Reklama

Niedziela Przemyska

O trzeźwość Polski i Polaków

Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z przyzwoleniem dorosłych na sięganie po alkohol przez nieletnich – powiedział bp Tadeusz Bronakowski.

Niedziela przemyska 32/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Wojciech Kaczkowski

Sztandary regionalnych KWC (Krucjata Wyzwolenia Człowieka – przyp. red.) na uroczystości

Sztandary regionalnych KWC (Krucjata Wyzwolenia Człowieka – przyp. red.) na uroczystości

W sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym odbyła się 18. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu. To miejsce szczególnej pracy na rzecz apostolstwa trzeźwości i walki z uzależnieniami. Każdego roku gromadzą się tu ci, którym nie jest obojętna przyszłość Polski i trzeźwość Polaków.

Tegoroczna modlitwa odbyła się 25 lipca. Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty przy ołtarzu polowym, po którym zaprezentowano program słowno-muzyczny Dróżkami Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek. W centrum wydarzenia była Eucharystia, której przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. We wstępie hierarcha nawiązał do niedawno zakończonej 42. Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która odbyła się pod hasłem „Z Maryją niesiemy pokój”. – Patrzyliśmy na Matkę Najświętszą, która niosła do domu św. Elżbiety Chrystusowy pokój. Dzisiaj nasze zgromadzenie jest kontynuacją programu duszpasterskiego, który realizujemy w naszej ojczyźnie, a który niesie pokój i zachęca nas, abyśmy nieśli go współczesnemu światu.

Metropolita przemyski przywołał postaci bł. ks. Bronisława Markiewicza, jednego z patronów sanktuarium w Miejscu Piastowym i sługi Bożej m. Anny Kaworek, współzałożycielki i pierwszej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. – Prosimy Boga, aby te dwie postacie pomogły nam zmierzyć się z ważnymi problemami, którymi są brak trzeźwości i potrzeba życia w wolności od różnych zniewoleń – podkreślił abp Szal.

W homilii bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, powiedział: – Przybyliśmy, aby się modlić i składać Bogu duchowe ofiary. Intencja jest niezwykle ważna, jest nią trzeźwość naszego narodu. Zaznaczył też, że abstynencja ma służyć budowaniu trzeźwej i wolnej Polski. – Tegoroczne hasło apostolstwa trzeźwości osób uzależnionych uświadamia nam, że jesteśmy posłani w pokoju Chrystusa, aby budować trzeźwą i wolną Polskę. To nasza misja i nasze powołanie, to służba Chrystusowi, Kościołowi i umiłowanej ojczyźnie – zaapelował kaznodzieja.

Reklama

Biskup Bronakowski zwrócił uwagę, że walka o trzeźwość powinna się pojawić też w lokalnych społecznościach, gdzie wielu wydarzeniom towarzyszy alkohol, nawet podczas uroczystości państwowych. – Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z pijaństwem na miejskich czy gminnych festynach, na dożynkach i innych państwowych, samorządowych, a nawet, w niektórych przypadkach, kościelnych uroczystościach. Jaki jest sens ich organizowania, jeśli po nich część uczestników wraca pijana do domu.

Kapłan przywołał też problem związany z sięganiem po alkohol ludzi młodych, szczególnie dzieci i młodzieży przed 18 r. ż. – Polskiej racji stanu nie da się pogodzić z przyzwoleniem dorosłych, zwłaszcza rodziców na sięganie po alkohol przez nieletnich. Takich bł. ks. Markiewicz nazywał zdrajcami wiary i narodu – podkreślił. Zachęcił też wiernych, aby w sierpniu podjęli dobrowolną abstynencję, która będzie darem dla naszego narodu. – Pytamy dzisiaj, czy stać nas na to, by bronić ojczyzny przed niebezpieczeństwem zniewolenia wewnętrznego – powiedział. – Ma to być dobrowolny dar z motywów nadprzyrodzonych i patriotycznych.

Podczas modlitwy na zakończenie Mszy św. metropolita przemyski zaprosił zgromadzonych do wspólnej modlitwy przez wstawiennictwo św. Michała Archanioła, który jest głównym patronem tutejszego sanktuarium. Po Eucharystii wierni odmówili wspólnie Różaniec w intencji trzeźwości narodu polskiego.

Coroczne spotkanie w ramach Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu przy sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym stało się też kolejną okazją do spotkania Rodziny Radia Maryja. Wydarzenie było transmitowane przez Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio FARA.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyna droga wyzwolenia

Niedziela podlaska 49/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Krucjata Wyzwolenia Człowieka

Archiwum autora

W krzyż wpatrywali się wierni z parafii Prostyń

W krzyż wpatrywali się wierni z parafii Prostyń

Niedawno w naszej diecezji zakończyła się peregrynacja ikony krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Rozpoczęcie peregrynacji krzyża KWC miało miejsce 21 października w Czartajewie. Następnie wierni trwali na modlitwie w rejonie Bielska Podlaskiego (Hajnówka, Rudka), Kamionny (Prostyń), Łochowa, Węgrowa, w tym Sokołowa Podlaskiego, gdzie 20 listopada peregrynacja się zakończyła. Przebieg modlitewnych spotkań miał podobny charakter we wszystkich parafiach. Msze św. sprawowane były w intencji trzeźwości ojczyzny i parafii. Wierni odmówili także Różaniec oraz uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Nieodzownym momentem peregrynacji w każdej parafii była adoracja krzyża Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek: aborcja jest zbrodnią

2022-11-28 17:27

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Aborcja jest zbrodnią; czy słuszne jest wynajęcie płatnego zabójcy, by rozwiązać problem? - oświadczył papież Franciszek w wywiadzie dla pisma "America", wydawanego przez jezuitów w USA. Dodał też, że Kościół nie może czynić z aborcji kwestii "politycznej" i musi zachować podejście duszpasterskie.

Podczas rozmowy papież odniósł się do kwestii aborcji, która - jak podkreślono w zadanym mu pytaniu - jest w USA mocno upolityczniona.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję