Reklama

Niedziela Małopolska

Tak wartko minęło…

Chcemy za tych kapłanów podziękować Panu Bogu – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Stanisław Parzygnat – proboszcz parafii w Poroninie.

Niedziela małopolska 32/2022, str. III

[ TEMATY ]

odpust parafialny

Józef Wieczorek

W jubileuszu uczestniczyli także najmłodsi parafianie

W jubileuszu uczestniczyli także najmłodsi parafianie

W tegoroczny odpust parafialny w kościele św. Marii Magdaleny świętowano cztery jubileusze kapłańskie księży rodaków.

Jubilaci

Ksiądz prał. Stanisław Czernik, który jest proboszczem parafii św. Macieja w Andrychowie i dziekanem Dekanatu Andrychowskiego, świętował 45 lat posługi kapłańskiej. – Jestem Bogu wdzięczny za każdą chwilę życia kapłańskiego – wyznał ks. Józef Gut – proboszcz parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie Szczakowej, który świętował 40 lat kapłaństwa.

Za 3 dekady służby Bogu dziękował z kolei pracujący na Ukrainie ks. Witold Józef Kowalów. Kapłan założył w Białym Dunajcu Ośrodek „Wołanie z Wołynia”, a na łamach dwumiesięcznika „Wołanie z Wołynia” publikuje artykuły dotyczące przeszłości i teraźniejszości Kościoła na Wołyniu. Najmłodszego jubilata – ks. Stanisława Czernika (nazywanego w Poroninie juniorem lub młodszym), a świętującego 15 lat kapłaństwa nie trzeba przedstawiać naszym czytelnikom. To autor felietonów z cyklu „Myśli na nowy miesiąc”, w których dzieli się swymi refleksjami na temat wiary.

W gronie kapłanów uczestniczących w jubileuszach kolegów był m.in. ks. Władysław Zązel. – Kiedyś skalno ziemia nojwiency wydawała powołań, ale chyba z casem staje się coroz barzi skalisto, cosik się dzieje, ni ma tego klimatu, atmosfery dlo posługi kapłanów – zauważył kapelan Związku Podhalan i dodał: – Niechze ta dzisiejso urocystość uświadomio, jak wozne jest kapłaństwo!

Idea świętowania

Przedstawiciele poszczególnych stanów i wspólnot parafii składali życzenia jubilatom, zapewniając ich o wsparciu modlitewnym. Obdarowali ich kwiatami i upominkami, wśród których warto wyróżnić piękne, góralskie stuły podarowane przez Związek Podhalan. W imieniu świętujących jubileusze podziękował ks. Witold Józef Kowalów. Kapłan zaznaczył, że aby przyjechać do Poronina, musiał otrzymać specjalne pozwolenia władz wojskowych na Ukrainie. Wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę i wyznał: – Tak wartko minęło te 30 roków, ze mi się zdaje, ze to było wcora…

Reklama

Proboszcz parafii ks. Stanisław Parzygnat przyznał, że jubileusze kapłańskie w Poroninie od lat wpisują się w czas odpustu. Stwierdził, że parafia ma powody do świętowania. – Czterech kapłanów, którzy z tego ludu, z naszej parafii poszli w świat i głoszą Pana Jezusa – podkreśla proboszcz i dodaje: – Taka uroczystość stanowi okazję do pokazania młodym ludziom, zarówno tym z Poronina, jak również licznym w tym czasie turystom, że jest droga życia kapłańskiego, na którą Pan Jezus zaprasza ludzi. Patrząc na to wydarzenie w kategoriach religijnych, chcemy za tych kapłanów podziękować Panu Bogu, za wszystkie dary, które szły przez ich ręce, usta, za modlitwę, za udzielane sakramenty na przestrzeni minionych lat i wszędzie tam, gdzie pracowali i pracują jako wikariusze i proboszczowie.

Ksiądz Stanisław podkreśla też zaangażowanie wspólnoty parafialnej w przygotowanie i organizację jubileuszy, w zadbanie o góralską oprawę, muzykę i zaznacza: – To wszystko sprawia, że te uroczystości są piękne, podniosłe i zapadają w pamięć, podobnie jak nasi księża jubilaci.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka zmian na lepsze

Niedziela sosnowiecka 34/2021, str. III

[ TEMATY ]

Będzin

odpust parafialny

Zuzanna Ciopalska

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

Tegoroczne uroczystości zgromadziły licznych wiernych

W kaplicy na „Dorotce” w Będzinie-Grodźcu świętowano tradycyjny odpust.

Orędowniczko nasza z galilejskiej Kany, uproś ludowi Twemu nowy cud przemiany. Aby Ojczyzny naszej drugie tysiąclecie, zjednało Kościołowi wolność w całym świecie”. Hymn wieńczący Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, którego ostatnią zwrotkę przytaczam, znalazłem kiedyś w starym pielgrzymkowym śpiewniku. Powstał on w czasie Wielkiej Nowenny Tysiąclecia przed millenium Chrztu Polski. Obecnie śpiewa się go w niewielu kościołach. Jakoś podświadomie i uparcie „chodzi” za mną ta fraza określająca Maryję jako matkę mogącą uprosić zmianę. Zmianę na lepsze – prawdziwą przemianę życia... Cudowną przemianę, bo chyba rzeczywiście w dzisiejszych czasach, jak nigdy wcześniej, skala zapotrzebowania na Bożą interwencję zdaje się być przeogromna.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję