Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Kłamiemy, żeby coś zatuszować, ugrać, a nawet by podkolorować rzeczywistość. Tymczasem dla chrześcijanina mówienie prawdy jest znakiem wierności Bogu i prawu moralnemu.
Życie kłamcy otacza pajęczyna kłamstw tak drobnych, że niewidocznych gołym okiem. Czasem sieć jest tak gęsta, że człowiek gubi się w niej, nie odróżnia już blagi od prawdy. Jak można tak żyć? Otóż nie można, choć wielu usiłuje.
8-11
12-13
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza
Wiara chrześcijanina przejawia się m.in. w uznaniu, że Bóg nie jest kimś odległym, komu nie zależy na nas i na tym, co się w naszym życiu dzieje. On jest nam bliski przez obecność, którą sam zamanifestował w tajemnicy Wcielenia. Bóg nie tylko stał się kimś obok nas, ale wszedł w ludzkość – stał się jednym z nas.
Kulminacyjny punkt narracji Księgi Wyjścia stanowi rozdział 19. Izraelici docierają do góry Synaj po wyczerpującej wędrówce przez pustynię.
Wielką troską Kościoła jest sprawa powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych. Ta troska była od samego początku w Kościele – świadczą o tym słowa samego Chrystusa: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo”.
Założył kilkanaście eremów-pustelni. Jest patronem kamedułów.
15-18
Patronem cyklu Wielcy Polskiego Kościoła jest LINK4
Ten Boży człowiek, służąc ludziom, oparł się największej machinie represji swoich czasów.
20-21
życie kościoła
Trwa rekrutacja na studia w Akademii Katolickiej w Warszawie. O tym, dlaczego warto wybrać właśnie tę uczelnię, mówią jej rektor oraz studenci.
O tej pielgrzymce mówiono właściwie od chwili, gdy Jan Paweł II opuścił Polskę po pierwszej wizycie w ojczyźnie w czerwcu 1979 r.
22-25
26-27
36
Gratias Domine
Kiedy myślimy o powietrzu z punktu widzenia ochrony przyrody, pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl większości z nas, jest smog. Musimy jednak pamiętać, że na zmiany, które zachodzą w tym obszarze, trzeba patrzeć z szerszej perspektywy.
Człowiek nauczył się pozyskiwać energię z ruchu powietrza już kilka tysięcy lat temu. Farmy wiatrowe są więc powrotem do przeszłości, dają nam możliwość pozyskania czystej energii elektrycznej, ale nadal nie są wolne od znanych wad i ograniczeń.
40-43
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Wierzyć się nie chce, że ma 93 lata i cały czas nie tylko nagrywa, ale również koncertuje.
51-64
Niedziela Plus
...bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu jest nazywana Matką Katedr Polskich i jest najstarsza w Polsce?
Przyglądamy się innym, czerpiemy ze wzorców i ufam, że powstanie z tego coś naprawdę pięknego – mówi ks. Paweł Nowacki.
Jest wielu młodych ludzi, którzy chcą poznać prawdę o polskim papieżu – zapewnia ks. Tomasz Koźbiał.
Na 20. edycję konkursu napłynęło prawie 1,2 tys. prac, nagrodzono 120 autorów!
Przygotowanie stanowisk z konkretnymi eksponatami to efekt długotrwałej pracy zespołowej – podkreśla dyr. Witold Jabłoński.
Blisko 600 dzieci pierwszokomunijnych wraz z rodzicami i katechetami pielgrzymowało do sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Sokółce.
Na IX Diecezjalny Dzień Dziecka do sanktuarium w Skrzatuszu przyjechało ponad 1,6 tys. najmłodszych diecezjan.
Niedziela bielsko-żywiecka
Bóg przypomina nam podstawową prawdę naszego życia – naprawdę żyje ten, kto umie kochać. Ale nie po swojemu, tylko po Bożemu – powiedział ks. Piotr Hoffmann podczas uroczystości ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówce.
Franciszkanie z Harmęż świętowali 30-lecie poświęcenia kościoła parafialnego.
Matka uczy nas pasji kochania Trójjedynego Boga. Jeśli nauczymy się kochać Boga jak Maryja, to nikt ani nic wiary z naszego serca nie usunie – mówił ks. Jerzy Basaj do uczestników dnia skupienia Apostolatu Maryjnego w Pogórzu.
Niedziela częstochowska
Miejcie tę wiarę, że stoicie po stronie Boga, który jest Bogiem życia – prosił bp Andrzej Przybylski kapłanów przeżywających jubileusze święceń.
Bogu niech będą dzięki za naszych poprzedników, którzy wybudowali ten kościół. Jest świadectwem ich wiary – podkreśla ks. Marek Szumilas.
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu tętniła życiem. Dzieci wraz z rodzicami miały okazję do dziękczynienia za dar Pierwszej Komunii św.
Niedziela podlaska
Dobiegła końca Lednica 2000. Coroczne Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży nad Jeziorem Lednickim zgromadziło ponad 20 tys. młodych ludzi z całej Polski, także z naszej diecezji.
15 lipca 1943 r. w pilickim lesie Niemcy z Gestapo rozstrzelali 50 mieszkańców Bielska Podlaskiego. Wśród nich zamordowanych zostało 17 dzieci. Najmłodsza Basia miała tylko 1 rok i 3 miesiące. Było tam również trzech duszpasterzy: ks. Antoni Beszta-Borowski, proboszcz i dziekan bielski, ks. Ludwik Olszewski, prefekt bielski oraz ks. Henryk Opiatowski z Brańska.
Biskup Piotr Sawczuk przeprowadził trzydniową wizytację kanoniczną w parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem.
Niedziela kielecka
O tym, że współcześnie działa Duch Święty, i jaką ma moc uwielbienie Pana, przekonali się uczestnicy Wieczoru Uwielbienia w Chmielniku.
Rowerowa wyprawa z bp. Florczykiem z Kielc do Kaczyna z okazji rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, mimo upływających lat, zmieniających się trendów i mód, ma się dobrze. Na placu przed katedrą aż się roiło od rowerów. Wśród cyklistów było wiele rodzin z dziećmi i młodzieży.
Była pielęgniarką i prekursorką w tej dziedzinie, bardzo ofiarną w swojej pracy, dla większości z nas osobą niemal współczesną. Jej kult w parafii Starochęciny nabiera dynamiki, a u jego genezy leży inicjatywa kilku świeckich osób.
Niedziela małopolska
Miałem szczęście, że byłem w Ghanie razem z Ojcem Świętym – powiedział kard. Stanisław Dziwisz do pielgrzymów z dalekiego kraju.
Chóry to wspólnoty ludzi wierzących, którzy swym śpiewem, przy wykorzystaniu talentów, uwielbiają Boga – podkreślał kard. Stanisław Dziwisz.
Prawda drogi jej życia ukryta jest w bezgłośnej szlachetności – powiedział w homilii o. Marek Donaj, augustianin.
Niedziela lubelska
Wychodzimy na ulice wiosek i miast; chcemy pokazać światu nasz największy skarb, Jezusa Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie – powiedział abp Stanisław Budzik.
Chcemy być gorliwymi świadkami Ewangelii, aby inni po naszych drogach doszli do poznania Boga – powiedzieli ewangelizatorzy.
Niezwykle długa i owocna posługa kapłańska ks. prał. Józefa Zbiciaka przynosi wiele dobra dla Kościoła.
Niedziela legnicka
Uroczystość Bożego Ciała, przypadająca 8 czerwca, zgromadziła uczestników na Eucharystii w katedrze, aby po niej wyruszyć ulicami miasta do tradycyjnych 4 ołtarzy.
Już wkrótce po raz kolejny rozpoczną się krzeszowskie spotkania z muzyką.
Maj był czasem matur, a po nich zapadają decyzje o dalszej drodze życia. To także czas, kiedy do seminarium duchownego zgłaszają się pierwsi kandydaci. O tym, jak wygląda nabór i formacja w obecnej sytuacji, z ks. Piotrem Kotem rozmawiał ks. Waldemar Wesołowski.
Niedziela łódzka
Krzysztof, Bóg cię bardzo kocha, skoro w dniu twoich święceń dał ci takie słowo. Jednakże to słowo nie jest tylko dla ciebie, ale dla nas wszystkich – powiedział abp Grzegorz Ryś.
Kościół to nie budynki, ale wspólnota, którą razem tworzymy – podkreśla ks. Krzysztof Kucharski w rozmowie z Niedzielą.
Duszpasterstwo wymaga cierpliwości, stałości oraz miłości i Serce Jezusowe właśnie tej miłości nas uczy – podkreśla ks. prał. Jarosław Pater.
Niedziela przemyska
Mamy robić miejsce Chrystusowi w całym świecie, a najbardziej w naszym sercu – powiedział do zgromadzonych na Eucharystii abp Adam Szal.
„Rekolekcje nie zmieniły we mnie wszystkiego, ale to tam zaczęła się moja droga nawrócenia” – wspomina jeden z uczestników „Wakacji z Bogiem RAM”.
„Dziecko pamiętaj, proś Boga w każdej modlitwie, aby sprawił, żeby już nigdy nie było wojny” – to słowa mojego dziadzia, który przeżywszy prawie 90 lat, w każdej rozmowie powracał do wspomnień z czasów okupacji.
Niedziela rzeszowska
O Eucharystii, która jest chlebem ludzi wolnych, miłujących sprawiedliwość i pokarmem na wieczność, mówił bp Jan Wątroba podczas Mszy św. na placu Farnym w Rzeszowie w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Kilka tysięcy osób przeszło w procesji eucharystycznej ulicami śródmieścia.
Z Mirkiem Osip-Pokrywką rozmawia Irena Markowicz.
Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki „W hołdzie muzykantom” po raz 10. odbył się w niedzielę, 28 maja, w Kolbuszowej.
Niedziela sandomierska
To co stawiamy w tej akcji, czyli gorące serca i życzliwość, jak najbardziej się sprawdza – podkreślił Robert Chmiel.
Staramy się popularyzować nie tylko bazylikę katedralną, ale także historię naszej małej Ojczyzny, która w sposób znaczący wpisuje się w historię Polski – mówił ks. Jacek Marchewka.
Starałem się budować i uczyć innych budować wspólnotę chrześcij-ańską, w której wszyscy mogą doświadczać nadziei, radości i pokoju Zmartwychwstałego Chrystusa – mówi o. Wincenty Suwała zmartwychwstaniec.
Niedziela sosnowiecka
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Brata Alberta Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Dąbrowie Górniczej czeka na absolwentów szkół podstawowych.
Odpust parafialny w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie-Syberce przypada 31 maja, w święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Nigdy nie jest przenoszony, dlatego tegoroczna Suma odpustowa była sprawowana w środę.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Jangrocie zbliża się do wielkiego jubileuszu. 24 czerwca o godz. 12 wierni będą przeżywać odpust parafialny Narodzenia św. Jana Chrzciciela.
Niedziela świdnicka
Koniec czerwca to czas zmian personalnych w naszej diecezji. W których parafiach pojawią się nowi duszpasterze?
Od 6 lat na obchody Bożego Ciała w naszej diecezji składają się nie tylko procesje eucharystyczne, ale i wyjątkowy koncert uwielbienia.
O tym, że religia nie jest sprawą prywatną, a Jezus Chrystus ma prawo do naszych serc, domów, zakładów pracy, ulic, pól i łąk, powiedział w uroczystość Bożego Ciała biskup senior diecezji świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Na konkurs plastyczny „Żłóbek Betlejemski oczami dzieci i młodzieży” wpłynęło trzysta prac z Polski i dwunastu krajów świata.
Rodzina to świętość życia. Każdy kto narusza tę świętość, targa się na samo życie – napisał kiedyś flamandzki pisarz, Phill Bosmans.
Po pierwsze zaskoczył mnie klimat – prawie 50oC, a kiedy przybyłem do La Paz, leżało tam 10 cm śnieg, długo spałem też w wieży kościoła – o życiu religijnym, posłudze misjonarskiej w boliwijskiej diecezji Oruro opowiada bp Krzysztof Białasik, werbista.
Niedziela toruńska
Diakon, czyli sługa. Komu ma jednak służyć? Jaką rolę pełni w Kościele? Warto to wiedzieć, by zrozumieć piękno i bogactwo Kościoła.
Kiermasz na remont przydrożnej kapliczki w Tylicach.
Jaka jest rola ojca, męża, mężczyzny w życiu dziecka? W jaki sposób ojciec kształtuje życie dzieci? Czy postawa ojca może być świadectwem bez słów?
Niedziela warszawska
O wielbieniu Boga muzyką, rozumieniu Kościoła i radości płynącej z wiary z Hubertem Kowalskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Kościół nie jest po to, by upodobnić się do ducha świata i przyjąć jego reguły. Kościół jest potrzebny współczesnemu światu jako głoszący ewangeliczne orędzie miłości, sprawiedliwości i pokoju wszystkim ochrzczonym – podkreślił na zakończenie centralnej procesji Bożego Ciała kard. Kazimierz Nycz.
Mija 40 lat od II pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Wizyta ta miała bogaty program, ale chyba najbardziej zapamiętano pobyt papieża w Warszawie.
Niedziela wrocławska
Parafia Ducha Świętego otrzymała relikwie błogosławionych męczenników o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, zamordowanych 9 sierpnia 1991 r. w Peru.
Świątynia, którą komuniści pozwolili wybudować jedynie na obrzeżach wsi (...) wolą Opatrzności Bożej znalazła się w samym centrum miasta – mówił abp Józef Kupny.
Mija dziesięć lat od ingresu abp. Józefa Kupnego do katedry wrocławskiej. Z tej okazji zapraszamy na rozmowę z metropolitą wrocławskim.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W Górecku Kościelnym odbyła się coroczna Wyprawa Otwartych Oczu organizowana przez Ruch Światło-Życie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
Już po raz drugi odbyła się Pielgrzymka Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym.
32. rocznica wizyty Jana Pawła II, bierzmowanie i zakończenie wizytacji kano-nicznej w konkatedrze w Lubaczowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
To było wielkie święto młodego Kościoła. W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży pod hasłem „Przygarnięci”.
W sobotę 6 maja odbył się w parafii w Babimoście pogrzeb Ewy Heyduk, która jako nauczycielka religii przepracowała w Szkole Podstawowej w Kosieczynie dwadzieścia osiem lat, wkładając całe serce w głoszenie Chrystusa uczniom.
24 czerwca br. miną 2 lata od śmierci ks. prof. Zdzisława Chlewińskiego, który był wybitnym psychologiem i kapłanem naszej diecezji. W 2. rocznicę ten tekst niech będzie jego głosem…