Reklama

Niedziela Świdnicka

Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

Powstały na zakończenie prac renowacyjnych nawy głównej multimedialny projekt jest jednym z najnowocześniejszych muzeów sakralnych w kraju, które otwiera swoje zasoby przed internautami.

Niedziela świdnicka 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Strona główna wirtualnego muzeum – panorama Świdnicy z widokiem na katedrę

Strona główna wirtualnego muzeum – panorama Świdnicy z widokiem na katedrę

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy to jeden z największych kościołów w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki pozyskanym przez parafię środkom zewnętrznym, XIV–wieczna świątynia powoli odzyskuje swój pierwotny blask. Jednym z owoców niedawno zakończonych prac konserwatorskich, które obejmowały remont nawy głównej, jest powstanie wirtualnego muzeum, które ma umożliwić internautom zapoznanie się z obiektami sztuki. Już teraz warto zapoznać się ze zgromadzonymi na stronie materiałami, które znajdują się pod adresem: www.swidnicakatedramuzeum.pl .

Co można zobaczyć?

– Wszystkie obiekty poddane konserwacji w ostatnich trzech latach zostały jednocześnie zdigitalizowane, co stanowiło dopełnienie prac konserwatorskich. Przeprowadzona digitalizacja umożliwia prezentację obiektów sztuki w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. W ramach projektu opracowano również 2 modele 3D odnowionych obiektów katedry świdnickiej dla osób niewidomych i słabo widzących wraz z opisem w języku Braille’a – powiedział ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry, podczas zorganizowanej pod koniec czerwca br. konferencji naukowej podsumowującej projekt pn. „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza katedry świdnickiej”.

Całość materiałów przedstawionych na stronie muzeum zaprezentowana jest w sposób przystępny i jednocześnie dokładny. Dzięki temu serwis ma ogromną wartość merytoryczną i edukacyjną. Graficznie strona prezentuje się bardzo dobrze. Elegancka kompozycja zawiera zarówno historię katedry uwzględniającą twórców barokowego wystroju świątyni, jak i w nowoczesny sposób prezentuje odrestaurowane eksponaty, w tym: cykl 9 figur przedstawiających patronów Świdnicy, cykl 9 owalnych przedstawień Chrystusa, Matki Bożej i świętych jezuickich, cykl 6 obrazów i ram ilustrujących epizody z życia św. Stanisława i św. Wacława oraz malowidła ścienne w nawie głównej i prezbiterium.

Reklama

Pieczołowicie odrestaurowane obrazy, rzeźby oraz malowidła na ścianach i sklepieniach są szczegółowo opisane przystępnym językiem, wsparte także mową lektora. Ogromne wrażenie robią prezentowane panoramy obiektu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz kościoła. Całość wzmocniona jest delikatną muzyką w tle, a także odgłosami przyrody.

W Wirtualnym Muzeum Katedry Świdnickiej można obejrzeć także godzinny film z przebiegu renowacji nawy głównej. Interfejs strony ma 5 wersji językowych (polski, angielski, niemiecki, czeski i ukraiński).

Środki

Przypomnijmy, że całość projektu opiewała na kwotę 20 mln zł. Dofinansowanie projektu z UE wyniosło blisko 17 mln zł. Zakres obejmował konserwację malowideł ściennych w nawie głównej i prezbiterium o łącznej powierzchni ponad 2,7 tys. m2. W projekcie uczestniczyli konserwatorzy, artyści i technicy różnych specjalności, a także zaproszeni do współpracy naukowcy, badacze oraz specjaliści od multimediów.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Supernowoczesne Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Katedra

Wirtualne Muzeum Katedry Świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Strona główna Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej

Strona główna Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej

Powstały na zakończenie prac renowacyjnych nawy głównej multimedialny projekt, jest jednym z najnowocześniejszych muzeów sakralnych w kraju, które otwiera swoje zasoby przed internautami.

Katedra Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy to jeden z największych kościołów w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki pozyskiwanym przez parafię środkom zewnętrznym, XIV-wieczna świątynia powoli odzyskuje swój pierwotny blask. Jednym z owoców niedawno zakończonych prac konserwatorskich, które obejmowały remont nawy głównej, jest powstanie wirtualnego muzeum, które ma umożliwić internautom zapoznanie się z obiektami sztuki.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Komisja Dialogu KEP-PRE o agresji Rosji na Ukrainę i pomocy uchodźcom wojennym

2022-11-29 09:49

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Ekumeniczne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę, współpraca między Kościołami w niesieniu pomocy uchodźcom wojennym oraz przygotowania do przyszłorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - były m.in. tematem posiedzenia Komisji ds. Dialogu między Konferencją Episkopatu Polski a Polską Radą Ekumeniczną, które odbyło się w poniedziałek 28 listopada w Warszawie.

Publikujemy komunikat ze spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję