniczek ze Zgromadzenia św. Elżbiety.
Specjalnie dla Niedzieli mówi kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który będzie przewodniczył Mszy św. beatyfikacyjnej.
20-23
punkt widzenia
Embargo na węgiel z Rosji wywołało spore perturbacje na polskim i światowym rynku tego czarnego surowca. Jego ceny za chwilę zapewne będą znacznie wyższe.
W wielu miastach Polski będą się pojawiać mobilne strefy zdrowia, w których każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych. Prezydencki program „Zdrowe Życie” ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych.
30-32
prasa zagraniczna
34
42-43
dobre rady
W czerwcu kwitnie niezwykle obficie, a jej kwiaty wyróżniają się na tle łąk. Przez wielu uważana jest za chwast, a szkoda, bo badania pokazują, że ma cenne dla naszego zdrowia właściwości – zwłaszcza dla kobiet.
O czym należy pamiętać, aby zachować wartości odżywcze warzyw?
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Kamica woreczka żółciowego jest chorobą rozpowszechnioną. Jej najczęstszym objawem jest nagły, ostry ból w nadbrzuszu lub po prawej stronie pod żebrami.
Samotność to uczucie, które mało komu jest obce. Długie bezsenne noce, brak kontaktów towarzyskich, głód dotyku, rozmowy. Czujesz się niekochany, bezradny, pozostawiony sam, po prostu SAMOTNY.
50-51
niedziela z kulturą
Mija niemal pół wieku od objawień maryjnych w japońskiej Akicie. O ich aktualności oraz kontrowersjach, które wokół nich narosły, rozmawiamy z Marią Wacholc, autorką książki Akita. Różańcowe przesłanie Matki Bożej na obecne czasy.
Zmieniają się czasy, zmienia się nasz język. W chaosie dzisiejszej cywilizacji nowe znaczenia otrzymały m.in. wyrazy: „kultowy”, „klasyczny”, „legendarny”.
Przemysław Stippa bierze na warsztat intymny i głęboki tekst Tadeusza Różewicza i przez pryzmat teatru rzuca na widza światło uniwersalnej opowieści o przemijaniu ludzi i świata, który ich otacza i którego są wytworem. Matka odchodzi to jedna z nowych i fascynujących propozycji Teatru Telewizji.
Jak rozmawiać z najmłodszymi o rzeczach ważnych i sprawach ostatecznych? Chyba każde dziecko zadaje swoim rodzicom, opiekunom pytania: co się stało z dziadkiem, dlaczego umarł, jak wygląda niebo? – skoro tyle o nim słyszy...
53-65
Niedziela Plus
Tę tradycję związaną z Bożym Ciałem kultywuje tylko kilka miejscowości w Polsce. Od ubiegłego roku zwyczaj ten znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.
Biskup Grzegorz Balcerek przewodniczył pierwszej od 30 lat Sumie odpustowej w kościele Najświętszej Maryi Panny in Summo.
Z okazji odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego do Kalwarii we Wielu na Kaszubach przybyły tysiące wiernych.
Jubileusz 100-lecia obecności na ziemiach polskich świętowały siostry salezjanki.
Są młodzi, lubią wyzwania i chcą przeżyć niezapomnianą przygodę. Pomagają innym. Do swojego stylu życia i pojmowania świata zapraszają młodych, swoich rówieśników. A wszystko to w Oblackim Centrum Młodzieży.
„Bądźmy razem” pod takim hasłem bawiono się podczas caritasowskiego festynu.
400 paczek trafiło do dzieci m.in. ze świetlic Caritas i do placówki w Jadownikach Mokrych. Dostały je także maluchy z Ukrainy.
W odezwie wydanej w związku ze święceniami kapłańskimi biskup opolski Andrzej Czaja zapowiada zmiany dotyczące funkcjonowania parafii.
Poznawanie historii nie musi się odbywać w sposób czysto naukowy, konwencjonalny i sztampowy. Zapraszamy na wielkopolski szlak śladami Wiosny Ludów.
„Żyjcie Duchem Świętym i dajcie się Mu prowadzić” – wzywał bp Jerzy Mazur w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej.
Inauguracja wydarzenia odbyła się w wigilię Zesłania Ducha Świętego w katedrze z udziałem bp. Marka Solarczyka oraz przedstawicieli ruchów i wspólnot.
Diecezjalnym Forum Duszpasterskim zakończył się diecezjalny etap synodu o synodalności.
Niedziela bielsko-żywiecka
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego podczas uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra w Skoczowie, biskup ustanowił 40 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Dziewięciu nowych kapłanów wyświęcił bp Roman Pindel w katedrze w ostatnią niedzielę maja. Zwyczajem naszej redakcji przybliżamy sylwetki neoprezbiterów, którzy już niedługo zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej na pierwszych placówkach.
Co święty z XIV wieku może nam powiedzieć? Odpowiedź na to pytanie poznali uczestnicy odpustu w kaplicy w Jaworzu Nałężu.
Niedziela częstochowska
„Kochać Kościół to obowiązek chwili” – te słowa św. Pawła VI przypomniał 4 czerwca w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Wacław Depo.
Ciągle potrzebujemy doświadczenia Pięćdziesiąt-nicy – apelował do kapłanów archidiecezji częstochowskiej Damian Stayne, katolicki ewangelizator z Anglii, założyciel Wspólnoty Cor et Lumen Christi.
Wszystkie grupy działające w parafii są potrzebne – zaznacza ks. Remigiusz Lota, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Przyswojona wiedza i umiejętności pomagają w byciu wiernymi sługami spotkania z Bogeim – powiedział pasterz diecezji drohiczyńskiej do zgromadzonych kandydatów na ceremoniarzy i lektorów.
Proszę wszystkich, aby w tej katedrze nigdy nie brakowało święceń diakonatu i kapłaństwa – zaapelował ks. Tadeusz Syczewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
W węgrowskim dawnym klasztorze ojców franciszkanów reformatów miała miejsce uroczystość zakończenia rewitalizacji zabytku z przełomu XVII i XVIII wieku oraz powołania w nim Centrum Dialogu Kultur.
Niedziela kielecka
Od dwudziestu lat kolejne pokolenia młodzieży spotykają się w pradawnej Wiślicy. Jak zmieniała się inicjatywa na przestrzeni lat?
W każdych okolicznościach życia kapłan ma być wiernym świadkiem prawdy o Bogu, który objawia się nam w Jezusie mocą Ducha Świętego – mówił bp Jan Piotrowski w czasie Mszy św., podczas której wyświęcił trzech nowych prezbiterów.
Sto lat temu siostry zwane duchaczkami przybyły do Chmielnika, wpisując się w historię miasta i regionu ciężką pracą i nie cofającą się przed trudnościami posługą. Dzieliły z mieszkańcami wszelkie biedy i radości.
Niedziela małopolska
To jest akcja, która cieszy sie dużym powodzeniem – powiedziała Jolanta Stokłosa, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum św. Łazarza” w Krakowie.
17 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie przyjęło święcenia kapłańskie. To najwięcej ze wszystkich diecezji w Polsce!
Jan Paweł II był jednocześnie zatroskany o godność każdej kobiety, każdej matki, każdego rodzącego się pod jej sercem dziecka – powiedział abp Marek Jędraszewski w Domu Samotnej Matki przy ul. Przybyszewskiego w Krakowie.
Niedziela lubelska
Uroczystości ustanowienia sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie rozpoczął festyn parafialny.
O wizycie delegacji Konferencji Episkopatu Polski w Ukrainie z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.
Parafia św. Józefa w Cycowie ma 24-głosowe organy.
Niedziela legnicka
Główny Przewodnik Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę ks. Tomasz Metelica zaprosił na spotkanie przewodników grup pielgrzymkowych.
Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy współpracy z Collegium Witelona, zorganizował Dzień Niezwykłych Mam oraz Dzień Dziecka.
Chcemy podzielić się odkrywaniem drogi bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który 50 lat temu był tutaj w Karpaczu – mówi proboszcz parafii ks. Paweł Oskwarek.
Niedziela łódzka
To wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie, żeby naszych świętych patronów coraz bardziej naśladować na drodze do świętości – powiedział proboszcz ks. Piotr Kosmala.
W bazylice archikatedralnej w Łodzi 4 czerwca abp Grzegorz Ryś udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi i jednemu diakonowi z Seminarium Redemptoris Mater.
Już po raz czwarty wierni spotkają się w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, aby przejść ul. Piotrkowską do bazyliki archikatedralnej.
Niedziela przemyska
Eucharystyczny Ruch Młodych podjął nową inicjatywę – pielgrzymkę dzieci komunijnych i rocznicowych, które dziękowały za dar I Komunii św.
Arcybiskup Adam Szal dokonał obrzędu konsekracji kościoła NMP Królowej Polski w Ustrzykach Dolnych i ołtarza wraz z poświęceniem chrzcielnicy i ambonki w ustrzyckiej świątyni.
„Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam” – pod takim hasłem 21 maja odbyła się pielgrzymka sióstr zakonnych na Kalwarię Pacławską, do tronu Matki Bożej Słuchającej.
Niedziela rzeszowska
Diakonat jest pierwszym stopniem święceń sakramentalnych, a z języka greckiego diákonos oznacza sługę, czyli tego, który posługuje.
W siódmą rocznicę koronacji wizerunku Matka Boża Głogowska została patronką miasta.
Sanktuaryjny kalendarz na najbliższe miesiące jest ściśle zapełniony.
Niedziela sandomierska
W Zespole Szkół nr 1 w Tarnobrzegu będą się szkolić przyszli inżynierowie bezzałogowych statków powietrznych.
W trakcie badań archeolodzy we wsi Ocinek odkryli cenny przedmiot.
Powstała strona informacyjna dla powołanych do kapłaństwa.
Niedziela sosnowiecka
Kapłani naszej diecezji obchodzili 10. rocznicę święceń prezbiteratu.
Czy zostać diakonem to prosta sprawa? Z pewnością nie.
Na maryjne czuwania w sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych przybywa coraz więcej wiernych.
Niedziela świdnicka
Przekonywał do tego bp Marek Mendyk w homilii z okazji jubileuszu 100-lecia obecności sióstr w Polsce.
W asyście żołnierzy Wojska Polskiego i wojskowej orkiestry do parafii Bożego Ciała w Międzylesiu wprowadzono relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Tak kard. Stefana Wyszyńskiego nazwał w homilii bp Marek Mendyk, który przewodniczył Mszy św. w dniu liturgicznego wspomnienia Prymasa Tysiąclecia.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Sanktuarium Dzieci Fatimskich zadziwia cały świat swym duchowym przekazem i inicjatywami. – Pan Bóg sam wybiera miejsca, w których chce działać – mówi jego kustosz ks. kan. Marek Maciążek.
Na lotnisku w Goleniowie Ojciec Święty Jan Paweł II prosił: „Dbajcie o ludzi, służcie ziemi szczecińskiej, bo to nasz wielki skarb”.
Kto może zostać diakonem? Czym zajmuje się diakon? Oprócz ogólnych wskazówek, Kościół daje też kryteria szczegółowe.
Niedziela toruńska
Toruńska katedra należy do zimnych kościołów, jest jednak pewien dzień w roku, kiedy robi się tu naprawdę gorąco. Wszystkie miejsca zostają zajęte, gdzieniegdzie widać dziecięce wózki i welony sióstr zakonnych, w prezbiterium czekają kapłani ubrani w białe ornaty.
Diecezja toruńska wzbogaca się o sześciu nowych diakonów. Kim są ci, którzy rozpoczynają ostatnią prostą do święceń kapłańskich? Przyjrzyjmy się im z bliska.
„Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie”. Czy pamiętamy, co się wydarzyło na pomorskich ziemiach?
Niedziela warszawska
Procesja z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. matki Elżbiety Czackiej oraz Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem Episkopatu Polski były najważniejszymi punktami XV Święta Dziękczynienia.
Sześciu diakonów seminarium duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło z rąk bp. Romualda Kamińskiego święcenia kapłańskie.
Rodzina Rodzin jest jednym z najdłużej nieprzerwanie działających polskich ruchów katolickich. Jego uczestnicy, mówiąc językiem synodu, „podążają razem” już przez 70 lat i cztery pokolenia – o czym specjalnie dla Niedzieli piszą Krzysztof Broniatowski i Wojciech Bobrowski.
Niedziela wrocławska
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w przyszłym roku w Lizbonie, ale już teraz rozpoczynają się przygotowania do tego wydarzenia.
W parafii NMP Nieustającej Pomocy bp Jacek Kiciński poświęcił nowy sztandar Szkoły Podstawowej nr 28.
Ćwierć wieku to sporo czasu, zwłaszcza kiedy popatrzymy na zmiany, które przez ten okres zaszły w naszym kraju czy świecie. Mimo to, w przestrzeni odnajdziemy elementy, które nam przypominają o minionych wydarzeniach.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
O potrzebie nieustannego ożywiania naszej wiary i konieczności dawania z odwagą jej świadectwa w dzisiejszym świecie, mówił ks. Michał Maciołek w kaplicy w Białowoli.
Ta wspólnota jest dla nas wszystkim. Całkowicie zmieniła nasze życie. Jesteśmy bliżej Boga, bliżej siebie – wspominają Halina i Ryszard Ziemińscy, związani z Ruchem Światło--Życie od ponad 35 lat.
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym działające w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Goraju obchodzi 30. rocznicę powstania.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Gorzowie odbyły się uroczystości z okazji 25. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II.
Pielgrzymka jest jedną z form doświadczenia Boga i wspólnoty chrześcijańskiej. Pielgrzymują w niej różni ludzie – młodzi i starsi, z tytułami naukowymi i bez tytułów naukowych, z większą i mniejszą wiarą, których łączy ten sam cel – poznać Boga i Kościół – mówi ks. Krzysztof Kolanowski.
Piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna wędruje już od 2005 r.