Parafia Trójcy Przenajświętszej w Potoku Jaworowskim 28 sierpnia przeżywała potrójną uroczystość: 100-lecie filialnego kościoła w Kobylnicy Wołoskiej, odpustu ku czci jego patronki Matki Bożej Królowej i bierzmowanie młodzieży. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej ks. dr hab. Mariusz Leszczyński. Na świętowanie przybyło duchowieństwo dekanatu Lubaczów z dziekanem ks. kan. Andrzejem Stopyrą. Byli też sąsiedzi z archidiecezji przemyskiej, proboszczowie: ks. Józef Florek – wicedziekan dekanatu Radymno II, kustosz sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Wielkich Oczach, ks. Wiesław Słysz z Korczowej, ks. Józef Pietroński z Miękisza oraz proboszcz greckokatolicki z parafii Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu ks. Paweł Szady, który odprawia też Msze św. w Kobylnicy Wołoskiej. Delegacja rodziców prosiła biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania. Sumie odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił bp Leszczyński, który udzielił sakramentu bierzmowania 17 młodym parafianom. W podziękowaniu za sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, oprócz młodzieży i ich rodziców, dziękował też sołtys Piotr Jacyk.
Pamięć i zawierzenie
Pod koniec Eucharystii bp Leszczyński dokonał aktu zawierzenia, a piękne jubileuszowe święto zakończyło się procesją eucharystyczną. Proboszcz ks. Stanisław Gorczyński, z okazji jubileuszu 100-lecia kościoła, przygotował dwa foldery poświęcone historii kościoła i dziejom miejscowości Kobylnica Wołoska, które rozdawali ministranci dla wszystkich wiernych. Dla osób szczególnie zasłużonych przygotowane zostały pamiątkowe karty ze zdjęciem świątyni i logo 100-lecia jej budowy, parafia Potok Jaworowski jako nadawca. Na ścianie przy wejściu do świątyni umieszczona została tablica pamiątkowa o treści: „1922 + 2022 Bogu Wszechmogącemu i Maryi Królowej, Świętym Pańskim: Dymitrowi i Jozafatowi z racji 100-lecia budowy świątyni w Kobylnicy Wołoskiej. Wdzięczni Duszpasterze i Wierni Kościoła Greckokatolickiego i Rzymskokatolickiego. Kobylnica Wołoska 28 VIII 2022 r.”. Tablicę poświęcił biskup pomocniczy diecezji.
Przeszłość i teraźniejszość
Obecna cerkiew św. Dymitra z tablicą fundacyjną z 1922 r. wzniesiona została na planie krzyża z półokrągłą absydą i dwiema zakrystiami. Nad skrzyżowaniem wznosi się ogromna kopuła na ośmiobocznym drewnianym bębnie, wnętrze jej ozdabia polichromia. Od 2009 r. proboszczem parafii w Potoku Jaworowskim jest ks. Stanisław Gorczyński. Oprócz parafialnej świątyni troszczy się o kościół filialny w Kobylnicy Wołoskiej. W ostatnim dziesięcioleciu wraz z wiernymi wykonano takie prace, jak: malowanie kopuły i dachów kościoła, wymieniono blachę nad zakrystiami, zakupiono piec na olej opałowy, pomalowano i przeniesiono zakrystię. Po 42. latach wykonano malowanie wnętrza kościoła, zamontowano pancerne tabernakulum i pozłocono je, zamontowano ogrzewanie podłogowe, położono styropian pod wylewkę i płytki, zakupiono dzwony elektroniczne. Wielkim dziełem było odnowienie ołtarzy bocznych i wykonanie trwałego ogrodzenia placu kościelnego o długości 170 m z bramą wjazdową i 3 furtkami. Świątynia wzbogaciła się o nowe obrazy, portret św. Jana Pawła II, płaskorzeźbę Ostatniej Wieczerzy, figury Matki Bożej Fatimskiej, św. Jana Chrzciciela, św. Franciszka, św. Antoniego, odnowione feretrony. Ostatnim nabytkiem jest instalacja fotowoltaiczna i ułożona kostka brukowa koło kościoła.
Pomóż w rozwoju naszego portalu