Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Idźcie i zanieście wszystkim promienny uśmiech Boga! – powiedział papież Franciszek w homilii podczas Mszy św., która wieńczyła 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.
Właśnie wróciłem z poruszającego nabożeństwa Drogi Krzyżowej podczas ŚDM w Lizbonie (4 sierpnia wzięło w nim udział ponad 800 tys. osób – przyp. red.). Odebrało nam wszystkim mowę. Świadectwa, modlitwy, rozważania, sugestywne obrazy wytańczone przez młodych, a na finał – wywyższenie krzyża nad setkami tysięcy młodych z całego świata.
8-13
inicjatywa
Moje „spotkania” ze św. Janem Pawłem II.
Mówiąc o pozytywnych stronach zaangażowania katolików świeckich w życie Kościoła, chciałbym również podziękować Bogu za tysiące prawdziwych świadków wiary, którzy są obecni w najrozmaitszych miejscach naszego życia społecznego.
16
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 14, 22-33).
Słowo „nadzieja” wypowiadamy w różnych kontekstach naszego życia. Ileż to razy nie widząc rozwiązania trudnej sytuacji, mówimy, że przecież jest jeszcze nadzieja.
Czy znak interpunkcyjny może odgrywać istotną rolę w zrozumieniu przesłania tekstu biblijnego? Tak. Czasem bardzo ważne jest to, czy dwa zdania rozdziela przecinek, czy też kropka.
Od zarania ludzkości stale ponawia się szukanie Boga i śladów Jego obecności w świecie. Starożytne religie pogańskie dopatrywały się przejawów bóstwa w potężnych siłach natury, jak burze i grzmoty, albo w ciałach i zjawiskach kosmicznych, jak Słońce i Księżyc czy trzęsienia ziemi i potężne wichury.
Dla Niepokalanej chciał zdobyć cały świat.
17-20
życie kościoła
22-23
Szlakiem sanktuariów Europy
15 sierpnia gromadzi w Chorze, głównym mieście wyspy Tinos, rzesze pielgrzymów. Tego dnia Matka Boża w cudownym wizerunku składa wizytę w porcie i z wysokości ramion swoich czcicieli ogląda miasto.
26-29
punkt widzenia
Centra decyzyjne dużych banków zlokalizowane w Polsce, tak jak ma to miejsce w przypadku PKO Banku Polskiego, dają naszemu krajowi finansową i gospodarczą niezależność – mówi Dariusz Szwed, wiceprezes kierujący pracami Zarządu PKO Banku Polskiego.
Religijne święto w Lizbonie pokazało światu również to, że poczucie wspólnoty i uznawanie tych samych wartości są najlepszą mieszanką cementującą fundament bezpieczeństwa, tolerancji i wzajemnego szacunku.
32-35
sprawy rodzinne
Tylko wspólne – od zwykłych, prostych, po decydujące: co dalej w naszym małżeństwie?
42-43
dobre rady
Myślisz, że nie ranisz ludzi wokół siebie? Często dzieje się to szybciej, niż myślimy, a czasem w ogóle tego nie zauważamy.
W okresie lata objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) często ulegają złagodzeniu, ale nie dajmy się zmylić przeciwnikowi.
Na działce kupionej przez męża przed ślubem zbudowaliśmy wspólnie dom. Kredyt, który zaciągnęliśmy na jego budowę, spłacany był głównie z mojej pensji, mam bowiem umowę o pracę. Teraz jesteśmy w trakcie rozwodu. Do kogo należy dom? Jak go podzielić?
44-47
Kącik dla dzieci
50-51
polskie dziedzictwo
Wydarzenia podczas Oblężenia Malbork 2023 przyciągnęły tysiące turystów i mieszkańców miasta. ORLEN jest sponsorem tego największego festiwalu kultury średniowiecznej w Polsce.
Narodowy Instytut Fryderyka Chopina zaprasza w dniach 18 sierpnia – 1 września na wielkie święto muzyki w Warszawie. To już 19. edycja wyjątkowego festiwalu „Chopin i jego Europa”, którego mecenasem jest ORLEN.
50-51
Niedziela z kulturą
Polski jazz słynie z kilku nazwisk, które rozbłysnęły na światowym firmamencie. Bezwzględnie w tym ekskluzywnym gronie znajduje się Adam Makowicz, pianista artystycznie i życiowo związany z Polską i USA.
