Reklama

Aspekty

Nauczycielka i uczeń

W sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 31/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Karolina Krasowska

Figurę ufundowali członkowie wspólnoty Żywego Różańca

Figurę ufundowali członkowie wspólnoty Żywego Różańca

Tegoroczne uroczystości przypadły w trwającym w Kościele Jubileuszowym Roku Jakubowym, który decyzją Ojca Świętego Franciszka został przedłużony o rok. Rozpoczęły się 24 lipca uroczystą Sumą odpustową pod przewodnictwem biskupa seniora Pawła Sochy, który w czasie Eucharystii dokonał poświęcenia figury Matki Bożej Fatimskiej. Biskup poświęcił również koronę Matki Bożej i różaniec, które na figurę nałożył kustosz sanktuarium ks. kan. Stanisław Czerwiński. Figurę ufundowali członkowie wspólnoty Żywego Różańca, którzy przywieźli ją z Fatimy w ramach ostatniej pielgrzymki parafialnej do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. – Maryja jest Matką Kościoła. Jest także Nauczycielką wiary dla Apostołów, a św. Jakub jest Jej wiernym uczniem – powiedział bp Socha. – Dzisiaj niech obecność Matki Bożej Fatimskiej przypomina nam wszystkim wiarę Maryi, aby nasza wiara zawsze była świadoma. Bo niezależnie od tego, w jakiej postaci Chrystus przychodzi: czy ubogiego, cierpiącego, czy w postaci białej Hostii, zawsze mamy do czynienia z kimś, kto uobecnia Chrystusa na tej ziemi. Tą wiarą Maryi i Jej ucznia św. Jakuba Męczennika trzeba odnawiać wszystko w Jezusie: to znaczy swoje myślenie, mówienie i działanie. To wszystko powinno być przeniknięte duchem Chrystusa obecnego w nas, czyli duchem prawdy i nieskończonej Bożej miłości. A św. Jakub Starszy Apostoł, wszyscy Apostołowie i święci, niech swoim świadectwem i wstawiennictwem wspierają nas w życiu według Maryjnej wiary – kontynuował pasterz.

Sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie jest pierwszym w Polsce sanktuarium pod tym wezwaniem. Powstało w 2007 r., a w roku bieżącym obchodzi 15-lecie istnienia. Dzisiaj na mapie Polski znajduje się już siedem sanktuariów św. Jakuba oraz tysiące kilometrów oznakowanych muszlami szlaków, które prowadzą pielgrzymów przez Polskę do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela.

2022-07-26 14:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zapatrzeni w niebo

Niedziela toruńska 20/2018, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Adam Florkiewicz

Bp Wiesław Śmigiel i ks. kan. Gabriel Aronowski podczas koronacji

Bp Wiesław Śmigiel i ks. kan. Gabriel Aronowski podczas koronacji

W 101. rocznicę objawień fatimskich w Brodnicy w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej bp Wiesław Śmigiel dokonał aktu koronacji figury Matki Bożej. Podczas uroczystości zachęcał wiernych, by od Maryi uczyli się pięknie żyć

W uroczystości uczestniczyli nie tylko wierni z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Brodnicy, lecz także pielgrzymi, którzy przybyli z różnych stron diecezji, w tym pielgrzymi piesi z Górzna, Jastrzębia i Pokrzydowa. Obecni byli także duchowni oraz przedstawiciele władz.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję