Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Powstanie Warszawskie było wołaniem do wolnego świata: „Polska żyje i ma prawo do niepodległości”. Było walką z obłędem narzuconym Polsce i Europie przez niemiecką III Rzeszę.
W przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odwiedzamy panią Danutę Teresę Dworakowską ps. Lena. Piękna, uśmiechnięta, młodzieńcza, pełna życia. Sanitariuszka powstania, wielka pianistka, wielka artystka, wielka dama. Warszawianka. Patriotka. Polka.
8-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 12, 13-21)
Święty Jan Paweł II miał bezdyskusyjną rację, gdy w 1979 r. mówił, że Polska potrzebuje nowej ewangelizacji. Miarą tej potrzeby, a zarazem wyrazem kondycji duchowej i religijnej jest dzisiaj niebywały kryzys powołań kapłańskich i zakonnych, którego doświadczamy w naszej ojczyźnie
Tytułowe wyrażenie, charakterystyczne dla Księgi Koheleta, zawsze sprawiało wiele trudności. Na jego rozumienie wpłynął przede wszystkim św. Hieronim, który oddał hebrajski termin hebel (czyt. hewel) poprzez łacińskie vanitas (marność).
Pewną przeszkodą w poznaniu tego, że Bóg jest miłością, jest nieodpowiednie rozumienie miłości w ogóle. W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele spraw opiera się na zasadzie wzajemności – „coś za coś”, kiedy wieloma sprawami rządzą tzw. układy, z trudnością przychodzi człowiekowi uwierzyć w prawdziwą, czystą miłość.
Należał do największych czcicieli i apostołów Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego
15-18
życie kościoła
Tradycyjnie już dla niektórych z nas sierpień będzie miesiącem dobrowolnej abstynencji. – Czy stać nas na ten konkretny dar? – pyta bp Tadeusz Bronakowski.
Czy kilkudniowy czas ciszy i milczenia może przemienić ludzkie życie? Jak pokazują świadectwa uczestników rekolekcji ignacjańskich – zdecydowanie tak! Sprawdzamy, w czym tkwi fenomen ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli.
Synod Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który odbywał się w Przemyślu, zgromadził ponad czterdziestu biskupów z całego świata. Tym razem obrady były poświęcone duszpasterstwu, opiece pastoralnej nad uciekającymi przed wojną oraz sprawom prawnym i liturgicznym.
19-25
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Pomysłów na prowadzenie własnego biznesu na wsi jest wiele. Jednym z nich jest świadczenie usług dla rolnictwa. Na rozwój takiej działalności lub na jej założenie można otrzymać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pomoc w wysokości nawet pół miliona złotych.
32
prasa zagraniczna
34
38-40
42-43
44
dobre rady
Co jest największym pożeraczem energii? Przede wszystkim chłodziarko-zamrażarka, oświetlenie i drobny sprzęt AGD, kuchnia elektryczna i pralka, a dalej: zestaw hi-fi, telewizor, czajnik elektryczny, komputer, kuchenka mikrofalowa i zmywarka do naczyń.
Każdego dnia marnujemy mnóstwo jedzenia – resztki z obiadu, kromki chleba, niewykorzystane produkty, z którymi nie wiadomo co zrobić. Jak temu zapobiec?
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Powinno go być w sam raz – ani za dużo, ani za mało. Jak to osiągnąć?
50-51
niedziela z kulturą
Kim jest autor słynnych książek i podręczników?
Był genialnym kompozytorem, instrumentalistą i bandleaderem. Ale był również wspaniałym i mądrym człowiekiem.
O sztuce, patriotyzmie i odwadze bycia katoliczką „w świecie” rozmawiamy z dyrygentką Martą Gardolińską.
53-65
Niedziela na lato
Stał niewzruszenie przez 427 lat – do 9 listopada 1993 r., gdy runął pod ostrzałem. Sześćdziesiąt pocisków unicestwiło serce miasta, symbol połączenia dwóch religii i kultur: islamu i chrześcijaństwa.
Dróg św. Jakuba jest kilka: francuska, portugalska, północna, pierwotna, srebrna, a nawet angielska. Każda z nich liczy kilkaset kilometrów.
W Piwnicznej-Zdroju trwa XII Piwniczańskie lato dla ducha.
W dniach 20-25 sierpnia odbędzie się jubileuszowa XXX Ekumeniczna Piesza Pielgrzymka Białystok – Wilno.
27 sierpnia na zalewie w Jedlni-Letnisku odbędą się IX Regaty Żeglarskie Diecezji Radomskiej im. ks. dr. Zdzisława Domagały.
Jak co roku, w dniach 3-10 sierpnia będzie się odbywać 10. Białostocka Rowerowa Pielgrzymka na Jasną Górę.
Niedziela bielsko-żywiecka
Jakie niespodzianki i wyzwania przyniósł wakacyjny wyjazd dla ministrantów, lektorów i animatorów do Gdyni?
Jakie tajemnice kryją w sobie kościół i cmentarz?
Edyta i Łukasz Golcowie w bielskiej parafii NSPJ dzielili się świadectwem wiary, mówili o patentach na wychowanie dzieci i o budowaniu dobrych relacji w małżeństwie.
Niedziela częstochowska
Jak parafia ma dobrego gospodarza, to ludzie mają więcej chęci, by działać na rzecz wspólnoty – mówi organista Adam Strzelecki.
Msza św. z punktu widzenia ministranta jest diametralnie inna niż z punktu widzenia wiernego – mówi Jakub Rogoń, ministrant z parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu.
Jest pośrednikiem między Bogiem a wiernym. Przewodnikiem wiary i przyjacielem młodych. Obraz księdza okiem młodych z naszej archidiecezji.
Niedziela podlaska
Zobaczcie, co udało się nam osiągnąć w minionym roku i co jeszcze planujemy zrobić. Pamiętajcie, że diecezjalna Szkoła Nowej Ewangelizacji istnieje dla was!
Marian Pietrzak to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Sokołowa Podlaskiego. Od ponad 23 lat prowadzi muzeum, w którym upamiętnił historię regionu i jego mieszkańców. Dlaczego to robi?
Pamięć o ofiarach zbrodni to nasz obowiązek – powiedział ks. Paweł Sierakowski.
Niedziela kielecka
Skąd szczęście? Dlaczego 200 km szczęścia? 200 km to długość trasy z Wiślicy do Częstochowy. Organizatorzy i uczestnicy podkreślają walor wspólnotowy pielgrzymki, radość z bycia razem i odbywania rekolekcji w drodze. I świadomość tego, że podstawowym celem pielgrzymowania jest osobiste nawrócenie.
Wystarczy wjechać choćby do Szańca na Ponidziu, aby zachwycić się kamiennym, wciąż pięknie zachowanym budownictwem w wielu wsiach regionu, mówiąc umownie, kieleckiego.
Zbliża się odpust Matki Bożej Anielskiej. Swoją Porcjunkulę ma nie tylko Asyż i Wieliczka. Kościółek pod tym wezwaniem znajduje się również w Ośrodku Rekolekcyjnym „Wyspa” k. Budzynia.
Niedziela małopolska
Niewiele osób wie, że to w Radłowie narodziła się wiara bł. Karoliny Kózkówny – mówi wnuk brata błogosławionej – Bogdan Rutkowski.
Udało się wychować pewne pokolenie ludzi inaczej patrzących na sprawę sakramentu bierzmowania.
Przyznają, że do pielgrzymowania trzeba podchodzić z pokorą, a droga jest nie mniej istotna od celu.
Niedziela lubelska
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego można zobaczyć kopię Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki.
3 sierpnia, z pl. Katedralnego w Lublinie wyruszy 44. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Z ks. Mirosławem Ładniakiem, przewodnikiem, rozmawia Urszula Buglewicz.
Prowizoryczne punkty kontrolne przed wjazdem do każdego miasta, a nawet większych wsi, można spotkać na całej Ukrainie.
Niedziela legnicka
Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Letnich Koncertów Organowych w powiecie legnickim.
Tegoroczny wakacyjny obóz Dzieła Nowego Tysiąclecia stypendystów-uczniów, miał miejsce w Szklarskiej Porębie.
Pamiątka – termin wieloznaczny, potocznie oznaczający drobny przedmiot przypominający jakąś osobę, jakieś miejsce lub zdarzenie.
Niedziela łódzka
O kapelanie Powstania Warszawskiego, człowieku wielkiej wiary i miłości, która uratowała życie wielu żołnierzom i mieszkańcom Warszawy, z ks. Ryszardem Stankiem, proboszczem parafii św. Maksymiliana w Pabianicach, rozmawia ks. Paweł Gabara.
Poniżej prezentujemy sześć sanktuariów, które ze względu na szczególne miejsce w historii archidiecezji łódzkiej, należałoby odwiedzić, planując swój wakacyjny wyjazd.
W Piotrkowie Trybunalskim od prawie 7 lat powstają inicjatywy łączące ludzi wokół modlitwy różańcowej oraz kultu Matki Bożej.
Niedziela przemyska
Już po raz szósty w gminie Przeworsk odbyły się Euroregionalne Dni Jakubowe.
Wyszli na ulice, by rozmawiać o Chrystusie. W czasie rozmowy pojawiało się wzruszenie, a nawet łzy. Mimo palącego słońca nikt nie mógł ich powstrzymać. Tańczyli, rozmawiali i dosłownie spalali się dla Ewangelii.
Z ks. Józefem Gondkiem, który pochodzi z Wierzawic (archidiecezja przemyska) i od dziewięciu lat pełni posługę duszpasterską w Ahtme (Estonia), o specyfice pracy misyjnej i codziennym życiu na misjach rozmawia Łukasz Sztolf.
Niedziela rzeszowska
Biskup Edward Białogłowski świętował złoty jubileusz kapłaństwa w swojej rodzinnej parafii.
Niedawno bp Jan Wątroba poświęcił tutaj Dom Wsparcia dla Rodziny, a także Dom Dziennego Pobytu Seniora i świetlicę dla dzieci oraz otaczające te obiekty Bulwary im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.
W ubiegłym roku w czasie wakacji na łamach Niedzieli Rzeszowskiej prezentowaliśmy cykl artykułów poświęconych osobliwościom turystycznym Lwowa. Dzisiaj, kiedy Ukraina zmaga się z okrutnym najeźdźcą, chcemy jeszcze raz wrócić do Lwowa do kościoła św. Marii Magdaleny. Okazją jest przeżywane 22 lipca wspomnienie liturgiczne świętej.
Niedziela sandomierska
Przy parafii św. Józefa w Sandomierzu odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Kobiet.
Zamyślenie – taki tytuł ma najnowsza wystawa prezentowana w Galerii Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Są to fotografie Radosława Delimaty.
W Kinie za Rogiem Café Rzeszów odbył się wieczór pod nazwą „Romans z literaturą”, który był okazją do spotkania ze światem literackim nie tylko Rzeszowa.
Niedziela sosnowiecka
W Kokotku, leśnej dzielnicy Lublińca na Śląsku, zakończył się tygodniowy festiwal chrześcijański.
Święto Matki Bożej Szkaplerznej ma dla wiernych z parafii w Sosnowcu-Milowicach szczególny charakter – jest to bowiem uroczystość odpustowa.
Niewysokie, ale zjawiskowo prezentujące się góry, wspaniałe zabytki oraz lecznicze wody. Dziś w wakacyjnym cyklu wyprawę szlakiem sudeckich uzdrowisk poleca ks. Andrzej Hepek.
Niedziela świdnicka
Z końcem lipca br. swoją posługę zakończyły siostry ze Zgromadzenia Misjonarek św. Piotra Klawera, które na terenie diecezji prowadziły animację misyjną.
Piękni, młodzi dwudziestolatkowie zaufali sobie nawzajem i biorąc na świadka Boga, przeszli przez życie w sakramentalnym związku małżeńskim, na dobre i na złe. W lipcu minęło 70 lat tej wspólnej drogi.
Kościół przy ul. Kotlarskiej otwiera drzwi dla wiernych od 250 lat. Wbudowany w kamienicę jest jak dom, w którym można znaleźć ciszę i bezpieczeństwo.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia nauczał: „Ojczyzna – jakakolwiek by była, w jakiekolwiek szaty by ją ubrano, jest zawsze matką”.
O pobycie ukraińskich dzieci w Policach opowiedziała ich kierowniczka i opiekunka Oksana Yesaulenko oraz opiekunowie Dorota i Artur Zagórscy.
W sanktuarium Dzieci Fatimskich gościliśmy bp. Zbigniewa Zielińskiego, koadiutora diecezji koszalińsko--kołobrzeskiej. Poprosiliśmy Czcigodnego Gościa o podzielenie się z czytelnikami "Niedzieli" swymi przemyśleniami.
Niedziela toruńska
Czy w połowie roku można zacząć wszystko od nowa? Członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka (Krucjaty Trzeźwości) zapewniają, że tak.
Dlaczego pielgrzymka? Bo Bóg jest. Skoro On jest, to w pielgrzymowaniu chodzi o to, by wytrwać. Kryterium oceny drogi pielgrzymkowej, a tym samym drogi życia, jest wierność, wytrwałość – kilometr za kilometrem, dzień za dniem.
Brodnica zachwyca – historią i teraźniejszością. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że historia wciąż jest przed nami i warto odkrywać kolejne jej karty.
Niedziela warszawska
O duchowości wędrówki, braterskiej wspólnocie i tym, co tak naprawdę liczy się w pielgrzymowaniu z o. Mariuszem Lorencem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Słowa św. Teresy od Dzieciątka Jezus: „Wybieram wszystko, czego Ty chcesz” były hasłem przewodnim letnich rekolekcji Ruchu Rodzin Nazaretańskich Archidiecezji Warszawskiej.
Czy Stalinowi wybuch Powstania Warszawskiego był na rękę? Tak; tyle, że nie chodziło mu o wspólne z Polakami pokonanie Niemców i wyzwolenie polskiej stolicy.
Niedziela wrocławska
Przed pandemią mieliśmy grupę wolontariuszy, którzy przychodzili z arsenałem książek, śpiewali i grali na gitarze. I tego nam najbardziej brakuje – mówi Aleksandra Borowska.
Odbył się I Ogólnopolski Kurs Chorału Gregoriańskiego Convivium Gregorianum.
O duchowym wymiarze sportu w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II opowiada ks. Bogdan Giemza, salwatorianin.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Zachęcamy, aby codziennie dziękować Bogu za swojego męża czy swoją żonę – powiedział ks. Andrzej Chilewicz do zgromadzonych w parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju.
„Jestem przekonany, że pojednanie narodów i kształtowanie dobrych relacji w przyszłości jest możliwe tylko w oparciu o prawdę (...)” – słowa z listu do uczestników wybrzmiały w Cieszanowie i Gorajcu podczas lokalnych obchodów Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
Parafia to dla nas wyjątkowe miejsce, gdzie możemy się spotykać, rozwijać i formować – zaznaczyła Wiktoria Dziduch z KSM w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii.
O „przygodzie” ze wspólnotą Przymierze Miłosierdzia i wyjeździe na wolontariat misyjny do Brazylii opowiada ks. Konrad Jasiewicz.
W poszukiwaniu śladów Powstania Warszawskiego w diecezji dotarliśmy do Słubic.