53-64
Niedziela Plus
...Matka Boża ma swoją kaplicę na wyspie?
Narodziny, zaślubiny i śmierć. W tym roku to już czwarta edycja spotkań z historią ziemi stryszowskiej.
Do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży przybyła młodzież z całego świata, także młodzi z diecezji tarnowskiej.
„Bóg ma plan miłości dla każdego z was...” – napisał Franciszek do uczestników 34. Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medjugorie.
Przemierzają kilometry, by odwiedzić ważne dla nich miejsce. Wkrótce pielgrzymi z Zambrowa po raz kolejny zaniosą swoje intencje do Matki Bożej Pojednania.
Swoim życiem pokazujecie, że życie można zmienić i odnowić; że można odnaleźć to, co najcenniejsze, co dokonuje się, jak głęboko wierzymy, z Bożą pomocą – powiedział bp Krzysztof Wętkowski, ordynariusz diecezji włocławskiej.
W środku lasu dzieci niosą pojemniki z żółwiami, chomikami, ktoś niesie rybkę w słoiku. Dumnie idzie koń, biegnie koza, szczeka pies. O co chodzi?
Niedziela bielsko-żywiecka
Nie jest możliwe obcowanie z Bogiem bez szczerości. Nie jest możliwa przyjaźń między ludźmi bez szczerości – powiedział ks. Marcin Jakubiec z Żywca-Sporysza na Hali Boraczej.
Najlepsi zawodnicy jubileuszowego XV sezonu Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zagrają z drużyną Akademii Piłkarskiej Ruch Chorzów.
Z ks. Kazimierzem Hanzlikiem, proboszczem parafii św. Antoniego w Kalnej, rozmawia Marek Radek.
Niedziela częstochowska
Uczestnicy XXVIII Pielgrzymki Świata Osób Słabych i Niepełnosprawnych zapraszają w drogę na Jasną Górę, by powierzyć Matce Bożej swoje troski.
Ksiądz Paweł Sobuś podkreśla, że wspólnota powinna umacniać się w wierze przez swoją obecność w kościele.
O tym, czym jest Camino, i jak wygląda pielgrzymka do Santiago de Compostela, opowiada ks. Andrzej Kuliberda.
Niedziela podlaska
Niedziela 30 lipca w naszym kościele przeszła do historii, jako przedostatni dzień posługi ks. kan. Krzysztofa Kisielewicza w charakterze proboszcza parafii i kustosza sanktuarium.
Święta Anna dwukrotnie nawiedziła Prostyń, tę niewielką miejscowość nad Bugiem. Ukazując się ubogim mieszkańcom na początku XVI wieku, podkreślała swoje powiązanie z Trójcą Świętą.
Sierpień przeżywamy w kościele w Polsce, jako miesiąc dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Zachęca do tego episkopat od 1984 r. O problemie alkoholizmu, metodach walki z nim oraz o nowym stylu życia bez alkoholu, z ks. Tomaszem Szmurło, rozmawia ks. Wojciech Łuszczyński
Niedziela kielecka
Dotychczas zbrodnie niemieckie w Lesie Wełeckim k. Buska-Zdroju były mało znane mieszkańcom. Powszechnie istniało przekonanie, że okupacja w powiecie buskim przebiegała spokojnie.
15 sierpnia to dzień szczególnej czci dla Maryi Wniebowziętej, która patronuje tak wielu kościołom naszej diecezji. Święto wyraża się także w obrzędowości ludowej, często łączonej z dziękczynieniem za plony, z szacunkiem za chleb i za ziarno. Te wartości obrazują wieńce, często zupełnie wyjątkowe.
Prowadzone prace rewaloryzacyjne i konserwatorskie pozwoliły na pobranie kilku małych prób skał z grobu Chrystusa i spod fundamentów świątyni Grobu Pańskiego. Co nam one mówią?
Niedziela małopolska
Niech ta pielgrzymka będzie czasem pięknym i radosnym – życzył pątnikom bp Janusz Mastalski.
Dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, wystarczy Mu tylko zaufać – przyznaje w rozmowie z "Niedzielą" ks. Wojciech Kościelniak.
Chciałbym na kolejne festiwalowe koncerty zaprosić osoby ciekawe świata – powiedział w rozmowie z Niedzielą Paweł Riess.
Niedziela lubelska
Maryja jest przewodniczką wiary – powiedział abp Stanisław Budzik do pielgrzymów wyruszających z Lublina.
Kościół troszczy się o każdego człowieka, także dla młodych tworzy przestrzeń spotkania z Bogiem i bliźnimi – mówi ks. Emil Mazur.
Przeszłość potrzebna jest do zrozumienia teraźniejszości i budowania przyszłości – mówi ks. Cezary Kowalski, proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.
Niedziela legnicka
W niedzielę 23 lipca, w przededniu obchodów św. Joachima i Anny (liturgiczne wspomnienie przypada 26 lipca), rodziców Maryi, a tym samym dziadków Jezusa, w kościele pod wezwaniem św. Anny, położonym na wzgórzu w pobliżu Krzeszowa, obchodzono uroczystość odpustową.
29 lipca wyruszyła z Legnicy w kierunku Jasnej Góry, 31. Diecezjalna Piesza Pielgrzymka. Związane są z nią różne okolicznościowe wydarzenia, które chcemy przybliżyć.
27-osobowa delegacja młodych ludzi z diecezji legnickiej wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.
Niedziela łódzka
Nie jest łatwo, ale czuję pomoc Boga i moich bliskich – podkreśla pan Robert.
Chciejmy być ludźmi, którzy słuchają Jezusa i poważnie traktują każde z Jego słów – mówił w homilii ks. prał. Grzegorz Kopytowski.
Parafię w Kolumnie tworzy grono ludzi, którzy się ze sobą znają i stanowią zwartą społeczność skupioną wokół kościoła – zaznacza proboszcz ks. Jacek Kubis.
Niedziela przemyska
„Polska będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”. Pod takich hasłem w Miejscu Piastowym odbyła się 19. Ogólnopolska Modlitwa o Trzeźwość Narodu Polskiego.
„Dzieci są jak kwiaty – powtarzała Wiktoria – potrzebują dużo miłości, mądrości, uwagi i właściwej pielęgnacji”.
Wierzę, że był to czas odkrywania bliskości Pana Boga w drugim człowieku, naturze, pięknie liturgii oraz tego, że Kościół jest młody, żywy i ma się naprawdę dobrze – mówił o. Marcin Drąg, dyrektor FSM.
Niedziela rzeszowska
Udział w Światowych Dniach Młodzieży jest dla Was szansą na odkrycie skarbu ukrytego w roli, jak i drogocennej perły Bożego królestwa, które są w waszych sercach – powiedział bp Jan Wątroba w homilii podczas Mszy św., w czasie której młodzież została posłana do Lizbony.
Uroczystość odpustowa w parafii św. Anny w Trzęsówce była w tym roku połączona z jubileuszem 70-lecia kapłaństwa ks. prał Tadeusza Kuliga, budowniczego i proboszcza parafii w latach 1962-2002.
Na jednym z portali internetowych przeczytałem diagnozę dotyczącą pogarszającej się sytuacji demograficznej w naszym kraju: „Brak poczucia stabilizacji, opresyjne prawo i państwo, które traktuje kobiety jak żywe inkubatory – to wszystko sprawia, że coraz więcej Polek czuje strach przed zajściem w ciążę”.
Niedziela sandomierska
Biskup Krzysztof Nitkiewicz odwiedził młodych przebywających w Portugalii.
Na Bulwarze im. Marszałka Piłsudskiego w Sandomierzu odbyło się już drugie Powiatowe Sandomierskie Święto Miodu.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego hołd walczącym oraz dwustu tysiącom poległych mieszkańców Warszawy oddali mieszkańcy Tarnobrzega.
Niedziela sosnowiecka
Żyjemy w czasach, w których, aby być człowiekiem wierzącym, trzeba mieć odwagę do tego, aby przyznać się do wiary. Dlatego przychodzimy dzisiaj do Maryi – Pięknej Oblubienicy, aby nabrać odwagi w mężnym wyznawaniu naszej wiary – powiedział w kazaniu o. Radosław Kramarski, franciszkanin.
Dlaczego ci ludzie na zdjęciu leżą na drodze? To proste – ktoś krzyknął Ave lion.
W Medjugorie od 26-30 lipca trwał 34. Festiwal Młodych. Towarzyszyło mu hasło z Ewangelii św. Mateusza: „Oto moja matka i moi bracia!”.
Niedziela świdnicka
To już po raz 20. wychodzimy z katedry świdnickiej w stronę Jasnej Góry – powiedział główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Świdnickiej podczas Mszy świętej na rozpoczęcie tegorocznej pielgrzymki.
Promują dobro, wzajemnie się wspierają, bronią Ojczyzny, rodziny i wiary. W ostatnim czasie zorganizowali wyjątkową imprezę integracyjną dla lokalnej społeczności.
Słuchali konferencji, uczestniczyli w warsztatach, chodzili boso po trawie, a na koniec muzycznie uwielbili Boga.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Co łączy Bacha, Mozarta i ludową, ukraińską modlitwę?
W obliczu szalejącej wojny, potrzeba nam braterstwa opartego na prawdzie – podkreśla w rozmowie z "Niedzielą" abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
Każdy z was ma swoją intencję, z którą idzie w tej pielgrzymce – powiedział do pielgrzymów podczas Mszy św. bp Henryk Wejman.
Niedziela toruńska
Jak co roku, drogi, dróżki i mosty zapełniają się kolorowym tłumem. Toruńska katedra, rozbudzona o świcie przez wesołych wędrowników, wydaje się być młodsza o co najmniej kilka wieków. A wszystko przez to, że piesi pielgrzymi zdążają na Jasną Górę.
Bóg może działać także przez nasze talenty. Z Pauliną Gawlik, młodą i zdolną artystką, która tworzy obrazy na chwałę Bożą, rozmawia Beata Patalas.
W nocy przy dobrych wiatrach kierowca może spotkać słonie, przy złych – lwy. W dzień samochód terenowy, wiozący żywność i środki czystości dla sierot, może zostać ostrzelany przez rabusiów. – U was to ja odpoczywam – śmieje się kapłan.
Niedziela warszawska
O tym, co wyróżnia kapelana wojskowego, jak wygląda dzisiaj ich posługa na wschodniej granicy Polski i co daje w tej posłudze najwięcej satysfakcji z ks. płk. SG dr. Zbigniewem Kępą rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Ossów i Radzymin dzieli nieco ponad 20 km. Łączy to, że w obu budowane są muzea poświęcone Bitwie Warszawskiej.
„Oddani Maryi za Kościół Chrystusowy” – to hasło XL Praskiej Pieszej Pielgrzymki Pomocników Matki Kościoła.
Niedziela wrocławska
Przed pomnikiem-pierścieniem rtm. Witolda Pileckiego wrocławianie oddali hołd powstańcom warszawskim. Następnie w bazylice św. Elżbiety modlili się w intencji bohaterów sierpnia 44.
We wrocławskim oknie życia znaleziono dwudzieste dziecko. W środku dnia mama zostawiła 4-miesięczną dziewczynkę w kocyku, z zabawką i dokumentami. Zauważyli ją od razu przechodnie.
To jedno z podstawowych zbóż chlebowych uprawianych na świecie. W produkcji globalnej zajmuje pierwsze miejsce z ogólnej powierzchni zbóż, która wynosi 723 mln hektarów. Pszenica zajmuje ponad 30% tej globalnej powierzchni.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Teatr „Arka Lwowska” sięgnął po miej znany utwór Aleksandra Fredry Teraz. Szkic dramatyczny w jednym akcie.
W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie przez sześć dni trwały uroczyste obchody 300-lecia istnienia parafii.
Uroczystości religijno-patriotyczne upamiętniające 79. rocznicę mordu 65 partyzantów w lesie na Rapach odbyły się w Biłgoraju.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie nie zabrakło naszych diecezjan.
Moja droga wiary, to droga, którą od wielu lat staram się konsekwentnie kroczyć. I czy byłbym biskupem, proboszczem czy zwyczajnym wikariuszem, nadal robiłbym wszystko, by jak najbardziej przylgnąć do mojego Jezusa – mówi bp Adrian Put. 13 sierpnia mija rok jego posługi biskupiej.
Od października w ofercie Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze pojawią się nowe kursy liturgiczne.